1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



31 березня 2020 року


Київ

справа № 459/245/17 (2а/459/59/17)

провадження № К/9901/24261/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Червоногвардійського міського суду Львівської області у складі судді Рудакова Д.І. від 2 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Глушка І.В., Большакової О.О., Макарика В.Я. від 8 червня 2017 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сокальського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати неправомірними дії Сокальського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до пільгового стажу періоду перебування на інвалідності у зв`язку із нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року до загального та пільгового (підземного) стажу роботи за Списком № 1 і відмові перерахунку (нарахуванні) пенсії згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

- скасувати рішення Сокальського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про відмову в перерахунку пенсії від 14 грудня 2016 року № 8368/05-33/13;

- зобов`язати Сокальське об`єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період перебування на інвалідності у зв`язку із нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року загального та пільгового (підземного) стажу роботи за Списком № 1;

- зобов`язати Сокальське об`єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_1 з 26 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України "Про престижність шахтарської праці", зарахувавши до пільгового стажу період перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року до загального та пільгового (підземного) стажу роботи за списком № 1.




Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Червоногвардійського міського суду Львівської області від 2 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 8 червня 2017 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.



3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач був переведений на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", яким внесено зміни до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме до 16 вересня 2008 року, а у період з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року (час перебування позивача на інвалідності внаслідок професійного захворювання) діючими, на той час, нормами законодавства не було передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням до стажу роботи з шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії у пільгових розмірах, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу на пільгових умовах відповідно до статей 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".




Короткий зміст вимог касаційної скарги



4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Червоногвардійського міського суду Львівської області від 2 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 8 червня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити його позовні вимоги.




СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 9 вересня 1991 року по 6 липня 2004 року ОСОБА_1 працював на підземних роботах на підприємствах ДП "Львіввугілля".

З 11 травня 2004 рок ОСОБА_1 було встановлено III групу інвалідності внаслідок професійного захворювання.

З 10 вересня 2004 року позивач перебуває на обліку в Сокальському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок професійного захворювання.

З 3 січня 2008 року позивача переведено на пенсію за віком на пільгових на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Загальний страховий стаж позивача складає 31 рік 2 місяці 15 днів, з них 11 років 2 місяці 27 днів пільгового (підземного) стажу роботи за списком № 1; 24 дні - навчання за спеціальністю в УКК за професіями "гірничий робітник" та "Гірничий робітник очисного забою"; 3 роки 5 місяців 25 днів - час перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року.

19 грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Сокальського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про нарахування і виплату пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та просив зарахувати час перебування на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням в період з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року до загального стажу та до пільгового стажу роботи із шкідливими умовами праці за списком № 1.

Рішенням Сокальського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 14 грудня 2016 року № 8368/05-33/13 ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні періоду з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року до пільгового стажу роботи із шкідливими умовами праці для обчислення (перерахунку) пенсії за нормами Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", посилаючись на те, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховують до страхового стажу як до, так і після 1 січня 2004 року лише тим особам, яким пенсії призначаються або перераховуються відповідно до частини 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (як працюючому пенсіонерові), після набуття чинності Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", тобто після 16 вересня 2008 року. Оскільки пенсія за віком ОСОБА_1 призначена відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до 16 вересня 2008 року, тому не вбачається підстав для зарахування часу перебування на інвалідності від професійного захворювання з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року до пільгового (підземного) стажу роботи для обчислення перерахунку пенсії за нормами Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".



6. Вважаючи, що його права порушені, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.




ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що у період з 7 липня 2004 року по 3 січня 2008 року діяли норми Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про охорону праці", якими передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням до роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії у пільгових розмірах.

Оскільки з урахуванням періоду перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві пільговий стаж позивача за списком № 1 становить 15 років 3 місяці 17 днів, у нього виникло право на пенсію на пільгових умовах, відповідно до статей 1, 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".



8. Сокальським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області подано заперечення на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Червоногвардійського міського суду Львівської області від 2 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 8 червня 2017 року, в яких воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.




ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



9. Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 2 вересня 2008 року № 345-VI 345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.


................
Перейти до повного тексту