1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПРАВЛІННЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
24.05.2017  № 33
Про затвердження Порядку відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Фонду соціального страхування № 72 від 14.12.2 017 № 31 від 12.12.2018 № 32 від 18.11.2021 )
Керуючись пунктами 3, 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту застрахованих осіб" від 16.03.2017 № 145, правління Фонду соціального страхування України ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Затвердити Порядок відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання (далі - Порядок) згідно з додатком 1.
( Пункт 2 втратив чинність на підставі Постанови Фонду соціального страхування № 72 від 14.12.2017 )
3. Затвердити примірну форму тристороннього договору про відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання згідно з додатком 3.
4. До завершення заходів, пов'язаних з утворенням Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Порядком, забезпечує у межах компетенції виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та її робочі органи.

Голова правління

В.В. Саєнко
Додаток 1
до Постанови правління Фонду
24.05.2017 № 33
ПОРЯДОК
відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання
( У всьому тексті Порядку слово "інвалід" в усіх відмінках і числах замінено словами "особа з інвалідністю" у відповідному відмінку і числі; слова "робочі органи Фонду" в усіх відмінках і числах замінено словами "Органи Фонду" у відповідних відмінках і числах згідно з Постановою Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
1. Цей Порядок визначає механізм, граничні розміри витрат та умови відшкодування витрат за надані послуги з санаторно-курортного лікування профільним санаторно-курортним закладам, розташованим у населених пунктах, на території яких органи державної влади України здійснюють свої повноваження в повному обсязі, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які стали особами з інвалідністю (далі - потерпілі).
Інформаційний перелік санаторно-курортних закладів у розрізі регіонів, місцерозташування та профілів санаторно-курортного лікування, за якими надаються санаторно-курортні послуги потерпілим, оприлюднюється на офіційному веб-сайті Фонду соціального страхування України.
( Пункт 1 доповнено новим другим абзацом згідно з Постановою Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
2. Відшкодування витрат за надані послуги санаторно-курортним закладам в межах граничних розмірів витрат здійснюється виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України (далі - виконавча дирекція Фонду), управліннями в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділеннями управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, які мають статус відокремлених підрозділів (якщо положеннями відокремлених підрозділів та/або довіреністю їм надано право на укладання договорів) (далі - Органи Фонду), за рахунок та в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду соціального страхування України (далі - Фонд), кошторисів відповідних Органів Фонду та в межах фінансових можливостей Фонду на ці цілі, шляхом відшкодування вартості санаторно-курортного лікування шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам, з якими укладено відповідні договори.
( Пункт 2 в редакції Постанови Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
3. Потерпілі мають право на санаторно-курортне лікування (за санаторно-курортною путівкою) згідно з потребою, визначеною висновками медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення) за прямими наслідками виробничої травми чи професійного захворювання.
Якщо потерпілі одночасно мають право на санаторно-курортне лікування згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та іншими нормативно-правовими актами, їм надається право вибору за однією з підстав.
Списки потерпілих, які мають право на санаторно-курортне лікування за іншими актами чинного законодавства, до моменту забезпечення путівкою на санаторно-курортне лікування письмово звіряються за профілем лікування, що пов'язаний з прямими наслідками виробничої травми чи професійного захворювання з установами та організаціями, до компетенції яких належить забезпечення осіб з інвалідністю санаторно-курортним лікуванням.
( Пункт 3 доповнено новим третім абзацом згідно з Постановою Фонду соціального страхування № 32 від 18.11.2021 )
4. Потерпілі мають право на отримання санаторно-курортного лікування (за санаторно-курортною путівкою) періодично згідно з рішенням МСЕК, а саме:
- особи з інвалідністю I групи щороку;
- особи з інвалідністю II групи один раз на два роки або щороку на підставі індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
- особи з інвалідністю III групи один раз на три роки, один раз на два роки або щороку на підставі індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю.
5. Термін санаторно-курортного лікування для потерпілих з наслідками травм, захворюваннями хребта та спинного мозку в спеціалізованих санаторно-курортних закладах становить 45 діб.
Термін перебування може бути скорочений до 24 діб за письмовою заявою потерпілого (враховуючи вік потерпілого, характер та складність захворювання тощо).
