- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Конвенція
Конвенція
про охорону праці при використанні азбесту N 162
Генеральна конференція Міжнародної організації праці,
що скликана в Женеві Адміністративною радою Міжнародного бюро праці та зібралася на свою сімдесят другу сесію 4 червня 1986 року,
зазначаючи відповідні міжнародні конвенції та рекомендації з праці і, зокрема
Конвенцію і
Рекомендацію 1974 року про професійні ракові захворювання,
Конвенцію і
Рекомендацію 1977 року про виробниче середовище (забруднення повітря, шум та вібрація),
Конвенцію і
Рекомендацію 1981 року про безпеку та гігієну праці,
Конвенцію і
Рекомендацію 1985 року про служби гігієни праці, переглянутий 1980 року
список професійних захворювань, доданий до
Конвенції 1964 року про допомогу у випадках виробничого травматизму, а також "Зведення практичних правил з охорони праці при використанні азбесту", опубліковане Міжнародним бюро праці в 1984 році, в якому встановлено засади національної політики та діяльності на національному рівні,
ухваливши прийняти ряд пропозицій щодо охорони праці при використанні азбесту, що є четвертим пунктом порядку денного сесії,
вирішивши надати цим пропозиціям форми міжнародної конвенції,
ухвалює цього двадцять четвертого дня червня місяця тисяча дев'ятсот вісімдесят шостого року наведену Конвенцію, яка називатиметься Конвенцією 1986 року про азбест.
Розділ I. Сфера застосування та визначення
Стаття 1
1. Ця Конвенція охоплює всі види діяльності, пов'язані з дією азбесту на працівників у процесі роботи.
2. Член Організації, який ратифікує цю Конвенцію, може після консультації з відповідними найбільш представницькими організаціями роботодавців і працівників і на основі оцінки небезпек для здоров'я та вжитих заходів безпеки вилучати зі сфери застосування деяких положень Конвенції певні галузі економічної діяльності або певні підприємства, якщо він переконаний, що в застосуванні їх до цих галузей або підприємств немає потреби.
3. Компетентний орган, приймаючи рішення про вилучення певних галузей економічної діяльності або певних підприємств, бере до уваги частоту, тривалість і рівень впливу, а також вид роботи та умови праці на робочому місці.
Стаття 2
Відповідно до мети цієї Конвенції:
a) термін "азбест" означає волокнисту форму мінералів з класу силікатів, що належить до гірських мінералів групи серпентину, тобто хризотил (білий азбест) та групи амфіболу, тобто актиноліт, амозит (коричневий азбест, кумингтоніт-грунерит), антофіліт, крокидоліт (голубий азбест), термоліт або будь-які інші сполуки, котрі містять один чи більше з цих елементів;
b) термін "азбестовий пил" означає частки азбесту, що містяться в повітрі, або частки азбесту, що осіли, які можуть здійнятися в повітря виробничого середовища;
c) термін "азбестовий пил, що міститься в повітрі" означає, з метою виміру, частки пилу, котрі вимірюються гравіметричним або іншим еквівалентним методом;
d) термін "респірабельні азбестові волокна" означає азбестові волокна, діаметр яких менше ніж 3 мкм, а відношення довжини волокна до його діаметра більше ніж 3:1. Тільки волокна, довжина яких більше ніж 5 мкм, беруться до уваги з метою виміру;
e) термін "вплив азбесту" означає на виробництві вплив респірабельних азбестових волокон або азбестового пилу, що перебуває в повітрі, джерелом яких є азбест або мінерали, матеріали чи вироби, котрі містять азбест;
f) термін "працівники" охоплює членів виробничих кооперативів;
Розділ II. Загальні засади
Стаття 3
1. Національне законодавство чи правила приписують заходи, яких слід вживати для запобігання, контролю та захисту працівників у зв'язку з впливом шкідливих для здоров'я факторів, що виникають під час роботи з азбестом.
2. Національне законодавство та правила, розроблені на виконання параграфа 1 цієї статті, періодично переглядаються з урахуванням технічного прогресу і досягнень у галузі наукових знань.
3. Компетентний орган може санкціонувати тимчасові часткові вилучення з заходів, приписаних на виконання параграфа 1 цієї статті, на умовах та в межах термінів, визначених після консультацій з найбільш представницькими відповідними організаціями роботодавців і працівників.
4. Дозволяючи часткові вилучення із заходів на виконання параграфа 3 цієї статті, компетентний орган забезпечує вжиття потрібних запобіжних заходів для охорони здоров'я працівників.
