ПОСТАНОВА
Іменем України
12 червня 2020 року
Київ
справа №580/481/19
адміністративне провадження №К/9901/28006/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Соколова В.М.,
суддів: Єресько Л.О., Загороднюка А.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року (головуючий суддя: Салабай М.В.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року (у складі колегії суддів: Кузьмишеної О.М., Пилипенко О.Є., Файдюка В.В.) у справі №580/481/19 за позовом приватного нотаріуса Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, за участю третьої особи - Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, про визнання дій протиправними,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
У лютому 2019 року приватний нотаріус Шполянського районного нотаріального округу ОСОБА_1 (далі - приватний нотаріус ОСОБА_1.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (далі - ГТУЮ у Черкаській області), за участю третьої особи - Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України (далі - ВККН), у якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просив визнати протиправними дії щодо проведення перевірки в межах предмета звернення Шполянського відділення Смілянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області (далі - Шполянське відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області).
На обґрунтування позовних вимог посилався на те, що проведення ГТУЮ у Черкаській області перевірки його діяльності за зверненням правоохоронного органу здійснено без належних підстав та оформлення її наслідків, а саме: без видання наказу про проведення перевірки, без створення відповідної комісії та складення довідки за її наслідками. Зазначав, що звернення Шполянського відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області не відповідає вимогам офіційного звернення слідчого в межах кримінального провадження, встановленого процесуальним законом.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року, позов задоволено. Визнано протиправними дії ГТУЮ у Черкаській області щодо проведення перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1 в межах предмета звернення Шполянського відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що ГТУЮ у Черкаській області під час проведення перевірки та надання правової оцінки діям приватного нотаріуса ОСОБА_1 за зверненням Шполянського відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області від 16 жовтня 2018 року №4618/64-2018 діяло всупереч вимогам Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України №357/5 від 17 лютого 2014 року.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги. Позиція інших учасників справи
Не погоджуючись із рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року і постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2019 року, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, ГТУЮ у Черкаській області звернулося із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.
Вимоги касаційної скарги обґрунтовано тим, що ГТУЮ у Черкаській області проведено перевірку обставин, викладених у зверненні Шполянського відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області, на підставі пояснень та копій документів, наданих позивачем. Судом апеляційної інстанції зроблено помилковий висновок про те, що відносно позивача проведено комплексну перевірку. Лист МЮУ №113/19.6.1/32-18 від 31 жовтня 2018 року та лист Шполянського відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області №4618/64-2018 від 16 жовтня 2018 року не містять вимог щодо необхідності проведення позапланової перевірки діяльності позивача. Порядок №357/5 передбачає утворення комісії лише у зв`язку із проведенням планових і позапланових перевірок, підстави для проведення яких були відсутні. Посилання на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 23 травня 2019 року в справі №804/2243/18, є безпідставним з огляду на відсутність ознак подібних правовідносин. Лист ГТУЮ у Черкаській області №4-01-08/6051/9 від 10 грудня 2018 року, на який посилався апеляційний суд, не стосується питання розгляду звернення Шполянського відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області №4618/64-2018 від 16 жовтня 2018 року.
У відзиві на касаційну скаргу приватний нотаріус ОСОБА_1., посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін.
Рух касаційної скарги
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09 жовтня 2019 року для розгляду справи визначено склад колегії суддів: суддя-доповідач Соколов В.М, судді: Єресько Л.О., Загороднюк А.Г.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 17 жовтня 2019 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою ГТУЮ у Черкаській області.
Ухвалою від 10 червня 2020 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду у попередньому судовому засіданні.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
Приватний нотаріус ОСОБА_1. здійснював нотаріальну діяльність на підставі свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8327, виданого 20 грудня 2010 року Міністерством юстиції України (далі - МЮУ) та Реєстраційного посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності від 20 квітня 2011 №85, виданого Головним управлінням юстиції у Черкаській області.
23 жовтня 2018 за вх. №20923-20-18 на адресу МЮУ надійшло звернення Шполянського відділення Смілянського ВП ГУ НП в Черкаській області від 16 жовтня 2018 року №4618/64-2018 щодо проведення перевірки та надання правової оцінки діям приватного нотаріуса ОСОБА_1 у зв`язку із проведенням досудового розслідування у кримінальному провадженні №12018250300000284 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 366 Кримінального кодексу України (далі - КК України).
Листом №1130/19.6.1/32-18 від 31 жовтня 2018 року МЮУ направило указане звернення ГТУЮ у Черкаській області та доручило розглянути у відповідному порядку.
Листом №11389/4-01-20/5684 від 02 листопада 2018 року "Про надання інформації" ГТУЮ у Черкаській області звернулося до приватного нотаріуса ОСОБА_1. з вимогою надати інформацію з приводу зазначених у зверненні питань та копії відповідних документів.
Листом №01-16/913 від 07 листопада 2018 року на виконання указаних вимог позивач направив на адресу відповідача пояснення із доданими документами.
Щодо посвідчення приватним нотаріусом ОСОБА_1 договорів відчуження земельної ділянки (кадастровий номер 7125710100:01:002:0051) та житлового будинку, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1, листом №12942/4/6599 від 18 грудня 2018 року ГТУЮ у Черкаській області повідомило МЮУ та Департамент державної реєстрації та нотаріату зокрема про те, що було проведено перевірку дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил ведення нотаріального діловодства при вчиненні нотаріальних дій у порядку, передбаченому пунктом 14 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними та приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №375/5 від 17 лютого 2014 року (далі - Порядок №375/5). Указано про прийняте рішення щодо направлення до ВККН подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_1 .
Вважаючи такі дії ГТУЮ у Черкаській області протиправними, приватний нотаріус ОСОБА_1. звернувся до суду із цим позовом.
Застосування норм права, оцінка доказів та висновки за результатами розгляду касаційної скарги
За правилами частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Пунктом 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" (далі - Закон № 460-IX), який набрав чинності 08 лютого 2020 року, установлено, що касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цим Законом, розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Приписами частини першої, третьої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також надаючи оцінку правильності застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, виходить з наступного.
За приписами статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлено Законом України від 02 вересня 1993 року №3425-XII "Про нотаріат" (далі - Закон №3425).
Згідно з частинами першою, другою статті Закону №3425 нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
За змістом частин першої, другої статті 2-1 Закону №3425 державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні ставок державного мита, яке справляється державними нотаріусами; встановленні переліку додаткових послуг правового і технічного характеру, які не пов`язані із вчинюваними нотаріальними діями, та встановленні розмірів плати за їх надання державними нотаріусами; встановленні правил професійної етики нотаріусів.
Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
У частині першій статті 3 Закону №3425 визначено, що нотаріус - це уповноважена державою фізична особа, яка здійснює нотаріальну діяльність у державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіві або незалежну професійну нотаріальну діяльність, зокрема посвідчує права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняє інші нотаріальні дії, передбачені законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.