ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2020 року
м. Київ
Справа № 910/16686/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Дроботової Т. Б. - головуючого, Пількова К. М., Случа О. В.,
секретар судового засідання - Грузицька І. В.,
за участю представників:
позивача - не з`явилися,
відповідача - не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.11.2019 (судді: Чорногуз М. Г., Агрикова О. В., Євсіков О. О.) і рішення Господарського суду міста Києва від 24.06.2019 (суддя Літвінова М. Є.) у справі
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі
до Київської міської державної адміністрації
про зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
1. Короткий зміст позовних вимог і заперечень
1.1. У грудні 2018 року Регіональне відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської державної адміністрації про зобов`язання відповідача отримати протягом 3 (трьох) місяців із дати набрання рішенням суду законної сили в Укрморрічінспекції дублікат свідоцтва на право власності на судно "Восход-21", зареєстроване у Державному судновому реєстрі України під номером Д-070, та про зобов`язання відповідача передати позивачеві дублікат свідоцтва на право власності на зазначене судно.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ненадання відповідачем правовстановлюючого документа на теплохід "Восход-21" унеможливлює приватизацію цього майна; за відсутності свідоцтва про право власності на судно, яке може отримати лише відповідач, позивач не має можливості укласти договір купівлі-продажу зазначеного об`єкта приватизації та нотаріально його посвідчити.
1.2. У відзиві на позов Київська міська державна адміністрація заперечила проти його задоволення, просила відмовити у позові, зокрема наголосила, що позивач відповідно до Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна" є суб`єктом приватизації та під час здійснення дій щодо приватизації об`єктів виконує повноваження власника майна; позивач з метою реєстрації об`єктів приватизації як суб`єкт приватизації, який здійснює заходи з проведення приватизації, у цьому випадку повинен був звернутися до Укрморрічінспекції (Укртрансбезпеки) для отримання відповідного документа.
2. Короткий зміст судових рішень
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 24.06.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.11.2019, у задоволенні позову відмовлено.
2.2. Аргументуючи судове рішення, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, визнав недоведеними порушення прав позивача відповідачем, а також наявність у відповідача обов`язку звернутися до Укрморрічінспекції для отримання дубліката свідоцтва про право власності на спірне судно та передати його позивачеві.
3. Короткий зміст касаційної скарги і заперечення на неї
3.1. Регіональне відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, не погоджуючись із рішенням і постановою у справі, подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.11.2019 і рішення Господарського суду міста Києва від 24.06.2019 та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Підставами для скасування оскаржених судових рішень у справі Регіональне відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі вважає неправильне застосування судами норм матеріального права, зокрема пункту 30 Порядку ведення Державного суднового реєстру України і Суднової книги України та Інформаційної картки адміністративної послуги з видачі дублікатів суднових реєстраційних документів Суднової книги України, затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на водному транспорті від 31.03.2017 № 328, акцентуючи, що власником судна "Восход-21" є комітет транспорту Київської міської державної адміністрації, який з огляду на положення законодавства має право звернутися із заявою про видачу дубліката свідоцтва про право власності на зазначене судно.
3.2. Від Київської міської державної адміністрації відзиву на касаційну скаргу не надійшло.
4. Розгляд касаційної скарги та позиція Верховного Суду
4.1. Згідно з витягом із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями визначено такий склад колегії суддів у цій справі: Дроботова Т. Б. - головуючий, Пільков К. М., Случ О. В.
4.2. Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не може бути задоволена з таких підстав.
4.3. Як свідчать матеріали справи та установили суди, згідно з розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 07.02.2000 № 144 "Про використання водотоннажних пасажирських, вантажних суден та швидкісних суден на підводних крилах" за Комунальною судноплавною компанією "Київ" закріплено на праві повного господарського відання водотоннажні пасажирські, вантажні судна та швидкісні судна на підводних крилах згідно з додатком, у тому числі теплохід "Восход-21".
За змістом наказу Фонду державного майна України від 14.07.2009 № 1079 "Про перелік об`єктів, що підлягають приватизації" і наказу Фонду державного майна України від 27.03.2018 № 447 до переліку об`єктів державної власності групи А, що підлягають приватизації шляхом продажу на аукціоні, включено окремо індивідуально визначене майно - теплохід "Восход-21", розміщений за адресою: м. Херсон, Карантинний острів, 1; орган, уповноважений управляти цим майном, - Київська міська державна адміністрація; орган приватизації - Регіональне відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (правонаступник регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області).
Укрморрічінспекція у листі від 12.04.2016 № 2195/20/15-16 повідомила Регіональне відділення Фонду державного майна України в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (за його запитом), що у Державному судновому реєстрі України під номером Д-070 зареєстровано судно "Восход-21", власником якого є комітет транспорту Київської міської державної адміністрації.
Господарські суди також установили, що позивач неодноразово звертався до відповідача з листами, в яких просив надати йому оригінал свідоцтва на право власності чи його дублікат на теплохід "Восход-21".
У листі від 22.07.2016 № 062/06/90-7532 Київська міська державна адміністрація повідомила позивачеві про відсутність у Департаменті комунальної власності міста Києва оригіналу свідоцтва на право власності (його дублікату) на теплохід "Восход-21", який обліковується на балансі Комунальної судноплавної компанії "Київ".
Позивач у листі від 24.11.2017 також просив Укрморрічінспекцію надіслати на його адресу копію свідоцтва про право власності, зокрема і на теплохід "Восход-21".
Оскільки ненадання відповідачем свідоцтва про право власності на теплохід "Восход-21" унеможливлює приватизацію цього майна, адже позивач позбавлений можливості укласти договір купівлі-продажу зазначеного майна, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Колегія суддів зазначає, що за змістом Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" приватизація державного або комунального майна - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями.
За змістом частин 1, 2 статті 7 цього Закону державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні. Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим діють на підставі Закону України "Про Фонд державного майна України", цього Закону, інших законів України з питань приватизації. Державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють такі основні повноваження, в тому числі, здійснюють повноваження власника державного майна у процесі приватизації.
Аналогічні положення були закріплені і в Законі України "Про приватизацію державного майна" (чинному на час звернення позивача до відповідача щодо надання копії свідоцтва про право власності на спірне судно).
Отже, позивач є суб`єктом приватизації і під час здійснення дій щодо приватизації об`єктів приватизації здійснює повноваження власника державного майна.
Відповідно до статті 26 Кодексу торговельного мореплавства України українські судна, технічний нагляд за якими здійснюють класифікаційні товариства, підлягають реєстрації у Державному судновому реєстрі України. Українські судна, що не підлягають реєстрації у Державному судновому реєстрі України, реєструються у Судновій книзі України. Судно, побудоване на території України, підлягає реєстрації в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок ведення Державного суднового реєстру України і Суднової книги України встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту.