ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2022 року
м. Київ
cправа № 918/863/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Кролевець О.А.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши матеріали касаційної скарги Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
на рішення Господарського суду Рівненської області
(суддя - Торчинюк В.Г.)
від 24.05.2022
на додаткове рішення Господарського суду Рівненської області
(суддя - Торчинюк В.Г.)
від 14.06.2022
та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Юрчук М.І., судді: Крейбух О.Г., Дужич С.П.)
від 27.07.2022
у справі № 918/863/20
за позовом Приватного підприємства "Надія"
до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго"
про скасування оперативно-господарської санкції,
за участю представників учасників справи:
позивача - Якименко С.Г.;
відповідача - Гуз С.Б.;
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Приватне підприємство "Надія" звернулось до Господарського суду Рівненської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" про скасування оперативно-господарської санкції, застосованої до позивача протокольним рішенням структурного підрозділу відповідача № 13 від 03 серпня 2020 року з нарахуванням обсягу та вартості не облікованої електроенергії в сумі 463 944, 41 грн.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач здійснив донарахування вартості необлікованої електроенергії з порушенням вимог законодавства, у зв`язку з чим рішення комісії Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" №13 від 03.08.2020 є незаконним та підлягає скасуванню.
2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Рівненської області від 29.01.2021 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 13.05.2021 рішення суду першої інстанції скасовано, прийнято нове рішення про задоволення позову. Скасовано оперативно-господарську санкцію, застосовану до Приватного підприємства "Надія" протокольним рішенням структурного підрозділу Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" №13 від 03 серпня 2020 року щодо донарахування обсягу та вартості необлікованої електроенергії на суму 463 944, 41 грн.
Постановою Верховного Суду рішення Господарського суду Рівненської області від 29.01.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 13.05.2021 скасовано, а справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції в іншому складі суду.
2.2. Рішенням Господарського суду Рівненської області від 24.05.2022, залишеним без змін постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.06.2022, позов задоволено. Суд скасував оперативно-господарську санкцію, застосовану до Приватного підприємства "Надія" протокольним рішенням структурного підрозділу Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго" №13 від 03.08.2020 з нарахуванням обсягу та вартості необлікованої електроенергії в сумі 463 944, 41 грн.
2.3. Додатковим рішенням Господарського суду Рівненської області від 14.06.2022 у справі №918/863/20 частково задоволено заяву б/н від 27.05.2022 Приватного підприємства "Надія" про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на правничу допомогу. Стягнуто з відповідача на користь позивача 20 000, 00 грн витрат на професійну правничу допомогу та 8237,28грн - витрат на проведення судової експертизи. Відмовлено у стягненні 33 122, 00 грн витрат на професійну правничу допомогу. Відмовлено в задоволенні заяви б/н від 30.05.2022 Приватного підприємства "Надія" про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на правничу допомогу.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Рівненської області від 24.05.2022, додатковим рішенням Господарського суду Рівненської області від 14.06.2022 та постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.06.2022, Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати, ухвалити нове, яким у позові Приватному підприємству "Надія" відмовити, відмовити в частковому задоволенні заяви Приватного підприємства "Надія" про стягнення витрат на правничу допомогу в розмірі 20 000, 00 грн та витрат на проведення експертизи в розмірі 8 237, 28 грн.
3.2. Підставою касаційного оскарження Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" визначило пункт 1 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що судами попередніх інстанцій застосовано норми права без урахування висновків щодо їх застосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 04.11.2020 у справі №904/684/18 (щодо застосування статей 77, 94, 100 Господарського процесуального кодексу України, вимог Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08 жовтня 1998 року № 53/5); від 20.02.2019 у справі №916/1375/18, від 14.07.2021 у справі №918/863/20 (щодо застосування пункту 8.4.4. ПРРЕЕ, пункту 6 Розділу 6 Інструкції з організації проведення та оформлення експертних проваджень у підрозділах Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.07.2017 за № 591, (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 18.08.2017 за № 1024/30892)), статей 76, 77, 86 та 316 Господарського процесуального кодексу України, ДСТУ 3968-2000); від 13.10.2020 у справі №922/3706/19 (щодо застосування статей 7, 86, 124, 129 Господарського процесуального кодексу України); від 31.01.2019 у справі № 19/64/2012/5003, від 05.01.2019 у справі №906/194/18, від 19.02.2019 у справі № 917/1071/18, від 14.01.2019 у справі №927/26/18, № 922/2604/20, від 19.04.2021 у справі № 748/41/20, від 20.11.2018 у справі №910/23210/17 (щодо застосування статей 7, 76, 126, 129 Господарського процесуального кодексу України).
