ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 квітня 2023 року
м. Київ
справа № 820/1782/17
адміністративні провадження № К/9901/64677/18, №К/9901/68624/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Пасічник С.С.,
суддів: Васильєвої І.А., Гончарової І.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційні скарги ОСОБА_1 та Херсонської митниці ДФС на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року (суддя Бездрабко О.І.) та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2018 року (головуючий суддя Бойко А.В., судді: Єщенко О.В., Осіпов Ю.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської митниці ДФС, треті особи: Державна митна служба України, Сагачко Дмитро Миколайович - державний інспектор ВМО №2 митного посту "Херсон-Центральний" Херсонської митниці ДФС, про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, стягнення моральної та матеріальної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2017 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернулась до суду з позовом до Херсонської митниці ДФС (далі - Митниця, відповідач) за участю третіх осіб - Державної митної служби України, Сагачка Дмитра Миколайовича - державного інспектора ВМО №2 митного посту "Херсон-Центральний" Митниці, в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 14 вересня 2017 року) просила: визнати протиправними та незаконними дії Сагачка Д.М., як уповноваженої службової особи при здійсненні своїх повноважень, щодо винесення рішення, прийнятого у формі картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА508040/2017/00415 від 11 квітня 2017 року; визнати протиправним та скасувати рішення уповноваженої особи - державного інспектора ВМО №2 митного посту "Херсон-Центральний" Митниці - Сагачка Д.М., прийняте у формі картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА508040/2017/00415 від 11 квітня 2017 року; стягнути з Митниці на користь позивача 12 061,71 грн. - відшкодування матеріальної шкоди та 150 000,00 грн. - моральної шкоди.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначала, що посадовою особою відповідача Сагачком Д.М. незаконно відмовлено їй у ввезені до Криму двох собак із вказівкою на те, що вони є товаром та підпадають під заборону, встановлену постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1035 "Про обмеження поставок окремих товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію" (далі - Постанова №1035), проте такі його висновки є протиправними, оскільки собаки є її власним майном, а не товаром, і їх перевезення через митний кордон до Криму не пов`язане з комерційною діяльністю, а сама вона не є суб`єктом господарської діяльності; до того ж, внаслідок таких протиправних дій державного інспектора їй завдано матеріальну шкоду у розмірі 12 061,71 грн. та моральну шкоду, яку позивач оцінила в 150 000,00 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2018 року, позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 11 квітня 2017 року №UА508040/2017/00415; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, дослідивши обставини справи та наявні у ній докази, дійшов переконання, що відповідачем не доведено, що задекларовані 2 собаки породи "японський хін", які належать ОСОБА_1, є товаром та переміщувались з метою продажу, а тому їх ввезення на тимчасово окуповану територію не може бути обмежено Постановою №1035, у зв`язку із чим винесена Митницею картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 11 квітня 2017 року №UА508040/2017/00415 є протиправною і підлягає скасуванню.
Разом з тим, відмовляючи в задоволенні позовних вимог стосовно визнання протиправними дій державного інспектора митного посту "Херсон-Центральний" щодо винесення рішення, прийнятого у формі картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА508040/2017/00415 від 11 квітня 2017 року, суд виходив з того, що, в даному випадку, державний інспектор як посадова особа Митниці прийняв рішення, яке за результатами розгляду справи визнано протиправним і скасовано, що є належним способом захисту порушених прав позивача.
Також, суд першої інстанції вказав, що ОСОБА_1 в підтвердження позовних вимог про стягнення моральної та матеріальної шкоди не надано ані відповідних доказів, ані обґрунтованих розрахунків, внаслідок чого вони не підлягають задоволенню.
Вважаючи рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог такими, що прийняті із неправильним застосуванням норм матеріального та порушенням процесуального права, позивач звернулась до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на ті ж доводи й мотиви, що вже наводились нею у позовній заяві, просила їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.
Так, в касаційній скарзі ОСОБА_1 зазначала, що суди безпідставно відмовили у задоволенні позовних вимог до Сагачка Д.М. як уповноваженої службової особи оскільки, на думку позивача, саме його дії мали наслідком винесення оскаржуваної картки відмови в прийнятті митної декларації; крім того, в порушення норм процесуального права судами не було задоволено її позовні вимоги стосовно стягнення з відповідача матеріальної та моральної шкоди, оскільки остання була спричинена саме незаконними діями посадової особи Митниці.
Митниця у відзиві на касаційну скаргу ОСОБА_1 заперечила проти її доводів та вимог, вказавши, що рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови в задоволенні позову є обґрунтованими та законними.
Також, не погодившись із зазначеними рішеннями судів в частині задоволення позовних вимог, відповідач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення положень законодавства, що регулює спірні відносини, просив його у вказаній частині скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю. В обґрунтування вимог касаційної скарги зазначає, що собаки породи "японський хін", яких позивач намагалась вивезти з території материкової України, не відносяться до особистих речей громадян у розумінні статті 370 Митного кодексу України (далі - МК України) та підпадають під заборону поставки товарів, встановлену Постановою №1035, а тому оскаржуване рішення про відмову у пропуску через державний кордон прийнято митним органом правомірно та обґрунтовано.
Позивач в письмовому відзиві на касаційну скаргу відповідача проти доводів та вимог останньої заперечила, вважаючи їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 2 Розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 15 січня 2020 року №460-ІХ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги підлягають розгляду у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто до 08 лютого 2020 року.
Розглянувши та обговоривши доводи касаційних скарг, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, Верховний Суд зазначає наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що ОСОБА_1 11 квітня 2017 року близько 02 год. переміщувалась через контрольний пункт в`їзду - виїзду "Чонгар" по смузі руху пішоходів в напрямку "Виїзд" з материкової території України.
11 квітня 2017 року о 02:20 позивач подала до митного органу митну декларацію для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов`язаних з провадженням підприємницької діяльності, у пункті 4 якої "Відомості про товари, що підлягають обов`язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу" зазначила - 2 собаки (японський хін).
За результатами перевірки митної декларації державним інспектором ВМО №2 митного посту "Херсон-Центральний" Митниці Сагачком Д.М. 11 квітня 2017 року складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА508040/2017/00415, якою відмовлено у пропуску через митний кордон України у зв`язку з недотриманням позивачем вимог Постанови №1035, що виразилось у переміщенні товарів, які не входять до переліку особистих речей громадян та переліку соціально значущих продуктів харчування, зокрема: двох собак породи "японський хін".
Не погодившись з такими діями та рішенням посадової особи Митниці, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом у даній справі.
В частині 2 статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 369 МК України особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням власника чи на вимогу органу доходів і зборів, письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від подання документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, а також від застосування до них видів державного контролю, визначених частиною 1 статті 319 цього Кодексу.
Законом України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" від 12 серпня 2014 року №1636-VII (що діяв на час спірних відносин; далі - Закон №1636) визначено особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України згідно із статтею 13 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", створено вільну економічну зону "Крим" (далі - ВЕЗ "Крим") та врегульовано інші аспекти правових відносин між фізичними і юридичними особами, які знаходяться на тимчасово окупованій території або за її межами.
Порядок перетину фізичними особами адміністративного кордону вільної економічної зони "Крим" встановлено статтею 7 Закону №1636, відповідно до пунктів 7.1 - 7.3 якої на фізичних осіб, які перетинають адміністративний кордон ВЕЗ "Крим", поширюється дія розділу XII МК України з урахуванням положень статті 9 цього Закону щодо переміщення валютних цінностей. На фізичних осіб, які перетинають адміністративний кордон ВЕЗ "Крим", поширюється дія Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму". Громадяни України під час перетину адміністративного кордону ВЕЗ "Крим", керуючись нормами Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", мають право: а) перетнути адміністративний кордон між ВЕЗ "Крим" та іншою територією України за умови пред`явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України "Про громадянство України" або статтею 2 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України"; б) перетнути адміністративний кордон ВЕЗ "Крим" із-за меж (за межі) державного кордону України за умови пред`явлення будь-якого документа, визначеного статтею 2 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України".
Разом з тим, згідно підпункту 4 пункту 12.4 статті 12 Закону №1636 Кабінету Міністрів України надано право під час тимчасової окупації тимчасово обмежувати поставки окремих товарів (робіт, послуг) та/або під окремими (всіма) митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію.
16 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України, відповідно до підпункту 4 пункту 12.4 статті 12 Закону №1636 прийнято Постанову №1035, пунктом 1 якої заборонено на період тимчасової окупації поставки товарів (робіт, послуг) під всіма митними режимами з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію, за винятком:
- особистих речей громадян, визначених частиною першою статті 370 МК України (крім товарів, визначених пунктом 24 частини першої зазначеної статті), що переміщуються у ручній поклажі та/або супроводжуваному багажі;
- соціально значущих продуктів харчування, що переміщуються громадянами, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 гривень та сумарна вага яких не перевищує 50 кілограмів на одну особу, за переліком згідно з додатком.
Відповідно до статті 370 МК України особистими речами вважаються:
1) товари особистої гігієни та індивідуальні косметичні засоби у кількості, що забезпечує потреби однієї особи на період поїздки;
2) одяг, білизна, взуття, що мають суто особистий характер, призначені виключно для власного користування і мають ознаки таких, що були у користуванні;