ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2023 року
м. Київ
справа №826/15985/18
адміністративне провадження № К/9901/20255/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Єзерова А.А., Чиркіна С.М.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами та адміністрування пенсійних фондів "Українські фонди" (далі - Товариство) на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 лютого 2019 року у складі судді Каракашьяна С.К. та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року у складі колегії суддів: Файдюка В.В. (головуючий), суддів: Коротких А.Ю., Чаку Є.В. у справі за позовом Товариства до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 - визнати протиправним та нечинним рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 липня 2013 року №1281 у частині пункту 1 глави 1, пункту 11 глави 3 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених вказаним рішенням, у частині такого формулювання пункту 1 глави 1 та пункту 11 глави 3 "здійснює діяльність відповідно до вимог законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених Законами України "Про інститути спільного інвестування", "Про недержавне пенсійне забезпечення", і нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії з цього питання" (далі - Рішення Комісії №1281).
2. Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 18 лютого 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18 червня 2019 року, у задоволенні позову відмовив.
2.1 Ухвалюючи рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції виходив із того, що посилання позивача на невідповідність спірного рішення вимогам Закону України від 2 березня 2015 року №222-VIII "Про ліцензування видів господарської діяльності" (далі - Закон №222-VIII) судом не вбачаються обґрунтованими.
2.2 Також апеляційний суд зазначив, що ліцензування професійної діяльності на ринку цінних паперів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених зазначеним Законом, оскаржувані норми жодним чином не суперечать частині десятій статті 9 Закону №222-VIII.
3. Судами попередніх інстанцій встановлено:
3.1 Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 3 квітня 2018 року №120-ЦА-УП-КУА Товариству анульовано ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами АГ№580049.
Анулювання обґрунтоване посиланням на пункт 1 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 липня 2013 року №1281.
3.2 Так, відповідно до статей 3, 4, пункту 30 частини другої статті 7, пунктів 2-5, 13, 20, 33 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", статей 16, 18, 26, 27, 27-1, 27-2 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", статті 32 Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)", статті 39 Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення", статті 85 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статей 8, 9, 21 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та інших нормативно-правових актів, що регулюють провадження діяльності з управління активами інституційних інвесторів, визначають кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші спеціальні вимоги, необхідні для провадження зазначеного виду професійної діяльності на фондовому ринку розроблено Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами) (далі - Ліцензійні умови), затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23 липня 2013 року №1281, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2013 року за №1576/24108, опубліковано в Офіційному віснику України 2013 р., №76, стор. 373.
3.3 Ліцензійні умови встановлюють порядок видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), порядок зупинення дії та анулювання такої ліцензії, умови отримання ліцензії та провадження зазначеного виду професійної діяльності.
3.4 Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІІ Ліцензійних умов, компанія з управління активами створюється у формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю та здійснює діяльність відповідно до вимог законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених Законами України "Про інститути спільного інвестування", "Про недержавне пенсійне забезпечення", і нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії з цього питання.
3.5 Згідно пункту 11 глави 3 розділу ІІ Ліцензійних умов, ліцензіат здійснює діяльність відповідно до вимог законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених Законами України "Про інститути спільного інвестування", "Про недержавне пенсійне забезпечення" і нормативно-правовими актами Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії з цього питання.
3.6 Уважаючи формулювання вказаних пунктів Ліцензійних умов в частині "здійснює діяльність відповідно до вимог законодавства України з урахуванням особливостей, передбачених Законами України "Про інститути спільного інвестування", "Про недержавне пенсійне забезпечення", і нормативно-правових актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і Комісії з цього питання" таким, що не дає вичерпному переліку вимог, обов`язкових для виконання ліцензіатом та призводить до суб`єктивного тлумачення органами ліцензування вимог законодавства, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Товариство звернулося із касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
4.1 На обґрунтування касаційної скарги скаржник вказує на те, що частина десята статті 9 Закону №222-VIII прямо забороняє включення бланкетного відсилання до необхідності дотримуватися вимог законодавства, незалежно від того, що це слово означає. Позивач уважає, що усі особливості, які відповідач хотів би бачити у Ліцензійних умовах, повинні бути визначені у них. Усі інші вимоги не можуть вважатися частиною Ліцензійних умов, але і відступленні від цих вимог не повинні тлумачитися як порушення Ліцензійних умов.
5. Відповідач подав відзив на касаційну скаргу. На обґрунтування посилається на те, що суди попередніх інстанцій повно з`ясували обставини справи щодо предмету спору та фактичних обставин. Судові рішення ухвалені з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
6. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України; у редакції, що діяла до 8 лютого 2020 року), у відповідності до яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
7. Норми матеріального права під час перевірки судом касаційної інстанції правильності їх застосування судами попередніх інстанцій застосовуються у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин. Норми процесуального права під час касаційного перегляду судом касаційної інстанції застосовуються у редакції КАС України станом до 8 лютого 2020 року.
8. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. Відповідно до статті 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (далі - Закон №448/96-ВР) державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
10. Частина 25 статті 6 цього Закону передбачає, що Комісія розробляє і затверджує нормативно-правові акти з питань, що належать до її компетенції, обов`язкові до виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, учасниками ринку цінних паперів, їх об`єднаннями, контролює їх виконання.
11. Відповідно до пункту 13 статті 8 Закону №448/96-ВР Комісія має право, зокрема, розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов`язкові для виконання нормативні акти.
12. Відповідно до статті 3 Закону №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема, у формі видачі ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю.
13. Відповідно до частини третьої статті 4 Закону №448/96-ВР ліцензування професійної діяльності на ринку цінних паперів здійснює Комісія відповідно до законів України, що регулюють ринок цінних паперів, нормативно-правових актів, прийнятих згідно з цими законами.
14. До таких законів, зокрема, належить Закон України від 23 лютого 2006 року №3480-IV "Про цінні папери та фондовий ринок" (далі - Закон №3480-IV, у редакції, що діяла на час виникнення спірних відносин).