1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.02.2016 № 193
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 лютого 2016 р.
за № 278/28408
Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 2129 від 23.12.2016 № 642 від 16.04.2019 Наказом Міністерства економіки № 7953 від 29.03.2024 )
Відповідно до частини шостої статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, що додається (далі - Порядок).
2. Установити, що під час проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що випущені з виробництва та мають сертифікати відповідності засобів вимірювальної техніки затвердженому типу, видані до набрання чинності Законом України "Про метрологію та метрологічну діяльність", дозволяється застосовувати методики повірки, визначені в експлуатаційних документах на ці засоби вимірювальної техніки та галузевих нормативних документах до затвердження методик повірки відповідних засобів вимірювальної техніки згідно з Порядком, затвердженим цим наказом.
( Пункт 3 виключено на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
4. Департаменту технічного регулювання в установленому порядку подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра згідно з розподілом функціональних обов’язків.

Виконувач обов’язків Міністра
економічного розвитку
і торгівлі України



Юлія Ковалів

ПОГОДЖЕНО:

Голова
Державної регуляторної служби України

Перший заступник Голови
Державної служби України
з питань безпечності харчових продуктів
та захисту споживачів




К.М. Ляпіна




В.І. Лапа
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
економічного розвитку
і торгівлі України
08.02.2016 № 193
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
24 лютого 2016 р.
за № 278/28408
ПОРЯДОК
проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів
( У тексті Порядку слово "Мінекономрозвитку" замінено словом "Мінекономіки" згідно з Наказом Міністерства економіки № 7953 від 29.03.2024 )
І. Загальні положення
1. Цей Порядок установлює процедуру та умови проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), що перебувають в експлуатації, а також оформлення її результатів.
2. Дія цього Порядку поширюється на:
суб’єктів господарювання, які експлуатують, випускають з ремонту та видають напрокат ЗВТ; суб’єктів господарювання, які надають послуги з електро-, тепло-, газо-, водопостачання (далі - заявники);
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду, та інші державні органи;
наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Мінекономіки та провадять метрологічну діяльність, і повірочні лабораторії.
3. У цьому Порядку терміни вживаються у значеннях, наведених в Законі України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
4. ЗВТ підлягають періодичній повірці, повірці після ремонту, а також можуть проводитися позачергова, інспекційна та експертна повірки.
Не підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту ЗВТ, що застосовуються підприємствами, установами та організаціями, визначеними в частині першій статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".
IІ. Проведення періодичної, позачергової, інспекційної, експертної повірок та повірки після ремонту
1. Повірка ЗВТ проводиться:
науковими метрологічними центрами, які мають міжнародно визнані калібрувальні та вимірювальні можливості за відповідними видами та підвидами вимірювань, та/або із застосуванням національних еталонів; науковими метрологічними центрами, державними підприємствами, які належать до сфери управління Мінекономіки та провадять метрологічну діяльність, та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки ЗВТ (далі - виконавці).
2. Повірку ЗВТ проводить персонал виконавців, який відповідає критеріям, установленим у Вимогах, яким повинні відповідати наукові метрологічні центри, державні підприємства, які належать до сфери управління Міністерства економіки України та провадять метрологічну діяльність, та повірочні лабораторії, які уповноважуються або уповноважені на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, з метою досягнення їх відповідності встановленим критеріям, затверджених наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 30 червня 2020 року № 1242, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08 вересня 2020 року за № 862/35145.
( Пункт 2 розділу II в редакції Наказу Міністерства економіки № 7953 від 29.03.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства економіки № 9875 від 18.04.2024 )
3. Повірку ЗВТ проводять згідно з методиками повірки, які містяться в нормативно-правових актах або національних стандартах.
4. Методики повірки розробляються з урахуванням міжнародних нормативних документів та/або європейських стандартів.
5. Наукові метрологічні центри розробляють методики повірки та подають до Мінекономіки пропозиції щодо їх затвердження.
Методики повірки, які містяться в національних стандартах, розробляються за участю наукових метрологічних центрів.
6. Назва методики повірки після слів "Методика повірки" містить назву категорії (групи) ЗВТ та умовне позначення цих ЗВТ. У разі коли повірка однієї категорії (групи) ЗВТ може проводитися різними методами, що передбачає розроблення декількох методик повірки, у назві методики повірки зазначається відповідний метод.
( А бзац перший пункту 6 розділу ІІ і з змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 2129 від 23.12.2016 )
Методика повірки складається із вступної та основної частин.
У вступній частині визначають сферу застосування методики повірки та вказують міжнародні нормативні документи та/або європейські стандарти, що були застосовані під час розроблення. У вступній частині можуть наводитися терміни та їх визначення.
Основна частина методики повірки містить такі розділи:
операції повірки;
засоби повірки;
вимоги до кваліфікації персоналу (за потреби);
умови проведення повірки;
вимоги щодо безпеки;
підготовка до проведення повірки;
проведення повірки;
обробка результатів вимірювань;
оформлення результатів повірки.
Розділи дозволяється об’єднувати.
У розділі "Операції повірки" наводиться перелік назв операцій, які здійснюють під час проведення повірки, із зазначенням відповідного пункту розділу "Проведення повірки". У цьому розділі повинно бути передбачено можливість припинення проведення повірки в разі отримання негативних результатів під час здійснення тієї чи іншої операції.
У розділі "Засоби повірки" зазначаються перелік основних засобів повірки (еталонів, у тому числі стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів (далі - стандартні зразки)), допоміжних ЗВТ і допоміжного обладнання, які застосовуються під час повірки, а також їх опис та технічні характеристики.
( Абзац шістнадцятий пункту 6 розділу II в редакції Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
Для еталонів, які застосовують під час проведення повірки, обов’язково наводяться граничні значення невизначеностей вимірювань, які повинні забезпечувати ці еталони.
Відношення розширеної невизначеності (за довірчої ймовірності 95 %) значення величини, яку відтворює або вимірює еталон, до максимально допустимої похибки ЗВТ, що підлягає повірці, має бути не більше ніж один до трьох.
( Абзац вісімнадцятий пункту 6 розділу II в редакції Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
У розділі зазначається інформація щодо застосування засобів повірки, які не наведено в переліку, але які забезпечують визначення метрологічних характеристик ЗВТ, що підлягають повірці, з необхідною точністю.
У розділі "Вимоги до кваліфікації персоналу" зазначаються вимоги щодо необхідного рівня кваліфікації персоналу, що проводить повірку (професія, освіта, практичний досвід тощо). Розділ може бути доповнено переліком позначень та документів, з яким персонал, що проводить повірку, повинен ознайомитися до початку проведення повірки відповідних ЗВТ.
У розділі "Умови проведення повірки" зазначається перелік величин, що контролюються під час проведення повірки, які впливають на метрологічні характеристики ЗВТ, що підлягають повірці, із зазначенням номінальних значень величин та допустимих відхилень від номінальних значень.
У розділі "Вимоги щодо безпеки" зазначаються вимоги щодо забезпечення під час проведення повірки безпеки умов праці, охорони навколишнього середовища. У розділі зазначається інформація про необхідність віднесення процесу проведення повірки до робіт зі шкідливими або особливо шкідливими умовами праці.
У розділі "Підготовка до проведення повірки" зазначаються перелік робіт, які слід виконати перед проведенням повірки, та спосіб їх виконання.
Розділ "Проведення повірки" містить такі підрозділи:
зовнішній огляд;
перевірка працездатності;
визначення метрологічних характеристик.
У підрозділі "Зовнішній огляд" зазначається перелік вимог до ЗВТ, що підлягають повірці, стосовно комплектності та зовнішнього вигляду.
У підрозділі "Перевірка працездатності" зазначаються перелік та опис операцій, які необхідно здійснити для перевірки працездатності ЗВТ, що підлягає повірці, а також працездатності та взаємодії його окремих частин та елементів.
У підрозділі "Визначення метрологічних характеристик" наводяться опис операцій, зазначених у розділі "Операції повірки", та раціональні методи визначення метрологічних характеристик ЗВТ, що підлягає повірці.
Опис кожної операції зазначається в окремому пункті з урахуванням послідовності відповідно до розділу "Операції повірки".
Наприкінці кожного пункту наводяться відповідні дані щодо характеристик ЗВТ.
( Абзац тридцять другий пункту 6 розділу II в редакції Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
Опис операцій повинен містити назву і метод повірки, схеми підключення, креслення, порядок здійснення операцій, формули, графіки, таблиці з поясненням наведених у них позначень, інформацію про максимально допустимі похибки вимірювань, рекомендації щодо кількості значущих цифр, які необхідно заносити до протоколу, тощо.
У разі якщо під час здійснення операцій повірки необхідно ведення записів результатів вимірювань у протоколі повірки, про це зазначається в методиці повірки та наводяться вимоги до протоколу повірки (або встановлюється його форма).
У розділі "Обробка результатів вимірювань" зазначаються способи обробки результатів вимірювань та методи розрахунку похибок. У розділі можуть наводитися приклад розрахунків під час обробки результатів вимірювань, таблиці обчислюваних величин, графіки залежності величин та інші дані для розрахунків.
У розділі "Оформлення результатів повірки" зазначається інформація про вимоги до оформлення результатів повірки згідно з розділом IV цього Порядку, а також спосіб оформлення результатів повірки.
7. Інформація про документ на методику повірки ЗВТ міститься в Нормах часу, необхідного для проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 21 грудня 2015 року № 1719, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2016 року за № 51/28181.
( Пункт 7 розділу II в редакції Наказу Міністерства економіки № 7953 від 29.03.2024 )
8. Еталони, які застосовуються під час проведення повірки, повинні бути калібровані відповідно до Порядку калібрування вторинних та робочих еталонів, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 10 серпня 2020 року № 1518, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 13 жовтня 2020 року за № 1000/35283, з дотриманням міжкалібрувальних інтервалів і відповідати вимогам ДСТУ OIML D 23.
Допоміжні ЗВТ повинні бути калібровані, метрологічні та технічні характеристики допоміжного обладнання - документально засвідчені.
