ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2024 року
м. Київ
справа № 200/167/23
адміністративне провадження № К/990/33732/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єресько Л.О.,
суддів: Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження без виклику учасників у касаційній інстанції справу № 200/167/23
за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1, в інтересах якого діє адвокат Кириленко Андрій Володимирович,
на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2023 року, ухвалене суддею Абдукадировою К.Е.,
та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року, ухвалену колегією суддів у складі головуючого судді Геращенка І.В., суддів Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г.,
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просив:
1.1. визнати протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди відповідно пункту 1 постанови КМУ від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168) у розмірі до 100000 грн з 26.09.2022 по 30.11.2022 пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;
1.2. зобов`язати нарахувати та виплатити позивачу таку додаткову винагороду за вказаний період.
2. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № 165 гриф. у складі другого відділу прикордонної служби НОМЕР_2 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) його було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ), в якому на підставі бойових розпоряджень та наказів він виконував бойові завдання на кордоні з білорусією, а тому набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 000,00 грн відповідно до Постанови № 168. Проте, відповідач, ігноруючи вимоги вказаної постанови в період з 26.09.2022 по дату звернення до суду здійснював виплату додаткової винагороди у розмірі до 30000,00 грн, посилаючись на відсутність підстав для виплати винагороди у збільшеному розмірі згідно з наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ "Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 № 168".
2.1. Позивач уважає, що наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-АГ не є регуляторним актом у розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", цей наказ не було зареєстровано та оприлюднено, у встановлений законом спосіб, а тому, на його переконання, позивач не може бути позбавлений на підставі цього наказу підвищеної додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
3. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18.06.2018 № 154-ОС ОСОБА_1 зараховано у списки особового складу, на всі види забезпечення та призначено сержанта ОСОБА_1, який наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 24.05.2018 № 467-ОС зарахований у розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 та прибув для подальшого проходження військової служби з НОМЕР_4 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) з 18.06.2018, інспектором прикордонної служби 3 категорії - помічником гранатометника 1 відділення інспекторів прикордонного служби мобільної прикордонної застави " ІНФОРМАЦІЯ_4".
4. Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону ІНФОРМАЦІЯ_5 від 04.04.2020 № 113-ОС призначено ОСОБА_1 інспектором прикордонної служби 3 категорії 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_6" 1 категорії (тип Б).
5. Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Держприкордонслужби від 13.07.2021 № 267-ОС, призначено головного сержанта ОСОБА_1 інспектором прикордонної служби 3 категорії - дозиметристом 2 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_6" (тип Б).
6. Відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Держприкордонслужби від 11.07.2022 № 153-ВВ, вибув у службове відрядження головний сержант ОСОБА_1, інспектор прикордонної служби 3 категорії - дозиметрист 1 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_6" (тип Б), до НОМЕР_5 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_6 ), АДРЕСА_2, з метою проведення заходів визначених розпорядженням, з 11.07.2022 до особового розпорядження на підставі: бойового наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 27.06.2022 № 106 (гриф).
7. Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Держприкордонслужби від 09.09.2022 № 372-ОС, призначено головного сержанта ОСОБА_1 інспектором прикордонної служби 3 категорії 1 відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави відділу прикордонної служби №2, звільнивши з посади інспектора прикордонної служби 3 категорії - дозиметриста 1 відділення інспектора прикордонної служби відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_6" (тип Б).
8. У вересні 2022 року позивач був направлений у службове відрядження в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3, далі - НОМЕР_7 прикордонний загін Держприкордонслужби).
9. Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Держприкордонслужби від 29.10.2022 № 240-ВВ надано відпустку за сімейними обставинами із збереженням грошового забезпечення головному сержанту ОСОБА_1, тривалістю 5 календарних днів з 31.10.2022, приступити до виконання службових обов`язків 05.11.2022.
10. Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Держприкордонслужби від 01.12.2022 № 268-ВВ надано відпустку за сімейними обставинами із збереженням грошового забезпечення головному сержанту ОСОБА_1, тривалістю 5 календарних днів з 04.12.2022, приступити до виконання службових обов`язків 09.12.2022.
11. Згідно з наказом командира НОМЕР_2 прикордонного загону Держприкордонслужби від 09.01.2023 № 7-ВВ позивач прибув зі службового відрядження та приступив до виконання службових обов`язків.
12. Із архівної відомості виплати грошового забезпечення позивачу з січня по листопад 2022 року слідує, що у період з квітня по серпень 2022 року йому нараховувалася та виплачувалася додаткова винагорода до 100 000 грн, передбачена Постановою № 168. Починаючи з вересня по листопад 2022 року така додаткова винагорода виплачувалася у розмірі 30 000 грн.
13. Представник позивача 13.12.2022 звернувся до військової частини НОМЕР_8 із адвокатським запитом щодо підстав і причин не нарахування та не виплати щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168 військовослужбовцю ОСОБА_1 за безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період з вересня по сьогоднішній день.
14. Листом від 25.12.2022 №21-3390-22-вих., військовою частиною НОМЕР_8 повідомлено про те, що Адміністрацією Держприкордонслужби було видано наказ від 30.07.2022 № 392-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168" (далі - Наказ № 392-АГ), який набрав чинності з 01.08.2022 та застосовувався до 30.11.2022, пунктами 2 та 3 якого визначені заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Крім того, пунктом 4 Наказу № 392 визначені вимоги до документів, які підтверджують виконання заходів, передбачених пунктами 2, 3 цього наказу.
14.1. Додатково для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, крім документів, зазначених у пункті 4 наказу №392-АГ, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до вказаного наказу. Ця довідка видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (він) бойові дії та до якого для виконання завдань відрядженні військовослужбовці із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Підвищена додаткова винагорода за період перебування військовослужбовця у відрядженні на ділянці НОМЕР_7 прикордонного загону Держприкордонслужби не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки начальником цього загону у встановлені строки не надано інформації про дні безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 Наказу №392 за формою, наведеною у додатку 2 до нього.
14.2. Також вказано, що на адресу відповідача надійшов лист НОМЕР_7 прикордонного загону Держприкордонслужби від 04.12.2022 № 22/4928-22 вих, в якому зазначено про відсутність інформації щодо безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій, у зв`язку з чим відсутні підстави для внесення військовослужбовця в наказ про збільшення розміру виплати додаткової винагороди до 100 000,00 грн.
15. Окрім того, на запит представника позивача від 13.12.2022, листом від 04.01.2023 НОМЕР_7 прикордонний загін Держприкордонслужби повідомив, що позивач перебуває в його оперативному підпорядкуванні, проходить службу ти виконує завдання відповідно до бойових розпоряджень начальника НОМЕР_7 прикордонного загону Держприкордонслужби від 19.09.2022 № 276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 № 1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 № 1697/дск по теперішній час. У наданні бойових наказів позивачу було відмовлено через обмежений гриф доступу. Крім того повідомлено, що передбачені наказом № 392-АГ списки військовослужбовців для виплати підвищеної нагороди за місцем проходження служби позивачем не направлялися. При цьому, листом Адміністрації Держприкордонслужби від 17.04.2022 №21-1215-2022 визначено, що збільшення додаткової винагороди військовослужбовцям здійснюється лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контакту з ворогом), збройного нападу на об`єкти, які охороняються, звільнення таких об`єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у тому числі безпосередньому перебуванні цих об`єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетним обстрілами.
16. Відповідно до листа військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) від 29.11.2022 №22/4820-22 вих. за результатом розгляду звернення начальника НОМЕР_2 прикордонного загону, в якому повідомлено, що підрозділи Держприкордонслужби, які знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії зіткнення, у зв`язку з чим довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1, які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 не опрацьовувалися. Як зазначено у вказаному листі, копії відповідних рапортів про виплату додаткової винагороди були надіслані до відповідача.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
17. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.04.2023, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2023, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
17.1. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що в матеріалах справи відсутні належні, допустимі, достовірні та достатні докази безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах.
