- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Про затвердження Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження щодо капітальних інвестицій
Відповідно до підпункту 3 пункту 4
Положення про Державну службу статистики України , затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 р. № 396/2011, та з метою забезпечення доступності, гласності й відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Держстату України Методологічні положення з організації державного статистичного спостереження щодо капітальних інвестицій (далі - Методологічні положення), що додаються.
2. Департаменту статистики виробництва (Овденко Л.М.) здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Методологічних положень, затверджених цим наказом.
3. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Держстату України від 19 листопада 2012 року № 464 "Про затвердження Методологічних положень щодо організації державного статистичного спостереження зі статистики капітальних інвестицій".
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Піщейка В.О.
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної служби
статистики України
31.10.2013 № 335
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
з організації державного статистичного спостереження щодо капітальних інвестицій
I. Загальні положення
Метою проведення державного статистичного спостереження є отримання інформації щодо фактично освоєних обсягів капітальних інвестицій підприємств і організацій у матеріальні та нематеріальні активи (їх придбання, виготовлення, реконструкція, модернізація, капітальний ремонт тощо) за рахунок усіх джерел фінансування. Дані розробляються для забезпечення потреб системи національних рахунків при здійсненні макроекономічних розрахунків, складання структурної статистики, використання в аналізі динаміки інвестиційних процесів та прогнозуванні розвитку секторів економіки України.
Методологічні положення зі статистики капітальних інвестицій ґрунтуються на положеннях
Господарського кодексу України [1],
Цивільного кодексу України [2],
Бюджетного кодексу України [3],
Податкового кодексу України [4],
Земельного кодексу України [5], законів України
"Про державну статистику" [6],
"Про інформацію" [7],
"Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" [8],
"Про зовнішньоекономічну діяльність" [9],
"Про інвестиційну діяльність" [10],
"Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" [11],
"Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати" [12],
"Про фінансовий лізинг" [13],
"Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю" [14],
постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 "Про затвердження Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України" [15], наказів Держкомстату від 29.12.2009 № 498 "Про затвердження структури плану статистичного спостереження та глосарія до нього" [16],
від 21.12.2009 № 481 "Про затвердження Положення про Реєстр статистичних одиниць та формування основ сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств" [17],
наказу Мінфіну від 22.12.2011 № 1691 "Про затвердження Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.01.2012 за № 33/20346 [18],
Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій [19],
Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України [20],
Порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ [21],
Положень (стандартів) бухгалтерського обліку: 7 "Основні засоби", 8 "Нематеріальні активи", 16 "Витрати",
30 "Біологічні активи" ,
32 "Інвестиційна нерухомість" [22] та базуються на міжнародних стандартах статистичного обліку: Регламенті Європарламенту та Ради Міністрів Європейського Союзу (ЄС) № 295/2008 від 11.03.2008 [23], Системі національних рахунків-1993 [24], Системі національних рахунків-2008 [25].
ІІ. Основні визначення та терміни
Для цілей цих Методологічних положень терміни вживаються у тлумаченнях, визначених Глосарієм до плану статистичного спостереження, Положенням про РСО, а також у значеннях:
Амортизація - відрахування частини вартості основних фондів для відшкодування їх зносу, тобто для їх відтворення, шляхом віднесення (списання) на собівартість продукції згідно з чинними нормами.
Будівлі - це споруди, що складаються з несучих і огороджувальних або сполучених (несучо-огроджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, тварин, рослин, а також предметів. За призначенням будівлі розподіляються на два види - житлові й нежитлові.
Вартість ліквідованих активів - ліквідаційна вартість на момент списання морально застарілих, зношених, пошкоджених унаслідок аварії, стихійного лиха (за умови, що їх відновлення та реалізація неможливі або економічно недоцільні), а також ліквідованих у зв'язку з новим будівництвом та реконструкцією.
Житлові будівлі - житлові будинки (будинки масової забудови, котеджі та будинки підвищеної комфортності, будинки садибного типу, будинки житлові готельного типу) та гуртожитки (житлові будинки для колективного проживання, включаючи будинки для людей похилого віку та інвалідів, студентів, дітей та інших соціальних груп, наприклад, будинки для біженців, гуртожитки для робітників та службовців, гуртожитки для студентів та учнів навчальних закладів, будинки дитини та сирітські будинки, притулки для бездомних і таке інше).
