ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 березня 2025 року
м. Київ
справа № 440/10969/21
адміністративне провадження № К/990/20463/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А.А., Шарапи В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної інспекції архітектури та містобудування України на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 17.05.2023 (головуючий суддя: Бегунц А.О., судді: Курило Л.В., Рєзнікова С.С.) у справі № 440/10969/21 за позовом Приватного підприємства "ШЛЯХРЕМБУД" №17 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Державної інспекції архітектури та містобудування України про визнання протиправним і скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
У вересні 2021 року Приватне підприємство "ШЛЯХРЕМБУД" №17 (далі - ПП "ШЛЯХРЕМБУД" №17 або позивач) звернулося до суду з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі - ДАБІ України або відповідач-1), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило:
визнати протиправним і скасувати наказ ДАБІ України від 20.08.2019 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17";
зобов`язати ДАБІ України вчинити дії щодо вилучення з реєстру виданих ліцензій інформації про зупинення такої ліцензії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26.11.2022 відмовлено у задоволенні клопотання представника ДАБІ України про заміну неналежного відповідача у справі № 440/10969/21.
Водночас цією ухвалою судом першої інстанції залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (далі - ДІАМ або відповідач-2).
Полтавський окружний адміністративний суд рішенням від 19.10.2022 у задоволенні позову відмовив.
Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 17.05.2023 скасував рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправним і скасування наказу ДАБІ України від 20.08.2019 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", та у цій частині ухвалив нову постанову про задоволення позову.
Визнав протиправним і скасував наказ ДАБІ України від 20.08.2019 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17".
В іншій частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 19.10.2022 залишив без змін.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції в частині задоволених позовних вимог, ДІАМ подала касаційну скаргу, у якій просить Суд скасувати постанову в оскаржуваній частині, і залишити в силі рішення суду першої інстанції.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 29.06.2023 відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 18.03.2025 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позивач вважає оскаржуваний наказ протиправним, оскільки в акті перевірки №ПЛ-58 від 08.08.2019 не зазначено про пропозицію зупинити дію ліцензії, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17".
Також відповідачем не ставилась вимога усунути порушення та не визначався строк для усунення виявлених порушень.
Відповідачем також не складався акт про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов провадження виду господарської діяльності.
Водночас позивач зазначає, що після проведення перевірки ліцензіатом усунені всі порушення, виявлені перевіркою, та на час звернення до суду відсутні порушення ліцензійних умов ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", які могли бути підставою для зупинення дії ліцензії, виданої підприємству.
Позивач наголошує, що на час перевірки у серпні 2019 року Законом України від 02.03.2025 № 222-VІІІ "Про ліцензування видів господарської діяльності" (далі - Закон № 222-VІІІ) не було передбачено зупинення дії ліцензії, що додатково свідчить про протиправність оскаржуваного наказу.
Відповідач-1 позов не визнав. Стверджує, що за результатами проведеної планової перевірки щодо додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середнім та значним наслідками, посадовими особами Департаменту ДАБІ у Полтавській області складено акт від 08.08.2019 №ПЛ-58 про виявлення порушень вимог законодавства, який містить опис виявлених порушень вимог законодавства у сфері ліцензування.
Також відповідач наполягає, що на момент прийняття ДАБІ України наказу від 20.08.2029 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, діяв Закон № 222-VІІІ, в редакції від 01.07.2019, в якій стаття 16 регулювала процес анулювання ліцензій, а не зупинення.
Натомість, зупиняючи дію ліцензії відповідач керувався статтею 17 Закону України від 20.05.1999 № 687-XIV "Про архітектурну діяльність" (далі - Закон № 687-XIV) та вимогами Порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.2007 № 1396 (далі - Порядок № 1396), Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 (далі - Положення), а також висновком Ліцензійної комісії Державної архітектурно-будівельної інспекції України та територіальних органів (протокол від 16.08.2019 № 47).
Також відповідач стверджує, що позивач не повідомляв його про усунення порушень, зафіксованих у акті перевірки, внаслідок чого відсутня можливість надати оцінку цим обставинам.
Натомість, на момент прийняття наказу про зупинення дії ліцензії, порушення усунуті не були.
Вважає, що ймовірні процедурні порушення не спростовують факту вчинення позивачем порушень у сфері містобудівної діяльності, що зафіксовані у акті перевірки.
IV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій установлено, що 02.08.2017 ДАБІ України було видано позивачу ліцензію на господарську діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середнім та значними наслідками (за переліком робіт згідно з додатком), реєстраційний запис 2013039307.
Наказом ДАБІ України від 27.11.2018 № 1494 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) за діяльністю суб`єктів господарювання на 2019 рік.
21.06.2019 Департаментом ДАБІ у Полтавській області направлено на адресу позивача повідомлення від 20.06.2019 № 1016-1.19/1070 про проведення планової перевірки щодо додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середнім та значним наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 256, щодо ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17".
11.07.2019 уповноваженою особою Департаменту ДАБІ у Полтавській області видано головному державному інспектору сектору по роботі з ліцензіатами Департаменту ДАБІ у Полтавській області Бірюковій О.А. та головному інспектору будівельного нагляду інспекційного відділу №1 Департаменту ДАБІ у Полтавській області Нестеренко І.І. направлення № 58 для проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 256 "Деякі питання ліцензування будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками" (із змінами та доповненнями) ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" на підставі наказу ДАБІ України від 27.11.2018 № 1494 "Про затвердження річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної архітектурно-будівельної інспекції України за діяльністю суб`єктів господарювання на 2019 рік", строк дії направлення з 02.08.2019 до 08.08.2019, з яким ознайомлено директора ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ОСОБА_1 під підпис.
У строк з 02.08.2019 по 08.08.2019 уповноваженими особами відповідача проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" вимог законодавства у сфері провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з середніми та значними наслідками, за результатами якого складено акт від 08.08.2019 № ПЛ-58.
В розділі "Опис виявлених порушень" акту від 08.08.2019 №ПЛ-58 зафіксовано порушення ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17":
- абзацу другого підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 256 (надалі - Ліцензійні умови): суб`єктом господарювання отримано ліцензію за переліком видів робіт із провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками (С,С2) 1.00.00:1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.00.00:3.02.00.
Розпорядчий документ про затвердження організаційної структури суб`єкта господарювання та сама організаційна структура суб`єкта господарювання не надані;
- підпункту 2 пункту 9 Ліцензійних умов, коди КП 121, 1313, 1223.1, абзацу четвертого підпункту 1 пункту 9, абзацу другого пункту 13, абзацу другого пункту 16, абзацу другого пункту 19 Ліцензійних умов; код КП 1223.1: дані стосовно працевлаштування і освіти головного інженера не надано;
- абзацу третього підпункту 1 пункту 9 Ліцензійних умов; коди КП 121, 1313: документи стосовно наявності у керівника суб`єкта господарювання або його заступника вищої освіти не надано;
- абзацу третього підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов, абзацу п`ятого підпункту 1 пункту 8 Ліцензійних умов; частини першої статті 24 глави ІІІ КЗпПУ: у зв`язку з неукомплектованістю ІТП та робітниками необхідних професій та кваліфікацій не визначені: підрозділ та/або спеціаліст(и) для забезпечення виконання: виробничо-технічних функцій, виробничих функцій, юридичних функцій, функцій промислової безпеки та охорони праці. Трудові договори з усіма найманими працівниками не надано;
- підпункту 3 пункту 8 Ліцензійних умов: КП; розділи 1 - 4 Довідника (випуск 64), абзацу п`ятого підпункту 1, підпункту 2 пункту 9 Ліцензійних умов; коди КП 1223, 1223.1, абзацу другого підпункту 1 пункту 9 Ліцензійних умов; розділ 4.7 КП; коди КП 1223. 1223.1, 1223.2, 2142.2, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 13, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 16, абзацу третього, четвертого, п`ятого, шостого, сьомого пункту 19 Ліцензійних умов; код КП 122: 1223.2; 3112. 123. 214, 1223.1.1239: суб`єкт господарювання ІТП необхідних професій та кваліфікацій відповідно до своєї організаційної структури, напряму діяльності, заявленого переліку робіт, а саме: 1.0. 00; 1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.0. 00:3.02.00 - не укомплектований. Суб`єкт господарювання робітниками необхідних кваліфікацій відповідно до своєї організаційної структури, напряму діяльності, заявленого переліку робіт, а саме: 1.0. 00; 1.01.00; 1.04.00; 1.05.00; 1.06.00; 1.07.00; 1.08.00, 3.0. 00:3.02.00 - не укомплектований;
- абзацу шістнадцятого пункту 13, абзацу п`ятнадцятого пункту 16, абзацу п`ятнадцятого пункту 19 Ліцензійних умов; Наказу № 61: кваліфікація зварників вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 19.04.1996 № 61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31.05.1996 за № 262/1287, не відповідає;
- абзацу сімнадцятого пункту 13, абзацу шістнадцятого пункту 16, абзацу шістнадцятого пункту 19 Ліцензійних умов; Наказу №4: кваліфікація працівників для роботи в електроустановках вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 09.01.1998 № 4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10.02.1998 за № 93-2533, не відповідає (дані не надано);
- абзацу сьомого підпункту 1 пункту 8, абзацу третього підпункту 1 пункту 12, абзацу третього підпункту 1 пункту 15, абзацу третього підпункту 18 Ліцензійних умов: інформація про право власності (оренди) на засоби виробництва (техніку, устаткування, обладнання, прилади та інструменти) згідно з технологічними вимогами виконання робіт відповідно до переліку видів робіт, що визначений у додатку до ліцензії, не надана в повному обсязі;
- абзацу двадцятого пункту 14, абзацу восьмого пункту 17, абзацу вісімнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: відомості щодо документального підтвердження належного технічного стану та допуск до експлуатації кранів, люльок, строп, бурових установок та/або проходження обстеження (перевірки) техніки, обладнання, устаткування, приладів та інструментів не надано;
- підпункту 2 пункту 8 Ліцензійних умов: документи (копії), що підтверджують достовірність даних, що зазначалися суб`єктом господарювання у документах, які подавалися органові ліцензування для отримання ліцензії, протягом строку дії ліцензії не надано в повному обсязі;
- абзацу двадцять першого пункту 14, абзацу дев`ятого пункту 17, абзацу дев`ятнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: засобами вимірювальної техніки, необхідної для перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій відповідно до переліку видів робіт, що визначений у додатку до ліцензії, суб`єкт господарювання забезпечений, проте проведення своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки не забезпечено;
- абзацу вісімнадцятого, дев`ятнадцятого пункту 14, абзацу шостого, сьомого пункту 17, абзацу шістнадцятого, сімнадцятого пункту 20 Ліцензійних умов: суб`єктом господарювання здійснення контролю якості будівельних матеріалів шляхом проведення лабораторних випробувань не забезпечено. Документи, що підтверджують відповідність та якість будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у випадках, передбачених нормативно-правовими актами та будівельними нормами, не надано;
- абзаців тринадцятого, чотирнадцятого, п`ятнадцятого шістнадцятого, сімнадцятого пункту 14, абзаців другого, третього, четвертого пункту 17, абзаців дев`ятого, десятого, одинадцятого, тринадцятого, чотирнадцятого, дванадцятого пункту 20 Ліцензійних умов, абзацу першого пункту 9 додатка 2 до Ліцензійних умов: суб`єктом господарювання контроль якості виконаних робіт не забезпечено (власна лабораторія з проведення лабораторних випробувань якості виконаних робіт або лабораторія, що надає послугу з проведення лабораторних досліджень на договірних засадах - відсутня). Договір з лабораторією, що надає послуги з проведення лабораторних випробувань якості виконаних робіт щодо: ґрунтових споруд та основ шляхом проведення лабораторних випробувань з метою визначення міри ущільнення, щодо зварних з`єднань із застосуванням неруйнівних методів до зварних конструкцій, щодо монолітних бетонних, залізобетонних та армоцементних конструкцій шляхом проведення лабораторних випробувань зразків товарного бетону або розчину, дорожніх покриттів шляхом проведення лабораторних випробувань щодо відповідності марки бетону - не надано. Відповідно документ, що підтверджує акредитацію (відповідним органом з акредитації лабораторії, що надає послугу з проведення лабораторних досліджень на договірних засадах - не надано;
- абзацу першого пункту 7, абзацу третього пункту 10 Ліцензійних умов: ДБН.А.3.1-5:2016; частини першої статті 27 Закону № 875, абзацу другого підпункту 2 пункту 12 Ліцензійних умов: ДБН А.3.1 - 5:2016, абзацу другого пункту 2 пункту 15, абзацу другого підпункту 2 пункту 18 Ліцензійних умов, абзацу третього підпункту 2 пункту 12, абзацу третього підпункту 2 пункту 15, абзацу третього підпункту 2 пункту 18 Ліцензійних умов, абзацу четвертого пункту 10 Ліцензійних умов: вимоги нормативно-правових актів, будівельних норм, нормативних документів у сфері містобудівної діяльності та робочої документації, у тому числі щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, під час будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, своєчасність оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої ДБН А.3.1-5-2016 "Організація будівельного виробництва", іншими будівельними нормами та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності, на об`єкті будівництва, своєчасність оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої нормативними документами, за видами обладнання, що монтується на об`єкті будівництва., єдність вимірювань, вимоги із забезпечення промислової безпеки та охорони праці на об`єкті будівництва не забезпечено - документи не надано в повному обсязі.
