ПОСТАНОВА
Іменем України
26 травня 2020 року
Київ
справа №205/8712/16-а(2-а/205/223/16)
адміністративне провадження №К/9901/38669/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Желєзного І.В.
суддів: Чиркіна С.М., Шарапи В.М.
розглянув у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу ОСОБА_1
на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська у складі судді Басової Н.В. від 26.06.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Богданенко І.Ю., Уханенка С.А., Дадим Ю.М. від 14.09.2017
у справі № 205/8712/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, стягнення шкоди
ВСТАНОВИВ:
І. РУХ СПРАВИ
1. У листопаді 2016 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі (далі також - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі також - відповідач 2), в якому з урахуванням уточнень та зміни позовних вимог просив:
- зобов`язати провести призначення, перерахунок пенсії у відповідності до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про підвищення престижності шахтарської праці" та матеріалів пенсійної справи;
- зобов`язати при розрахунку розміру пенсії та середнього заробітку врахувати положення статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- визнати неправомірним та скасувати рішення від 04.10.2016 про відмову в призначенні пенсії у відповідності до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";
- вжити заходи щодо відновлення порушених прав у сфері пенсійного забезпечення;
- зобов`язати зарахувати час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах;
- зобов`язати призначити пенсію у відповідності до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з моменту звернення з 28.09.2016;
- встановити мінімальний розмір пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
2. Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 26.06.2017, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2017, у задоволенні позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
3. 02.10.2017 від позивача до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга на постанову Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 26.06.2017 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2017, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким позов задовольнити повністю. Звернутися з мотивованою ухвалою (постановою) до Верховного Суду України, який відповідно до статті 150 Конституції України може порушувати перед Конституційним Судом України питання про відповідність Конституції України законів та інших нормативно-правових актів, та за таких умов відкрити конституційне провадження у справі і справу №205/8712/16-а розглянути Конституційним Судом України по суті невідкладно. Вирішити питання щодо конституційності положень постанови Кабінету Міністрів України №544 від 15.04.2003 та надати офіційне тлумачення статті 8 Закону України "Про підтвердження престижності шахтарської праці". Також просив сплатити з видатків Державного бюджету України призначену йому за рішенням Європейського суду з прав людини матеріальну та моральну шкоду.
4. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 04.10.2017 відкрито касаційне провадження у справі.
5. 31.10.2017 та 04.11.2017 від відповідача 2 та 1 відповідно надійшли заперечення на касаційну скаргу, в яких просять залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
6. У подальшому справу було передано до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду на підставі підпункту 1 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України від 03.10.2017 "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів").
7. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.07.2019 справу передано для розгляду колегії суддів у складі: головуючого судді Желєзного І.В., суддів Чиркіна С.М., Шарапи В.М.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
8. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з записами трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.09.1992 по 24.06.1996 навчався в Павлоградському машинобудівному технікумі; з 08.07.1996 переведений підземним гірничим майстром з повним робочим днем у шахті в Виробничому структурному підрозділі "Шахтоуправління Дніпровське" Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" (остання назва підприємства - роботодавця); з 30.09.1998 переведений підземним гірником очисного забою 5 розряду з повним робочим днем у шахті; з 15.04.2003 - звільнений за станом здоров`я.
9. Відповідно до довідки щодо підтвердження стажу роботи від 18.03.2016 ОСОБА_1 працював у Виробничому структурному підрозділі "Шахтоуправління Дніпровське" Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" з 11.01.1996 по 07.07.1996 - гірником підземним з повним робочим днем у шахті; з 08.07.1996 по 29.09.1998 - підземним гірничим майстром з повним робочим днем у шахті, з 30.09.1998 по 15.04.2003 - гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті з віднесенням займаних посад до Списку №1.
10. У квітні 2003 року ОСОБА_1 встановлена ІІ група інвалідності внаслідок трудового каліцтва.
11. Позивач як пенсіонер перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді Дніпропетровської області, управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
12. Після чергового повторного огляду у січні 2016 року позивачу встановлена ІІ група інвалідності внаслідок трудового каліцтва безстроково із висновком про умови та характер праці: "може бути працепристосованим до регулярних видів праці".