Капітальний ремонт - витрати, пов'язані з поліпшенням об'єкта, що призводить до збільшення майбутніх економічних вигід, первинно очікуваних від використання об'єкта, на суму яких збільшується первісна вартість основних засобів (будівель, споруд, машин і обладнання, транспортних засобів тощо).
Нематеріальний актив - немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований.
Нежитлові будівлі - готелі, ресторани та подібні будівлі; будівлі офісні, торговельні; будівлі транспорту та засобів зв'язку; будівлі промислові та склади; будівлі для публічних виступів, закладів освітнього, медичного й оздоровчого призначення; будівлі нежитлові інші (будівлі сільськогосподарського призначення, для культової та релігійної діяльності, в'язниці, армійські казарми і таке інше).
Інженерні споруди - це об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих і в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких і газоподібних продуктів і таке інше.
Інвестиції у землю - інвестиції у придбання земельних ділянок, а також природних ресурсів для наступного видобутку.
Інвестиції в існуючі будівлі та споруди - інвестиції у придбання будівель, споруд, їх окремих частин, які були у користуванні в інших суб'єктів господарювання.
Інвестиції у житлові будівлі - інвестиції у будівництво житлових будівель, розширення, реконструкцію та капітальний ремонт діючих житлових будівель з урахуванням витрат на придбання та монтаж устаткування, що забезпечує їх функціонування, а також інвестиції у придбання нових житлових будівель, які не були у користуванні, їх окремих частин та незавершених будівництвом об'єктів житла.
Інвестиції у нежитлові будівлі - інвестиції у будівництво нежитлових будівель, розширення, реконструкцію та капітальний ремонт діючих нежитлових будівель з урахуванням витрат на придбання та монтаж устаткування, що забезпечує їх функціонування, а також інвестиції у придбання нових нежитлових будівель, які не були у користуванні, їх окремих частин та незавершених будівництвом нежитлових будівель.
Інвестиції у споруди - інвестиції у будівництво споруд, розширення, реконструкцію та капітальний ремонт діючих споруд з урахуванням витрат на придбання та монтаж устаткування, що забезпечує їх функціонування, а також інвестиції у придбання нових споруд, які не були у користуванні, їх окремих частин та незавершених будівництвом споруд.
Інвестиції у машини, устаткування та інвентар - інвестиції у придбання, виготовлення власними силами, монтаж, модернізацію, вдосконалення та капітальний ремонт механічного устаткування, машин та устаткування загального та спеціального призначення, машин та устаткування для сільського та лісового господарства, верстатів, приладів побутових та інвентарю, які не пов'язані безпосередньо з функціонуванням будівель та споруд і належать до основних засобів.
Інвестиції в електричне та електронне устаткування - інвестиції у придбання, виготовлення власними силами, монтаж, модернізацію, вдосконалення та капітальний ремонт офісного устаткування та електронно-обчислювальних машин, електричних машин та устаткування для радіо, телебачення та зв'язку, приладів та інструментів медичних, приладів вимірювальних точних і устаткування оптичного, годинників.
Інвестиції у транспортні засоби - інвестиції у придбання, виготовлення власними силами, монтаж, модернізацію, вдосконалення й капітальний ремонт продукції автомобілебудування та інших транспортних засобів.
Інвестиції у довгострокові біологічні активи та поліпшення земель - інвестиції у меліоративні, осушувальні, іригаційні та інші роботи з поліпшення земель, проведення культуртехнічних робіт на землях, інвестиції у придбання, вирощування або створення власними силами довгострокових біологічних активів рослинництва та тваринництва, у тому числі формування основного стада робочої та продуктивної худоби.
Інвестиції в інші матеріальні активи - інвестиції у придбання бібліотечних фондів, малоцінних необоротних матеріальних активів, тимчасових (не титульних) споруд, інвентарної тари, тварин та багаторічних насаджень, які не пов'язані з сільськогосподарською діяльністю, активів, що призначені для прокату, поліпшення об'єкта операційної оренди тощо.