У розділі "Опис виявлених порушень" акту від 08.08.2019 №ПЛ-58 у графі "Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності" зазначено:
01 - аварія; інші порушення нормальних умов життєдіяльності людини;
02 - аварія; неналежна кваліфікація працівників: відсутність системи управління якістю; порушення нормальних умов життєдіяльності людини;
03 - аварія; неналежна кваліфікація працівників; відсутність системи управління якістю; виконання робіт неналежної якості.
04 - аварія; виконання робіт неналежної якості;
05 - аварія; порушення нормальних умов; життєдіяльності людей; виконання робіт і неналежної якості.
Також у акті перевірки наявні записи про те, що про проведення планового заходу державного нагляду (контролю) суб`єкт господарювання письмово повідомлений не пізніше ніж за 10 днів до дня здійснення такого заходу, посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю) пред`явлено, копію посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) надано.
Акт від 08.08.2019 № ПЛ-58 підписаний керівником ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ОСОБА_1 08.08.2019 без заперечень.
Примірник цього акта вручений керівнику позивача 08.08.2019, про що свідчать відповідні записи та підписи ОСОБА_1 у примірнику акта.
20.08.2019 ДАБІ України прийнято наказ № 47-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування", яким зупинено дію виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ліцензії з реєстраційним записом 2013039307 у зв`язку із виявленими порушеннями ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, на підставі акту перевірки.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підставою для зупинення дії ліцензії станом на час прийняття оскаржуваного наказу є акт перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності, а не розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, як помилково вважає позивач.
Суд першої інстанції констатував, що право відповідача та підстави для прийняття оскаржуваного наказу чітко встановлені статтями 10, 17 Закону № 687-XIV, пунктами 22, 23 Порядку № 1396, нормами Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.
Своєю чергою, позивачем не спростовано фактів порушень ліцензійних умов, що зафіксовані у акті від 08.08.2019 №ПЛ-58.
Також суд першої інстанції зазначив, що станом на час проведення заходу контролю, прийняття оскаржуваного наказу (20.08.2019) та до 18.12.2019 стаття 16 Закону № 222-VІІІ, на яку посилається позивач, регулювала виключно порядок анулювання ліцензії, а не зупинення дії ліцензії.
Відповідно, доводи позивача про порушення відповідачем приписів статті 16 Закону №222-VІІІ (у редакції Закону України від 02.10.2019 № 139-IX, що набрав чинності 18.12.2019), суд першої інстанції визнав помилковими, оскільки на час прийняття оскаржуваного наказу від 20.08.2019 № 47-Л норма, яку позивач цитує у позовній заяві, ще не була прийнята та відповідно не набрала чинності, а тому не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Суд першої інстанції зазначив, що доводи позивача про те, що після проведення перевірки ліцензіатом були усунуті всі порушення, виявлені перевіркою, та на час звернення до суду з позовом у цій справі відсутні порушення ліцензійних умов, які могли бути підставою для зупинення дії ліцензії, виданої підприємству, не спростовують фактів порушення позивачем ліцензійних умов, що зафіксовані у акті від 08.08.2019 № ПЛ-58, та відповідно не свідчать про протиправність оскаржуваного наказу, прийнятого 20.08.2019.
Більш того суд першої інстанції акцентував окрему увагу на тому, що надані позивачем до суду документи на підтвердження усунення порушень ліцензійних умов складені переважно після 20.08.2019, тобто після дати прийняття спірного наказу.
Також суд першої інстанції зазначив про те, що Законом № 222-VІІІ з 18.12.2019 передбачено право суб`єкта господарювання на звернення із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії, до уповноваженого органу для відновлення дії ліцензії.
Водночас суд першої інстанції констатував, що позивач не звертався до уповноваженого органу із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії.
Підсумовуючи викладене, суд першої інстанції дійшов одностайного висновку про законність оскаржуваного наказу.
Відповідно, оскільки наказ ДАБІ України від 20.08.2029 № 47-Л "Про результати розгляду питань щодо ліцензування" в частині зупинення дії ліцензії, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", є чинним, орган ліцензування не приймав рішення про відновлення дії ліцензії, виданої позивачу, відсутні підстави для внесення до ліцензійного реєстру відомостей про вилучення з реєстру виданих ліцензій інформації про зупинення дії такої ліцензії або про відновлення дії ліцензії з реєстраційним записом 2013039307.
Суд апеляційної інстанції частково не погодився із висновками суду першої інстанції.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову про визнання протиправним і скасування наказу ДАБІ України від 20.08.2019 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", і ухвалюючи в цій частині нову постанову про задоволення позову, суд апеляційної інстанції із покликанням на пункт 8 частини першої статті 4, абзац 3 частини четвертої статті 19 Закону № 222-VІІІ виходив з того, що ДАБІ України за наслідками здійснення перевірки суб`єкта господарювання та виявлення порушень мала право прийняти розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Водночас зміст акту перевірки № ПЛ-58 від 08.08.2019 не вимагав та не встановлював будь-яких строків надання підтверджуючих даних чи документів щодо усунення порушень описаних в акті.
Своєю чергою, проаналізувавши виявлені перевіркою порушення та надані позивачем документи на підтвердження їх усунення, суд апеляційної інстанції констатував повне усунення виявлених порушень.
Також суд апеляційної інстанції констатував, що порядок дій органу ліцензування у разі виявлення порушення суб`єктом господарювання та порядок прийняття рішень чітко регламентований положеннями Законів України "Про ліцензування видів господарської діяльності" і "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Отже, на момент проведення перевірки та прийняття оскаржуваного наказу, орган ліцензування не наділявся повноваженнями зупиняти дію ліцензії та повинен був керуватися виключно положеннями Законів України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Своєю чергою, Порядок ліцензування № 1396 суттєво розширив повноваження органу ліцензування, порядок його дій у випадку виявлення порушення та наділив орган державного архітектурно-будівельного контролю "додатковим" правом зупиняти дію ліцензії без будь-яких повідомлень та попереджень суб`єкта господарювання.
Водночас, на думку суду апеляційної інстанції, керуючись виключно положеннями Порядку ліцензування № 1396, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про законність дій органу ліцензування.
За такого правового регулювання та встановлених у справі обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необхідність визнання протиправним і скасування наказу ДАБІ України від 20.08.2029 № 47-Л в частині зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17".
