- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генеральної
прокуратури
N 15 від 19.01.2017 )
Про організацію роботи і управління в органах прокуратури України
З метою визначення основних засад організації та діяльності єдиної системи органів прокуратури України щодо виконання покладених на них завдань і функцій, керуючись статтею
15 Закону України
"Про прокуратуру",
НАКАЗУЮ:
1. Заступникам Генерального прокурора України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Дніпровському екологічному прокурору, військовим прокурорам регіонів та Військово-Морських Сил України, прокурорам міст з районним поділом, міським, районним, міжрайонним та іншим прирівняним до них прокурорам, прокурорам районів у містах, начальникам структурних підрозділів апаратів, їх заступникам здійснювати належне керівництво підпорядкованими органами прокуратури та працівниками, спрямовувати їх діяльність на ефективне виконання покладених на прокуратуру завдань і функцій, приділяти постійну увагу удосконаленню організації роботи і контролю виконання.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-2 від 12.07.2012 )
1.1. Відповідальність за цей напрям роботи покласти безпосередньо на перших керівників органів прокуратури.
2. Прокурорам усіх рівнів здійснювати свої повноваження виключно в межах та у спосіб, що передбачені
Конституцією і законами України. Не допускати незаконного втручання у діяльність інших підприємств, установ та організацій. Не підміняти органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування і державного контролю.
2.1. Принципово реагувати на будь-які посягання на незалежність прокуратури у здійсненні повноважень. Протидіяти втручанню органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, громадських об'єднань та організацій у діяльність прокурорів. Запобігати впливу на працівників прокуратури з метою перешкодити виконанню ними службових обов'язків або домогтися прийняття неправомірного рішення. Про такі факти невідкладно інформувати прокурорів вищого рівня, а в передбачених законом випадках вирішувати питання про притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності.
2.2. Не допускати обмеження процесуальної самостійності прокурорсько-слідчих працівників. Вказівки з питань слідчої, наглядової діяльності та участі прокурорів у судах надавати підпорядкованим працівникам виключно у письмовій формі.
3. Питання організації роботи органів прокуратури з окремих напрямів визначати в галузевих наказах, у яких відповідно до чинного законодавства та цього наказу конкретизувати завдання і пріоритети прокурорської діяльності, предмет нагляду, приводи, підстави та періодичність проведення перевірок, повноваження різних ланок прокурорської системи, критерії оцінки їхньої роботи.
3.1. Особливості діяльності спеціалізованих прокуратур та прокуратур міст з районним поділом визначати окремими наказами Генерального прокурора України.
( Пункт 3.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-2 від 12.07.2012 )
4. Діяльність органів прокуратури організовувати за територіальним і функціональним (галузевим) принципами.
4.1. На міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури як на головну ланку системи органів прокуратури покласти здійснення на відповідній території правозахисної діяльності шляхом нагляду за додержанням і застосуванням законів місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, органами державного контролю, підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, їх посадовими і службовими особами, громадянами; провадження досудового слідства; здійснення нагляду за додержанням законів органами, які проводять дізнання і досудове слідство; нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян; підтримання державного обвинувачення у судах першої інстанції; представництво інтересів громадянина або держави у місцевих загальних судах, а в передбачених галузевим наказом випадках - у місцевих господарських та окружних адміністративних судах.
4.2. Прокуратурам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, Дніпровській екологічній прокуратурі, військовим прокуратурам регіонів та Військово-Морських Сил України безпосередньо здійснювати правозахисну діяльність шляхом нагляду за додержанням і застосуванням законів відповідними органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, органами державного контролю, підприємствами, установами, організаціями обласного рівня, їх посадовими і службовими особами; провадити досудове слідство у справах про злочини, вчинені посадовими і службовими особами цих органів, та в інших важливих справах, що віднесені до підслідності прокуратури; здійснювати нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян; забезпечувати підтримання державного обвинувачення в судах першої інстанції у складних і резонансних справах про тяжкі та особливо тяжкі злочини, а також участь у розгляді кримінальних справ в апеляційній інстанції; організовувати здійснення представництва інтересів громадянина або держави в апеляційних судах та за необхідності у судах першої інстанції.
