ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2022 року
м. Київ
справа №360/2327/19
адміністративне провадження № К/9901/35526/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Блажівської Н.Є., Дашутіна І.В.
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом Державного підприємства "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Луганській області на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020, прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.
І. Суть спору
1. 04.06.2019 Державне підприємство (далі - ДП) "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - ГУ ДПС у Луганській області), в якому просило суд скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000705205 від 11.01.2019 про застосування суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН в сумі 31817685,47 грн.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" зазначило, що 23.11.2018 ГУ ДФС у Луганській області проводилась камеральна перевірка з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року позивача.
3. За результатами цієї перевірки складено акт від 23.11.2018 № 4280/12-32-52-05/131050, яким встановлено, що позивач порушив граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, встановлені статтею 201 Податкового Кодексу України (далі - ПК України), що тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість штрафу відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України.
4. Однак, позивач уважав що зроблені в акті висновки не відповідають фактичним обставинам господарської діяльності, не відповідають вимогам закону, оскільки на час проведення перевірки у провадженні господарського суду Луганської області знаходилась справа № 913/40/13-г про банкрутство ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль", яка була порушена 03.01.2013, тому до підприємства застосування вимог ПК України має відбуватися з урахуванням вимог Закону України від 14.05.1992 № 2343-ХІІ "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон № 2343-ХІІ) саме в редакції Закону, що діяла станом на момент порушення провадження у справі про банкрутство до 03.01.2013.
5. На думку позивача, вимоги статті 55 ПК України, статті 12 Закону № 2343-ХІІ (в редакції Закону, що діяла станом на момент порушення провадження у справі про банкрутство) протягом здійснення провадження у справі про банкрутство встановлюють заборону на нарахування боржнику, щодо якого порушено справу про банкрутство та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, неустойки (штрафу, пені), а також інших санкцій за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов`язань в силу прямої заборони законом, незалежно від часу їх виникнення. Тому, викладені в акті перевірки висновки податкового органу щодо наявності підстав для відповідальності позивача за порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН є безпідставними, а рішення є протиправним та має бути скасоване судом.
6. Також позивачем у відповіді на відзив платник податків зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення було винесено начальником Сєвєродонецького управління ГУ ДФС у Луганській області Степанчук М.В., яка не мала повноважень щодо його підпису на вимогу Наказу Міністерства Фінансів України від 28.12.2015 № 1204 "Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків" (далі - Порядок № 1204). Крім того, в обов`язковому додатку до податкового повідомлення-рішення від 11.01.2019 № 0000705205 - розрахунку суми штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН в найменуванні юридичної особи (відокремленого підрозділу) платника податків - зазначено Комунальне підприємство "Сєвєродонецьктеплокомуненерго" та відповідно розрахунок суми штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН зроблений стосовно Комунального підприємства "Сєвєродонецьктеплокомуненерго".
7. ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" не має жодного відношення до суми нарахування/або розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН - платника податків Комунальне підприємство "Сєвєродонецьктеплокомуненерго".
8. Між іншим, позивач зауважив, що ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" увійшло до Переліку підприємств, які підлягають приватизації на вимогу Закону України від 18.01.2018 № 2269-VІІІ "Про приватизацію державного і комунального майна, який регулює правові, економічні та організаційні основи приватизації державного і комунального майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим". Ухвалою Господарського суду Луганської області від 03.01.2019 (з урахуванням ухвали від 15.01.2019 про виправлення помилки), припинено провадження у справі № 913/40/13-г про банкрутство ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль". Відповідно до акту перевірки данні про несвоєчасну реєстрацію ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" (код за ЄДРПОУ 00131050) податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2017 року саме здійснювались в час знаходження підприємства в процедурі банкрутства на стадії розпорядження майном та в переліку кредиторів зазначена ГУ ДФС у Луганській області.
9. Також, позивач звернув увагу суду на те, що порушення сталось в силу обставин непереборної сили з огляду на ситуацію, що склалася у Східному регіоні України у зв`язку з проведенням Антитерористичної операції. Форс-мажорні обставини, пов`язані з подіями АТО, продовжують мати також негативний вплив на господарську діяльність ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" та обумовлюють постійний тривалий в часі дефіцит ліміту коштів на електронному рахунку позивача, необхідний для реєстрації податкових накладних.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
10. Судами попередніх інстанцій установлено, що ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль" є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи - 00131050, перебуває на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області (а.с.60,61).
11. 23.11.2018 ГУ ДФС у Луганській проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ДП "Сєвєродонецька теплоелектроцентраль", період виписки яких припадає на березень - грудень 2016 року та січень-грудень 2017 року, за наслідками якої складено акт від 23.11.2018 № 4280/12-32-52-05/131050 (а.с.13-27).