13. У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій, зокрема, просив вжити заходів щодо відновлення порушених прав у сфері пенсійного забезпечення, здійснити перерахунок пенсії відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про підвищення престижності шахтарської праці" та матеріалів пенсійної справи; при розрахунку розміру пенсії та середнього заробітку врахувати положення статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
14. На час подання зазначеної заяви ОСОБА_1 перебував на обліку в Правобережному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Дніпрі та отримував пенсію по інвалідності ІІ групи внаслідок трудового каліцтва відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
15. Листом від 04.10.2016 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про результати розгляду заяви, в якому, зокрема, зазначило про нормативне регулювання обчислення пенсій; розрахунок щомісячної пенсії позивача; звернення Правобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі із запитом до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" щодо видачі довідки про заробітну плату для можливого розрахунку пенсії відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; відсутність у позивача на час звернення права на пенсію за віком.
16. Станом на 01.09.2016 розмір щомісячної пенсійної виплати позивачу складав 1130,00 грн, в тому числі: 200,00 грн - розмір пенсії з обмеженням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 №544 "Про підвищення розмірів трудових пенсій", 930,00 грн - щомісячна адресна допомога у сумі, що не вистачає до 1130,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265.
17. Згідно з розпорядженням №810262 від 14.04.2017 розмір щомісячної пенсійної виплати позивачу склав 1247,00 грн, в тому числі: 200,00 грн - розмір пенсії з обмеженням відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 №544 "Про підвищення розмірів трудових пенсій", 1047,00 грн - щомісячна адресна допомога відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265.
18. На час встановлення інвалідності позивач має загальний стаж роботи 10 років 7 місяців 15 днів, з них стаж роботи за Списком №1 - 7 років 4 місяці 12 днів.
19. Станом на час звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 28.09.2016 позивач досяг 39-річного віку, загальний страховий стаж склав 24 роки 27 днів (у тому числі з 16.04.2003 - 13 років 05 місяців 12 днів), пільговий стаж - 20 років 09 місяців 24 дні (у тому числі з 16.04.2003 - 13 років 05 місяців 12 днів), який може бути віднесений до роботи:
- на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за списком №1 у повному розмірі або 20 років 09 місяців 24 дні;
- на підставі статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику, безпосередньо зайнятому повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії - у розмірі 16 років 3 місяців 06 днів (у тому числі до 15.04.2003 - 2 роки 9 місяців 24 дні);
- на підставі статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівнику провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень) у розмірі 17 років 11 місяців 27 днів (у тому числі до 15.04.2003 - 4 роки 6 місяців 15 днів).
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
20. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що 05.01.2003 при виконанні трудових обов`язків на шахті "Дніпровська" ДХК "Павлоградвугілля" він був травмованим та з 29.04.2003 йому встановлено ІІ групу інвалідності по трудовому каліцтву. 28.01.2016 позивача визнано інвалідом ІІ групи інвалідності внаслідок трудового каліцтва безстроково, а відтак він має право на пенсію відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Відповідно до статті 29 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсія мала б складати 60% від середнього заробітку та становити 538,66 грн, але відповідач протиправно, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів трудових пенсій" №544 від 15.04.2003, яка встановлює розмір пенсії за віком у розмірі 50 грн, призначає пенсію у розмірі 200,00 грн, яка вже на момент призначення була на 25% меншою за прожитковий мінімум для непрацездатних осіб.
