1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2022 року

м. Київ

cправа № 910/21101/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Губенко Н.М. - головуючий, Бакуліна С.В., Кролевець О.А.,

за участю секретаря судового засідання - Охоти В.Б.,

представників учасників справи:

позивача - Васьківський Л.М.,

відповідача - Вакуляк Ю.А.,

третьої особи - Волошина Є.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД"

на постанову Північного апеляційного господарського суду

у складі колегії суддів: Ходаківська І.П., Демидова А.М., Владимиренко С.В.

від 01.06.2022

за позовом Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД"

до Фонду державного майна України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат"

про визнання наказу недійсним та визнання переважного права на придбання частки.

Розпорядженням Заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 27.07.2022 № 29.3-02/1266 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи № 910/21101/20 у зв`язку з запланованою відпусткою судді Баранця О.М.

Згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 27.07.2022 для розгляду справи № 910/21101/20 визначено колегію суддів Касаційного господарського суду у наступному складі: головуючий - Губенко Н.М., судді: Бакуліна С.В., Кролевець О.А.

Відповідно до частини 2 статті 216 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 02.08.2022 оголошувалась перерва до 06.09.2022.

ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Короткий зміст позовних вимог

Компанія "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Фонду державного майна України про визнання недійсним наказу Фонду державного майна України № 1971 від 07.12.2020 "Про прийняття рішення про приватизацію державної частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", та про визнання за позивачем переважного права на придбання частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" в порядку, визначеному статтею 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" шляхом здійснення викупу.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням переважного права Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" на викуп частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", як його учасника, визначеного положеннями пунктів 6.9, 6.10, 6.11, 6.12 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", статтею 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю", статтею 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", а також порушенням пункту 7-2 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" щодо заборони проведення аукціону в період дії карантину, встановленого на території України постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

2. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій

На виконання постанов Кабінету Міністрів України від 23.01.2012 № 243 "Деякі питання титанової галузі" та від 03.10.2020 № 955 "Деякі питання утворення Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" за результатами конкурсного відбору недержавного учасника, 22.02.2013 Фондом державного майна України з переможцем конкурсу - Компанією "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" було укладено договір № 85 про заснування Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат".

Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" є товариством з обмеженою відповідальністю, заснованим на базі об`єднання майна різних форм власності - державної в частці 51% та приватної в частці 49%.

Відповідно до пункту 6.4 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", затвердженого протоколом загальних зборів учасників від 10.08.2020 № 2/2020 (надалі - Статут), статутний капітал Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" розподілений між учасниками наступним чином: Фонд державного майна України - 51% статутного капіталу товариства; Компанія "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" - 49% статутного капіталу товариства.

Пунктом 6.9 Статуту передбачено, що учасник товариства має переважне право на придбання частки (частини частки) іншого учасника товариства, що продається третій особі.

Згідно з пунктом 6.11 Статуту учасник товариства, який має намір продати свою частку (частину частки) третій особі, зобов`язаний письмово повідомити про це інших учасників товариства та поінформувати про ціну та розмір частки, що відчужується, інші умови такого продажу. Якщо жоден з учасників товариства протягом 30 днів з дати отримання повідомлення про намір учасника продати частку (частину частки) не повідомив письмово учасника, який продає частку (частину частки), про намір скористатися своїм переважним правом, вважається, що такий учасник товариства надав свою згоду на 31 день з дати отримання повідомлення, і така частка (частина частки) може бути відчужена третій особі на умовах, які були повідомлені учасникам товариства.

Відповідно до пункту 6.14 Статуту якщо продаж частки (частини частки) у статутному капіталі товариства здійснюється на аукціоні (публічних торгах) відповідно до закону, переважне право учасника товариства не застосовується.

Пунктом 6.16 Статуту передбачено, що продаж (приватизація) частки у статутному капіталі товариства, що належить державі в особі Фонду державного майна України, здійснюється відповідно до законодавства України з питань приватизації.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.11.2020 № 1475-р внесено зміни до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36 "Про затвердження переліку об`єктів великої приватизації державної власності", доповнивши підрозділ "Фонд державного майна" розділу "Переробна промисловість" такою позицією: "38983006 ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" 51".