12. За результатами перевірки встановлено, що позивач порушив граничні терміні реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, пункту 201.10 ст. 201 ПК України, чим скоїв правопорушення, що полягає в несвоєчасній реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за березень - грудень 2016 року та січень-грудень 2017 року на суму ПДВ 48 501 451,94 грн.
13. Акт камеральної перевірки направлено на адресу позивача 28.11.2018 та отримано ним 26.12.2018 (а.с.63) та подано заперечення на акт.
14. За результатами розгляду заперечень від 28.12.2018 ГУ ДФС у Луганській області повідомило ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ" листом від 08.01.2019 № 98/10/12-32-52-05-06 про залишення без змін висновків акту камеральної перевірки (а.с.40-43).
15. На підставі зазначеного Акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 11.01.2019 № 0000705205, яким за порушення термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН застосовано штрафні санкції відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України на загальну суму 31817685,47 грн. Зазначене повідомлення-рішення підписане начальником Сєвєродонецького управління ГУ ДФС у Луганській області Степанчук М.В. (а.с.28).
16. Це податкове повідомлення-рішення направлено позивачу 11.01.2019 та отримано ним 07.02.2019 (а.с.62).
17. До податкового повідомлення-рішення додано розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН на загальну суму 31817685,47 грн., в якому в графі найменування юридичної особи (відокремленого підрозділу) платника податків - зазначено КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "СЄВЄРОДОНЕЦЬКТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО" (а.с.29-39).
18. На вказане податкове повідомлення-рішення, 14.02.2019 платником податку надано до податкового органу скаргу від 14.02.2019 № 06-05-21, яка рішенням Державної фіскальної служби України від 15.04.2019 № 17489/6/99-99-11-06-01-25 - залишена без задоволення, а ППР - залишено без змін (а.с.44-45,46-49).
19. Позивач, уважаючи податкове повідомлення-рішення № 0000705205 від 11.01.2019 протиправним, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
20. Луганський окружний адміністративний суд рішенням від 03.10.2019 у задоволенні позовних вимог відмовив.
21. Ухвалюючи таке рішення суд першої інстанції виходив із того, що грошові зобов`язання, які було нараховано контролюючим органом за результатами проведеної камеральної перевірки є поточними зобов`язаннями боржника та дія мораторію на них не розповсюджується.
22. Що стосується доводів позивача стосовно складання податковим органом розрахунку суми штрафу до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не на ДП "Сєвєродонецька ТЕЦ", а на Комунальне підприємство "Сєвєродонецьктеплокомуненерго", суд погоджується з позицією відповідача, що така технічна помилка в назві платника не може свідчити про незаконність самого оскарженого повідомлення-рішення, оскільки позивач визнає і не оспорює сам факт наявності такого правопорушення як несвоєчасна реєстрація податкових накладних.
23. Цей суд також визнав право начальника Сєвєродонецького управління ГУ ДФС у Луганській області Степанчук М.В. підписувати податкові повідомлення-рішення, що підтверджено відповідними доказами.
24. Вирішуючи питання наявності у позивача фактичної можливості реєстрації податкових накладних через брак коштів на його електронному рахунку суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач мав право самостійно вжити заходів щодо збільшення ліміту шляхом поповнення електронного рахунку СЕА ПДВ з метою забезпечення подальшої своєчасної реєстрації податкових накладних.
25. Щодо обставин наявності підстав для звільнення позивача від відповідальності в силу обставин непереборної сили суд першої інстанції вказав, що позивачем не надано суду сертифікатів (висновків) Торгово-промислової палати України для підтвердження настання обставин непереборної сили, а, отже, він не довів суду наявності форс-мажорних обставин, пов`язаних з подіями АТО, як підстав для звільнення його від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120 ПК України.
26. Перший апеляційний адміністративний суд постановою від 29.01.2020 рішення суду першої інстанції скасував, позов задовольнив повністю.
27. Задовольняючи позовні вимоги цей суд вказав на помилки в розрахунку штрафу за порушення терміну реєстрації податкових накладних, які не відповідають застосованим санкціям.
28. Також судом взято до уваги поданий позивачем до суду Сертифікат Київської торгово-промислової палати № 3000-19-0309 про форс-мажорні обставин (обставини непереборної сили) від 11.11.2019 (на звернення позивача від 19.09.2019).
29. З огляду на те, що затримка реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, а у зв`язку із наявністю форс-мажорних обставин, які становлять загрозу безпеки людини (проведення бойових дій в межах антитерористичної операції), суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що застосування до позивача відповідальності є безпідставним, а відповідне податкове повідомлення-рішення є протиправним.
IV. Касаційне оскарження
30. У касаційні скарзі представник відповідача, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а також невірної правової оцінки обставин у справі, просить скасувати його рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
31. Як підставу касаційного оскарження відповідач указав пункт 1 частини четвертої статті 328 КС України.
32. У поданому до суду відзиві на касаційну скаргу представник позивача вказав, що оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції винесене законно та обґрунтовано, на підставі всебічного та повного дослідження матеріалів та обставин справи.