( Пункт 4.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-1-1/2гн-3 від 05.04.2012 )
4.3. Генеральній прокуратурі України безпосередньо здійснювати правозахисну діяльність шляхом нагляду за додержанням і застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, центральними органами виконавчої влади, державного контролю та правоохоронними органами; проводити досудове слідство у справах про злочини, вчинені посадовими і службовими особами цих органів, та в інших особливо важливих справах, що віднесені до підслідності прокуратури; здійснювати нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство; нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян; забезпечувати підтримання державного обвинувачення у кримінальних справах, розслідуваних слідчими підрозділами Генеральної прокуратури України, а також участь у розгляді кримінальних справ у касаційній інстанції та у Верховному Суді України; представництво інтересів громадянина або держави у вищих спеціалізованих судах і Верховному Суді України, а також за необхідності у судах першої та апеляційної інстанцій.
4.4. Розмежування повноважень між органами прокуратури здійснювати за потреби на основі зазначених принципів наказами Генерального прокурора України та прокурорів обласного рівня.
4.5. На апарати Генеральної прокуратури України та прокуратур обласного рівня і міст з районним поділом покласти також загальне керівництво підпорядкованими прокуратурами та контроль за їх діяльністю.
( Пункт 4.5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-2 від 12.07.2012 )
( Пункт 4.6 виключено на підставі Наказу Генеральної прокуратури
N 1гн-2 від 12.07.2012 )
4.6. Прокуратурам вищого рівня брати до свого розгляду питання, що належать до компетенції підпорядкованих прокуратур, лише за виняткових обставин та за розпорядженням чи письмовою вказівкою керівника відповідної прокуратури.
5. Не допускати у повсякденній діяльності проявів заорганізованості, формалізму, зайвого паперотворення, дріб'язкової опіки підлеглих. Принципово реагувати на факти бюрократичного стилю і методів керівництва.
6. Визначення оптимальної структури, штатної чисельності та належний розподіл обов'язків між керівництвом і підлеглими працівниками розглядати як найважливіші організаційно-управлінські чинники.
6.1. Обов'язки між керівництвом розподіляти наказами Генерального прокурора України та прокурорів обласного рівня.
6.2. Структуру Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня розробляти Головному управлінню кадрового забезпечення за участі організаційно-контрольного підрозділу Генеральної прокуратури України за поданнями відповідних прокурорів і заступників Генерального прокурора України та затверджувати наказами Генерального прокурора України.
6.3. Штатну чисельність апарату Генеральної прокуратури України, підпорядкованих органів прокуратури розробляти Головному управлінню кадрового забезпечення, дотримуючись раціонального співвідношення керівних, прокурорсько-слідчих працівників і державних службовців, погоджувати з організаційно-контрольним підрозділом та затверджувати наказами Генерального прокурора України.
6.4. Структурні підрозділи створювати на єдиних для центрального й обласних апаратів засадах, як правило, за галузевим принципом.
7. Організацію, засади і порядок роботи Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня та прокуратур міст з районним поділом визначати регламентами.
Регламент Генеральної прокуратури вважати типовим документом щодо організації роботи підпорядкованих прокуратур.
7.1. У регламентах Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня встановлювати процедуру і методи управлінської діяльності, зокрема з питань розподілу повноважень між керівниками різного рівня, роботи структурних підрозділів та їх взаємодії, підготовки і проходження документів, прийняття управлінських актів, планування роботи, виїздів до підпорядкованих прокуратур, підготовки та проведення засідань колегії і нарад, здійснення контролю виконання, аналітичної та методичної роботи, вивчення і впровадження позитивного досвіду.
7.2. У регламентах прокуратур міст з районним поділом визначати процедуру і методи управлінської діяльності, організаційний порядок підготовки і проходження документів, прийняття управлінських актів, планування роботи, координації діяльності правоохоронних органів, здійснення взаємодії з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у боротьбі зі злочинністю, проведення перевірок у прокуратурах районів у місті та надання їм практичної допомоги, підготовки та проведення нарад, здійснення контролю виконання, аналітичної роботи, вивчення і впровадження позитивного досвіду.
( Пункт 7.2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-2 від 12.07.2012 )
7.3. Регламенти Генеральної прокуратури України, прокуратур обласного рівня розробляти організаційно-контрольним підрозділам з урахуванням пропозицій інших структурних підрозділів, а прокуратур міст з районним поділом - старшим прокурорам прокуратур міст, відповідальним за здійснення організаційного забезпечення управлінських заходів, та затверджувати наказами керівників.
( Пункт 7.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-2 від 12.07.2012 )
8. Завдання і функції самостійного структурного підрозділу, права та обов'язки його працівників визначати у Положенні про цей підрозділ, яке затверджувати наказом керівника прокуратури.
8.1. Роботу галузевих структурних підрозділів організовувати за зонально-предметним принципом, використовуючи спеціалізацію працівників, закріплення за ними зон і предметів (тем) як дієвий засіб підвищення ефективності прокурорсько-слідчої роботи.
