ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 травня 2024 року
м. Київ
справа № 580/2259/23
адміністративне провадження № К/990/35082/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Єресько Л.О.,
суддів: Соколова В.М., Загороднюка А.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження без виклику учасників у касаційній інстанції справу № 580/2259/23
за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії
за касаційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 )
на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2023 року, ухвалену колегією суддів у складі головуючого судді Ключковича В.Ю., суддів Беспалова О.О., Парінова А.Б.
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. У березні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діяв адвокат Олійник Сергій Васильович, звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач 2), в якому просив:
1.1. визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), яка полягає у не повідомленні всупереч пункту 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 31.03.2022 № 164-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168" за формою, встановленою додатком 2, ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;
1.2. зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) повідомити відповідно до пункту 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 31.03.2022 № 164-АГ за формою, встановленою додатком ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;
1.3. визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_2 ), яка полягає у не прийняті на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (із змінами) "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова № 168) наказу про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;
1.4. зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) прийняти на підставі пункту 1 Постанови № 168 наказ про призначення ОСОБА_1 зазначеної додаткової винагороди за вищевказані періоди;
1.5. зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 на підставі пункту 1 Постанови № 168 додаткову винагороду у розмірі до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії за вищевказані періоди з урахуванням проведених виплат.
2. На обґрунтування позовних вимог позивач указував, що фактичною підставою цього позову є неповідомлення в порушення пункту 4 наказу від 31.03.2022 №164-АГ ІНФОРМАЦІЯ_6, до якого був відряджений старший солдат ОСОБА_1, Головному центру підготовки особового складу Держприкордонслужби, в якому позивач проходить службу, про його безпосередню участь у бойових діях або заходах за вказані періоди, внаслідок чого відповідач 2 не видав наказів, не нарахував та не виплатив позивачу за означені періоди збільшену додаткову винагороду, передбачену пунктом 1 Постанови № 168, що порушило майнові права позивача.
2.1. При цьому позивач підкреслює, що за період з 01.08.2022 по 01.10.2022 додаткова винагорода виплачена лише в розмірі до 30000 грн щомісячно, водночас додаткова винагорода у розмірі до 100000 грн позивачу була виплачена у серпні 2022 за липень 2022 та у листопаді 2022 за жовтень 2022 за період перебування у відрядженні до військової частини НОМЕР_3 (з 14.10.2022 по 31.10.2022), де позивач виконував аналогічні бойові завдання. З цього слідує, що в одному випадку винагорода позивачу виплачена у відповідності до пункту 1 Постанови № 168, в іншому - протиправно не виплачена.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
3. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) від 19.05.2022 № 255-ОС, позивач, як солдат, призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зарахований до списків особового складу на посаду курсанта відділу підготовки молодших інспекторів центру підготовки молодших інспекторів.
4. Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 04.07.2022 № 237-вв "Про особовий склад (службові переміщення)" направлено позивача для виконання бойових завдань у підпорядкування начальника зведеного відділу прикордонної служби (тип С) ІНФОРМАЦІЯ_12 з 04.07.2022 до окремого розпорядження. Підставою для винесення цього наказу вказано розпорядження Адміністрації Держприкордонслужби від 27.06.2022 № Ш/25-1359-Е.
5. Згідно з рапортом начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) ІНФОРМАЦІЯ_12 від 03.08.2022 (т.1, а.с. 99-106), останній на підставі бойового розпорядження Адміністрації Держприкордонслужби від 02.04.2022 № 56/гриф, бойового розпорядження 105 прикз від 09.04.2022 № 979/окп, бойового розпорядження (АДПСУ) від 27.06.2022 № гриф/25-1359-Е, бойового завдання від 01.07.2022 № 68 "Про роботу групи офіцерів в операційній зоні ОУВ "Чернігів"", бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 04.07.2022 №445/дск "Про підпорядкування підрозділу", бойового розпорядження від 06.07.2022 №295/дск "Про визначення завдань" клопотав про доплату додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн пропорційно із розрахунку на місяць військовослужбовцям зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) ІНФОРМАЦІЯ_12 за липень 2022 року, серед яких і ОСОБА_1 (№ НОМЕР_6 ) за 26 днів у період з 06.07.2022 по 31.07.2022.
6. До списку військовослужбовців військових частин НОМЕР_7 та 9930, які приймали безпосередню участь у бойових діях або заходах у липні 2022 року у складі військової частини НОМЕР_1 (т.1 а.с. 108-156), складеного начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 26.08.2022, до якого, серед інших, включено інформацію і про позивача за період з 06.07.2022 по 31.07.2022 на підставі б/р від 04.07.2022 № 445/дск, б/р від 06.07.2022 № 295/дск, ЖОСД № 402/дск (2ГАГС) (т.1 а.с. 153).
7. Згідно з витягом з рапорту начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.09.2022 № 966 останній клопотав про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, військовослужбовцям зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) за серпень 2022 року, в тому числі і ОСОБА_1 (т.1, а.с. 172).
8. Довідка від 12.09.2022 про військовослужбовців в/ч НОМЕР_7 та НОМЕР_2, які брали участь у бойових діях або заходах за серпень 2022 року у складі в/ч НОМЕР_1 (т.1, а.с. 74-78), складена начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), відомостей про позивача не містить.
9. Згідно з витягом з рапорту начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.10.2022 №1198 останній клопотав про виплату додаткової винагороди у розмірі до 30 000 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, військовослужбовцям зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) за вересень 2022 року, в тому числі і ОСОБА_1 за 30 днів перебування (т.1, а.с. 173).
10. Згідно з витягом з рапорту начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.10.2022 № 1200 останній клопотав про виплату додаткової винагороди у розмірі до 70 000 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, військовослужбовцям зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) за вересень 2022 року, в тому числі і ОСОБА_1 за 13 днів виконання відповідних обов`язків (т. 1, а.с. 174).
11. ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) видав позивачу довідку від 14.10.2022 №3215 про те, що ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області з 05.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 12.10.2022. Підстава: бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України від 22.06.2022 № 104 гриф, бойовий наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 27.06.2022 № 106.
12. Згідно з рапортом від 16.11.2022 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), останній на підставі бойового розпорядження Адміністрації Держприкордонслужби від 02.04.2022 № 56/гриф, бойового розпорядження 105 прикз від 09.04.2022 № 979/окп, бойового розпорядження (АДПСУ) від 27.06.2022 № гриф/25-1359-Е, бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_13 від 04.07.2022 № 445/дск "Про підпорядкування підрозділу", бойового розпорядження від 06.07.2022 № 295/дск "Про визначення завдань" клопотав про доплату додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн пропорційно із розрахунку на місяць військовослужбовцям зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) ІНФОРМАЦІЯ_12 за період з 01.10.2022 по 13.10.2022 (т.1, а.с. 80-82). Відомості про позивача у цьому рапорті відсутні.
13. Згідно з рапортом від 16.11.2022 начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), останній на підставі цих же бойових розпоряджень клопотав про доплату додаткової винагороди у розмірі 30 000 грн пропорційно із розрахунку на місяць військовослужбовцям зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) ІНФОРМАЦІЯ_12 за період з 01.10.2022 по 13.10.2022 (т.1, а.с. 89-93), до якого, серед інших, включено і позивача.
14. Розрахунковими листами підтверджується виплата позивачу у заявленому періоді грошового забезпечення, серед якого додаткова грошова винагорода: у липні 2022 року становить 30000 грн за червень; у серпні 2022 року - 30000 грн та 58709,68 грн за липень 2022 року; у вересні 2022 року - 30000 грн за серпень; у жовтні 2022 року - 30000 грн за вересень; у листопаді 2022 року - 30000 грн та 40645,16 грн за жовтень.