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" та Приватне підприємство "Надія" 01.01.2019 уклали договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №270011837.
За умовами договору Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго", Оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу (передачі) електричної енергії на об`єкт Приватного підприємства "Надія", Споживача, зазначений в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача (додаток №2 до договору), а Споживач оплачує дані послуги відповідно до глави 5 цього договору.
Згідно з п.п. 5, 6, 7 п. 7.1 договору Оператор системи розподілу має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання споживачем вимог ПРРЕЕ; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про розподіл електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або про перегляд його умов (п.11.1. договору).
Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплено відбитками їх печаток. Доказів припинення договору сторонами не надано.
Відповідно до п.12.4. договору взаємовідносини сторін, не врегульовані цим договором, регламентуються законодавством.
Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" 09.10.2017, згідно з актом №R 29532 технічної перевірки засобів обліку електричної енергії трансформаторного включення та актом збереження пломб №213196 передало, а Приватне підприємство "Надія" прийняло на збереження лічильник НІК2301АП1 заводський № 0193752 та пломби, які мають відповідні відбитки та встановлені на обладнанні.
Представниками Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго", а саме: начальником ВКДСДЗ Готюком С.В., майстром Сущуком С.В., майстром Денисюка Г.М., 11 березня 2020 року під час проведення перевірки електроустановки на об`єкті Споживача "деревообробний цех" за адресою: вул. І.Франка, 5 в смт. Рокитне, Рівненської області, виявлено порушення підпункту 3 та 1 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме: відсутність пломб про повірку приладу обліку електричної енергії та встановлення на їх місце пломб не відомого зразка; пошкодження та повторне використання пломби ОСР (оператора системи розподілу) № 3757406, що встановлена на клємній кришці лічильника. За результатом вказаної перевірки відповідачем, в присутності представників позивача Ніколайчука Ю.В. та Нечипоренка М.В., було складено акт про порушення № R 010936 від 11.03.2020 11год. 45 хв.
Представник позивача отримав копію Акта про порушення, про що міститься підпис в Акті, та не заперечується позивачем. У Акті зазначено зауваження представника споживача до складеного акта, відповідно до якого останній з виявленими порушеннями не погодився та зазначив, що всі пломби встановлені і на місці.
За результатами засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил користування електроенергією, що відбулось 03.08.2020 за участі представника Споживача, розглянувши Акт, комісія вирішила, керуючись п. 8.4.2 ПРРЕЕ провести нарахування споживачу по договірній потужності за період з 16.01.2020 по 11.03.2020 вартість необлікованої електричної енергії в сумі 463 941, 41 грн, обсяг не облікованої електричної енергії становить 178810 кВт/год, про що складено протокол №13.
Додатком до протоколу №13 є розрахунок проведених нарахувань від 03.08.2020, відповідно до якого обсяг нарахування склав 463 941, 41 грн, за не обліковану електричну енергію - 178810 кВт/год.
5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, якими керувався Суд
5.1. Відповідно до частини 1 статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
5.2. Предметом спору у цій справі є правомірність складання відповідачем акта про порушення № R 010936 від 11.03.2020 та прийняття на його підставі рішення комісії Приватного акціонерного товариства "Рівнеобленерго", оформленого протоколом від 03.08.2020, щодо нарахування позивачу необлікованої електричної енергії на суму 463 941,41 грн.
Відповідно до частини 3 статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов`язаний дотримуватися, зокрема, правил технічної експлуатації, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, умов укладених договорів.
Згідно з пунктом 14 частини 2 статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" правопорушенням на ринку електричної енергії є, зокрема, пошкодження цілісності пломб.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (ККО). Цей Кодекс визначає, зокрема, принципи організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії України, права та обов`язки сторін з організації комерційного обліку електричної енергії та отримання точних і достовірних даних комерційного обліку для здійснення комерційних розрахунків.