Термін санаторно-курортного лікування для інших категорій потерпілих становить 24 доби.
Залежно від лікувально-діагностичних можливостей санаторно-курортного закладу, курсу та методик лікування, з урахуванням стану потерпілого (характер та складність захворювання, вік тощо) термін санаторно-курортного лікування за письмовою заявою потерпілого може зменшуватись до 18 діб.
У разі скорочення за письмовою заявою потерпілого терміну перебування у санаторно-курортному закладі його право на санаторно-курортне лікування в даному періоді вважається використаним у повному обсязі.
6. Граничні розміри витрат на одного потерпілого на поточний рік для відшкодування вартості ліжко-дня санаторно-курортного лікування (за санаторно-курортною путівкою) через безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам, з якими укладено відповідні договори (далі - граничні розміри витрат для потерпілого), затверджуються правлінням Фонду на кожний бюджетний рік окремо за кожною категорією:
- потерпілі;
- потерпілі з наслідками травм, захворюваннями хребта та спинного мозку.
Граничні розміри витрат для супроводжуючої особи потерпілого на поточний рік для відшкодування вартості ліжко-дня перебування в санаторно-курортному закладі без лікування (за санаторно-курортною путівкою) через безготівкове перерахування коштів санаторно-курортним закладам, з якими укладено відповідні договори (далі - граничні розміри витрат для супроводжуючої особи), затверджуються правлінням Фонду на кожний бюджетний рік окремо за кожною категорією:
- супроводжуючі особи потерпілих, яким за висновком МСЕК визначено потребу в супроводі;
- супроводжуючі особи потерпілих з наслідками травм, захворюваннями хребта та спинного мозку, яким за висновком МСЕК визначено потребу в супроводі.
Розрахунок розмірів витрат для потерпілого здійснюється за один ліжко-день лікування у санаторно-курортному закладі за наявності таких санаторно-курортних послуг:
( Абзац сьомий пункту 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
6.1. Діагностичні та лікувальні послуги (що надаються за призначенням лікаря).
6.1.1. Діагностика.
Надаються консультації лікарів, відповідних фахівців та спеціалістів (за призначенням). Медичні та лікувальні процедури надаються медичними працівниками санаторно-курортного закладу відповідної кваліфікації та спеціалізації.
6.1.2. Лабораторні та інструментальні дослідження.
Проводяться обов'язкові і додаткові лабораторні та інструментальні дослідження:
- загальний аналіз крові (розгорнутий);
- глюкоза крові;
- біохімічний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- імунограма;
- електрокардіографія;
- рентгенографія;
- ультразвукове дослідження;
- інші дослідження за призначенням лікаря.
6.1.3. Лікувальні санаторно-курортні послуги.
На санаторно-курортному етапі лікування, для досягнення основних терапевтичних ефектів (за наявності або відсутності протипоказань) призначаються:
- медикаментозна терапія;
- бальнеотерапія;
- грязе- та теплолікування;
- апаратна фізіотерапія;
- пелоїдотерапія;
- лікувальний масаж;
- гідрокінезотерапія;
- галотерапія;
- ультразвукова терапія;
- сантиметроволнова терапія;
- природні лікувальні ресурси;
- фітотерапія;
- ароматерапія;
- аероіонотерапія;
- інфрачервоне опромінення;
- фізіотерапевтичні процедури;
- психотерапія;
- кліматотерапія;
- мінеральні води;
- лікувальна фізкультура.
6.2. Послуги з харчування.
Харчування надається за замовним меню.
Санаторний заклад забезпечує потерпілих не менше ніж 4-разовим збалансованим дієтичним лікувальним харчуванням, з дотриманням денної норми для відповідної категорії потерпілих.
Потерпілі забезпечуються повноцінним та калорійним харчуванням з дотриманням дієт, яке забезпечує добову норму фізіологічних потреб організму в основних харчових речовинах та енергії, за технологічними картами страв, затвердженими санаторно-курортним закладом, згідно із збірниками рецептур.
Місце надання послуг харчування має бути належним чином облаштоване та відповідати встановленим санітарно-гігієнічним вимогам та умовам сертифікації.