15. Згідно з наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 03.11.2022 № 384-вв позивач вважається таким, що змінив місце перебування у відрядженні та прибув 13.10.2022 з ділянки ІНФОРМАЦІЯ_13 на ділянку ІНФОРМАЦІЯ_14, з метою участі у виконанні бойових (спеціальних) завдань в межах зони (району) відповідальності угруповання, згідно з розпорядженнями Адміністрації Держприкордонслужби від 16.09.2022 № Ш/25-2075-Е та від 07.10.2022 № Ш/25-2267-Е.
16. Згідно з наказом від 12.01.2023 № 16-вв ОСОБА_1 прибув після виконання бойових (спеціальних) завдань з ділянки ІНФОРМАЦІЯ_14 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ).
17. У відповідь на запит від 05.12.2022 з клопотанням якнайшвидше надати довідку про участь військовослужбовців військової частини НОМЕР_2,які брали участь у бойових діях або заходах за жовтень 2022 на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_13, відповідно до наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-АГ "Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168", ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) отримав від ІНФОРМАЦІЯ_13 лист від 07.12.2022 № 22/4992-22, у якому повідомлено, що підрозділи Держприкордонслужби, які знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії зіткнення, у зв`язку з чим підпункт 7 пункту 2 наказу від 30.07.2022 № 392-АГ не застосовується.
18. У відповідь на адвокатський запит представника позивача, у якому останній просив спрямувати відповідачу 2 довідку про участь позивача у бойових діях або виконання завдань із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.08.2022 по 12.10.2022 для здійснення додаткової виплати до грошового забезпечення, передбаченої пунктом 1 Постанови №168, ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) листом від 31.03.2023 повідомив позивачу, що довідка про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії солдата ОСОБА_1 видана керівництву зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7, за змістом якої позивач приймав безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області, яка входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій, з 05.07.2022 по 12.10.2022.
19. У цьому ж листі відповідачем 2 зазначено про відсутність можливості надати копії з журналу бойових дій, оскільки такий перебуває у розпорядженні зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 . Також указано, що за період з 01.10.2022 по 12.10.2022 рапорт начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 не надходив, а відтак витяг з цього рапорту відносно позивача надати не має можливості. Одночасно зауважено, що інформація про кількість днів чергування (несення служби) від начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної номенклатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 за період з 28.09.2022 по 12.10.2022 відповідачу 2 не надходила (т.1, а.с. 168-170).
20. Згідно з витягом з журналу бойових дій зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) інвентарний № 3915 "гриф" ст. с-т ОСОБА_1 виконував службові завданні 07.07.2022, 20.07.2022, 15.08.2022, 01.09.2022.
21. Відповіді на адвокатський запит про перерахунок та виплату позивачу додаткової винагороди згідно зі вказаною вище постановою КМУ №168 у розмірі до 100 тис. грн. а розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період з 01.08.2022 до 12.10.2022 від ІНФОРМАЦІЯ_4 стороні позивача не надходило.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
22. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2023 у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі.
22.1. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у матеріалах адміністративної справи відсутні будь-які докази щодо виконання позивачем у спірному періоді безпосередніх бойових дій чи заходів з безпосередньої відсічі і стримуванні збройної агресії в період перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій, будь-якої кількості днів відомостями журналів бойових дій зведеного загону службово-бойових дій, вахтового, навігаційного-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад), як те передбачено пунктами 4 та 5 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-АГ та не підтверджуються.
22.2. За оцінкою суду першої інстанції, довідка військової частини НОМЕР_1 Держприкордонслужби від 14.10.2022 № 3215 не має кількості конкретних днів безпосередньої участі у бойових діях та посилань на відомості журналів службово-бойових дій, натомість указує загальний період, водночас у матеріалах справи відсутні докази виконання ним заходів саме у період 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022, на підставі яких формується довідка встановленої форми, тому у ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні підстави для видачі наказів про такі нарахування та виплати позивачу.
23. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.09.2023 апеляційна скарга ОСОБА_1 задоволена частково, рішення суду першої інстанції скасоване та ухвалена нова постанова, якою позовні вимоги задоволені частково:
23.1. визнана протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ), яка полягає у не повідомленні всупереч наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ "Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 № 168" за формою, встановленою додатком ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;
23.2. зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 на підставі пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (із змінами) "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану" додаткову винагороду у розмірі до 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022 з врахуванням проведених виплат за цей період;
23.3. у задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
24. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позовні вимоги у вказаній частині, суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції, що довідка військової частини НОМЕР_1 Держприкордонслужби від 14.10.2022 № 3215 дійсно не містить кількості днів в які позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області, однак виходив з того, що про існування бойових наказів (бойових розпоряджень), відповідачі, як вбачається з їх листів, обізнані, а тому недотримання відповідачами вимог наказу № 392-АГ в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за висновком суду цієї інстанції, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання означеної додаткової винагороди.
24.1. Водночас, констатувавши відсутність доказів направлення ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) журналу бойових дій та рапортів щодо участі позивача у бойових діях чи заходах на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ), суд апеляційної інстанції не вбачав наявності бездіяльності останнього щодо позивача у даній справі, натомість установив бездіяльність відповідача 1 та, ураховуючи, що відповідачем 2 не заперечується можливість нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди відповідно пункту 1 Постанови № 168 за умови надання підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах, то суд цієї інстанції уважав за необхідне застосувати спосіб відновлення порушеного права позивача шляхом зобов`язання відповідача 1 нарахувати та виплатити позивачу означену додаткову винагороду за заявлений період.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух в касаційній інстанції
25. Не погодившись із постановою суду апеляційної інстанції, ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) звернувся із касаційною скаргою до Верховного Суду (далі - Суд), у якій просить скасувати оскаржувану постанову суду, справу направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
25.1. Ця касаційна скарга подана з підстав неправильного застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права відповідно до пункту 3 частини четвертої статті 328 КАС України з підстав відсутності висновку Верховного Суду щодо застосування пунктів 1, 2-1 Постанови № 168, а також відповідно до пункту 4 частини четвертої статті 328 КАС України у взаємозв`язку з пунктом 1 частини другої статті 353 КАС України, за приписами якої підставою для скасування рішення суду з направленням справи для продовження розгляду або на новий розгляд, порушення норм процесуального права, на які посилається скаржник у касаційній скарзі, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо суд не дослідив зібрані у справі докази, за умови висновку про обґрунтованість заявлених у касаційній скарзі підстав касаційного оскарження, передбачених пунктами 1, 2, 3 частини другої статті 328 цього Кодексу.
25.2. В обґрунтування підстав касаційного оскарження за вказаними пунктами скаржник наголошує на різній правозастосовній практиці на рівні судів апеляційної інстанції з питань застосування пунктів 1, 2-1 Постанови № 168, що може бути виправлено шляхом формування Верховним Судом висновку щодо застосування указаних норм права, на який суди попередніх інстанцій мають орієнтуватися в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України.
25.3. Касатор наполягає на тому, що судом апеляційної інстанції неповно з`ясовані обставини у цій справі та неналежно досліджені докази, що мало наслідком прийняття незаконної постанови. Зокрема, судом цієї інстанції помилково віднесено довідку військової частини НОМЕР_1 від 14.10.2022 № 3215 про безпосередню участь позивача у бойових діях та заходах до єдиного документу, який надає право на виплату збільшеної додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, оскільки зазначена довідка не є належним доказом у розумінні наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ, позаяк не відповідає формі, встановленій додатком 2.
25.4. У цьому зв`язку скаржник наголошує, що судом апеляційної інстанції не враховано листи ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_1 ) від 05.12.2022 № 12/5757-22-вих, 07.12.2022 за № 22/4992-22-вих про те, що підрозділи Держприкордонслужби, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення, а тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ не застосовується, довідки про участь військовослужбовців у діях або заходах не опрацьовувались.
25.5. Касатор підкреслює, що зобов`язавши ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_2 ) виплатити позивачу за серпень та вересень та 12 днів жовтня 2022 року додаткову винагороду у розмірі до 100 000 грн, суд апеляційної інстанції не взяв до уваги той факт, що у витягу з журналу бойових дій зведеного загону відсутні відомості про безпосередню участь позивача у бойових діях чи заходах у заявлені ним періоди, а згідно витягів з рапортів начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_7 від 01.10.2022 № 1200, від 01.09.2022 № 966, від 01.10.2022 № 1198, які містять лише клопотання про виплату позивачу за серпень та вересень 2022 року у розмірі 30 000 грн (дані суми виплачені позивачу, докази наявні в матеріалах справи, не заперечується позивачем), а витяг з рапорту від 01.10.2022 № 1200 містить клопотання про виплату позивачу за вересень 2022 року до 70 000 грн тільки за 13 днів пропорційно участі в бойових діях чи заходах, хоча апеляційним судом вимоги в цій частині задоволені за весь вересень місяць 2022 року (30 днів).
25.6. Підсумовуючи наведене, касатор резюмує, що в матеріалах справи відсутні будь-які відомості (докази) участі позивача у бойових діях чи заходах за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022, які б надавали відповідачу 2 можливість нарахувати та виплатити позивачу означену додаткову винагороду.
26. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 01.11.2023 відкрито касаційне провадження за цією касаційною скаргою №К/990/35082/23.
27. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 08.05.2024 закінчено підготовчі дії у справі та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження у відповідності до вимог статей 340 та 345 КАС України.
Позиція інших учасників справи
28. Ухвала Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 01.11.2023 про відкриття касаційного провадження за цією касаційною скаргою отримана особисто ОСОБА_1 21.11.2023, що підтверджується рекомендованим поштовим відправленням за номером 0600232002317. Правом подати відзив на касаційну скаргу позивач не скористався, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду апеляційної інстанції в касаційному порядку.
Оцінка Верховним Судом висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи
29. З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом належить застосовувати правила статті 341 КАС України, відповідно до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Одночасно суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.
30. Надаючи оцінку оскаржуваним судовим рішенням у межах доводів касаційної скарги за правилами статті 341 КАС України, Верховний Суд виходить із такого.
31. Спір у цій справі виник у зв`язку з невиплатою передбаченої пунктом 1 Постанови № 168 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди військовослужбовцю, який проходить службу в Держприкордонслужбі, за період відрядження в оперативне підпорядкування начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) ІНФОРМАЦІЯ_12 у зв`язку із забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
32. Частиною другою статті 2 Закону України "Про державний кордон" від 04.11.1991 №1777-XII передбачено, що захист державного кордону України є невід`ємною частиною загальнодержавної системи забезпечення національної безпеки і полягає у скоординованій діяльності військових формувань та правоохоронних органів держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
33. Прикордонний загін є органом охорони державного кордону, призначений для охорони визначеної ділянки державного кордону, а також здійснення інших повноважень, передбачених законодавством України.
34. Відділ прикордонної служби є основним підрозділом прикордонного загону (прикордонної комендатури), призначеним, зокрема, для безпосередньої охорони та захисту визначеної ділянки державного кордону.
35. За специфікою завдань відділ прикордонної служби типу "С" є відділом, призначеним для виконання завдань з охорони державного кордону України, здійснення прикордонного контролю, проведення заходів з пошуку та затримання правопорушників, локалізації нестандартних (кризових) ситуацій, виявлення та припинення правопорушень, протидію яким законодавством України віднесено до компетенції Держприкордонслужби, виконання інших завдань, покладених на Держприкордонслужбу (пункт 5 Положення про відділ прикордонної служби Державної прикордонної служби, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15.04.2016 № 311, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.05.2016 за № 719/28849).
36. За змістом частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 03.04.2003 № 661-IV (у редакції, чинні на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 661-IV) Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби.
37. Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
38. Відповідно до частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
39. У частині другій статті 9 цього Закону установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
40. Абзацом першим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
41. Абзацом другим частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII передбачено, що порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
42. Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та їх розміри визначені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
43. Держприкордонслужба входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.