Відповідно до підпункту 23 пункту 1.4 ККО (в редакції чинній на 11 березня 2020 року) засіб вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об`єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
Згідно з пунктом 7.10 ККО (в редакції чинній на 11 березня 2020 року) під час пломбування засобу вимірювальної техніки на об`єкті складається акт про пломбування. Цей акт повинен містити інформацію про місце кожної пломби, найменування суб`єкта, який встановлює пломбу, і суб`єкта відповідального за збереження та цілісність пломби. Акт пломбування підписується представниками сторін, які брали участь у процедурі пломбування.
Будь-які роботи, що можуть призвести до пошкодження встановлених на засобі вимірювальної техніки пломб, повинні бути погоджені з їх власниками. Такі роботи мають проводитися у присутності уповноважених представників заінтересованих сторін, чиї пломби можуть бути пошкоджені (пункт 7.11 ККО в редакції чинній на 11 березня 2020 року).
Відповідно до пункту 7.16 ККО (в редакції чинній на 11 березня 2020 року) несанкціоноване пошкодження встановлених на засобі вимірювальної техніки пломб, якщо такі дії призвели до викрадення електричної енергії, тягнуть за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством України.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), які регулюють взаємовідносини, що виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.
За приписами пп. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності, перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення, номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення, фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт(територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Відповідно до підпунктів 1, 3 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо).
Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
Відповідно до ч. 10 п. 8.2.6 ПРРЕЕ у разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
За умовами п. 8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Згідно з п. 8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт/год) розраховується за формулою W доб = Р * t доб * К в, де Р - потужність (кВт), визначена як дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи; t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год); Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Під час судового розгляду у господарських судах попередніх інстанцій до матеріалів справи надано акт збереження пломб №213196 від 09 жовтня 2017 року, відповідно до якого позивач прийняв на відповідальне зберігання пломби, встановлені на перелічених в акті засобах обліку та обладнанні, зокрема пломбу оператора системи розподілу № 3757406 на кришці лічильника та пломбу про повірку приладу обліку електричної енергії "2008-Д-Пт", зобов`язався нести повну відповідальність щодо них, згідно з п. 5.5.5 ПРРЕЕ та умов договору про постачання електричної енергії № 270011837. Акт про пломбування засобів обліку від 09 жовтня 2017 року підписано представником позивача без зауважень.
Відповідальність за збереження та цілісність розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акту про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановок.
В акті про порушення № R 010936 від 11.03.2020 зазначено такі порушення: 1) відсутність пломби про повірку приладу обліку електричної енергії та встановлення на їх місце пломби не відомого зразка; 2) пошкодження та повторне використання пломби ОСР № 3757406, що встановлена на клемній кришці лічильника.
5.3. Отже, однією з підстав для донарахування вартості спірної необлікованої електроенергії на суму 463 944, 41 грн, було порушення ПРРЕЕ, визначене пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме - пошкодження та повторне використання пломби ОСР №3757406.
За приписами пункту 8.4.4 ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення.
У постанові від 14.07.2021 у цій справі № 918/863/20, що переглядається, Верховний Суд, передаючи справу на новий розгляд зазначив, що вирішуючи спір про нарахування енергопостачальником споживачу плати за недовраховану електроенергію внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, суди повинні, зокрема, дослідити обставини вчинення споживачем такого порушення. Пункт 8.4.4 ПРРЕЕ передбачає, що факт пошкодження пломб має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією. Отже, відхиливши, як неналежний доказ, висновок експертного дослідження №1.5-6/20 від 08.07.2020, суди фактично усунулись від дослідження та перевірки наявності/відсутності факту пошкодження та повторного використання пломби ОСР №3757406 як однієї з підстав прийняття спірного рішення про донарахування вартості необлікованої електричної енергії.
При новому розгляді справи суд першої інстанції ухвалою від 22.09.2022 призначив судову експертизу з метою спростування/підтвердження порушення виявленого (зафіксованого) порушення відповідно до акта про порушення, який міститься в матеріалах справи, а саме: щодо пошкодження та повторного використання пломби ОСР № 3757406.