Одночасно суд апеляційної інстанції погодився із висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання ДАБІ України вчинити дії щодо вилучення з реєстру виданих ліцензій інформації про зупинення такої ліцензії.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
Касаційна скарга відповідача обґрунтована тим, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні неправильно застосував норми законодавства, яке регулює здійснення перевірок додержання ліцензіатами Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів.
І з посиланням на приписи Порядку № 1396 скаржник наполягає, що підставою для зупинення дії ліцензії станом на час прийняття оскаржуваного наказу є акт перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності, а не розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
У акті від 08.08.2019 № ПЛ-58 зафіксовано ряд порушень ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ліцензійних умов, які позивачем не спростовані.
Отже, зважаючи на наявність акту перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов від 08.08.2019 №ПЛ-58, у якому зафіксовані виявлені порушення, що неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності, у ДАБІ України були повноваження та законні підстави для зупинення дії ліцензії.
Своєю чергою, скаржник заперечує твердження позивача про порушення ДАБІ України вимог статті 16 Закону № 222-VІІІ (у редакції Закону України від 02.10.2019 № 139-ІХ, що набрав чинності 18.12.2019), оскільки на час прийняття оскаржуваного наказу від 20.08.2019 № 47-Л норма, на яку посилається ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", ще не була прийнята та відповідно не набрала чинності, а тому не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Також констатуючи факт усунення позивачем порушень у сфері ліцензійної діяльності, суд апеляційної інстанції не звернув увагу на те, що надані ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" документи на підтвердження усунення порушень ліцензійних умов складені після прийняття оскаржуваного наказу.
Скаржник також зазначає про те, що Законом № 222-VІІІ з 18.12.2019 передбачено право суб`єкта господарювання на звернення із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії, до уповноваженого органу для відновлення дії ліцензії, проте позивач із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії, до ДАБІ України не звертався.
Своєю чергою ймовірні процедурні порушення, про які зазначає суд апеляційної інстанції, не спростовують вчинення ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" порушення у сфері ліцензування.
За таких обставин, скаржник вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про незаконність оскаржуваного наказу, натомість суд першої інстанції правильно вирішив справу в оскаржуваній частині.
Позивач подав відзив на касаційну скаргу, в якому із посиланням на законність рішення суду апеляційної інстанції просить залишити касаційну скаргу відповідача без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
Ліцензіат зазначає, що положення Закону № 222-VІІІ (у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного наказу), який регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, а також відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності, не наділяли орган ліцензування повноваженнями щодо зупинення дії ліцензії.
Натомість відповідно до статті 16 Закону № 222-VІІІ невиконання вимог розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування є підставою для анулювання ліцензії.
Своєю чергою, повноваженнями щодо зупинення дії ліцензії органи ліцензування були наділені з 18.12.2019 на підставі Закону України від 02.10.2019 № 139-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності", яким було внесено зміни до Закону № 222-VІІІ.
Отже, на момент прийняття оскаржуваного у справі наказу від 20.08.2019 орган ліцензування не мав відповідних повноважень щодо притягнення позивача до відповідальності у вигляді зупинення дії ліцензії.
Одночасно позивач вважає необґрунтованим застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин положень Порядку № 1396, який в ієрархічній системі нормативно-правових актів має нижчу юридичну силу аніж Закон № 222-VІІІ, та наділяв орган ліцензування додатковими повноваженнями щодо зупинення дії ліцензії без будь-яких повідомлень та попереджень суб`єкта господарювання.
Також позивач наголосив, що зміст акту перевірки № ПЛ-58 від 08.08.2019 не вимагав та не встановлював будь-яких строків надання підтверджуючих даних чи документів щодо усунення порушень, описаних в акті.
Водночас позивач усунув виявлені перевіркою порушення з наданням суду підтверджуючих документів.
VІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Перевіряючи у межах повноважень, визначених частинами першою - другою статті 341 КАС України, правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, а також надаючи оцінку аргументам учасників справи, висловленим у касаційній скарзі та відзиві на неї, Верховний Суд виходить з такого.
Закон України "Про архітектурну діяльність" (далі - Закон № 687-XIV) визначає правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності і спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Частина перша статті 3 Закону № 687-XIV передбачає, що законодавство про архітектурну діяльність складається з Конституції України, законів України "Про основи містобудування", "Про регулювання містобудівної діяльності", "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Згідно із частиною другою статті 10 цього Закону державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені статтею 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Своєю чергою, положення статті 6 Закону України від 17.02.2011 № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон № 3038-VI) визначають, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
За приписами пункту 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №294, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №408, (далі - Положення № 294) Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно із пунктом 3 цього Положення № 294 основним завданням Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме, зокрема, ліцензування видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, та здійснення контролю за додержанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
Відповідно до підпункту 2, 6 пункту 4 Положення Держархбудінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки: додержання суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками; здійснює ліцензування видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
За приписами пункту 7 Положення Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо через апарат та свої територіальні органи.
Законом, який регулює суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначає виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлює уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності є Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності" (далі - Закон №222-VIII).
Терміни у Законі № 222-VIII вживаються у такому значенні (стаття 1):
ліцензіат - суб`єкт господарювання, який має ліцензію на провадження встановленого законом виду господарської діяльності;
ліцензія - запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про рішення органу ліцензування щодо наявності у суб`єкта господарювання права на провадження визначеного ним виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;
ліцензування - засіб державного регулювання провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, спрямований на забезпечення реалізації єдиної державної політики у сфері ліцензування, захист економічних і соціальних інтересів держави, суспільства та окремих споживачів;
орган ліцензування - орган виконавчої влади, визначений Кабінетом Міністрів України, або уповноважений законом державний колегіальний орган.
Відповідно до приписів статті 6 Закону № 222-VIII орган ліцензування видає ліцензії на право здійснення видів господарської діяльності, зазначених у статті 7 цього Закону.
Види господарської діяльності, на здійснення яких державний колегіальний орган видає ліцензії, встановлюються цим Законом.
Рішення органу ліцензування оформлюються організаційно-розпорядчими актами за підписом керівника органу або його заступника згідно з розподілом повноважень.
Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню визначає стаття 7 Закону № 222-VIII, яка серед іншого, передбачає, що ліцензуванню підлягає будівництво об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, - з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про архітектурну діяльність".
Отже, у Законі № 222-VIII міститься застереження про те, що такий застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом № 687-XIV.
У свою чергу, відповідно до статті 17 Закону № 687-XIV господарська діяльність, пов`язана із створенням об`єкта архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Органом ліцензування є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Отже, зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що державний контроль з додержання суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов`язаної із створення об`єктів архітектури, здійснюється Держархбудінспекцією з урахуванням особливостей, визначених Законом №687-XIV.
