1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Перейти до правової позиції

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2023 року

м. Київ

справа № 420/9491/21

провадження № К/990/12808/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Стрелець Т.Г., Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування розпорядження, за касаційною скаргою Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на рішення Одеського окружного адміністративного суду у складі судді Харченко Ю.В. від 11 листопада 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Скрипниченка В.О., Косцової І.П., Осіпова Ю.В. від 09 лютого 2022 року,

УСТАНОВИВ:

Вступ

У ході позапланового заходу державного нагляду контролю щодо додержання суб`єктом господарювання вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, встановлено порушення позивачем вимог Ліцензійних умов, а саме: абзацу 9 пункту 16 - для збирання та тимчасового зберігання клінічних (медичних) відходів на підприємстві на спеціально відведеному та обладнаному майданчику встановлена непромаркована тара, без чіткого позначення виду відходів та їх класу небезпеки; пункту 21 - ліцензіатом не повідомлено орган лiцензування про зміни у відомості про наявність власних або орендованих виробничих площ (приміщень), необхідних для провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.

Відповідачем видано розпорядження, у якому констатовано порушення ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" вимог абзацу 9 пункту 16, пункту 21 Ліцензійних умов, у зв`язку з чим зобов`язано позивача у встановлений строк усунути вищезазначені порушення, та подати у письмовій формі інформацію про їх усунення.

Вважаючи розпорядження відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з позовом.

Зважаючи на встановлені обставини справи, доводи учасників справи та підстави відкриття касаційного провадження, Суду слід дати відповідь на такі питання: 1) які вимоги встановлено Ліцензійними умовами до майданчиків та тари для збирання і тимчасового зберігання відходів? 2) чи дотримано позивачем вимоги Ліцензійних умов щодо маркування тари для збирання і тимчасового зберігання відходів? 3) чи дотримано позивачем вимоги Ліцензійних умов щодо обов`язку подання до органу ліцензування повідомлення про зміну даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії?

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" звернулось до суду з позовом до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про визнання протиправним та скасування розпорядження, у якому просило:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про усунення порушень Ліцензійних умов від 04 березня 2021 року № 21/21.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року, позовні вимоги ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" було задоволено.

3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в діях ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" відсутні будь-які порушення вимог абзацу 9 пункту 16 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446.

4. Тара, в якій зберiгалися медичні відходи, отриманi вiд закладів охорони здоров`я, попередньо була промаркованою закладами охорони здоров`я, до передачі її ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром". Означене маркування було здійснено відповідно до положень Міністерства охорони здоров`я України, та не суперечило вимогам Ліцензійних умов, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446.

5. На переконання судів попередніх інстанцій, у позивача були відсутні зобов`язання перемарковувати отриману від закладів охорони здоров`я тару, котра попередньо вже була промаркованою самими закладами охорони здоров`я, та зберігалася у відведеному і спеціально обладнаному майданчику з чітким позначенням виду, та їх класу небезпеки.

6. Також суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що позивачем не було допущено порушення пункту 21 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, оскільки під час проведення позапланової перевірки фахівцям контролюючого органу були надані належні докази дотримання відповідних законодавчих вимог, та повідомлення органу ліцензування щодо укладення нового договору оренди приміщення вiд 01 серпня 2020 року № 01-4/08/2020-ДО, що підтверджується листом ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" від 26 серпня 2020 року віх. № 03-793 на адресу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та накладною служби кур`єрської доставки № 5126388.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

7. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року, та ухвалити нове рішення, яким відмовити ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

8. Судами попередніх інстанцій установлено, що ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" є суб`єктом господарювання, яким відповідно до наказів від 06 вересня 2016 року № 327, від 19 жовтня 2017 року № 386 та № 333 від 03 жовтня 2019 року отримано та розширено ліцензію про провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.

9. Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 23 травня 2021 року № 143 "Про утворення Комісії з проведення позапланової перевірки та проведення позапланової перевірки" відповідно до відповідно до пункту 7 частини третьої статті 19 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", з урахуванням абзацу восьмого частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та доручення Прем`єр-міністра України від 20 серпня 2020 року № 33985/16/1-20 iз здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) щодо перевірки дотримання вимог ліцензійних умов суб`єктами господарювання, що мають відповідні ліцензії на провадження господарської дiяльностi з поводження з небезпечними (медичними) відходами, а також розділу 2 витягу з протоколу № 69 засідання Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2020 року, з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, наказано, зокрема утворити Комісію з проведення позапланової перевірки додержання ТОВ ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами (далі - Комісія) за місцем провадження діяльності: Одеська обл., Комінтернівський район, Краснопільської сільської ради, 21-й км Старокиївського шосе, 55/1 (місцезнаходження: 65091, Одеська обл., м. Одеса, вул. Комітетська, будинок 14, корпус А), та затвердити її склад, що додається. Комісії у строк з 24 лютого по 25 лютого 2021 року в установленому порядку здійснити позапланову перевірку ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" згiдно з додатком.

