ПОСТАНОВА
Іменем України
15 квітня 2020 року
Київ
справа №823/1611/16
адміністративне провадження №К/9901/29810/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,
суддів - Бевзенка В.М.,
Шевцової Н.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газета "Зоря" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року (головуючий суддя - Оксененко О.М., судді - Губська Л.В., Федотов І.В.) у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газета "Зоря"
до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області
про визнання протиправним та скасування рішення,-
у с т а н о в и в :
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
31.10.2016 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ТОВ "Газета "Зоря" (далі - позивач) до Головного територіального управління юстиції в Черкаській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування в повному обсязі наказу про відмову в перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети "Зоря"..
Позов мотивовано тим, що оскаржуваний наказ прийнятий за відсутності передбачених законом підстав для відмови у перереєстрації друкованого засобу масової інформації.
Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2016 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано наказ від 29.09.2016 №194/05 Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про відмову в перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети "ЗОРЯ".
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Черкаській області (код ЄДРПОУ 34924330) на користь ТОВ "Газета "Зоря" (код ЄДРПОУ 40669053) сплачений судовий збір у сумі 1378,00грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00коп.).
Ухвалюючи рішення у справі, суд зазначив, що неповнота поданих документів (неподання укладеної відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів, інших актів законодавства України між засновником (співзасновниками) і його правонаступником угоди про зміну засновника (складу співзасновників) та недоліки заяви не є підставою для відмови у перереєстрації друкованого засобу масової інформації. Суд встановив, що оскаржуваний не містить підстав, передбачених Законом, і правовий висновок, на підставі якого він прийнятий, не містить фактів, про які йдеться в ст. 15 Закону №2782-ХІІ. Отже, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті спірного рішення не діяв у порядку, визначеному законом. Водночас суд зазначив, що неподання засновником (співзасновниками) протягом трьох місяців письмового повідомлення про усунення причин, що перешкоджали державній реєстрації видання, на підставі п.2.11. Положення №12/5 є підставою для реєструючого органу залишити заяву без розгляду та письмово повідомити про це засновника (співзасновників).
Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року апеляційну апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області задоволено.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2016 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Газета "Зоря" до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції, апеляційний суд виходив з того, що для перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети "Зоря" разом із заявою подано договір між Трудовим колективом КП "Монастирищенська редакція районної газети "Зоря" та TOB "Ойл Америка Груп", а не договір між органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) та правонаступниками (у тому числі трудовим колективом редакції), який відповідно до законодавства є підставою для подання правонаступниками заяви про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації в порядку, визначеному Законом України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні". У зв`язку з тим, що співзасновниками друкованого засобу масової інформації газети "Зоря" є органи державної влади, органи місцевого самоврядування та трудовий колектив редакції, а також враховуючи, що заявником не усунуто підстави для зупинення розгляду документів, поданих для перереєстрації газети "Зоря", зокрема, не подано договір між органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) та правонаступниками (у тому числі трудовим колективом редакції), суд дійшов висновку, що відповідно до пункту 5 статті 15 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" відповідачем правомірно відмовлено в перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети "Зоря".
Короткий зміст вимог касаційної скарги та відзиву (заперечень)
19 січня 2017 року до Вищого адміністративного суду України надійшла касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Газета "Зоря" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року, в якій позивач просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
На обґрунтування поданої касаційної скарги скаржник зазначає, що ним були дотримані вимоги, передбачені у статті 12 Закону. Вказує, що відомості, що містяться у листах-відповідях відповідача є неправдивими. Вказує, що в разі відмови у державній реєстрації друкованого ЗМІ, орган реєстрації готує правовий висновок про таку відмову з викладенням відповідних підстав.
Ухвалою Верховного Суду від 14 квітня 2020 року зазначену адміністративну справу прийнято до провадження та призначено до розгляду.
II. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з даними Державного реєстру друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств, як суб`єктів інформаційної діяльності та матеріалів реєстраційної справи співзасновниками газети "Зоря" є Монастирищенська районна Рада народних депутатів, трудовий колектив редакції районної газети "Зоря", районна рада колективних сільськогосподарських підприємств та Монастирищенська районна державна адміністрація.
Рішенням Монастирищенської районної ради від 22.04.2016 №6-10/VІІ Монастирищенська районна рада вийшла зі складу засновників комунального підприємства "Монастирищенська редакція районної газети "Зоря".
26.07.2016 позивач подав відповідачу заяву (вх.№6479/3.3) про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації газети "Зоря", зареєстрованого згідно зі свідоцтвом серії ЧС №211 та засновниками якого є Монастирищенська районна рада народних депутатів, Монастирищенська райдержадміністрація, районна рада сільськогосподарських підприємств, трудовий колектив редакції районної газети "Зоря".
До вказаної заяви позивач додав: довіреність за підписом редактора газети щодо уповноваження представника на подання документів для перереєстрації; договір від 28.04.2016 між трудовим колективом КП "Монастирищенська редакція районної газети "Зоря" та ТОВ "Ойл Американ Груп"; протокол від 13.07.2016 загальних зборів учасників ТОВ "Зоря"; копії статуту позивача та виписки з ЄДРПОУ про його реєстрацію; копію наказу від 13.07.2016 №1-2016 про призначення директора; копію свідоцтва від 02.06.1998 №ЧС2011 про державну реєстрацію друкованого засобу; копію виписки з ЄДРПОУ про реєстрацію Монастирищенької редакції районної газети "Зоря".
Листом Монастирищенської районної ради Черкаської області від 01.08.2016 №285/01-20 Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області повідомлено про призупинення дії рішення районної ради від 22.04.2016 №6-10Л/И "Про вихід зі складу засновників редакції газети "Зоря".
Наказом від 19.08.2016 №172/05 відповідач розгляд вищевказаної заяви зупинив у зв`язку з невідповідністю поданих документів вимогам закону: недоліки заяви - не містить відомостей про пов`язану особу, не зазначено мову видання, не чітко визначено сферу розповсюдження та обсяг видання, не містить банківських реквізитів засновника, не чітко визначено вид видання за цільовим призначенням, - а також не подано договір між органами державної влади, що є засновниками (співзасновниками), та правонаступниками (у т.ч. трудовим колективом редакції).
З метою усунення недоліків поданих документів позивач 12.09.2016 подав для перереєстрації газети "Зоря" документи: заяву (вх.№6479/3.3) про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації газети "Зоря"; договір від 28.04.2016 між трудовим колективом КП "Монастирищенська редакція районної газети "Зоря" та ТОВ "Ойл Американ Груп"; копії статуту позивача та виписки з ЄДРПОУ про його реєстрацію; копію наказу від 13.07.2016 №1-2016 про призначення директора; копію свідоцтва від 02.06.1998 №ЧС2011 про державну реєстрацію друкованого засобу.
Проте, наказом від 29.09.2016 №194/05 відповідач відмовив у перереєстрації друкованого засобу масової інформації газети "Зоря" відповідно до вимог ч. 5 ст. 15 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні". Підставою цього наказу визначено правовий висновок від 29.09.2016. В цьому висновку зазначено, що співзасновниками друкованого засобу масової інформації газети "Зоря" є органи державної влади; заявником не усунено підстав для зупинення розгляду заяви про перереєстрацію газети "Зоря".
: не повністю усунені недоліки в складанні та оформленні заяви; не надано договору між органами державної влади, іншими державними органами, що є засновниками (співзасновниками), та правонаступниками (у т.ч. трудовим колективом редакції) вказаного друкованого засобу масової інформації. Наданий договір від 28.04.2016 між трудовим колективом КП "Монастирищенська редакція районної газети "Зоря" та ТОВ "Ойл Американ Груп" свідчить, що інші співзасновники в його укладанні участі не брали.
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" 16 листопада 1992 року №2782-XII (далі - Закон №2782-XII) в цьому Законі під друкованими засобами масової інформації (пресою) в Україні розуміються періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію.
За змістом ст. 11 вказаного Закону, друкований засіб масової інформації може видаватися після його державної реєстрації.
Державній реєстрації підлягають всі друковані засоби масової інформації, що видаються на території України, незалежно від сфери розповсюдження, тиражу і способу його виготовлення.
Заяви про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації подаються засновником (співзасновниками) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації друкованих засобів масової інформації.
Згідно з п. 3.1 Положення про державну реєстрацію друкованих засобів масової інформації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 12/5 від 21 лютого 2006 року (далі - Положення), перереєстрація друкованого ЗМІ здійснюється реєструючим органом у порядку, установленому для його реєстрації, у разі зміни: 1) засновника (складу співзасновників), у тому числі зміни найменування засновника; 2) назви видання; 3) мови видання; 4) сфери розповсюдження видання.
Відповідно до п. 3.2 Положення до реєструючого органу подається заява із зазначенням підстав перереєстрації. До заяви додаються згадані в пункті 2.4 Положення документи, угода між засновником і правонаступником (у разі перереєстрації друкованого ЗМІ у зв`язку зі зміною засновника) та копія попереднього свідоцтва про державну реєстрацію друкованого ЗМІ.
Зміна засновника (складу співзасновників) повинна оформлятися угодою між засновником (співзасновниками) і його правонаступником, укладеною відповідно до вимог Цивільного та Господарського кодексів, інших актів законодавства України.
Згідно зі ст. 12 Закону №2782-XII у заяві про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації повинні бути вказані: 1) засновник (співзасновники) видання; 1-1) пов`язана особа - юридична або фізична особа, яка здійснює контроль за засновником (співзасновниками), власником (співвласниками) друкованого засобу масової інформації, а також юридична особа, за якою засновник, власник (співвласник) здійснює відповідний контроль. У разі якщо одним із співзасновників (співвласників) друкованого засобу масової інформації є фізична особа, пов`язаними з нею особами вважаються також члени її сім`ї (чоловік, дружина, діти та батьки, мачуха та вітчим, рідні брати, сестри та їхні діти, чоловіки (дружини), спільно з якими вона здійснює контроль за друкованим засобом масової інформації; 2) вид видання; 3) назва видання; 4) мова видання; 5) сфера розповсюдження (місцева, регіональна, загальнодержавна, зарубіжна) та категорії читачів; 6) програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість; 7) передбачувані періодичність випуску, обсяг і формат видання; 8) юридична адреса засновника, кожного із співзасновників та його (їх) банківські реквізити; 9) місцезнаходження редакції.