Відповідно у спірних правовідносинах, Закон № 687-XIV може встановлювати додаткове регулювання спірних правовідносин, зокрема, щодо прав та обов`язків у сфері ліцензування відповідної діяльності.
У цьому контексті частина друга статті 17 Закону № 687-XIV визначає, що порядок ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 17 Закону № 687-XIV).
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 02.08.2017 на підставі наказу ДАБІ України від 12.07.2017 № 29-Л, позивачу було видано ліцензію на здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середнім та значними наслідками (відповідно до переліку видів робіт).
Своєю чергою, загальні вимоги до ліцензування господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками (далі - будівельна діяльність) встановлює Порядок ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури (далі - № 1396), який розроблений відповідно до Законів України № 222-VIII, № 687-XIV та № 3038-VI.
Згідно із пунктом 20 цього Порядку орган ліцензування має право:
анулювати видану ліцензію;
зупинити дію ліцензії;
прийняти рішення про усунення суб`єктом будівельної діяльності порушень, пов`язаних
з додержанням ліцензійних умов провадження будівельної діяльності.
Відповідно до пунктів 22, 23 Порядку № 1396 підставами для зупинення дії ліцензії є:
акт перевірки суб`єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності;
акт комісії з розслідування причин аварії на будівництві об`єкта, що не призвела до загибелі людей або тяжких екологічних наслідків.
Прийняття рішень органом ліцензування про зупинення та анулювання ліцензії здійснюється за результатами розгляду зазначених питань на засіданні ліцензійної комісії.
Про зупинення дії або анулювання ліцензії орган ліцензування інформує органи державної податкової служби за місцем реєстрації суб`єкта будівельної діяльності та його відокремлених структурних підрозділів.
Отже, в силу наведених вище норм права, підставою для зупинення дії ліцензії станом на час прийняття оскаржуваного наказу відповідно до пункту 22 Порядку №1396 є порушення ліцензійних умов зафіксовані у відповідному акті перевірки суб`єкта будівельної діяльності, за умови неможливості усунення таких порушень у процесі провадження будівельної діяльності.
У контексті правового питання, яке постало перед судом у цій справі, колегія суддів зазначає, що положення Порядку № 1396, яким наділено орган ліцензування повноваженнями зупиняти дію ліцензії не суперечать вимогам Закону № 222-VIII, оскільки у вказаному нормативному документі міститься застереження про те, що такий застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом № 687-XIV.
Отже, у відносинах щодо ліцензування господарської діяльності, що пов`язана із створенням об`єкта архітектури, норми Закону № 222-VIII потрібно застосувати як загальні норми у сфері ліцензування.
У свою чергу Закон № 687-XIV передбачає, що порядок ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно затвердження Урядом на виконання, в т. ч., Закону № 687-XIV, порядку ліцензування господарської діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури № 1396 узгоджується із вимогами спеціального закону у спірних правовідносинах.
Також слід зазначити, що Законом України від 02.10.2019 № 139-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності", який набрав чинності 18.12.2019, статтю 16 Закону № 222-VIII викладено в новій редакції, яка передбачає у всіх без винятку органів ліцензування повноваження щодо зупинення дії ліцензії.
Тобто із прийняттям Закону № 139-ІХ остаточно ліквідовано суперечності у сфері ліцензування видів господарської діяльності, в т.ч., щодо видів відповідальності ліцензіатів.
Судами попередніх інстанцій установлено, що в період з 02.08.2019 по 08.08.2019 представниками департаменту ДАБІ у Полтавській області складено акт перевірки №ПЛ-58 від 08.08.2019, в якому зафіксовано ряд порушень ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ліцензійних умов.
Згідно із приписами статті 9 Закону № 222-VIII ліцензіат зобов`язаний виконувати вимоги ліцензійних умов відповідного виду господарської діяльності, а здобувач ліцензії для її одержання - відповідати ліцензійним умовам.
Ліцензійні умови та зміни до них розробляються органом ліцензування, що є центральним органом виконавчої влади, підлягають погодженню спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування та затверджуються Кабінетом Міністрів України, крім випадків, визначених законом.
Так, вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних і спеціальних вимог до провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, що обов`язкові для виконання ліцензіатом, а також вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії встановлюють Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 256 (надалі - Ліцензійні умови, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 8 Ліцензійних умов встановлено, що організаційними вимогами є:
1) наявність:
затвердженої організаційної структури суб`єкта господарювання відповідно до переліку робіт;
в організаційній структурі суб`єкта господарювання підрозділів та/або спеціалістів, які забезпечують виконання адміністративно-керівних, виробничо-технічних, планово-договірних, виробничих, юридичних функцій та функцій з контролю якості, промислової безпеки та охорони праці, оформлення, ведення та збереження виконавчої документації; створення та ведення фонду національних стандартів, будівельних норм та нормативно-правових актів у сфері містобудівної діяльності;
затверджених положень про відповідні структурні підрозділи та посадових інструкцій працівників згідно з розподілом обов`язків, повноважень та відповідальності осіб, штатного розпису;
укладених трудових договорів з усіма найманими працівниками;
національних стандартів, будівельних норм та нормативно-правових актів у сфері містобудівної діяльності;
власних або орендованих виробничих приміщень, засобів виробництва;
документа, який підтверджує впровадження системи управління якістю продукції суб`єкта господарювання;
2) зберігання протягом строку дії ліцензії документів (копій), які підтверджують достовірність даних, що зазначалися здобувачем ліцензії у документах, які подавалися органові ліцензування, а також документа, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії;
3) укомплектованість суб`єкта господарювання керівниками, професіоналами, фахівцями і робітниками необхідних професій та кваліфікацій відповідно до організаційної структури суб`єкта господарювання, положень Національного класифікатора України ДК 003:2010 Класифікатор професій та вимог Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 64).
Ліцензіат зобов`язаний повідомляти органові ліцензування про всі зміни даних, які зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, не пізніше одного місяця з дня настання таких змін.
Таке повідомлення складається у довільній формі та повинно містити найменування та ідентифікаційний код ліцензіата - юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові і реєстраційний номер облікової картки платника податків ліцензіата - фізичної особи - підприємця (серія та номер паспорта для фізичної особи - підприємця, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відповідну відмітку в паспорті). До повідомлення додаються документи (їх копії (фотокопії), засвідчені ліцензіатом), що підтверджують зміни, що відбулися.
Про планове або позапланове припинення (у зв`язку з неможливістю використання матеріально-технічної бази, виникнення форс-мажорних обставин тощо) провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, загалом або за певним місцем провадження такої діяльності ліцензіат повідомляє органу ліцензування не пізніше одного місяця з дня припинення діяльності.
Господарська діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, без подання такого повідомлення не може вважатися такою, що припинена.
Не підлягає розгляду повідомлення ліцензіата про планове або позапланове припинення провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, яке подане після видання органом ліцензування розпорядчого документа про проведення перевірки додержання таким ліцензіатом вимог ліцензійних умов і до закінчення строку:
проведення перевірки та усунення порушень ліцензійних умов (у разі їх наявності);
у 30 робочих днів після спливу терміну виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов (крім випадку видання протягом цього строку органом ліцензування розпорядчого документа про проведення позапланової перевірки виконання ліцензіатом розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов).
Про відновлення провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, ліцензіат повідомляє органу ліцензування не пізніше дати початку виконання будівельних робіт на таких об`єктах.
До повідомлення про відновлення провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, додаються відомості про виробничо-технічну базу, склад працівників за професійним та кваліфікаційним рівнем, технологію виробництва, інформаційно-правове забезпечення, наявну систему контролю якості виконання робіт, виконані заявником будівельно-монтажні роботи з інформацією щодо змін у документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, за формою згідно з додатком 2.
Господарська діяльність з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, без подання такого повідомлення не може вважатися такою, що відновлена.
Подання повідомлень органові ліцензування здійснюється відповідно до статті 10 Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності.
Ліцензіат зобов`язаний забезпечити присутність керівника, його заступника або іншої уповноваженої особи під час проведення органом ліцензування в установленому законом порядку перевірки додержання ліцензіатом цих Ліцензійних умов.
Згідно з пунктом 9 Ліцензійних умов кадровими вимогами є:
1) наявність у:
керівників, професіоналів та фахівців залежно від видів виконуваних робіт відповідної освіти та кваліфікації;
керівника суб`єкта господарювання або його заступника вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста не менше двох років, бакалавра - не менше трьох років;
головного інженера вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра не менше двох років, спеціаліста - не менше трьох років;
начальника виробничо-технічного відділу, технічного відділу вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією повинен становити не менше двох років;
2) працевлаштування за основним місцем роботи керівника суб`єкта господарювання і головного інженера. Для заступників керівника суб`єкта господарювання і керівників його виконавчих та функціональних підрозділів допускається працевлаштування не за основним місцем роботи, однак кількість таких керівників повинна становити не більш як 50 відсотків їх загальної кількості - для провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми наслідками, та не більш як 20 відсотків - для провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із значними наслідками.
Пунктом 10 Ліцензійних умов передбачено, що технологічними вимогами є:
наявність будівельних машин, технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, оснащення, інвентарю, пристроїв та інструменту відповідно до технологічних вимог виконання робіт;
виконання робіт здійснюється згідно з нормативно-правовими актами, будівельними нормами та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності та робочою документацією;
дотримання вимог із забезпечення промислової безпеки та охорони праці.
Згідно з приписами пункту 12 Ліцензійних умов організаційними вимогами є:
1) наявність: адміністративних та виробничих приміщень, виробничої бази (у разі потреби), що необхідні для виконання робіт відповідно до переліку робіт; техніки, устаткування, обладнання, приладів та інструментів згідно з технологічними вимогами виконання робіт, передбачених переліком робіт; засобів вимірювальної техніки, методик, інструкцій, необхідних для проведення перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій;
2) забезпечення: своєчасного оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої ДБН A.3.1-5-2016 Організація будівельного виробництва, будівельними нормами та нормативними документами у сфері містобудівної діяльності; єдності вимірювань.
Відповідно до пункту 13 Ліцензійних умов кадровими вимогами є наявність у:
головного інженера або відповідного зазначеній посаді фахівця вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра - не менше двох років, спеціаліста - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
начальника будівельної дільниці вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста - не менше двох років, бакалавра, молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
виконавця робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи майстром на будівництві повинен становити не менше двох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
майстра будівельних та монтажних робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр, молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
техніка-будівельника вищої освіти відповідної спеціалізації (молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання.
Для виконання будівельних та монтажних робіт загального призначення професіонали та фахівці за посадами головного інженера, начальника будівельної дільниці, виконавця робіт, майстра, техніка-будівельника повинні мати спеціалізацію за відповідною освітою, зокрема, для:
зведення несучих та огороджувальних конструкцій будівель та споруд - промислове і цивільне будівництво, гідротехнічне будівництво, будівництво теплових і атомних електростанцій;
улаштування фундаментів, що виконуються спеціальними способами - промислове і цивільне будівництво, гідротехнічне будівництво, мости і транспортні тунелі;
будівництва гідротехнічних споруд та комплексів - промислове і цивільне будівництво та гідротехнічне будівництво, гідромеліорація, водогосподарське та природоохоронне будівництво, раціональне використання і охорона водних ресурсів, будівництво, обслуговування і ремонт гідромеліоративних споруд, будівництво теплових і атомних електростанцій;
розробки гірничих споруд - відкрита розробка корисних копалин, підземна розробка корисних копалин, шахтне і підземне будівництво, маркшейдерська справа, буріння свердловин;
реставрації, консервації, ремонтних робіт, реабілітації пам`яток культурної спадщини - промислове і цивільне будівництво та теорія архітектури, реставрація пам`яток архітектури, архітектура будівель і споруд, реставрація пам`яток архітектури та містобудування і реконструкція об`єктів архітектури;
монтажу технологічного устаткування та пусконалагоджувальних робіт - теплогазопостачання і вентиляція, вентиляція, освітлення та теплогазопостачання, водопостачання, каналізація, водопостачання та водовідведення, холодильні машини і установки, монтаж i обслуговування холодильно-компресорних машин та установок, холодильна, вакуумна та компресорна техніка, системи кондиціювання, інформаційні мережі зв`язку, технології та засоби телекомунікацій, електромеханічні системи автоматизації та електропривод, автоматизація процесів керування, автоматизоване управління технологічними процесами, телекомунікаційні системи та мережі, радіотехнічні пристрої та засоби телекомунікацій, підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання.
Виконання зазначених видів будівельних та монтажних робіт загального призначення професіоналами та фахівцями з іншою спеціалізацією допускається у разі, коли освітньо-професійні програми їх підготовки були або є ідентичними освітньо-професійним програмам профільних закладів освіти, що готують професіоналів та фахівців за спеціалізаціями, зазначеними у абзацах восьмому - тринадцятому цього пункту.
Під час виконання робіт з реставрації, консервації, ремонтних робіт, реабілітації на пам`ятках культурної спадщини кваліфікація робітників повинна відповідати вимогам ДСТУ-Н Б Д.2.5-27:2012; ДСТУ Б Д.2.5-1:2012 - ДСТУ Б Д.2.5-26:2012 та підтверджуватися відповідними документами про кваліфікацію.