07 грудня 2020 року Фондом державного майна України видано наказ № 1971 "Про прийняття рішення про приватизацію державної частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", яким відповідно до Законів України "Про Фонд державного майна України", "Про приватизацію державного і комунального майна", враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 № 36-р "Про затвердження переліку об`єктів великої приватизації державної власності" (із змінами), наказано:

"1. Прийняти рішення про приватизацію державної частки розміром 51% статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (статутний капітал товариства становить 1 468 949 019,80 гривень).

2. Приватизувати державну частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" шляхом продажу на аукціоні з умовами.

3. Управлінню великої приватизації Департаменту приватизації забезпечити:

1) протягом десяти робочих днів з дня видання цього наказу утворення аукціонної комісії з продажу державної частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат";

2) конкурсний відбір радника для підготовки до приватизації та продажу державної частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" відповідно до Порядку залучення радників у процесі приватизації об`єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 878 (зі змінами).

4. Управлінню прийому та підготовки об`єктів до приватизації Департаменту приватизації забезпечити протягом одного робочого дня з дня видання цього наказу передачу його копії в електронному вигляді та інформації про прийняття рішення про приватизацію відповідного об`єкта (в паперовому та електронному вигляді) Департаменту комунікацій та маркетингу для її опублікування в офіційному друкованому виданні Фонду державного майна України - газеті "Відомості приватизації", а також на офіційному веб-сайті Фонду державного майна України у визначений законодавством строк.".

3. Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції

Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.04.2021 у справі № 910/21101/20 позов задоволено повністю. Визнано недійсним наказ Фонду державного майна України від 07.12.2020 № 1971 "Про прийняття рішення про приватизацію державної частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат". Визнано за Компанією "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" переважне право на придбання частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" в порядку, визначеному статтею 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" шляхом викупу.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що:

- враховуючи те, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" засновано на базі об`єднання майна різних форм власності - державної в частці 51% та приватної в частці 49%, в договорі про заснування Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" та в Статуті передбачено переважне право учасника на придбання частки, при проведені приватизації державної частки Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" в розмірі 51%, слід застосовувати положення статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" і проводити приватизацію шляхом викупу державної частки Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" з застосуванням переваженого права Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" на її викуп;

- Фондом державного майна України всупереч положенням статті 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю" та статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", без урахування переважного права Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" на викуп частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" прийнято рішення про приватизацію державної частки у статутному капіталі товариства саме шляхом продажу на аукціоні з умовами без надання гарантованої законом можливості позивачу здійснити викуп об`єкту приватизації;

- Фонд державного майна України, приймаючи оскаржуване рішення про приватизацію державної частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" шляхом проведення аукціону, оформлене наказом від 07.12.2020 № 1971, порушив пряму заборону на проведення аукціонів в період дії карантину на території України;

- враховуючи приписи статті 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю", статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", статті 20 Господарського кодексу України, суд першої інстанції дійшов висновку про можливість застосування таких способів захисту прав позивача, як визнання недійсним акта органу державної влади та визнання права на переважне придбання частки іншого учасника у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат".

Постановою Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2022 скасовано рішення Господарського суду міста Києва від 28.04.2021 у справі № 910/21101/20. Прийнято нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що:

- в межах своїх повноважень і з дотриманням основних принципів приватизації, визначених Законом України "Про приватизацію державного і комунального майна", виданий Фондом державного майна України наказ № 1971 від 07.12.2020,

- спірний наказ Фонду державного майна України фактично є першим етапом порядку приватизації і при цьому не передбачається проведення аукціону, тому доводи позивача і відповідний висновок суду першої інстанції про порушення прямої заборони на проведення аукціонів в період дії карантину на території України (пункт 7-2 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна") не можна визнати обґрунтованим;

- аналіз положень законодавства дає підстави для висновку, що терміни "викуп окремих об`єктів приватизації", "переважне право на викуп", передбачені в Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" та "переважне право на придбання частки", визначений Законом України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю" не є тотожними поняттями;

- така правомочність як "викуп" вживається у нормах статей 16, 18, 19 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна". В той же час переважне право учасника на придбання частки (частини частки) іншого учасника товариства, що продається третій особі в межах корпоративних відносин, передбачено частиною першою статті 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю" і не стосується "викупу" у розумінні Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна";

- право позивача, як учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", на переважне придбання частки (частини частки) іншого учасника товариства, що продається третій особі (частина перша статті 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю") не порушується спірним наказом відповідача;