( Розділ II доповнено новим пунктом 8 згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019; в редакції Наказу Міністерства економіки № 7953 від 29.03.2024, з урахуванням змін, внесених Наказом Міністерства економіки № 9875 від 18.04.2024 )
9. У разі застосування стандартних зразків під час проведення повірки ЗВТ ці зразки повинні мати встановлені значення властивостей стандартних зразків з відповідними невизначеностями вимірювань і простежуваністю згідно з ДСТУ-Н ISO Guide 35 та супроводжуватися документами згідно з ДСТУ-Н ISO Guide 31. Придатність до застосування таких стандартних зразків визначається науково-методичним центром Служби стандартних зразків складу та властивостей речовин і матеріалів.
Виробники стандартних зразків повинні мати підтверджену компетентність. Підтвердженням компетентності є:
для наукових метрологічних центрів - успішне проходження оцінки системи управління якістю регіональною організацією з метрології;
для інших виробників - акредитація на відповідність ISO Guide 34 національним органом України з акредитації або національним органом з акредитації іншої держави.
10. Роботи, пов’язані з проведенням повірки ЗВТ, оплачують заявники відповідно до Порядку оплати робіт з проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та визначення вартості таких робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 865.
Виконавці повинні дотримуватися вимог Норм часу, необхідного для проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, затверджених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 21 грудня 2015 року № 1719, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14 січня 2016 року за № 51/28181.
( Пункт 10 розділу II в редакції Наказу Міністерства економіки № 7953 від 29.03.2024 )
11. Заявники подають ЗВТ на повірку укомплектованими разом з необхідними допоміжними пристроями та на вимогу виконавця - експлуатаційними документами, свідоцтвами про повірку в разі, якщо ЗВТ були повірені, або документами щодо оцінки відповідності.
12. Тривалість проведення повірки ЗВТ не повинна перевищувати 15 робочих днів після надання ЗВТ на повірку в разі сплати за її проведення (за винятком ЗВТ, тривалість повірки яких згідно з методикою повірки перевищує цей строк).
( Пункт 12 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
13. Роботи, пов’язані з проведенням повірки ЗВТ, можуть проводитися виконавцями з використанням еталонів, допоміжних ЗВТ та допоміжного обладнання замовника цих робіт у межах діапазону вимірювання, наведеного в галузі уповноваження виконавця. Еталони, допоміжні ЗВТ та допоміжне обладнання замовника робіт мають відповідати вимогам пункту 8 розділу II цього Порядку.
Використання виконавцем під час проведення робіт з повірки ЗВТ еталонів, допоміжних ЗВТ та допоміжного обладнання, які належать замовнику таких робіт, допускається за наявності відповідного договору щодо використання еталонів, допоміжних ЗВТ та допоміжного обладнання, укладеного ним із замовником.
( Розділ II доповнено новим пунктом 13 згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
14. Періодичній повірці підлягають ЗВТ, визначені в Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 374.
15. Заявники зобов’язані подавати ЗВТ на періодичну повірку з дотриманням міжповірочних інтервалів, установлених наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України "Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями" від 13 жовтня 2016 року № 1747, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 01 листопада 2016 року за № 1417/29547.
( Пункт 15 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
16. Періодична повірка ЗВТ проводиться виконавцями відповідно до письмового звернення заявника, складеного в довільній формі.
Заявник може скласти графік проведення періодичної повірки ЗВТ на відповідний рік за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку та погодити його з виконавцем.
Заявники, які погодили графіки, надають ЗВТ на періодичну повірку відповідно до погоджених строків або своєчасно письмово повідомляють виконавців про причини невиконання графіків.
( Абзац третій пункту 16 розділу II в редакції Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
17. Позачергова повірка ЗВТ виконавцями відповідно до письмового звернення заявника проводиться:
за потреби заявника пересвідчитися у придатності ЗВТ до застосування;
у разі пошкодження відбитка повірочного тавра та в разі втрати свідоцтва про повірку, якщо таке тавро не передбачено;
( Абзац четвертий пункту 17 розділу II виключено на підставі Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі № 642 від 16.04.2019 )
18. ЗВТ, які зберігають та не використовують, не підлягають періодичній повірці. Такі ЗВТ повинні мати прикріплену або розташовану на ЗВТ видиму позначку, що цей ЗВТ не використовується. Зберігання ЗВТ, які не використовують, оформлюють відповідним актом, складеним відповідальною особою суб’єкта господарювання в довільній формі, з наступним його затвердженням керівником суб’єкта господарювання, якому належать такі ЗВТ.
ЗВТ, які зберігають та не використовують, підлягають позачерговій повірці безпосередньо перед уведенням в експлуатацію або видачею напрокат.
19. Інспекційна повірка ЗВТ проводиться під час здійснення метрологічного нагляду.
20. Держпродспоживслужба подає ЗВТ, що перебувають в експлуатації, для інспекційної повірки.
21. Під час інспекційної повірки ЗВТ дозволяється проводити повірку не в повному обсязі, передбаченому методикою повірки, а в обсязі, погодженому виконавцем з Держпродспоживслужбою.
22. Експертна повірка ЗВТ проводиться в разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ.

................
Перейти до повного тексту