Кваліфікація зварників повинна відповідати вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 19 квітня 1996 р. № 61.
Кваліфікація працівників для роботи в електроустановках повинна відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 9 січня 1998 р. № 4.
Пунктом 15 Ліцензійних умов встановлено, що організаційними вимогами є:
1) наявність: адміністративних та виробничих приміщень, виробничої бази (у разі потреби), що необхідні для виконання робіт відповідно до переліку робіт; техніки, устаткування, обладнання, приладів та інструментів згідно з технологічними вимогами виконання робіт, передбачених у переліку робіт; засобів вимірювальної техніки, методик, інструкцій, необхідних для проведення перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій;
2) забезпечення: своєчасного оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої нормативними документами за видами обладнання, яке монтується; єдності вимірювань.
Згідно з приписами пунктів 16, 17 Ліцензійних умов кадровими вимогами є наявність у:
головного інженера або відповідного зазначеній посаді фахівця вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра - не менше двох років, спеціаліста або бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
начальника будівельної дільниці вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста - не менше двох років, бакалавра, молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
виконавця робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи майстром на будівництві повинен становити не менше двох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
майстра будівельних та монтажних робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр, молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
техніка-будівельника вищої освіти відповідної спеціалізації (молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання.
Для виконання робіт з монтажу внутрішніх та зовнішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, іншого обладнання, а також інженерних споруд професіонали та фахівці за посадами головного інженера, начальника будівельної дільниці, виконавця робіт, майстра, техніка-будівельника повинні мати спеціалізацію за відповідною освітою, зокрема, для монтажу: водопостачання та водовідведення - водопостачання, каналізація, водопостачання та водовідведення; опалення, вентиляції і кондиціювання повітря, газопостачання - теплогазопостачання і вентиляція, вентиляція, освітлення та теплогазопостачання, монтаж, обслуговування устаткування i систем газопостачання; електропостачання і електроосвітлення - будівництво, монтаж i експлуатація ліній електропередачі, електропостачання, монтаж i експлуатація електроустаткування підприємств i цивільних споруд, обслуговування електротехнічного обладнання i автоматичного устаткування будівель i споруд, електричні системи і мережі; засобів автоматизації і контрольно-вимірювальних приладів, зв`язку, сигналізації, радіо, телебачення, інформаційних мереж - автоматизація процесів керування, автоматизоване управління технологічними процесами, електромеханічні системи автоматизації та електропривід, інформаційні мережі зв`язку, технології та засоби телекомунікацій, телекомунікаційні системи та мережі, радіотехнічні пристрої та засоби телекомунікацій; технологічних трубопроводів - холодильні машини і установки, монтаж i обслуговування холодильно-компресорних машин та установок, холодильна, вакуумна та компресорна техніка, системи кондиціювання; магістральних нафтогазопроводів - газонафтопроводи та газонафтосховища, монтаж, обслуговування устаткування i систем газопостачання, видобування нафти і газу, експлуатація газонафтопроводів і газонафтосховищ, трубопровідний транспорт, нафтогазосховища.
Виконання зазначених видів робіт з будівництва об`єктів інженерної інфраструктури професіоналами та фахівцями з іншою спеціалізацією допускається у разі, коли освітньо-професійні програми їх підготовки були або є ідентичними освітньо-професійним програмам профільних закладів освіти, що готують професіоналів та фахівців за спеціалізаціями, зазначеними у абзацах восьмому - тринадцятому цього пункту.
Кваліфікація зварників повинна відповідати вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 19 квітня 1996 р. № 61.
Кваліфікація працівників для роботи в електроустановках повинна відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 9 січня 1998 р. № 4.
Технологічними вимогами є наявність комплектів будівельних машин, технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, інвентарю, пристроїв та інструменту, зокрема техніки землерийної, трубоукладальної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, транспортування великорозмірних елементів та бетонної суміші, зварювального обладнання, пересувних електростанцій, компресорів, траверсів, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт.
Ліцензіат зобов`язаний забезпечити:
здійснення контролю якості виконаних робіт щодо:
- електричних, електромеханічних робіт - шляхом проведення електричних, електромеханічних лабораторних випробувань;
- зварних з`єднань - із застосуванням неруйнівних методів до зварних з`єднань трубопроводів;
здійснення контролю якості будівельних матеріалів шляхом проведення лабораторних випробувань;
документальне підтвердження відповідності та якості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у випадках, передбачених нормативно-правовими актами та будівельними нормами;
документальне підтвердження належного технічного стану та допуск до експлуатації кранів, люльок, строп, бурових установок;
проведення своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до пункту 18 Ліцензійних умов організаційними вимогами є:
1) наявність: адміністративних приміщень площею згідно з вимогами будівельних норм, виробничої бази, що необхідні для виконання робіт відповідно до переліку робіт; техніки, устаткування, обладнання, приладів та інструментів згідно з технологічними вимогами виконання робіт, передбаченими у переліку робіт; засобів вимірювальної техніки, методик, інструкцій, необхідних для проведення перевірки встановлених параметрів та якості продукції і технологічних операцій;
2) забезпечення: своєчасного оформлення та ведення виробничої та виконавчої документації, передбаченої нормативними документами за видами обладнання, яке монтується; єдності вимірювань.
Пунктом 19 Ліцензійних умов передбачено, що кадровими вимогами є наявність у:
головного інженера або відповідного зазначеній посаді фахівця вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, бакалавр). Стаж роботи за посадою нижчого рівня повинен становити: для магістра - не менше двох років, спеціаліста або бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
начальника будівельної дільниці вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи за професією керівників нижчого рівня повинен становити: для магістра або спеціаліста - не менше двох років, бакалавра, молодшого спеціаліста або молодшого бакалавра - не менше трьох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
виконавця робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Стаж роботи майстром на будівництві повинен становити не менше двох років. Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
майстра будівельних та монтажних робіт вищої освіти відповідної спеціалізації (магістр, спеціаліст, молодший спеціаліст, бакалавр, молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання;
техніка-будівельника вищої освіти відповідної спеціалізації (молодший спеціаліст, бакалавр або молодший бакалавр). Спеціалізація за освітою повинна відповідати напряму діяльності суб`єкта господарювання.