10. У період з 24 лютого 2021 року по 25 лютого 2021 року Комiсiєю було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром".

11. За результатами проведеного позапланового заходу державного нагляду контролю щодо додержання суб`єктом господарювання вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, складено акт від 25 лютого 2021 року № 27/21, у якому вказано на наявність з боку ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" порушень вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446, а саме: абзацу 9 пункту 16 - для збирання та тимчасового зберігання клінічних (медичних) відходів на підприємстві на спеціально відведеному та обладнаному майданчику встановлена непромаркована тара, без чіткого позначення виду відходів та їх класу небезпеки; пункту 21 - ліцензіатом не повідомлено орган лiцензування про зміни у відомості про наявність власних або орендованих виробничих площ (приміщень), необхідних для провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, за встановленою формою (Додаток 3 до Ліцензійних умов) щодо укладеного нового договору оренди нежитлового приміщення № 01-4/08/2020-ДO вiд 01 серпня 2020 року.

12. На підставі означеного акта позапланової перевірки від 25 лютого 2021 року № 27/21 Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України 04 березня 2021 року винесено розпорядження № 21/21 про усунення ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" порушень Ліцензійних умов, у якому констатовано щодо виявлення за результатами проведення позапланової перевірки додержання суб`єктом господарювання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності, порушення ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" вимог абзацу 9 пункту 16, пункту 21 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446, у зв`язку з чим вирішено ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" у термін до 01 квітня 2021 року усунути вищезазначені порушення, та подати у письмовій формі до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України інформацію про їх усунення. Також, попереджено, що у разі невиконання даного розпорядження, дію Ліцензії буде зупинено.

13. Вважаючи розпорядження Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про усунення порушень Ліцензійних умов вiд 04 березня 2021 року № 21/21 протиправним, та таким, що порушує законні права та охоронювані законом інтереси, ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" звернулось зі скаргою вiд 23 березня 2021 року до Експертно-апеляційної ради Державної регуляторної служби України.

14. Рішенням Експертно-апеляційної ради Державної регуляторної служби України від 23 квітня 2021 року (протокол 04-27), скаргу ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" вiд 23 березня 2021 року залишено без задоволення.

15. ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром", вважаючи розпорядження Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про усунення порушень Ліцензійних умов вiд 04 березня 2021 року № 21/21 протиправним, звернулося до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

16. Касаційна скарга обґрунтована відсутністю висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме - застосування абзацу 9 пункту 16 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446 щодо необхідності позначення чіткого виду відходів та їх класу небезпеки на тарі; пункту 21 Ліцензійних умов - щодо вжиття всіх заходів задля повідомлення про зміни даних, зазначених у документах, що додаються до заяви по отримання ліцензії, зокрема, у перевірці доставки відповідного договору до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України; абзацу 11 частини першої статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у взаємозв`язку із абзацом 10 пункту 11 Ліцензійних умов.

17. Скаржник зазначає, що в силу приписів Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами маркування тари є обов`язком ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" і повинно здійснюватися виключно на підставі Ліцензійних умов, а не на підставі нормативно-правових актів, якими керуються утворювачі відходів.

18. Також відповідач вказує на те, що копія накладної № 5126388 не містить зазначення суб`єкта господарювання, який зобов`язується здійснити перевезення, прізвища та по-батькові кур`єра, доказу вручення уповноваженій особі Міндовкілля, підпису уповноваженої особи ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром", а договір істотних умов, визначених законодавством.

19. ТОВ "Науково-виробнича компанія "Укрекопром" подала відзив на касаційну скаргу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 09 лютого 2022 року, у якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

20. У відзиві на касаційну скаргу позивач зазначає, що скаржник ставить перед касаційним судом питання про переоцінку доказів, а не про необхідність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права

21. Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено, що контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюється органами ліцензування у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності".

22. Згідно із частиною першою статті 19 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" державний нагляд за додержанням органами ліцензування вимог законодавства у сфері ліцензування здійснює спеціально уповноважений орган з питань ліцензування шляхом проведення планових та позапланових перевірок у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

23. Пунктом 14 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" передбачено, що ліцензуванню підлягає виробництво особливо небезпечних хімічних речовин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, поводження з небезпечними відходами.

24. Згідно із статтею 1 Закону України "Про відходи" поводження з відходами - це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.


................
Перейти до повного тексту