1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Розпорядження


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
від 17 вересня 2008 р. N 1236-р
Київ
Про схвалення Концепції створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця"
Схвалити Концепцію створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця" та план заходів з її реалізації, що додаються.
Прем'єр-міністр України Ю.ТИМОШЕНКО
Інд. 27
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 17 вересня 2008 р. N 1236-р
КОНЦЕПЦІЯ
створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця"
Загальна частина
Створення багатофункціональної комплексної системи "Електронна митниця" спрямовано на зміцнення митної безпеки України, адаптацію Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби та нової комп'ютеризованої транзитної системи ЄС, оперативне отримання актуальної і достовірної інформації про наміри щодо здійснення зовнішньоекономічних операцій, створення умов для прискорення процедур митного контролю та митного оформлення, поліпшення соціального та інформаційного обслуговування населення, удосконалення інформаційної інфраструктури Держмитслужби.
Багатофункціональна комплексна система "Електронна митниця" (далі - комплексна система) поєднує інформаційно-телекомунікаційні технології та сукупність механізмів їх застосування. Створення зазначеної системи дасть можливість підвищити якість митного регулювання та вдосконалити митне адміністрування.
Концепція визначає принципи побудови комплексної системи та етапи її створення, основні положення з формування її інформаційно-телекомунікаційного забезпечення, а також створення передумов для інтеграції України у світову інформаційну спільноту.
Концепція ґрунтується на вимогах Конституції України, законодавства України, міжнародних митних конвенцій та враховує досвід інших країн.
Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Концепція
Тенденції світового розвитку встановлюють нові завдання із спрощення митних процедур та процедур логістики під час ввезення та вивезення товарів на(з) території країни, зменшення ризиків порушення безпеки, для чого необхідно створювати електронні інформаційні системи, які будуть функціонально сумісні з аналогічними системами різних країн, доступні, керовані, безпечні, об'єднані та контрольовані.
Держави-члени ЄС визначили, що для виконання зазначених завдань необхідно зменшити різницю між митними процедурами країн світу із застосуванням механізму електронної митниці. З цією метою прийняте рішення Ради ЄС щодо простого та безпаперового середовища для митних адміністрацій та суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.
Реалізація Концепції спрямована на ліквідацію різниці між митними процедурами в Україні та ЄС.
Крім того, роль інформаційних технологій в митній справі відображена в Міжнародній конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур, укладеній 18 травня 1973 р. у м. Кіото, яка діє у зміненій редакції відповідно до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, вчиненого 26 червня 1999 р. в м. Брюсселі (Україна приєдналася згідно із Законом України "Про приєднання України до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур" від 5 жовтня 2006 р. N 227-V) .
Створення комплексної системи забезпечує реалізацію взятих Україною зобов'язань перед міжнародною спільнотою.
Однак на сьогодні в законодавстві України не визначено концептуальні засади правового регулювання процесів інформаційної взаємодії органів державної влади, а також управління інформаційними відносинами. Так, майже всі центральні органи виконавчої влади мають право отримувати від інших органів влади інформацію для виконання своїх повноважень, але практично жоден, в тому числі Держмитслужба, не має обов'язків щодо формування відповідних електронних інформаційних ресурсів, порядку їх обліку, супроводження та використання.
Отже, реалізація Концепції та створення комплексної системи забезпечить ліквідацію різниці між митними процедурами в Україні та ЄС, реалізацію взятих Україною зобов'язань перед міжнародною спільнотою, досягнення належного рівня інформаційної взаємодії органів влади, надання послуг юридичним та фізичним особам.
Мета Концепції
Метою Концепції є формування та створення комплексної системи на базі Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби, що сприятиме забезпеченню митної безпеки України.
Шляхи реалізації Концепції
Проектування і створення комплексної системи передбачається здійснювати на базі Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби з урахуванням міжнародних стандартів з максимальним залученням науково-технічного потенціалу держави шляхом:
автоматизації:
- контролю за переміщенням товарів і транспортних засобів відповідно до заявлених митних режимів;
- процесів митного оформлення товарів, транспортних засобів та громадян;
- обліку суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності;
- адміністрування митних платежів;
- процесів виявлення та обліку порушень митних правил;
- системи формування, збору, обробки та накопичення інформації для формування митної статистики;
- системи застосування передбачених законом заборон та обмежень щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України;
інтеграції системи аналізу ризиків до автоматизованих систем митного оформлення;
запровадження електронного цифрового підпису для посадових осіб митних органів;
створення системи електронного документообігу та електронного декларування;
модернізації Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби та баз даних для забезпечення цілісності, достовірності, актуальності та доступності інформації;
удосконалення механізму доступу до інформаційних ресурсів органів державної влади;
зміни системи накопичення статистичних показників для формування бази даних таких показників;
розвитку та вдосконалення функціональних підсистем Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби для автоматизації діяльності структурних підрозділів Держмитслужби;
організації каналів зв'язку між підрозділами митних органів різного рівня з використанням сучасних технологій передачі даних;
організації міжнародних каналів зв'язку для виконання угод з інформаційного обміну;
створення системи телефонного зв'язку та системи передачі відеозображення у складі відомчої телекомунікаційної мережі на основі сучасних технологічних рішень;
оснащення митних органів новітніми засобами обробки та передачі інформації;
створення у митних органах сучасних локальних обчислювальних мереж;
комплексного впровадження засобів криптографічного та технічного захисту інформації, ідентифікації та автентифікації користувачів;
захисту інформації від несанкціонованого та неконтрольованого ознайомлення, модифікації, знищення, копіювання, поширення;
обов'язкової автоматичної реєстрації результатів ідентифікації та автентифікації користувачів, результатів виконання користувачем операцій з обробки інформації, спроб несанкціонованих дій з інформацією, фактів позбавлення користувачів права на доступ до інформації та її обробку, результатів перевірки цілісності засобів захисту інформації;
створення комплексних систем захисту інформації на базі типових рішень та відомчого центру сертифікації ключів Держмитслужби.
Проектування і створення комплексної системи здійснюватиметься з дотриманням системотехнічних принципів, на основі яких створено Єдину автоматизовану інформаційну систему Держмитслужби.

................
Перейти до повного тексту