ПОСТАНОВА
Іменем України
14 травня 2019 року
Київ
справа №345/2340/17
адміністративне провадження №К/9901/17758/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Калуського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області в складі судді Якиміва Р.В. від 27.07.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Ніколіна В.В., Гінди О.М., Качмара В.Я. від 14.11.2017 у справі №345/2340/17 за позовом ОСОБА_1 до Калуського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними,
УСТАНОВИВ:
У липні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Калуського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просив визнати протиправними дії щодо відмови у виплаті доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інших доплат; зобовʼязати відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та інші доплати починаючи з 1 травня 2017 року.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 27.07.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року, позов задоволено.
Визнано дії Калуського обʼєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправними щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії, та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства.
Зобовʼязано Калуське обʼєднане Управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати за понаднормовий стаж, підвищення до пенсії та іншими доплатами до пенсії відповідно до чинного законодавства з 01 травня 2017 року.
Не погоджуючись із судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд встановив, що постановою Калуського міськрайонного суду від 18.01.2016 року по справі №345/4643/15-а позов ОСОБА_1 задоволено та визнано дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до положення ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства протиправними та зобовʼязано здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до положення вказаної статті у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з належними доплатами, надбавками та допомога ми відповідно до чинного законодавства з 23.06.2015 року.
На підставі даного рішення суду 18.01.2016 року Калуським міськрайонним судом видано виконавчий лист, який позивачем предʼявлено до виконання і на підставі якого здійснено перерахунок та виплату належної йому пенсії .
З листа Калуського обʼєднаного УПФУ в Івано-Франківській області від 03.07.2017 року №228/Я-15 вбачається, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 до 01.05.2017 року становив 4443,40 грн. З 01.05.2017 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1, після чого розмір її складає 4002,43 грн.
Згідно листа від 3 липня 2017 відповідач повідомив позивача про те, що розмір його пенсійної виплати з 1 травня 2017 зменшено і становить 4002,43 грн, у звʼязку з тим, що його розмір приведено у відповідність з нормами чинного законодавства, та обчислено наступним чином:
- основний розмір пенсії за віком розрахованої відповідно до ст. 27 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) становить 1854,28 грн (0,85 від середньомісячного заробітку 2181,50 грн);
- доплата за понаднормовий стаж роботи (51 рік) - 669,12 грн;
- підвищення по ст. 42 Закону № 1058-IV - 71,96 грн;
- підвищення дітям війни - 66,43 грн;
- доплата шахтарям до мінімального розміру - 1340,64 грн.
До цього перерахунку обчислення пенсії відбувалось наступним чином:
- основний розмір пенсії 3741грн. (прожитковий мінімум 1247 х 3)
- доплата за понаднормативний стаж 635,97грн. (51 рік)
- підвищення дітям війни - 66,43 грн;
До виплати: 4443,40 грн.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій визнали неправомірним таке обчислення пенсії позивача з 1 травня 2017 року, зазначивши, що доплата за понаднормовий стаж є одним із видів надбавки, що повинна враховуватись до пенсії незалежно від встановленого мінімального розміру такої пенсії.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналогічні положення закріплені в абзаці третьому частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування", згідно з якою мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри "прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність".