ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2023 року
м. Київ
справа № 520/6243/22
адміністративне провадження № К/990/13724/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Мельник-Томенко Ж. М.,
суддів - Жука А. В., Мартинюк Н. М.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023 (колегія суддів у складі: Русанової В. Б., Перцової Т. С., Жигилія С. П.),
УСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог та їхнє обґрунтування
У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо незастосування січня 2008 року, як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) при нарахуванні індексації позивачу у період з 02.08.2016 по 28.02.2018;
- визнати протиправними дії відповідача щодо ігнорування вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078) при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивача у період з 01.03.2018 по 17.08.2021;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення позивача за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 у сумі 63 576,11 грн, із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця);
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 у сумі 160 051,42 грн, із урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078.
Позовні вимоги мотивовано тим, що станом на день виключення позивача із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 з ним не було проведено розрахунків щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за спірні періоди. При цьому, посилаючись на приписи Порядку № 1078 та постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294), якою затверджено схему посадових окладів, наполягав, що при визначенні розміру індексації за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 слід застосовувати в якості базового місяця - січень 2008 року, а за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 - із застосуванням щомісячної фіксованої індексації у сумі 160 051,42 грн.
Установлені судами попередніх інстанцій обставини справи
ОСОБА_1 з 02.08.2016 по 17.08.2021 року проходив військову службу у підрозділах ІНФОРМАЦІЯ_1.
Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 17.08.2021 № 215, підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом "б" (за станом здоров`я) пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Станом на день прийняття наказу про звільнення позивача йому не було проведено відповідачем нарахування та виплату індексації грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою від 03.06.2020, в якій просив надати роз`яснення з приводу визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення за спірні періоди.
Листом від 23.06.2020 № 76/0/214-20 відповідач повідомив позивача про те, що індексація грошових доходів громадян здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів. Крім того, вказав, що розрахунок індексів для проведення індексації грошових доходів підприємства, установи і організації здійснюють самостійно, для кожного громадянина окремо, в залежності від місяця зростання посадового окладу.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця) та за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 - із застосуванням щомісячної фіксованої індексації у сумі 160 051,42 грн, позивач звернувся з даною позовною заявою до суду.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2022 позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 включно. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити нарахування та виплату індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 включно, із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 включно відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 на підставі Постанови № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 у зв`язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України". Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи; зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації. Також суд зазначив, що підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців не відбувалося за період з 01.01.2008 по 01.03.2018, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації. Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування відповідачем індексації грошового забезпечення позивача за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 включно. З огляду на наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 включно та зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату індексацію грошового забезпечення позивача за період з 02.08.2016 по 28.02.2018 включно, із застосуванням січня 2008 року як місяця за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця).
Щодо позовних вимог про нарахування та виплату індексації за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 в сумі 160 051,42 грн, відповідно до абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Постанови № 1078, із застосуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення, суд першої інстанції зазначив, що для з`ясування питання чи має позивач право на застосування при нарахуванні його індексації грошового забезпечення починаючи з березня 2018 року, відповідно до приписів абзаців 3, 4, 5 пункту 5 Порядку № 1078, необхідно з`ясувати розмір грошового забезпечення позивача за попередній місяць (лютий 2018 року), розмір індексації, що мав бути нарахований в цьому місяці, а також суму нарахованого грошового забезпечення без урахування складових, що мають разовий характер, за місяць, в якому відбулося підвищення посадових окладів (березень 2018 року). Отже, суд першої інстанції встановив, що грошове забезпечення позивача у лютому 2018 року становило 11 726,40 грн, у березні 2018 року - 12 264,00 грн, відтак, грошовий дохід позивача збільшився на 537,60 грн. Також суд встановив, що у березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн, величина приросту індексу споживчих цін 253,30%. Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що починаючи з березня 2018 року сума індексації з урахуванням абзаців 3, 4 пункту 5 Порядку № 1078 має виплачуватися у розмірі 3925,55 грн до моменту наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення. При цьому, суд зазначив, що з огляду на відсутність у суду повноважень самостійно здійснювати розрахунки сум індексації, є зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити суми індексації грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 включно, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2022 скасовано в частині задоволення позову про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати у повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 та зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 включно відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078. Прийнято в цій частині нову постанову, якою в задоволені позову ОСОБА_1 відмовлено. В іншій частині задоволення позову рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2022 залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині та відмовляючи у задоволенні позовних вимог в цій частині, а в решті залишаючи рішення без змін, дійшов висновку, що суд першої інстанції правомірно обрав спосіб захисту прав позивача з одночасним визначенням січня 2008 року як базового місяця для проведення індексації грошового забезпечення за період з 02.08.2016 по 28.02.20218, оскільки відповідачем не було здійснено нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за означений період.
Водночас суд апеляційної інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати йому в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.08.2021 включно, із застосуванням щомісячної фіксованої індексації грошового забезпечення в сумі 160 051,42 грн. Так, суд апеляційної інстанції вважав, що відповідачем правомірно не проводилося нарахування та виплату на користь позивача індексації грошового забезпечення з квітня 2018 року по листопад 2018 року (включно), оскільки поріг індексації не було перевищено. Разом з тим, суд апеляційної інстанції встановив, що індексація грошового забезпечення позивача за грудень 2018 року - серпень 2021 року відповідачем нараховувалась та виплачувалась. Також суд наголосив, що Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядок № 1078 у період існування спірних правовідносин (з 01.03.2018 до 16.08.2020) не містили в собі такого поняття як "фіксована сума індексації", що зазначений термін використовувався у додатку 4 "Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів" до Порядку № 1078, однак, лише в редакції, що діяла до 15.12.2015. При цьому, суд апеляційної інстанції зазначив, що з березня 2018 року підлягає до виплати сума індексації грошового забезпечення, визначена на підставі положень Порядку № 1078, а у разі коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг в розмірі 103 відсотка, то в підвищеному розмірі, аж до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення грошового забезпечення (заробітної плати) перевищить таку суму індексації. Дослідивши довідку про складові грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення позивача від 19.11.2021, суд апеляційної інстанції встановив, що з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704), розмір індексації становить 7742,22 грн. При цьому, суд зазначив, що обґрунтованих доводів, які б вказували на те, що розмір індексації був розрахований неправильно, позивач не навів і судом таких не встановлено. З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з 01.03.2018 до 17.08.2021 про визнання протиправними дій при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивачу та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату такої індексації підлягає скасуванню, з прийняттям нового рішення про відмову в задоволені позову в цій частині.
Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційних скарг
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції в частині відмови від задоволення позову щодо здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 17.08.2021, відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, позивач звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023.
Підставою касаційного оскарження скаржник зазначає пункт 3 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Скаржник покликається на те, що на момент прийняття рішень судами першої та апеляційної інстанції був відсутній висновок Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме: застосування норм абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 у редакції, що набрала чинності з грудня 2015 року, згідно з яких провадиться виплата індексації, виходячи з фіксованої величини, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу та до такої суми додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (103 відсотка). При цьому, зазначає, що на момент подання касаційної скарги Верховним Судом надано детальні роз`яснення щодо застосування норм абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 при нарахуванні індексації військовослужбовцям у період з березня 2018 року, які відображені у постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21.
У цьому контексті скаржник зазначає, що суд апеляційної інстанції при прийнятті рішення в порушення вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 не досліджує: розмір підвищення грошового доходу позивача; суму індексації, що склалася (припадала) на місяць підвищення цього грошового доходу. Як наслідок, суд не встановив, чи перевищує розмір підвищення грошового доходу позивача суму індексації, що склалася у місяці підвищення цього грошового доходу (в даному випадку це березень 2018 року місяць, у якому відбулося підвищення посадового окладу згідно рішень Уряду).
Крім того, скаржник посилається на те, що судом апеляційної інстанції було проігноровано, що нормами Порядку № 1078 передбачено виплату індексації у двох випадках: 1) у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1 Порядку № 1078); 2) у разі, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, яка склалась у місяці підвищення доходу, - проводиться виплата індексації, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, до якої додається сума індексації, яка складається в наслідок вимог передбачених абзацом 2 пункту 1-1 Порядку № 1078 (абзаци 3, 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078).
Наголошує, що той факт, що розмір підвищення грошового доходу позивача не перевищує суму індексації, яка склалась у місяці підвищення доходу детально описувався у позовній заяві, відзиві на апеляційну скаргу, підтверджується доказами, які знаходяться у матеріалах справи та були досліджені та встановлені судом першої інстанції. Проте зазначені аргументи та докази, на його думку, повністю ігноруються та не досліджуються судом апеляційної інстанції.
Також зазначає, що висновки суду першої інстанції відповідають висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, у якій надано детально роз`яснення щодо застосування норм абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, кола обставин які підлягають встановленню судами при прийнятті рішення та права військовослужбовців на отримання індексації-різниці (фіксованої індексації) в період з 01.03.2018 по дату звільнення з військової служби або по дату підвищення посадових окладів за рішенням Уряду. Проте вищезазначені фактичні обставини справи, які встановлені судом першої інстанції та підтверджуються доказами, які знаходяться в матеріалах справи, узгоджуються з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21 та повністю ігноруються судом апеляційної інстанції.
Скаржник вважає, що суд першої інстанції на виконання вимог абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078 дослідив належні обставини справи. У свою чергу суд апеляційної інстанції такі обставин повністю проігнорував, що слугувало прийняттю, на його думку, необґрунтованого рішення.
Отже, підсумовуючи наведене, скаржник вважає, що суд апеляційної інстанцій в повному обсязі не дослідив факти, що підлягали встановленню і лежать в основі позовних вимог, в повному обсязі не дослідив докази, які знаходяться в матеріалах справи, а у разі необхідності для вирішення спору та прийняття законного рішення не витребував додаткові докази у відповідача, як суб`єкта владних повноважень, проігнорував норми абзаців 3, 4, 5, 5 Порядку № 1078, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 23.03.2023 у аналогічній справі № 400/3826/21, що слугувало прийняттю необґрунтованого рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права в частині відмови від задоволення позову щодо скасування рішення суду першої інстанції у частині здійснення перерахунку та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 17.08.2021, із урахуванням вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078.
Позиція інших учасників справи
Відповідно до частини 4 статті 328 КАС України відсутність відзиву на касаційну скаргу не перешкоджає перегляду оскаржуваного судового рішення.
Рух касаційної скарги
18.04.2023 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.04.2023 визначено склад колегії суддів, а саме: головуючого суддю (суддю-доповідача) Мельник-Томенко Ж. М., суддів Жука А. В., Мартинюк Н. М. для розгляду судової справи № 520/6243/22.
Ухвалою Верховного Суду від 20.04.2023 відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2023.
Ухвалою Верховного Суду від 21.06.2023 закінчено підготовку даної справи до касаційного розгляду та призначено її касаційний розгляд в порядку письмового провадження.
Позиція Верховного Суду
Релевантні джерела права та акти їхнього застосування
Відповідно до статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Перелік об`єктів індексації установлений частиною першою статті 2 Закону № 1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.
До таких об`єктів індексації в силу абзацу 4 частини першої статті 2 Закону № 1282-ХІІ належить оплата праці (грошове забезпечення).
Межі індексації визначені частиною шостою статті 2 Закону № 1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Статтею 3 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону № 1282-ХІІ.
У первинній редакції частина перша статті 4 цього Закону передбачала, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Надалі до цієї норми були внесені зміни Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав законну силу 01.01.2016.
Тож з 01.01.2016 за правилами частини першої статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Інші положення статті 4 цього Закону з 2005 року й дотепер залишилися незмінними.
Зокрема, частина друга статті 4 Закону № 1282-ХІІ передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Згідно з частиною третьою статті 4 Закону № 1282-ХІІ для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 1282-ХІІ підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній до 02.04.2021) цей акт визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Пунктом 1 Порядку № 1078 (у редакції, чинній після 02.04.2021) визначено, що цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання державних та приватних виконавців, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Пункт 1-1 Порядку № 1078 загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ, деталізуючи відповіді на питання про те, коли проводиться індексація.
Так, пунктом 1-1 Порядку № 1078 встановлено, що підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка (застосовується з 01.01.2016).
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
За змістом абзацу 5 пункту 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців.
Абзаци 2, 4 пункт 4 Порядку № 1078 деталізують межі індексації, які законодавець обумовив в частині шостій статті 2 Закону № 1282-ХІІ.
Так, абзац 2 пункту 4 Порядку № 1078 визначає, що оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Натомість абзац 4 пункту 4 Порядку № 1078 установлює, що частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Питання про те, як саме визначається сума індексації, регулювалося абзацом 6 пункту 4 Порядку № 1078, а з 15.03.2018 врегульоване абзацом 5 цього ж пункту, норми яких є тотожними і передбачають, що сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Пункт 5 Порядку № 1078 застосовується з 01.12.2015 у новій редакції на підставі постанови Уряду від 09.12.2015 № 1013.
Абзац 1 пункту 5 Порядку № 1078 у вказаній редакції передбачав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Цей же абзац діяв з 15.03.2018 до 01.04.2021 у редакції постанови Уряду від 28.02.2018 № 141 і встановлював, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Цей же абзац діяв з 02.04.2021 у редакції постанови Уряду від 31.03.2021 № 278 і встановлював, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Абзац 2 пункту 5 Порядку № 1078 застосовується з 01.12.2015 дотепер у редакції постанови Уряду від 09.12.2015 № 1013 і передбачає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Абзац 3 пункту 5 Порядку № 1078 застосовувався з 01.12.2015 у редакції постанови Уряду від 09.12.2015 № 1013 і передбачав, що сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Цей же абзац з 15.03.2018 дотепер діє у редакції постанови Уряду від 28.02.2018 № 141 та передбачає, що сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 застосовується з 01.12.2015 дотепер у редакції постанови Уряду від 09.12.2015 № 1013 і встановлює таке правило: якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Абзац 5 пункту 5 Порядку № 1078 застосовувався з 01.12.2015 до 01.04.2021 у редакції постанови Уряду від 09.12.2015 № 1013 і передбачав, що у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Цей же абзац діяв з 02.04.2021 у редакції постанови Уряду від 31.03.2021 № 278 і встановлював, що у разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
Абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078 діяв з 01.12.2015 у редакції постанови Уряду від 09.12.2015 № 1013 і передбачав, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.