6.3. Послуги з проживання.
Санаторно-курортний заклад має бути розташований в екологічно чистій зоні, мати належну матеріально-технічну базу, яка відповідає діючим нормам, стандартам та вимогам законодавства до санаторно-курортних закладів.
Потерпілі забезпечуються:
- двомісними відремонтованими номерами з усіма зручностями, із комплектним і справним електротехнічним та сантехнічним обладнанням, які обладнані умивальником, туалетом, ванною або душовою кабіною, ліжком, приліжковою тумбою, столом, шафою для одягу з вішаками, стільцями, графином зі склянками, телевізором, холодильником, кондиціонером або вентилятором. В санаторно-курортних закладах, які лікують потерпілих з наслідками травм, захворюваннями хребта та спинного мозку, за бажанням потерпілого, можуть розміщуватись в трьох та чотирьохмісних номерах із аналогічними умовами. Усі номери повинні бути забезпечені теплопостачанням (опаленням) за рахунок централізованого або автономного опалення, відповідно до діючих норм теплового температурного режиму, а також цілодобовим водопостачанням (гарячою водою - цілодобово чи за графіком);
- місцем (кімнатою) для перебування у день прибуття та день від'їзду.
Корпуси повинні бути обладнані ліфтами та пандусами для безперешкодного доступу потерпілих до приміщень.
6.4. Додаткові послуги, які надаються санаторно-курортним закладом.
Санаторно-курортний заклад забезпечує потерпілих додатковими послугами, а саме - трансфер, басейн (за наявності), екскурсії, бібліотека, культурно-масові заходи, цілодобова охорона території та інше.
Вартість витрат санаторно-курортного закладу на забезпечення потерпілих діагностичними та лікувальними послугами має складати не менше тридцяти відсотків від вартості одного ліжко-дня санаторно-курортного лікування потерпілого.
( Абзац третій підпункту 6.4 пункту 6 в редакції Постанови Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
Вартість витрат санаторно-курортного закладу на забезпечення потерпілих дієтичним лікувальним харчуванням має складати не менше тридцяти відсотків від вартості одного ліжко-дня санаторно-курортного лікування потерпілого.
( Абзац четвертий підпункту 6.4 пункту 6 в редакції Постанови Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
7. Потерпілі мають право вільного вибору санаторно-курортного закладу, розташованого на території України, у населених пунктах, на території яких органи державної влади України здійснюють свої повноваження в повному обсязі, відповідно до медичних показань за профілем лікування.
Назву санаторно-курортного закладу та його місцезнаходження потерпілі зазначають у заяві.
8. Облік потерпілих, які мають право на забезпечення санаторно-курортним лікуванням, ведуть Органи Фонду за місцем зберігання справ про страхові виплати потерпілих.
Відповідальна особа Органу Фонду роз'яснює потерпілому порядок забезпечення санаторно-курортним лікуванням за його особистим вибором.
9. Для взяття на облік для забезпечення санаторно-курортним лікуванням (за санаторно-курортною путівкою) потерпілі подають до Органів Фонду:
- заяву за формою, встановленою виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України;
- висновок МСЕК про потребу потерпілого в санаторно-курортному лікуванні та про потребу у супроводі (якщо таку потребу визначено);
- довідку для одержання путівки на санаторно-курортне лікування за формою № 070/о;
- індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю (за наявності);
- копію паспорта потерпілого та особи, яка супроводжує потерпілого, якому за висновком МСЕК визначено потребу в супроводі.
Під час подання копій документів, передбачених цим пунктом, пред'являються оригінали зазначених документів.
10. Органи Фонду за наявності документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку, здійснюють реєстрацію заяв в Журналі обліку потерпілих, що потребують забезпечення санаторно-курортним лікуванням, за встановленою виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України формою (далі Журнал обліку) та ведуть облік потерпілих, яким МСЕК визначив потребу у санаторно-курортному лікуванні, відповідно до профілю захворювання, у порядку черговості подання заяв.
Відповідальна особа Органу Фонду, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв та передбачених пунктом 9 цього Порядку документів, після їх прийняття та реєстрації в Журналі обліку надає потерпілому за своїм підписом підтвердження про взяття на облік із зазначенням реєстраційного номеру Журналу обліку.
