ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 920/117/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. (головуючий), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Малихіної О.В.,
представників учасників справи:
позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Нафтогаз" - Кизенко Д.О., адвокат (дов. від 01.06.2017),
відповідача - акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" - Сіденко Л.В., адвокат (дов. від 12.08.2019),
розглянув у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Нафтогаз"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 26.09.2019 (суддя Руденко М.А.- головуючий, судді Дідиченко М.А., Пономаренко Є.Ю.)
зі справи № 920/117/19
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Фактор Нафтогаз" (далі - ТОВ "Фактор Нафтогаз")
до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" (далі - АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз")
про скасування оперативно - господарської санкції та зобов`язання вчинити дії.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ТОВ "Фактор Нафтогаз" звернулося до господарського суду Сумської області з позовом до АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" про відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача шляхом визнання нечинним, протиправним та скасування акта - розрахунку від 28.12.2018 публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" (яким змінено назву на АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз"); зобов`язання відповідача здійснити перерахунок позивачу вартості наданих послуг з розподілу (транспортування) природного газу за період з 01.12.2018 по 31.12.2018 на автомобільній газонаповнювальній компресорній станції, що розташована за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16/2, враховуючи дані позивача, відповідно до яких останнім було розподілено (протранспортовано) природного газу у загальному обсязі 79 008,00 кубічних метрів.
Позовні вимоги обґрунтовані, зокрема, тим, що акт - розрахунок від 28.12.2018 складений з порушенням норм чинного законодавства України, оскільки акт про порушення відповідачем не складався, засідання комісії з розгляду акта про порушення не проводилося, що позбавило права позивача на захист; розрахункова вартість необлікованого (недорахованого) об`єму природного газу є санкцією та не являється базою оподаткування в розумінні положень статті 185 Податкового кодексу України; позачергову повірку лічильника КУРС-01 G250A1 № 00508 було проведено з порушенням вимог Порядку проведення повірки законодавчо врегульованих засобів вимірювальної техніки, що потребують експлуатації та оформлення її результатів, затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 № 193.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції
Рішенням господарського суду Сумської області від 29.05.2019 зі справи № 920/117/18 позов задоволено частково: визнано нечинним, протиправним та скасовано акт - розрахунок від 28.12.2018 відповідача; в іншій частині позову - відмовлено. Стягнуто з відповідача на користь позивача 1921,00 грн. витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 26.09.2019 зі справи рішення місцевого господарського суду скасовано в частині задоволених позовних вимог та поставлено у цій частині нове рішення про відмову в позові. У решті рішення місцевого господарського суду залишено без змін. Судовий збір за подачу позову у розмірі 3842,00 грн. покладено на позивача. Стягнуто з позивача на користь відповідача 2881,50 грн. судового збору за подачу апеляційної скарги.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
ТОВ "Фактор Нафтогаз", посилаючись на порушення судом попередньої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд касаційної інстанції постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.
2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Недодержання судом апеляційної інстанції норм процесуального права унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного розгляду справи, що є підставою для скасування постанови апеляційного господарського суду.
Суд апеляційної інстанції залишив поза увагою те, що приймаючи рішення про проведення позачергової перевірки, відповідач керувався нормами Кодексу газорозподільних систем, а саме, приписами глави Х пункту 11, проте, приймаючи рішення про застосування оперативно - господарської санкції, відповідач керувався нормами наказу Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618, порушивши тим самим приписи Кодексу в частині правової кваліфікації дій позивача та механізму прийняття рішення про застосування оперативно - господарської санкції, не провівши засідання комісії та не склавши відповідного документа за його наслідками.
Судом апеляційної інстанції проігноровано порушення, допущені щодо порядку, механізму проведення, оформлення результатів та повноважень суб`єктів, задіяних при проведенні перевірки, за наслідком яких довідка про непридатність від 07.12.2018 № 724 є нікчемною, відповідно, рішення про застосування оперативно - господарської санкції є таким, що підлягає скасуванню.
Апеляційний господарський суд проігнорував факт задоволення НКРЕКП скарги позивача, за наслідками розгляду якої відповідача зобов`язано скасувати акт розрахунок від 28.12.2019 - документ, яким оформлено оперативно - господарську санкцію.
Розрахункова вартість необлікованого (недорахованого) об`єму природного газу - це господарсько -правова відповідальність за порушення у сфері господарювання за своєю правовою природою, та не являється базою оподаткування в розумінні положень статті 185 Податкового кодексу України. Проте, відповідач у визначенні розміру оперативно - господарської санкції застосував податок на додану вартість, фактично "штучно" збільшивши її розмір на суму ПДВ.
Апеляційний господарський суд не визначив та не з`ясував, який саме вид послуг надає відповідач: послуги з розподілу природного газу чи послуги з постачання та транспортування природного газу.
