1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПЛЕНУМ ВЕРХОВНОГО СУДУ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 4 від 25.03.88
м.Київ
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Пленуму Верховного Суду України N 16 від 12.06.98 )
Про практику розгляду судами справ про розірвання шлюбу
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
Обговоривши матеріали узагальнення практики розгляду судами України справ про розірвання шлюбу, Пленум Верховного Суду України відмічає, що переважна більшість їх вирішується правильно. Проте в останні роки суди послабили увагу до цих справ, у ряді випадків проявляють поспішність, недодержують вимог закону, що регламентує порядок прийняття позовних заяв і підготовки справ, нерідко вони розглядаються у відсутності одного, а іноді і обох дружин, тому дійсні мотиви розлучення не з'ясовуються. Не всі суди виконують покладений на них законом обов'язок вживати заходів до збереження сім'ї і не використовують з цією метою такий ефективний засіб як відкладення справ для примирення подружжя. Деякі рішення не містять вказівок про час припинення шлюбних відносин. Часто залишаються без реагування судів факти негідної поведінки подружжя, ухилення батьків від виховання та утримання дітей.
( Преамбула із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
Пленум Верховного Суду України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
1. Звернути увагу судів на необхідність суворого додержання вимог закону при розгляді справ про розірвання шлюбу і вжиття заходів до усунення зазначених недоліків, маючи на увазі, що суд всією своєю діяльністю покликаний активно сприяти зміцненню сім'ї, захисту прав і законних інтересів подружжя та їх дітей.
2. Судам слід мати на увазі, що позовна заява у справах про розірвання шлюбу має відповідати вимогам ст.137 ЦПК і містити всі необхідні дані, зазначені у п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 серпня 1979 р. N 8 "Про судову практику в справах про розірвання шлюбу". Якщо позовна заява не відповідає зазначеним положенням, слід застосовувати правила ст.139 ЦПК України.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
3. З врахуванням вимог закону про необхідність повного установлення дійсних мотивів розлучення, з'ясування фактичних взаємин подружжя і вжиття заходів до їх примирення суди зобов'язані виключити з практики факти поспішного розгляду справ, вживати заходів до забезпечення участі у судовому розгляді обох дружин, частіше використовувати відкладення справ для їх примирення, в необхідних випадках у межах шестимісячного строку вдаватися до повторного відкладення справи, надаючи подружжю можливість самим урегулювати конфлікт. При цьому слід мати на увазі, що сам по собі факт недосягнення примирення не є підставою до розірвання шлюбу, коли є можливість зберегти сім'ю. Особливу увагу слід приділяти сім'ям, в яких є неповнолітні діти.
( Пункт 3 із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України N 13 від 25.12.92 )
4. Висновок суду про задоволення позову про розірвання шлюбу має бути обгрунтований на всебічно перевірених доказах, відповідати ст.40 КпШС і роз'ясненням, що містяться у п.5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 серпня 1979 р. N 8.

................
Перейти до повного тексту