Стаття 4
Компетентний орган консультується з найбільш представницькими заінтересованими організаціями роботодавців і працівників, щодо заходів, яких слід вжити для введення в дію положень цієї Конвенції.
Стаття 5
1. Дотримання законодавства та правил, прийнятих на виконання статті 3 цієї Конвенції, забезпечується належною і відповідною системою інспекції.
2. Національні законодавство чи правила передбачають потрібні заходи, серед яких відповідні санкції з метою забезпечення ефективного дотримання та виконання положень цієї Конвенції.
Стаття 6
1. Роботодавці несуть відповідальність за виконання приписаних заходів.
2. У разі коли два або більше роботодавців одночасно здійснюють свою діяльність в одній робочій зоні, вони співробітничають з метою виконання приписаних заходів, не зменшуючи відповідальності кожного роботодавця за охорону здоров'я та безпеку праці працівників, які у нього працюють. Компетентний орган влади приписує, у разі потреби, загальні засади такого співробітництва.
3. Роботодавці у співробітництві зі службами безпеки і гігієни праці після консультацій з відповідними представниками працівників розробляють порядок дій на випадок аварійних ситуацій.
Стаття 7
Працівники зобов'язані, в межах своєї відповідальності, виконувати інструкції з безпеки та гігієни праці, що стосуються запобігання, контролю і захисту від дії шкідливих для здоров'я факторів, які виникають під час роботи з азбестом.
Стаття 8
Роботодавці і працівники або їхні представники здійснюють, по змозі, якнайтісніше співробітництво на всіх рівнях на підприємстві під час проведення заходів, приписаних цією Конвенцією.
Розділ III. Захисні та профілактичні заходи
Стаття 9
Національні законодавство чи правила, прийняті на виконання статті 3 цієї Конвенції, передбачають запобігання впливові азбесту або захисту від нього за допомогою одного чи більше з таких заходів:
a) встановлення для роботи, під час якої може відбуватися вплив азбесту, правил, котрі приписують відповідні інженерні заходи захисту і методи роботи, серед яких гігієна робочого місця;
b) встановлення спеціальних правил та процедур, серед яких дозвіл на використання азбесту чи деяких його різновидів, або деяких виробів, котрі містять азбест, чи проведення деяких виробничих процесів.
Стаття 10
У тих випадках, коли потрібно захистити здоров'я працівників і це технічно здійсненне, національні законодавство чи правила передбачають один чи більше з таких заходів:
a) заміну азбесту чи деяких його різновидів або виробів, котрі містять азбест, там, де це можливо, іншими матеріалами чи виробами або альтернативними технологічними процесами, які компетентний орган вважає на основі наукової оцінки за нешкідливі або за такі, що становлять меншу небезпеку для здоров'я;
b) повну або часткову заборону використання азбесту чи деяких його різновидів або виробів, котрі містять азбест, у деяких виробничих процесах.
Стаття 11
1. Застосування крокидоліта та виробів, які містять це волокно, забороняється.
2. Компетентний орган має повноваження дозволяти, після консультації з відповідними найбільш представницькими організаціями роботодавців і працівників, часткові вилучення з передбаченої в параграфі 1 цієї статті заборони, якщо заміна практично нездійсненна, за умови, що вживають заходів, котрі забезпечують, щоб здоров'я працівників не наражалося на загрозу.
Стаття 12
1. Розпилення всіх видів азбесту забороняється.
2. Компетентний орган має повноваження дозволяти, після консультації з відповідними найбільш представницькими організаціями роботодавців і працівників, часткові вилучення з передбаченої в параграфі 1 цієї статті заборони, якщо заміна практично нездійсненна, за умови, що вживають заходів, котрі забезпечують, щоб здоров'я трудівників не наражалося на загрозу.
Стаття 13
Національні законодавство та правила передбачають, що роботодавці відповідно до порядку і в межах, визначених компетентним органом, сповіщають його про певні види робіт, пов'язані з впливом азбесту.
Стаття 14
Підприємства, котрі добувають і постачають азбест, а також виготовляють і постачають вироби, що його містять, несуть відповідальність за належне маркірування тари і, якщо це потрібно, виробу, причому це маркірування повинне, згідно з приписами компетентного органу, робитися такою мовою і в такий спосіб, щоб заінтересовані працівники та споживачі легко розуміли його.
Стаття 15
1. Компетентний орган приписує гранично допустимі рівні впливу на працівників азбесту або інші критерії впливу для оцінки виробничого середовища.
2. Гранично допустимі рівні або інші критерії впливу встановлюються, періодично переглядаються та оновлюються в світлі технічного прогресу і розширення науково-технічних знань.
................Перейти до повного тексту