Доводи інших учасників справи
У відзиві на касаційну скаргу АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" просило залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції без змін, зазначаючи про її законність та обґрунтованість.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз" є оператором газорозподільних систем (Оператор ГРМ) та здійснює свою діяльність з розподілу природного газу в межах території міста Суми, Сумської області та села Мойка Краснокутського району Харківської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації на підставі ліцензії на розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ, виданої за рішенням НКРЕКП від 19.06.2017 № 814.
Відповідно до статуту відповідача предметом діяльності останнього, зокрема, є: надання послуг з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; створення, технічне обслуговування і експлуатація газових мереж, споруд, обладнання і приладів для газопостачання природного і скрапленого газу; виконання ремонтів газопроводів, газових приладів і пристроїв; локалізація і ліквідація аварійних ситуацій.
01.01.2016 публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" (яким змінено назву на АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз") та ТОВ "Фактор Нафтогаз" (споживачем) укладено договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання № 0942103QDTAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498.
Обов`язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. У споживача (ТОВ "Фактор Нафтогаз") встановлено комерційний вузол обліку газу (лічильник Курс - 01- G 250А1, заводський № 00508).
Відповідно до пункту 7.2 Договору оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі, встановленого на об`єкті споживача у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
13.11.2018 ТОВ "Фактор Нафтогаз" звернулося до відповідача з листом № 12/1 про намір провести в сервісному центрі відповідача 04 - 05 грудня 2018 року планову повірку промислового газового лічильника "Курс-01" G 250. При цьому, відповідно до змісту листа, споживач зазначив про те, що про час та дату надання працівників відповідача для розпломбування вузла обліку буде повідомлено додатково.
23.11.2018 оператором ГРМ - публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" на виконання своїх повноважень було проведено контрольний огляд вузла обліку природного газу ТОВ "Фактор Нафтогаз", який відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (пункти 1, 2 глави 6, розділу X Кодексу газорозподільних систем), та зазначено про невідповідність у маркуванні фактично встановленого коректору ВЕГА-1.01-ВБ-0.7-60 та запроектованого ВЕГА-1.01-НБ- 0,7-60; рекомендовано в термін до 07.12.2018 привести проектну документацію у відповідність до фактично змонтованого коректора. При цьому, враховуючи відсутність такого запису під час приймання в експлуатацію ВОГ в цілому, в акті від 23.11.2018 вказано, що під час приймання 14.07.2011 в експлуатацію ВОГ, повне маркування коректора не вказувалося.
Станом на 04.12.2018 відповідач не отримував жодних додаткових повідомлень про дату та час демонтажу ЗВТ. Враховуючи термін повірки лічильника газу Курс - 01-G 250А1, заводський № 00508 (остання повірка 09.12.2016), який спливав 09.12.2018, відповідач 04.12.2018 ініціював позачергову повірку даного лічильника газу, про що зазначено в акті № 06041220 контрольного огляду вузла обліку природного газу від 04.12.2018.
Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" та ТОВ "Фактор Нафтогаз" укладений договір від 23.11.2018 № 38Asm19678-18, відповідно до якого замовник (ТОВ "Фактор Нафтогаз") доручає, виконавець (публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Сумигаз") в порядку та на умовах, визначених цим договором, бере на себе зобов`язання виконати роботи (надати послуги) з організації повірки промислових лічильників газу, інших засобів вимірювальної техніки замовника, включаючи проведення повірки спеціалістами державного підприємства "Сумський регіональний науково - виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" на базовому обладнанні виконавця, а замовник зобов`язується прийняти вказані послуги та оплатити їх.
Також публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" та державним підприємством "Сумистандартметрологія" укладений договір від 11.01.2017 № 26/32Asm244-17 на виконання метрологічних робіт та послуг з додатковою угодою до нього, відповідно до умов якого публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" як замовник доручає, а державне підприємство "Сумистандартметрологія" як виконавець приймає на себе виконання робіт та послуг з повірки:
лічильників газу роторних РГ (код 03026);
лічильників газу турбінних СГ, ЛГ (код 03029);
лічильників газу роторних GMS та аналогічних (код 03081);
лічильників газу ультразвукових "Курс - 01" та аналогічних на базі сервісного центру замовника (код 03305).
07.12.2018 за результатами позачергової повірки представником державного підприємства "Сумистандартметрологія" (повірником) оформлено довідку № 724 про непридатність лічильника газу Курс - 01-Є 250А1, заводський № 00508, втручання під час проведення позачергової повірки не було виявлено. За результатами повірки, лічильник газу Курс - 01-С250АІ заводський № 00508 визнаний непридатним до застосування згідно з "Методикою повірки" МПУ 288/03-2009, оскільки значення похибки перевищувало максимально допустиме.
За проханням споживача у той же день лічильник було відкалібровано, замінено елемент живлення та проведена його повірка.
07.12.2018 лічильник газу Курс - 01-Є 250А1, заводський № 00508 встановлено, газопостачання відновлено.
Відповідачем складено акт-розрахунок від 28.12.2018, відповідно до якого згідно з пунктом 5.13 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 № 618, виконано зміну режиму нарахування споживання природного газу з 01.12.2018 з 7:00 год. по 04.12.2018 до 13:00 год. (здійснено перерахунок за номінальною потужністю). Причина виконання такого розрахунку: непридатність до застосування ЗВТ згідно з довідкою про непридатність від 07.12.2018 № 724, лічильник газу Курс - 01-Є 250А1, заводський № 00508.
Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання нечинним, протиправним та скасування акта - розрахунку від 28.12.2018 публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" (яким змінено назву на АТ "Оператор газорозподільної системи "Сумигаз"); зобов`язання відповідача здійснити перерахунок позивачу вартості наданих послуг з розподілу (транспортування) природного газу за період з 01.12.2018 по 31.12.2018 на автомобільній газонаповнювальній компресорній станції, що розташована за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16/2, враховуючи дані позивача, відповідно до яких останнім було розподілено (протранспортовано) природного газу у загальному обсязі 79 008,00 кубічних метрів.
4. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
стаття 15:
- кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання;
- кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства;
частини перша, друга статті 16:
- кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу;
- способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов`язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб;
- суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
частина перша статті 67:
- відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів;
стаття 174:
- господарські зобов`язання можуть виникати:
безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність;
з акту управління господарською діяльністю;
з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать;
внаслідок заподіяння шкоди суб`єкту або суб`єктом господарювання, придбання або збереження майна суб`єкта або суб`єктом господарювання за рахунок іншої особи без достатніх на те підстав;
у результаті створення об`єктів інтелектуальної власності та інших дій суб`єктів, а також внаслідок подій, з якими закон пов`язує настання правових наслідків у сфері господарювання;
частина перша статті 217:
- господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки;
стаття 235:
- за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку;
- до суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором;
- оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання.
Закон України "Про ринок природного газу":
частина перша статті 40:
- розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу;
частина перша статті 41:
- Регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) затверджує кодекс газорозподільних систем за результатами консультацій із суб`єктами ринку природного газу.
Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин):
пункт 1 глави 1 розділу I:
- Кодекс розроблений відповідно до Закону України "Про ринок природного газу";
пункт 2 глави 1 розділу I:
- цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема, умови забезпечення надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб`єктів ринку природного газу відповідної якості;
пункт 3 глави 1 розділу I:
- дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників;
пункт 4 глави 1 розділу I:
- договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи;
- засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики;
- лічильник газу - засіб вимірювальної техніки, який використовується для вимірювання, запам`ятовування та відображення об`єму (обсягу) природного газу, що проходить через нього, та є складовою комерційного (дублюючого) вузла обліку;
- повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку;
- Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
Пункти 1, 2 глави 7 розділу X:
- власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов`язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок;
- для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен: завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб-сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
пункти 1, 4, 7 глави 9 розділу Х:
- суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:
1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;
2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;
3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;
4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;
5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання;
6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом;
- оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право:
оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу);
здійснювати перевірку параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу (за їх наявності);
перевіряти наявність діючих свідоцтв про повірку ЗВТ (відміток про повірку в паспортах ЗВТ), що входять до складу комерційного ВОГ;
- у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про:
1) пошкодження пломб;
2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу);
3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об`єму газу;
4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору;
5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ;
6) наявність несанкціонованого газопроводу;
7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу;
пункти 1-5 глави 11 розділу X:
- якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) ініційована позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових, сторони мають виходити з вимог цієї глави;
- позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових проводиться відповідно до регламентів їх проведення уповноваженими представниками метрологічної організації та в спеціально обладнаних приміщеннях із застосуванням стаціонарного повірочного обладнання або на місці монтажу комерційного ВОГ пересувними повірочними лабораторіями, які атестовані у встановленому законодавством порядку;
- якщо ініційована позачергова чи експертна повірка комерційного ВОГ чи його складових буде здійснюватися на місці їх монтажу, власник комерційного ВОГ має забезпечити уповноваженим представникам Оператора ГРМ або метрологічної організації та їх устаткуванню (включаючи транспортний засіб) доступ на власну територію, де знаходиться комерційний ВОГ, та безпосередньо до комерційного ВОГ.
Така повірка здійснюється в присутності Оператора ГРМ та споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). За необхідності Оператор ГРМ забезпечує зняття власних охоронних пломб (що відображається у відповідному акті), а власник комерційного ВОГ, крім побутового споживача, забезпечує тимчасове припинення газопостачання та зняття окремих елементів та складових комерційного ВОГ. Якщо власником комерційного ВОГ є побутовий споживач, зазначені заходи виконує Оператор ГРМ.
Сторони мають право на ознайомлення з документами на пересувну повірочну лабораторію, якими підтверджується повноваження на проведення вимірювань.