Інвестиції у нематеріальні активи - інвестиції у придбання або створення власними силами для власного використання немонетарних активів, які не мають матеріальної форми та можуть бути ідентифіковані, термін служби яких перевищує один рік.
Інвестиції у програмне забезпечення та бази даних - інвестиції у придбання, створення, модернізацію або поліпшення програмного забезпечення та баз даних з урахуванням витрат на підготовку до їх цільового використання.
Інвестиції у права користування природними ресурсами та майном, патенти, ліцензії, торгові марки, подібні права та інші нематеріальні активи - інвестиції у права користування надрами, геологічною та іншою інформацією про природне середовище, земельною ділянкою, будівлею, права на товарні знаки, торгові марки, фірмові назви, винаходи, патенти, ліцензії, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, ноу-хау, авторські та суміжні з ними права.
ІІІ. Організація та проведення державного статистичного спостереження
3.1. Основні характеристики державного статистичного спостереження
Державне статистичне спостереження зі статистики капітальних інвестицій має такі основні характеристики:
Вид державного статистичного спостереження:
за ступенем охоплення одиниць: комбіноване;
за часом реєстрації даних: поточне.
Організаційна форма державного статистичного спостереження: статистична звітність.
Спосіб державного статистичного спостереження: документальний облік.
Одиниця державного статистичного спостереження: підприємство.
Звітна (облікова) одиниця державного статистичного спостереження: юридична особа - підприємство, установа, заклад, орган державної влади й орган місцевого самоврядування.
Органи, які здійснюють державне статистичне спостереження: Держстат України, територіальні органи державної статистики.
Місце проведення державного статистичного спостереження: АР Крим, області, міста Київ та Севастополь.
Національні класифікації, що використовуються при проведенні державного статистичного спостереження:
Класифікація видів економічної діяльності (
КВЕД);
Класифікація організаційно-правових форм господарювання (
КОПФГ);
Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ);
Класифікатор органів державного управління (
КОДУ);
Класифікація інституційних секторів економіки (
КІСЕ);
Державний класифікатор будівель та споруд (
ДК БС).
3.2. Інструментарій, організація та проведення державного статистичного спостереження
Показники форм статистичної звітності вміщують інформацію з обліку капітальних інвестицій, основних засобів, нематеріальних активів та витрат на будівництво житла для подальшого продажу (передачі), який здійснюється відповідно до національних стандартів України з урахуванням методологічних засад бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
При проведенні державного статистичного спостереження за
формою № 2-інвестиції (квартальна) органи державної статистики можуть залучати юридичних осіб усіх видів економічної діяльності, що мають фактично освоєні (використані) у звітному кварталі обсяги капітальних інвестицій у матеріальні та нематеріальні активи за рахунок передбачених чинним законодавством джерел фінансування та/або здійснили витрати на будівництво житла для подальшого продажу (передачі), які за обліком витрат не належать до капітальних інвестицій респондента, за їх юридичною адресою (місцезнаходженням).
Органи державної статистики при проведенні державного статистичного спостереження за
формою № 2-інвестиції (річна) можуть залучати юридичних осіб-підприємств усіх видів економічної діяльності, що мають фактично освоєні (використані) у звітному році обсяги капітальних інвестицій у матеріальні та нематеріальні активи за рахунок передбачених чинним законодавством джерел фінансування та/або здійснили витрати на будівництво житла для подальшого продажу (передачі), які за обліком витрат не належать до капітальних інвестицій респондента, за їх юридичною адресою (місцезнаходженням). До звіту за рік також включаються дані, щодо вибуття основних засобів та нематеріальних активів, які знаходилися на балансі респондента, та сума амортизації (зносу) за звітний рік.
3.3. Основні показники державного статистичного спостереження
обсяг капітальних інвестицій за напрямами:
нові активи, з них ті, які створені власними силами (господарським способом);
активи, які були у використанні;
капітальний ремонт, поліпшення, удосконалення, реконструкція, модернізація;
за договором фінансового лізингу;
обсяг капітальних інвестицій за видами матеріальних активів:
житлові будівлі, уключаючи також витрати на будівництво житла, що будується для подальшого продажу (передачі) та за обліком витрат не належить до капітальних інвестицій респондента;
нежитлові будівлі;
................Перейти до повного тексту