Журнал заповнюється в розрізі профілів санаторно-курортного лікування потерпілих:
1) із захворюваннями системи кровообігу;
2) із захворюваннями органів травлення;
3) із захворюваннями опорно-рухового апарату;
4) із захворюваннями нервової системи;
5) з травмами та захворюваннями хребта і спинного мозку;
6) із захворюваннями органів дихання (нетуберкульозної етіології);
7) із ендокринними захворюваннями;
8) із захворюваннями шкіри;
9) із захворюваннями нирок і сечовивідних шляхів;
10) із захворюваннями очей;
11) з наслідками опіків.
Датою взяття на облік потерпілих вважається дата подання заяви. Забезпечення санаторно-курортним лікуванням потерпілих, які перебувають на обліку, у поточному році здійснюється в межах запланованої у попередньому році кількості осіб, що надали відповідні заяви на поточний рік, та в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду, кошторисів відповідних Органів Фонду і фінансових можливостей Фонду на ці цілі.";
( Пункт 10 в редакції Постанов Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018, № 32 від 18.11.2021 )
11. Орган Фонду в порядку черговості даних обліку погоджує із санаторно-курортним закладом прийняття потерпілого на санаторно-курортне лікування та повідомляє заклад про граничний розмір витрат для відповідної категорії потерпілого та супроводжуючої особі (за наявності).
( Абзац перший пункту 11 в редакції Постанов Фонду соціального страхування № 32 від 18.11.2021 )
Орган Фонду у разі отримання від санаторно-курортного закладу відмови щодо прийняття потерпілого відповідної категорії та супроводжуючої особи (за наявності) для забезпечення санаторно-курортним лікуванням інформує про це потерпілого, і пропонує вибрати інший заклад.
12. Санаторно-курортний заклад протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати отримання від Органу Фонду письмового погодження, передбаченого пунктом 11 цього Порядку, надає Органу Фонду підтвердження про акредитацію Міністерством охорони здоров'я України та про наявність у нього ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики за відповідним профілем лікування, а також гарантійний лист про згоду на санаторно-курортне лікування потерпілого, готовність укласти тристоронній договір і зазначає узгоджену дату заїзду.
( Абзац перший пункту 12 в редакції Постанови Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
Разом з гарантійним листом санаторно-курортний заклад надає Органу Фонду перелік послуг з санаторно-курортного лікування (за формою, наведеною у додатку до цього Порядку), що містить відомості щодо діагностичних та лікувальних послуг, умов проживання, лікувального харчування, інших послуг (наявність басейну, трансферу, безперешкодного доступу та пандусів, природних лікувальних ресурсів тощо), які включено у вартість путівки на забезпечення санаторно-курортним лікуванням, та вартість одного ліжко-дня відповідно до зазначених умов.
( Абзац другий пункту 12 в редакції Постанови Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
Органи Фонду надсилають потерпілому повідомлення, в якому доводять інформацію про готовність санаторно-курортного закладу прийняти потерпілого та граничний розмір витрат на його санаторно-курортне лікування.
Зазначене повідомлення, у разі відсутності заяви потерпілого про відмову від санаторно-курортного лікування, є підставою для укладення тристороннього договору Органом Фонду.
Примірна форма тристороннього договору про відшкодування вартості фактично наданих санаторно-курортних послуг потерпілому (далі - договір) затверджується правлінням Фонду.
В договорах сторони можуть передбачати здійснення часткової передоплати, в межах граничних розмірів витрат для відповідної категорії потерпілих та супроводжуючих осіб (за наявності), за санаторно-курортні послуги, у розмірі до 50 (п'ятдесят) відсотків від вартості договору.
( Абзац шостий пункту 12 в редакції Постанови Фонду соціального страхування № 31 від 12.12.2018 )
13. Орган Фонду готує три примірники договору, один - для Органу Фонду, другий - для потерпілого, третій - для санаторно-курортного закладу. Підписані та скріплені печаткою (за наявності) Органу Фонду три примірники договору передаються санаторно-курортному закладу для оформлення.

................
Перейти до повного тексту