1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Положення


ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
П О Л О Ж Е Н Н Я
N 333 від 26.12.96
м.Київ

Зареєстровано в юридичному
департаменті Нацбанку
31 грудня 1996 р.
за N 409
Затверджено
постановою Правління
Національного банку України
N 333 від 26.12.97 р.
(реєстр. N 409 від 31.12.97 р.)
( v0333500-96 )
( Положення втратило чинність на підставі Постанови Нацбанку N 204 від 29.05.2001 )
Положення про порядок підтримки Національним банком України ліквідності банківської системи через операції РЕПО купівлі/продажу державних цінних паперів
( Із змінами, внесеними постановами Правління Національного банку України вiд 7 березня 1997 р. N 59, реєстр. N 429 від 07.03.97 р. та вiд 11 вересня 1997 р. N 300, реєстр. N 468 від 11.09.97 р. ) (Текст документа із змінами на 11.09.97 р. отримано з Нацбанку) ( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Нацбанку N 479 від 31.12.97 N 19 від 19.01.99 N 533 від 03.11.99 )
Відповідно до Законів України "Про банки і банківську діяльність", "Про цінні папери і фондову біржу" та з метою підтримки необхідної ліквідності банківської системи, стимулювання розвитку фондового ринку державних цінних паперів Національний банк України одним із інструментів з випуску в обіг та вилученню з обігу грошових коштів використовує операції РЕПО.
I. Загальні положення
1. Операція РЕПО - це операція із цінними паперами, яка складається з двох частин і при якій укладається єдина генеральна угода між учасниками ринку (Національним банком України та комерційними банками) про продаж/купівлю державних цінних паперів на певний строк із зобов'язанням зворотного продажу/купівлі у визначений термін або на вимогу однієї із сторін за заздалегідь обумовленою ціною. За своєю економічною суттю операція репо - це кредитна операція, в якій цінні папери використовуються як забезпечення.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою Нацбанку N 479 від 31.12.97 )
2. У Положенні використовуються такі визначення:
- повідомлення - підтвердження - документ, який засвідчує домовленість сторін відносно умов, терміну та суми здійснення операції РЕПО;
- дата купівлі - дата початку конкретної операції РЕПО, зазначеної в угоді, за якою державні цінні папери, що є предметом цієї операції, передаються у момент їх купівлі покупцю;
- ціна купівлі - стосовно конкретної операції РЕПО це сума, яка сплачується покупцем на дату купівлі в обмін на поставку продавцем державних цінних паперів, що є предметом операції РЕПО;
- дата зворотної купівлі - дата закінчення терміну операції РЕПО, на яку цінні папери, що є предметом такої операції, підлягають зворотному продажу за ціною зворотної купівлі, встановленої на момент початку операції РЕПО;
- ціна зворотної купівлі - стосовно конкретної операції РЕПО це сума, яка сплачується продавцем у день зворотної купівлі в обмін на повернення відповідних цінних паперів покупцем;
- дата припинення дії угоди - день, у який припиняються всі операції РЕПО між сторонами укладеної угоди.
3. Використання Національним банком України державних цінних паперів, що є в його портфелі для операцій РЕПО, здійснюється через "пряме РЕПО" - купівлю у комерційного банку державних цінних паперів та "зворотне РЕПО"- обов'язковий продаж державних цінних паперів.
4. В ситуації, коли в межах визначених основних монетарних параметрів банківська система потребує підвищення ліквідності комерційних банків, Національний банк України здійснює операції "прямого РЕПО" і на підставі генеральної угоди купує у комерційного банку державні цінні папери на відповідний період з обов'язковою умовою зворотного їх викупу цим комерційним банком у встановлений строк.
5. У разі накопичення надлишкової ліквідності банківської системи, зростання грошової маси значно вищими темпами, ніж передбачалося, Національний банк України може продати комерційним банкам через механізм "зворотного РЕПО" державні цінні папери, які є в його портфелі, на відповідний період, за умови викупу їх у комерційного банку в установлений строк.
6. Місце проведення операції РЕПО - позабіржовий ринок. Учасниками операції РЕПО при цьому можуть бути Національний банк України та комерційні банки, які мають ліцензію на здійснення операцій з державними цінними паперами. Інші обмеження на участь в операціях РЕПО не встановлюються.
II. Роль та функції Національного банку України у здійсненні операцій РЕПО
7. Оцінивши ситуацію на грошово-кредитному ринку та проаналізувавши нормативи ліквідності комерційних банків, емісійно-кредитний департамент може здійснювати у відповідному періоді операції "прямого" або "зворотнього" "РЕПО" на визначену суму та відповідний строк.
( В редакції постанови Правління Національного банку України від 11 вересня 1997 р. N 300 )
8. Національний банк України проводить операції РЕПО з метою згладжування коливань ліквідних коштів у банківській системі.
9. Для здійснення операцій з державними цінними паперами через механізм РЕПО Національний банк України повинен володіти відповідним портфелем державних цінних паперів.
10. Національний банк України може здійснювати операції РЕПО купівлі/продажу державних цінних паперів як шляхом безпосередньої домовленності з комерційними банками, так і шляхом проведення тендера заявок комерційних банків на участь в операціях РЕПО.
11. У разі прийняття рішення про проведення тендера на участь в операціях РЕПО Національний банк України через свої обласні управління не пізніше ніж за тиждень надсилає повідомлення про проведення такого тендера із зазначенням терміну операції РЕПО та умов його проведення.
12. Комерційні банки - потенційні учасники тендера подають заявку на участь у тендері операцій РЕПО, в якій пропонують свої умови щодо ціни купівлі/продажу та зворотної ціни продажу/купівлі державних цінних паперів.
13. У тендері операцій РЕПО купівлі/продажу державних цінних паперів, коли Національний банк України виступає покупцем/продавцем, заявки задовольняються виходячи з необхідності підтримки ліквідної діяльності конкретних комерційних банків, а також зацікавленності Національного банку України у володінні певним портфелем державних цінних паперів з метою підтримки необхідних пропорцій у грошовому обігу.
14. Після закінчення тендеру операцій РЕПО Національний банк України наступного робочого дня надсилає комерційному банку, який виграв тендер, повідомлення-підтвердження про намір укласти угоду на здійснення операції РЕПО.
15. У разі, якщо емісійно-кредитний департамент здійснює операції "РЕПО" шляхом безпосередньої домовленості з комерційними банками, працівники відділу рефінансування комерційних банків зв'язуються з потенційними контрагентами (комерційними банкам ) і вибирають учасників ринку, які котують найвищі ціни, мають у своєму портфелі відповідні цінні папери і погоджуються на участь в операції "РЕПО" на відповідний строк.
( В редакції постанови Правління Національного банку України від 11 вересня 1997 р. N 300 )
III. Порядок здійснення операцій РЕПО
16. Залежно від терміну дії операції РЕПО на позабіржевому ринку використовуються такі види операцій:

................
Перейти до повного тексту