17.2. Так, за висновком судів, додаткова винагорода в розмірі до 100 000 грн, передбачена пунктом 1 Постанови № 168 є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення військовослужбовців, здійснюється в період дії воєнного стану та залежить від певних умов: безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а її розмір залежить від днів участі у таких діях та заходах.
17.3. Отже, право на нарахування та виплату вказаної додаткової винагороди збільшеної до 100 000 грн згідно із пунктом 1 Постанови № 168, має бути підтверджено допустимими, достовірними та достатніми доказами: 1) безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії; 2) безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, а також кількості днів участі у таких діях та заходах.
17.4. Судами попередніх інстанцій зазначено, що відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
17.5. Однак, прийнятий на виконання означеного пункту Адміністрацією Державної прикордонної служби України наказ № 392-АГ, що застосовувався з 01.08.2022 та врегульовував порядок і умови виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України не може прийматися до виконання та не викликає правових наслідків, оскільки не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, не пройшов правової експертизи і не набув чинності у порядку, встановленому законодавством.
17.6. При цьому, доводи позивача, що наказ № 392-АГ є регуляторним актом в розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 № 1160-IV, судами попередніх інстанцій було відхилено, позаяк сфера дії цього Закону включає в себе: господарські відносини та адміністративні відносини - відносини між регуляторними органами та суб`єктами господарювання та/або між іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання.
17.7. Крім того, як зазначили суди, не підлягає застосуванню до спірних правовідносин і затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 36 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 №196/39252 "Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України", оскільки він введений в дію з 01.02.2023.
17.8. З огляду на вказане, суди попередніх інстанцій, із посиланням на частину шосту статті 7 КАС України, дійшли висновку, що у цьому випадку підлягають застосуванню положення Інструкції про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.03.2016 № 188, та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.03.2016 № 488/28618 (далі - Інструкція № 188).
17.9. Урахувавши положення вказаної Інструкції, суди обох інстанцій дійшли висновку, що на період дії воєнного стану додаткова винагорода військовослужбовцю Держприкордонслужби збільшується до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, який перебуває безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
17.10. Безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях відповідно до пункту 3 розділу IV Інструкції № 188 визначається на підставі: бойового наказу (бойового розпорядження) начальника органу Держприкордонслужби; запису в журналі службово-бойових дій (книзі прикордонної служби) прикордонного підрозділу; рапорту (донесення) начальника (командира) прикордонного підрозділу про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з числа доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях.
17.11. Водночас, на переконання судів лише сам факт виконання позивачем бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) на ділянці державного кордону з Республікою Білорусь під час перебування у службовому відрядженні в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ), не є правовою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі до 100000 грн за пунктом 1 Постанови № 168.
17.12. Твердження позивача, що підтвердженням його безпосередньої участі у бойових діях є бойові накази (розпорядження), на думку судів є хибними, оскільки сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є беззаперечним свідченням його виконання військовослужбовцем та безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях.
17.13. Суд апеляційної інстанції також зазначив, що довідка військової частини НОМЕР_3 без дати, номеру, наданої на виконання ухвали апеляційного суду від 13.07.2023, про проходження позивачем військової служби у військовій частині НОМЕР_1 та того, що він брав безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області не є належним та допустимим доказом для нарахування та виплати додаткової винагороди позивачу за відсутності документів, передбачених пунктом 3 розділу IV Інструкції.
17.14. При цьому, судами зауважено, що правомірність бездіяльності начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) щодо не складення та не направлення відповідачу інформації та документів (в тому числі довідок), передбачених наказом № 392-АГ, стосовно позивача не є предметом спору у цій справі, а тому відповідні обставини не досліджуються під час розгляду цієї справи.
17.15. Судами попередніх інстанцій також враховано, що підрозділи ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ) охороняють ділянку державного кордону з російською федерацією та Республікою Білорусь у межах Чернігівської області. Згідно "Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією", затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 (із змінами), Чернігівська область віднесена до територій можливих бойових дій.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги
18. Від ОСОБА_1, в інтересах якого діє адвокат Кириленко Андрій Володимирович, до Верховного Суду (далі - Суд) надійшла касаційна скарга на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2023 та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 20.09.2023 у справі № 200/167/23, в якій сторона позивача просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
18.1. Ця касаційна скарга подана з підстав неправильного застосування судами попередніх інстанцій згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 328 КАС України у зв`язку з відсутністю висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах, а саме:
(1) пункту 1 Постанови № 168:
- в цілому Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309,
- в контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв?язку з позбавленням таких військовослужбовців права на виплату їм додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, внаслідок віднесення конкретних населених пунктів, районів чи областей (де військовослужбовець бере безпосередню участь у бойових діях чи забезпечує здійснення заходів із захисту Батьківщини) саме до територій "можливих", а не "активних" бойових дій протягом спірного періоду;
(2) пункту 2-1 Постанови № 168:
- в цілому Інструкції про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, розвідувального органу Адміністрації Держприкордонслужби за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженої наказом МВС України від 18.03.2016 №188,
- в контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв?язку із застосуванням положень зазначеної Інструкції для визначення порядку і умов виплати додаткової винагороди згідно з пунктом 2-1 Постанови № 168, а саме:
визначення вичерпного переліку документів, обов?язкових для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди;
необхідності попереднього звернення військовослужбовця із рапортом для підготовки командуванням частини усіх необхідних документів для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди;
порядку підготовки та обміну необхідними для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди документами між різними військовими частинами у разі, коли військовослужбовець набув право на таку винагороду, перебуваючи у службовому відрядженні та оперативному підпорядкуванні іншої військової частини (тобто, в особовому складі та на фінансовому утриманні якої він не перебуває).
(3) пункту 2-1 Постанови № 168:
- в цілому наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168";
- в контексті правовідносин, які виникають між військовослужбовцями та командуванням військових частин Держприкордонслужби у зв?язку із застосуванням положень зазначених наказів для визначення порядку і умов виплати додаткової винагороди згідно з пунктом 2-1 Постанови № 168.
18.2. Касатор зазначив, в контексті наведених судами обов?язкових умов виплати додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 000 грн не є обов?язковою лише безпосередня участь у бойових діях, оскільки пункт 1 Постанови № 168 передбачає також здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, як підставу для такої виплати.
18.3. Сторона позивача вважає, що останній набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100 000 грн відповідно до Постанови №168, оскільки ним виконувалися бойові завдання саме на підставі бойових наказів та розпоряджень, що є підставою для виплати вказаної винагороди.
18.4. У цьому ж зв`язку касатор зауважив, що судами не враховано ту обставину, що навіть сам характер проходження служби на території кордону з державою агресором та Республікою Білорусь, передбачає здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, тим більше, що такі функції позивач виконував на підставі бойових розпоряджень (наказів). Саме таким заходом, за твердженнями сторони позивача, і є виконання бойових завдань на підставі бойових наказів на кордоні із Республікою Білорусь.
18.5. При цьому, на думку скаржника, судом апеляційної інстанції було безпідставно покладено саме на позивача обов`язок доказування, зокрема щодо факту прийняття участі у бойових діях або безпосередньої особистої участі у заходах з оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
18.6. Касатор також указував на помилковість застосування судами попередніх інстанцій до спірних правовідносин положень Інструкції № 188, як нормативно-правового акту, що визначає порядок і умови виплати додаткової винагороди в розумінні пункту 2-1 Постанови № 168, позаяк вона прийнята ще до початку оголошення воєнного стану, а саме 18.03.2016, та регулює відносини участі військовослужбовців Держприкордонслужби у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції в умовах особливого періоду.
19. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.10.2023 відкрите касаційне провадження за вищевказаною касаційною скаргою.
20. Ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.10.2023 про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 військовою частиною НОМЕР_1 отримано 16.10.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до його "Електронного кабінету". Правом подати відзив на касаційну скаргу відповідач не скористався, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду апеляційної інстанції в касаційному порядку.
21. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 16.10.2024 закінчено підготовчі дії та призначено справу до розгляду у порядку письмового провадження без виклику учасників справи.
Оцінка Верховним Судом висновків судів попередніх інстанцій, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
22. З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом належить застосовувати правила статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Одночасно суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
23. Частиною третьою статті 341 КАС України визначено, що суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, зокрема, у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги.
24. Надаючи оцінку оскаржуваним судовим рішенням у межах доводів касаційної скарги за правилами статті 341 КАС України, Верховний Суд виходить із такого.
25. Спір у цій справі виник у зв`язку з невиплатою військовослужбовцю, який проходить службу в Держприкордонслужбі, збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, за період відрядження до інших органів Держприкордонслужби.
26. Відповідно до частини п`ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у ЗСУ та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
27. Згідно з частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
28. Частиною другою статті 2 Закону України "Про державний кордон" від 04.11.1991 №1777-XII передбачено, що захист державного кордону України є невід`ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки і полягає у скоординованій діяльності військових формувань та правоохоронних органів держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
29. Прикордонний загін є органом охорони державного кордону, призначений для охорони визначеної ділянки державного кордону, а також здійснення інших повноважень, передбачених законодавством України.
30. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 03.04.2003 № 661-IV (у редакції, чинні на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби.
31. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Держприкордонслужби визначаються законодавством.
32. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
33. У частині другій статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
34. Відповідно абзацу першого частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
35. Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
36. Держприкордонслужба входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.
37. Порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, визначаються Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Держприкордонслужби, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306.
38. Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України постановлено ввести в Україні воєнний стан.
39. Цього ж дня (24.02.2022) Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
40. Відповідно до пункту 4 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" Кабінет Міністрів України [зобов`язаний] невідкладно: 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
41. Згідно з пунктом 6 Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" Кабінету Міністрів України [доручено] забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов`язаних з оголошенням та проведенням загальної мобілізації.
42. На виконання цих указів Кабінет Міністрів України видав постанову "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та сім`ям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 № 168, якою, серед іншого, передбачив на період дії воєнного стану виплату для військовослужбовців додаткової винагороди.
43. Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній з моменту прийняття цієї постанови до змін, внесених постановою від 09.08.2023 № 836) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 грн пропорційно в розрахунку на місяць (з 19.07.2022 з набранням чинності постановою від 07.07.2022 № 793 (застосовується з 01.06.2022) (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів , - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
44. У цій постанові Кабінет Міністрів України визначив перелік військовослужбовців за видами військових формувань, на яких поширено дію цієї постанови, та розмір вищевказаної додаткової винагороди.
45. Водночас реалізація цитованих приписів указаної постанови вимагала визначення порядку та умов виплати такої додаткової винагороди, виходячи з того, що формулювання "а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах" є нечітким та породжує істотні труднощі у його правозастосуванні, що, насамперед, пов`язано із застосуванням сполучника "або", який має розділовий характер.
46. Конкретизація умов, визначених цитованим положенням пункту 1 Постанови №168, залежить від типу військового формування (роду військ), в якому проходить службу військовослужбовець, у зв`язку з чим подальшими змінами, внесеними постановою від 07.07.2022 № 793 (застосовується з 24.02.2022), Постанова № 168 доповнена пунктом 2-1, яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів".
47. З 01.02.2023 ці питання врегульовані Порядком та умовами виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 36, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за № 196/39252 (втратив чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