1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

05 червня 2019 року

м. Київ

справа № 200/26797/15-ц

провадження № 61-617св17

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:


головуючого - Синельникова Є. В.,

суддів: Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Шиповича В. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Бабушкінського районного суду

м. Дніпропетровська у складі судді Литвиненка І. Ю. від 9 березня 2017 року та рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області у складі колегії суддів: Куценко Т. Р., Демченко Е. Л., Максюти Ж. І., від 21 листопада

2017 року,

ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог


У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до

ОСОБА_2 про поділ майна подружжя та визнання права власності.


Позовна заява мотивована тим, що з грудня 2003 року по листопад

2008 року сторони перебували у зареєстрованому шлюбі. Після розірвання

18 листопада 2008 року шлюбу вони продовжували проживати однією сім`єю і в цей період 12 квітня 2010 року придбали квартиру


АДРЕСА_1 . Вказував, що він за власні кошти зробив ремонт у цій квартирі на загальну суму 93 770 грн, придбав меблі та побутову техніку на суму 154 000 грн. Посилаючись на те, що з лютого 2013 року сторони почали проживати окремо, домовленості щодо добровільного поділу спільного сумісного майна досягнуто не було, позивач просив суд визнати за ним право власності на 2/3 частини вказаної квартири, а за відповідачем відповідно 1/3 її частину. Крім того, позивач просив визнати за ним право власності на кухонний стіл вартістю 4 000 грн, холодильник - 4 000 грн, комплект гостинної - 16 000 грн, м`які меблі - 22 000 грн, телевізор -

7 000 грн, комплект спальні - 24 000 грн, всього на загальну суму 77 000 грн.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська

від 9 березня 2017 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.


Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач не заявляв вимог про встановлення факту проживання із відповідачем однією сім`єю після розірвання шлюбу, окремого рішення про встановлення цього факту суду не надав, а тому суд вважав, що він позбавлений можливості вирішити питання щодо поділу спірного майна без встановлення вказаного факту.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Рішенням Апеляційного суду Дніпропетровської області від 21 листопада 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 9 березня

2017 року в частині стягнення судових витрат скасовано. В іншій частині рішення суду залишено без змін.


Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що висновки суду першої інстанції відповідають вимогам закону, обставини справи встановлені повно, а доводи апеляційної скарги не підтверджені належними та допустимими доказами і не спростовують висновків суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позову. При цьому, оскільки доказів понесення відповідачем судових витрат у зв`язку із розглядом цієї справи матеріали справи не містять, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню.

Короткий зміст вимог касаційної скарги


У касаційній скарзі, поданій у грудні 2018 року, ОСОБА_1 просить скасувати судові рішення із направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу, та інших учасників справи


Касаційна скарга мотивована тим, що суди помилково вважали, що для доведення проживання сторін однією сім`єю без реєстрації шлюбу позивачу необхідно було б заявити вимогу про встановлення факту такого проживання. Суди не позбавлені процесуальної можливості в межах заявлених ним позовних вимог дослідити вказані обставини, зробити висновок щодо доведеності чи недоведеності факту спільного проживання сторін однією сім`єю без реєстрації шлюбу та поділити спільне майно.


Відзив на касаційну скаргу не надходив.


Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 29 грудня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній справі.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


18 листопада 2008 року розірвано шлюб між ОСОБА_1 та

ОСОБА_2


12 квітня 2010 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1, відповідно до якого право власності на цю квартиру перейшло до відповідача.


Відповідно до наданого позивачем кошторису, ціна ремонту у спірній квартирі становить 93 770 грн, вартість меблів і побутової техніки становить 154 000 грн (а. с. 16-18 т. 1).


Позиція Верховного Суду

Касаційна скарга підлягає задоволенню.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Відповідно до частини другої статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.


Обов`язковою умовою для визнання осіб членами однієї сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, наявність інших обставин, які підтверджують реальність сімейних відносин (рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99).


Проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема права спільної сумісної власності на майно.


Згідно зі статтею 74 СК України, якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними. На майно, що є об`єктом права спільної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою, поширюються положення Глави 8 цього Кодексу.


................
Перейти до повного тексту