8.2. Розподіл функціональних обов'язків між працівниками здійснювати їх керівникам і затверджувати в центральному апараті - начальниками самостійних структурних підрозділів або заступниками Генерального прокурора, у прокуратурах обласного рівня - керівниками відповідно до розподілу обов'язків. При здійсненні розподілу враховувати теоретичну підготовку, практичний досвід, індивідуальні нахили та здібності працівників.
9. Забезпечити належний вплив зональних прокурорів на стан справ у закріплених прокуратурах та ефективність роботи.
9.1. Прокурорам структурних підрозділів та прокурорам прокуратур міст з районним поділом формувати накопичувальні справи, у яких зосереджувати матеріали, що характеризують стан законності на предметних напрямах, території та об'єктах, піднаглядних закріпленим прокуратурам.
( Пункт 9.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-2 від 12.07.2012 )
9.2. Зональним прокурорам здійснювати методичне керівництво роботою закріплених прокуратур на певному напрямі, оперативний контроль за своєчасним і повним виконанням управлінських рішень; вивчати якість актів прокурорського реагування та інших документів, вживати заходів до усунення недоліків при їх підготовці, надавати фахову практичну допомогу працівникам закріплених прокуратур.
9.3. Стан справ у підпорядкованих прокуратурах зональним прокурорам періодично вивчати з виїздами на місця.
10. Роботу міських (крім міст з районним поділом), районних, міжрайонних та інших прирівняних до них прокуратур організовувати за галузевим і предметним принципами. Розподіл функціональних обов'язків між працівниками прокуратури здійснювати наказами керівника.
10.1. У міських, районних, міжрайонних та інших прирівняних до них прокуратурах формувати "паспорт", у якому накопичувати вичерпну інформацію і статистичні дані щодо стану законності, злочинності, особливостей соціально-економічного розвитку регіону та специфіки піднаглядних об'єктів.
11. Під час здійснення управлінської діяльності використовувати різні форми планування роботи. При складанні планів забезпечувати їх відповідність вимогам часу, цілеспрямованість, конкретність і реальність визначених заходів.
( Пункт 11 в редакції Наказу Генеральної прокуратури
N 1гн-3 від 05.06.2013 )
11.1. У планах роботи Генеральної прокуратури України передбачати найбільш важливі заходи для всієї системи органів прокуратури з урахуванням стану законності в державі, визначених пріоритетних напрямів, поширеності правопорушень та соціально-економічних проблем, зокрема наглядові перевірки (за винятком тих, періодичність проведення яких передбачена законодавством або наказами Генерального прокурора України), комплексні або галузеві перевірки підпорядкованих прокуратур, надання практичної допомоги, заходи аналітичного, навчального і методичного характеру.
( Пункт 11.1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-1-1/2гн-3 від 05.04.2012; в
редакції Наказу Генеральної прокуратури
N 1гн-3від 05.06.2013 )
11.2. Прокурорам обласного рівня планувати комплексні та галузеві перевірки підпорядкованих прокуратур, надання практичної допомоги, заходи навчального і методичного характеру.
( Пункт 11.2 в редакції Наказу Генеральної прокуратури
N 1гн-3 від 05.06.2013 )
11.3. Керівникам структурних підрозділів апаратів організовувати свою роботу з урахуванням основного плану роботи, рішень колегій, нарад, інших організаційно-розпорядчих документів.
( Пункт 11.3 із змінами, внесеними згідно з Наказом Генеральної
прокуратури
N 1гн-1-1/2гн-3 від 05.04.2012; в
редакції Наказу Генеральної прокуратури
N 1гн-3від 05.06.2013 )
11.4. Прокурорам міст з районним поділом, міським, районним, міжрайонним, районним у містах та прирівняним до них прокурорам самостійно визначати форми та періодичність планування роботи, виходячи із стану законності та потреб практичної діяльності.
( Пункт 11.4 в редакції Наказу Генеральної прокуратури
N 1гн-3 від 05.06.2013 )
11.5. Плани роботи Генеральної прокуратури України та прокуратур обласного рівня затверджувати на півроку з визначенням у них першочергових та перспективних заходів, які повинні щоквартально корегуватися. За потреби окремі зміни до цих планів вносити за погодженням з керівником прокуратури, а стосовно стажування підпорядкованих працівників - за погодженням з відповідним заступником керівника прокуратури та керівником кадрового підрозділу. Про внесення таких змін невідкладно інформувати причетних осіб.
................Перейти до повного тексту