Для виконання робіт з будівництва об`єктів транспортної інфраструктури професіонали та фахівці за посадами головного інженера, начальника будівельної дільниці, виконавця робіт, майстра, техніка-будівельника повинні мати спеціалізацію за відповідною освітою, зокрема, для будівництва:
залізничних та трамвайних колій - залізничні споруди та колійне господарство, будівництво, обслуговування i ремонт залізничних колій, обслуговування і ремонт залізничних споруд та об`єктів колійного господарства, електричний транспорт;
доріг автомобільних - автомобільні дороги і аеродроми, будівництво, експлуатація i ремонт автомобільних доріг i аеродромів, будівництво i експлуатація міських шляхів сполучення;
мостів, мостових переходів, шляхопроводів, естакад, віадуків, переходів - мости і транспортні тунелі, будівництво мостів та інших штучних споруд;
аеродромів та вертодромів - автомобільні дороги і аеродроми;
тунелів та метрополітенів - мости і транспортні тунелі, будівництво тунелів та метрополітенів;
вертикального транспорту - промислове і цивільне будівництво, підйомно-транспортні, дорожні, будівельні, меліоративні машини і обладнання, електричний транспорт, електричні системи і мережі.
Виконання зазначених видів робіт з будівництва об`єктів транспортної інфраструктури професіоналами та фахівцями з іншою спеціалізацією допускається у разі, коли освітньо-професійні програми їх підготовки були або є ідентичними освітньо-професійним програмам профільних закладів освіти, що готують професіоналів та фахівців за спеціалізаціями, зазначеними у абзацах восьмому - тринадцятому цього пункту.
Кваліфікація зварників повинна відповідати вимогам Правил атестації зварників, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 19 квітня 1996 р. № 61.
Кваліфікація працівників для роботи в електроустановках повинна відповідати вимогам Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 9 січня 1998 р. № 4.
Відповідно до пункту 20 Ліцензійних умов технологічними вимогами є наявність будівельних машин, технологічних комплектів засобів малої механізації, устаткування, інвентарю, пристроїв та інструменту, зокрема, для виконання таких видів робіт:
будівництва залізничних та трамвайних колій - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної (у тому числі залізничної), для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, для укладання залізничних та трамвайних колій, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;
будівництва доріг автомобільних - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, для укладання асфальтобетонної суміші, установок для регенерації асфальтобетонної суміші, компресорів, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;
будівництва мостів для перепуску через перешкоди водних потоків - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної (у тому числі плавучих кранів), для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, плавзасобів, кесонів, водолазного обладнання, бурових установок, зварювального обладнання, траверсів, компресорів, пересувних електростанцій, опалубних систем, риштувань, засобів підмощування, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт;
будівництва мостових переходів, шляхопроводів, естакад, віадуків, переходів - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, бурових установок, зварювального обладнання, траверсів, компресорів, пересувних електростанцій, опалубних систем, риштувань, засобів підмощування, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт;
будівництва аеродромів та вертодромів - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів, їх ущільнення та планування, для транспортування та укладання бетонної суміші, бурових установок, зварювального обладнання, компресорів, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;
будівництва тунелів та метрополітенів - техніки землерийної, навантажувальної, вантажопідйомної, для транспортування та переміщення ґрунтів (у тому числі електротранспортної), їх ущільнення та планування, для транспортування та укладання бетонної суміші, щитів прохідницьких, вібраторів будівельних, зварювального обладнання, насосного обладнання, компресорів, пересувних електростанцій, інших механізмів згідно з технологією виконання робіт;
будівництва вертикального транспорту (ліфтів, ескалаторів, підйомників, канатних доріг тощо) - техніки вантажопідйомної, компресорів, зварювального обладнання, люльок, комплектів для виконання електротехнічних робіт, інших механізмів та устаткування згідно з технологією виконання робіт.
Ліцензіат зобов`язаний забезпечити:
здійснення контролю якості виконаних робіт щодо:
- ґрунтових споруд та основ - шляхом проведення лабораторних випробувань з метою визначення міри ущільнення;
- дорожніх покриттів - шляхом проведення лабораторних випробувань щодо відповідності марки бетону;
- зварних з`єднань - із застосуванням неруйнівних методів до зварних конструкцій;
- монолітних бетонних, залізобетонних та армоцементних конструкцій - шляхом проведення лабораторних випробувань зразків товарного бетону або розчину;
- електричних, електромеханічних робіт - шляхом проведення електричних, електромеханічних лабораторних випробувань;
здійснення контролю якості будівельних матеріалів шляхом проведення лабораторних випробувань;
документальне підтвердження відповідності та якості будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у випадках, передбачених нормативно-правовими актами та будівельними нормами;
документальне підтвердження належного технічного стану та/або проходження обстеження (перевірки) техніки, обладнання, устаткування, приладів та інструментів;
проведення своєчасної повірки засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до встановлених судами обох інстанцій обставин у справі, наявність зафіксованих актом перевірки порушень ліцензійних умов позивачем не заперечується. Акт перевірки підписаний керівником ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" без заперечень.
Доводи позивача про те, що після проведення перевірки позивачем були усунуті всі порушення, виявлені перевіркою, та на час звернення до суду з позовом у цій справі відсутні порушення ліцензійних умов, які могли бути підставою для зупинення дії ліцензії, виданої підприємству, не спростовують фактів порушення ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17" ліцензійних умов, що зафіксовані у акті від 08.08.2019 №ПЛ-58.
Окрім того судом першої інстанції встановлено факт усунення виявлених перевіркою порушень ліцензійних умов переважно після 20.08.2019, тобто після дати прийняття оскаржуваного наказу.
Своєю чергою, зважаючи на обсяг встановлених перевіркою порушень позивачем вимог законодавства у сфері ліцензування, а також ризиків настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності, описаних у розділі "Опис виявлених порушень" акту від 08.08.2019 № ПЛ-58 у графі "Ризик настання негативних наслідків від провадження господарської діяльності", колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що вжиття ДАБІ України превентивних заходів у вигляді зупинення дії ліцензії, реєстраційний запис 20130393307, виданої ПП "ШЛЯХРЕМБУД №17", є виправданим.
Також судом першої інстанції слушно зазначено про те, що з 18.12.2019 Законом №222-VIII передбачена можливість звернення суб`єкта господарювання до уповноваженого органу із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії, для відновлення дії ліцензії.
Водночас позивач не звертався до органу ліцензування із заявою та відомостями про усунення підстав, що стали причиною для зупинення дії ліцензії.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення позову в частині визнання протиправним і скасування наказу ДАБІ України від 20.08.2019 № 47-Л, натомість суд апеляційної інстанції помилково скасував в означеній частині законне і обґрунтоване рішення місцевого суду.
Постанова суду апеляційної інстанції в частині залишення без змін рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову щодо зобов`язання ДАБІ України вчинити дії щодо вилучення з реєстру виданих ліцензій інформації про зупинення такої ліцензії, у межах цього касаційного провадження не оскаржується та відповідно судом касаційної інстанції не переглядається.