На вирішення судової експертизи поставлено такі питання:
- Чи були додержані правила пломбування при встановленні пломби №3757406?;
- Чи порушувалася цілісність пломби №3757406 та чи наявні пошкодження та який механізм утворення подряпин трас на внутрішній поверхні пломби?;
- Чи переопломбовувалася (повторно використовувалася) пломба №3757406?;
- Чи містив лічильник сліди втручання (з метою виявлення наявності/відсутності слідів стороннього втручання на зовнішніх поверхнях кришки та корпуса електролічильника)?
Згідно з висновком експерта, щодо першого питання: за умов попадання (втягування) вільних кінців пломбувального дроту у корпус полімерної пломби роторного типу під час її встановлення, подальше встановлення такої пломби шляхом її розкриття і використання вдруге позбавлене технічного змісту, оскільки така пломба втратила охоронні властивості і таке її встановлення не відповідає вимогам підприємства-виробника щодо її встановлення. За умов, що внутрішня поверхня корпусу пломби містила подряпини до її установки на засіб обліку то встановити трасологічними методами причини та час їх утворення не видаються можливим у зв`язку із відсутністю комплексу ознак які б свідчили про це.
Згідно з висновком експерта, щодо другого питання: полімерна пломба роторного типу з номерним позначенням "3757406 РІВНЕЕНЕРГО", представлена на дослідження розрізаною по площині, що проходить через вхідні і вихідні отвори, з ротором і пломбувальним дротом під час проведення попередніх експертиз. Подряпини лінійної та дугоподібної форми на внутрішніх поверхнях корпусу пломби з текстами "3757406 РІВНЕЕНЕРГО" могли бути утворені тільки при попаданні (затягуванні) вільних кінців пломбувального дроту у корпус пломби під час обертального руху ротора відносно корпусу.
Згідно з висновком експерта, щодо третього питання: представлена на дослідження полімерна пломба роторного типу з текстами "3757406 РІВНЕЕНЕРГО", після встановлення на засіб обліку не вскривалась та повторно не навішувалась.
Згідно з висновком експерта, щодо четвертого питання: дві металеві пломби та три магнітні індикатори, які встановлені на представленому електролічильнику НЖ 2301 АП1 №0193752 будь-яких ознак вскриття та переустановлення не містять.
З урахуванням викладеного, оскільки за наслідками проведеної судової експертизи встановлено, що повторного використання пломби 3757406, або ж пошкодження лічильника не здійснювалося, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що наведеним спростовано одне із порушень, зафіксованих в акті № R 010936 від 11.03.2020, а саме: пошкодження та повторне використання пломби ОСР № 3757406, що встановлена на клемній кришці лічильника.
5.4. Щодо доводів скаржника про те, що судом апеляційної інстанції застосовано норми права без урахування висновків щодо їх застосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №916/1375/18, від 14.07.2021 у справі №918/863/20 (щодо застосування пункту 8.4.4. ПРРЕЕ, пункту 6 Розділу 6 Інструкції з організації проведення та оформлення експертних проваджень у підрозділах Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.07.2017 за № 591, (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 18.08.2017 за № 1024/30892)), колегія суддів зазначає таке.
З урахуванням висновків Верховного Суду в постанові від 14.07.2021 у цій справі, що переглядається, та виходячи з положення пункту 8.4.4. ПРРЕЕ, суди попередніх інстанцій, керуючись статтею 99 Господарського процесуального кодексу України, обґрунтовано призначили в цій справі судову експертизу, висновки якої врахували при ухваленні рішення.
5.5. Також в касаційній скарзі Приватне акціонерне товариство "Рівнеобленерго" вказує на те, що висновок експерта № 4970/4971 від 14.03.2022 одержаний з істотним порушенням процесуальних норм, які регламентують порядок призначення і проведення експертизи. Так, скаржник зазначає, що у згаданому висновку експертизи відсутні відомості про попередження (обізнаність) одного із судових експертів Ліпінської Єви Ігорівни, яка згодом була відсторонена від роботи експерта, про кримінальну відповідальність. При цьому скаржник посилається на правову позицію Верховного Суд, викладену в постанові від 04.11.2020 у справі №904/684/18, в якій зазначено, що норма, яка визначає, що в ухвалі повинно бути роз`яснено експерту про кримінальну відповідальність не виключає обов`язку експерта зазначати при складанні висновку, що він попереджений (обізнаний) про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку за статтею 384 Кримінального кодексу України або за відмову від надання висновку за статтею 385 Кримінального кодексу України.