- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
АКАДЕМІЯ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
Н А К А З
Про забезпечення розвитку психологічної служби в системі освіти України
У січні 1991 р. на базі Науково-дослідного інституту психології було створено науково-методичний центр психологічної служби освіти України. В загальноосвітніх навчальних закладах активно почали вводитись посади психологів. Цьому сприяло прийняття Тимчасового положення про психологічну службу (1991 р.),
Положення про психологічну службу в системі освіти України (1993 р.), затвердження нормативів чисельності психологів у підрозділах системи освіти (1995 р.), прийняття Закону України
"Про освіту" (1996 р.). У 1996 р. в загальноосвітніх навчальних закладах практичних психологів нараховувалося близько 5,5 тис. чол.
Психологічна служба пройшла етап становлення, довівши свою необхідність для соціальної і педагогічної практики. Практичні психологи (соціальні педагоги), здійснюючи свої професійні обов'язки, вирішували актуальні завдання сучасної освітянської галузі - оновлення змісту й форм навчально-виховного процесу, психологічний супровід педагогічних новацій, пошук і робота з обдарованими дітьми, захист психічного здоров'я учасників навчально-виховного процесу, профілактика алкоголізму, наркоманії, СНІДу, протиправної поведінки, насильства над дітьми, підвищення психологічної культури учнів, батьків, учителів, керівників освітніх закладів тощо.
Відповідно до завдань та змісту діяльності психологічної служби почала формуватися структура управління та науково-методичного забезпечення діяльності практичних психологів дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти. Великий досвід в організації та діяльності психологічної служби накопичився у Львівській, Донецькій, Запорізькій, Волинській, Дніпропетровській, Сумській, Одеській та ряді інших областей.
Проте, з прийняттям у 1996 р. Тимчасових типових штатних нормативів загальноосвітніх навчально-виховних закладів, ситуація в психологічній службі системи освіти значно погіршилась. Майже на 60 % було скорочено посади соціальних педагогів, на 30 % - практичних психологів. У багатьох регіонах ліквідовано обласні, районні (міські) навчально методичні центри практичної психології. Чисельність психологічної служби скоротилася до 4 тис. чол.
У липні 1998 р. Міністерство освіти України спільно з Академією педагогічних наук України створили Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи (наказ від 07.07. 1998 р. N 254/24) як наукову установу Академії педагогічних наук України і як головну організацію психологічної служби системи освіти України.
За три останні роки Міністерство освіти і науки України видало ряд нормативно-правових документів, які істотно мають вплинути на розвиток психологічної служби галузі. Серед них:
Положення про психологічну службу системи освіти України, затверджене наказом Міністерства освіти України від 03.05.1999 р.
N 127, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 30.12.1999 р. за N 922/4215;
Типове положення про центри практичної психології і соціальної роботи, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 14.08.2000 р.
N 385;
Положення про експертизу психологічного і соціологічного інструментарію, що застосовується в навчальних закладах Міністерства освіти і науки України, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2001 р.
N 330;
наказ Міністерства освіти і науки України від 07.06.2001 р.
N 439 "Про внесення змін до Положення про психологічну службу системи освіти України", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.07.2001 р. за N 570/5761.
Деякі питання діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів вирішувалися окремими листами Міністерства освіти і науки України, наприклад:
лист Міністерства освіти і науки України від 12.04.2000 р. N 1/9-100 про призупинення процесу скорочення посад практичних психологів (соціальних педагогів) у дошкільних, усіх типах загальноосвітніх та інших навчальних закладах системи загальної середньої освіти;
лист Міністерства освіти і науки України від 27.08.2000 р.
N 1/9-352 про планування діяльності, ведення документації і звітності усіх ланок психологічної служби системи освіти України;
лист Міністерства освіти і науки України від 18.05.2001 р. N 1/9-193 щодо зарахування часу роботи на посаді "психолог" до стажу педагогічної роботи практичних психологів загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти;
................Перейти до повного тексту