ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2023 року
м. Київ
справа № 817/1598/18
адміністративне провадження № К/9901/10718/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Юрченко В.П.,
суддів: Васильєвої І.А., Дашутіна І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції адміністративну справу №817/1598/18
за позовом Малого приватного підприємства фірма "Промсервіс" до Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2018 року (суддя Зозуля Д.П.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року (головуючий суддя Святецький В.В., судді: Довгополов О.М., Шинкар Т.І.),
В С Т А Н О В И В :
У червні 2018 року Мале приватне підприємство фірма,,Промсервіс" (далі також - позивач, Підприємство) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі також - відповідач, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 27 березня 2018 року № 0002681401, № 0002691401, № 0002701401, № 0002711401, № 0002721401, № 0002731401, № 0002741401, № 0002751401, № 0002761401, № 0002771401, № 0002781401, № 0002791401, № 0002801401 та № 0002811401.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Підприємство своєчасно та в повному обсязі перераховувало узгоджені податкові зобов`язання з акцизного податку, у тому числі за період з квітня 2016 року по жовтень 2017 року, а відтак підстави для нарахування штрафних санкцій за прострочення сплати такого податку відсутні.
Вказує, що штрафні санкції за порушення норм з регулювання обігу готівки застосовано відповідачем після закінчення одного року з дня його вчинення, тобто, поза межами строків, встановлених статтею 250 Господарського кодексу України.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2018 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області № 0002681401, № 0002691401, № 0002701401, № 0002711401, № 0002721401, № 0002731401, № 0002741401, № 0002751401, № 0002761401, № 0002771401, № 0002781401, № 0002791401, № 0002801401 та № 0002811401 від 27 березня 2018 року.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області за № 000281140 від 27 березня 2018 року та ухвалено в цій частині нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.
В решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Так, судами встановлено, що Головним управлінням ДФС у Рівненській області була проведена документальна планова виїзна перевірка дотримання Малим приватним підприємством фірмою "Промсервіс" податкового та валютного законодавства, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2014 року по 30 вересня 2017 року, за результатами якої складено акт перевірки № 710/17-00-14-01/13981123 від 12 березня 2018 року.
У висновках акту перевірки встановлено порушення:
- п.п.222.3.1 п.222.3 ст.222 Податкового кодексу України (далі - ПК України), порушення граничних строків сплати грошового зобов`язання з акцизного податку за період червень-вересень 2017 року;
- п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р.№637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320 встановлені факти не оприбуткування інкасової готівкової виручки до каси підприємства та не здано до банку на розрахунковий рахунок підприємства готівкових коштів на загальну суму 16859,31 грн.
На підставі акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення:
- № 0002681401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 27, 29 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 29494,00 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2949,40 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002691401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 57, 58, 87 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 37104,00 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 7420,80 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002701401 від 27.03.2018 року, за затримку на 26, 27, 28, 29 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 60082,00 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 6008,20 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002711401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 57, 58 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 66372,25 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 13274,45 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002721401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 26, 27, 28, 29 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 40968,00 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 4096,80 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002731401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 27, 28, 29 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 94813,80 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 9481,38 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002741401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 57, 58, 59 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 317737,45 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 63547,49 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002751401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 28, 29, 30 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 469477,00 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 46947,70 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002761401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 58, 59, 88, 89 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 942732,00 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 188546,40 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002771401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 26, 27, 28, 29 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 112144,70 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 11214,47 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002781401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 57, 58, 59 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 79067,95 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 15813,59 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002791401 від 27.03.2018 року, яким, за затримку на 5, 26, 27, 28 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 26263,40 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 2626,34 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002801401 від 27.03.2018 року, яким за затримку на 58, 59 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 3148,70 грн., зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 629,74 грн. за платежем акцизний податок з реалізації суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
- № 0002811401 від 27.03.2018 року, яким, із посиланням на п.54.3 ст.54 ПК України, п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р.№637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. за №40/10320 (далі - Постанова № 637), ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995р. №436/95, застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за платежем - штрафні санкції за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 84296,55 грн.
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, Підприємство звернулося до суду з цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги в частині визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, якими до позивача застосовані штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобов`язань з акцизного податку, суд першої інстанції, висновки якого підтримав апеляційний суд, виходив з того, що долученими до матеріалів справи доказами та судовими рішеннями, що набрали законної сили, підтверджено, що позивач за період з квітня 2016 року по жовтень 2017 року (у т.ч. за період, що відображений в акті перевірки) вчасно сплатив всі суми податкових зобов`язань, задекларованих у податкових деклараціях акцизного податку, що, у свою чергу, свідчить про безпідставність висновків відповідача про наявність на момент виникнення спірних правовідносин у Підприємства заборгованості перед бюджетом зі сплати акцизного податку.
Задовольняючи ж вимогу щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про застосування до позивача суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за платежем - штрафні санкції за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 84296,55 грн, суд першої інстанції прийшов до висновку, що воно прийняте поза межами строків, визначених статтею 250 Господарського кодексу України.
Натомість, суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції у зазначеній частині, виходив з того, що з набранням 01 січня 2011 року чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 02.12.2010 № 2756-VI зі сфери дії статті 250 ГК України виключено штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позову, вважаючи їх такими, що прийняті з порушенням норм матеріального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати в оскаржуваній частині та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В касаційній скарзі контролюючий орган посилається на те, що в порушення принципів об`єктивності та всебічності судового процесу, судами не було належним чином досліджено обставини справи, докази по справі не вивчено, зроблено поверхневий аналіз матеріалів справи, що вплинуло на неправильність вирішення спору. Наголошує на тому, що погашення позивачем грошових зобов`язань з акцизного податку відбувалося з порушенням граничних термінів сплати узгоджених сум таких зобов`язань.
Ухвалою Верховного Суду від 20 червня 2019 року відкрито касаційне провадження за скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2018 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у цій справі.
У відзиві на касаційну скаргу позивач проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення суду першої інстанції у нескасованій частині та постанову апеляційного суду, які просить залишити без змін, - обґрунтованими та законними.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Відповідно до частини першої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судові рішення фактично оскаржуються в частині задоволених позовних вимог, а в іншій частині судові рішення відповідачем не оскаржуються, то колегія суддів перевіряє їх законність та обґрунтованість лише у цій частині.