21. Заперечуючи щодо задоволення позову, представники відповідачів зазначили, що у межах спірних правовідносин з позивачем відповідачі діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
22. Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позову виходив з того, що на час звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 не досяг пенсійного віку для призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та не набув спеціального стажу роботи (25 років або 20 років) для призначення пенсії за віком на підставі статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відтак у відповідачів на час виникнення спірних відносин відсутні підстави для застосування положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" при обчисленні розміру отримуваної позивачем пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва. Пенсію позивачу виплачують у відповідності до законодавства. З урахуванням відсутності підстав вважати дії та рішення відповідачів протиправними відсутні підстави для відшкодування матеріальної і моральної шкоди.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ НА НЕЇ
23. Позивач у касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів попередніх інстанцій, посилаючись на те, що такі ухвалені судами з порушенням норм матеріального права, судами не в повному обсязі зʼясовані обставини справи, а висновки судів попередніх інстанцій не відповідають таким. Постанова Кабінету Міністрів України, на яку посилаються відповідачі у своїх запереченнях та суди попередніх інстанцій в оскаржуваних судових рішеннях, суперечить статті 19 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", статті 2 Закону України "Про прожитковий мінімум", статтям 46 та 113 Конституції України. Разом із тим, судами попередніх інстанцій помилково тлумачиться положення статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". В оскаржуваній ухвалі суду апеляційної інстанції зазначено, що станом на 28.09.2016 спеціальний стаж позивача складав 20 років 09 місяців 24 дні, тоді як необхідними є лише 15 років. Відповідач помилково тлумачить норми Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", відтак виникає потреба звернення до Конституційного Суду України, однак суди попередніх інстанцій відмовили позивачу у відповідному зверненні. 09.02.2017 позивач звернувся до Дніпровської місцевої прокуратури з заявою про вчинення злочину працівниками Пенсійного фонду України, однак 13.02.2017 така була направлена за належністю до Соборного відділу поліції Дніпропетровського відділу поліції ГУ НП України в Дніпропетровській області, який 01.04.2017 відмовив у відкритті кримінального провадження, відтак наявні підстави для розгляду справи у Міжнародному кримінальному суді. Кабінетом Міністрів України не виконуються обовʼязкові заходи загального характеру, вказані у статтях 13, 14 та 15 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини". Так, заходи загального характеру щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини у справі "Проніна проти України" та "Петриченко проти України" відсутні, а відтак наявні підстави для відкриття провадження про порушення Україною своїх зобовʼязань. Ці справи є аналогічними зверненню позивача до ЄСПЛ. Станом на 01.06.2017 позовні вимоги в частині відшкодування матеріальної та моральної шкоди позивачу становлять 535677,14 грн.
24. Відповідач 1 у запереченнях на касаційну скаргу зазначає, що судами попередніх інстанцій під час розгляду справи правильно встановлені обставини та оскаржувані судові рішення ухвалені з правильним застосуванням норм матеріального права, а відтак відсутні підстави для їх скасування.
25. Відповідач 2 у запереченнях на касаційну скаргу зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 131-2 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво інтересів іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення. Провадження у даній справі розпочато після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)". Натомість касаційна скарга підписана безпосередньо ОСОБА_1, а не адвокатом. Позовні вимоги про стягнення моральної та матеріальної шкоди не були заявлені та не були предметом розгляду у суді першої інстанції, а відтак такі не можуть бути і предметом розгляду в суді касаційної інстанції. Судами попередніх інстанції правильно встановлено обставини справи та позивачем не наведено доказів помилковості таких, відтак касаційна скарга не підлягає задоволенню.
VI. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
26. Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), колегія суддів зазначає наступне.
27. Щодо доводів відповідача-2 про підписання касаційної скарги неналежною особою, а саме безпосередньо позивачем, а не адвокатом, колегія суддів відхиляє такі з огляду на наступне.
28. Згідно з частиною першою статті 56 КАС України (в редакції, чинній на момент подання касаційної скарги позивачем до суду) сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника.
29. Відповідно до частини четвертої статті 213 КАС України (в редакції, чинній на момент подання касаційної скарги позивачем до суду) касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження.
30. З огляду на наведене, позивач має право підписувати касаційну скаргу безпосередньо від свого імені. Для реалізації вказаного права залучення представника не є обовʼязковим, натомість залежить виключно від волевиявлення позивача.
31. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
32. Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
33. Відповідно до пункту 16 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (тут і далі також - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який набрав чинності 01.01.2004, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" (тут і далі також - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
34. Перерахунок пенсії здійснюється за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.
35. 16.09.2008 набрав чинності Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці".
36. Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" (тут і далі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
37. У постановах від 06.03.2019 у справі №345/4570/16-а та від 11.07.2019 у справі №345/3954/16-а Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" необхідно розглядати у нерозривному зв`язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
38. Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
39. Аналогічні гарантії закріплені у статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.
40. Аналіз наведеної норми дає змогу дійти висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
41. Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення шахтарської праці" та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.