- суд апеляційної інстанції не погодився з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для визнання недійсним наказу відповідача через те, що він суперечить положенням статті 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю" та статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", оскільки в оскаржуваному судовому рішенні та позовній заяві не наведені конкретні приписи Законів, всупереч яким виданий оскаржуваний наказ. Також необґрунтованими є твердження суду та позивача про порушення наказом переважного права позивача на придбання спірної частки, адже ним не передбачено приватизацію спірної частки шляхом викупу чи здійснення такої приватизації всупереч переважному праву позивача;

- без встановлення судом під час розгляду справи на підставі наданих сторонами доказів обставин, які свідчать саме про недобросовісну поведінку відповідача як органу державної влади, отримання ним вигоди від певних протиправних дій, відсутні підставі для висновку про недотримання ним принципу "належного урядування" у зв`язку з виданням Фондом державного майна України наказу № 1971 від 07.12.2020;

- позивач, звертаючись до суду з позовом у цій справі, фактично прагне набути у власність частку іншого учасника у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат";

- враховуючи положення статті 362 Цивільного кодексу України та частини 5 статті 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю", суд апеляційної інстанції зазначив те, що у разі, якщо позовні вимоги обґрунтовані посиланням на порушення переважного права позивача на придбання частки у праві спільної часткової власності, належним способом захисту порушених прав позивача, який фактично прагне придбати таку відчужену частку іншого учасника, є позов про переведення на позивача прав і обов`язків покупця частки (частини частки).

- саме у межах позову про переведення на позивача прав та обов`язків покупця частки підлягають дослідженню обставини наявності частки позивача у спільній частковій власності, зокрема частки позивача у цій справі у Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат", наявності корпоративних прав у товаристві, обставини порушення цих прав (у разі встановлення факту їх наявності);

- позовна вимога про визнання за позивачем переважного права на придбання частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" не відповідає належним та ефективним способам захисту, передбаченим законом, оскільки такий спосіб захисту не відповідає вимогам чинного законодавства та у разі її задоволення порушені права позивача не будуть відновлені у спосіб, до якого фактично прагне позивач. Враховуючи те, що вказана позовна вимога у цій справі не відповідає належним та ефективним способам захисту, то відповідно не підлягає і розгляду по суті.

4. Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи касаційної скарги. Доводи інших учасників справи

У касаційній скарзі скаржник просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2022 та залишити в силі рішення Господарського суду міста Києва від 28.04.2021 у даній справі.

Скаржник у якості підстав касаційного оскарження судових рішень зазначив пункт 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України, а саме, відсутні висновки Верховного Суду щодо питання застосування статті 16 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", пункту 7-2 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна", частини 7 статті 20 Закону України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю" у подібних правовідносинах.

05.08.2022 до Верховного Суду від відповідача надійшов відзив на касаційну скаргу позивача, в якому просив залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін. Вказаний відзив подано відповідачем з пропуском встановлених Судом строків.

У зазначеному відзиві відповідач просить визнати поважними причини пропуску строку подання відзиву на касаційну скаргу та поновити такий строк.

Вказане клопотання мотивовано дією воєнного стану в Україні та тим, що апарат Фонду державного майна України це цілісний механізм з розподілом функціональних обов`язків між структурними підрозділами та підготовка пояснень Фондом державного майна України передбачає обмін інформацією з профільними структурними підрозділами, а тому зазначена процедура вимагає більш тривалого строку для підготовки відзиву.

Згідно із частиною 1 статті 295 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції в ухвалі про відкриття касаційного провадження.

За змістом частин 1 та 4 статті 119 Господарського процесуального кодексу України пропущений учасником процесуальний строк може бути поновлений судом за умови вчинення учасником процесуальної дії, для вчинення якої було встановлено строк, подання учасником заяви про поновлення процесуального строку та визнання причин пропуску строку поважними, крім випадків, коли Господарським процесуальним кодексом України встановлено неможливість такого поновлення.

Натомість відповідно до частини 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу України за заявою учасника може бути продовжений тільки строк, який встановлений судом і який не сплив на час звернення учасника справи із заявою. Процесуальний строк може бути продовжений також з ініціативи суду. При цьому суд не може продовжити строк понад встановлений Господарським процесуальним кодексом України строк (правова позиція викладена в постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.12.2018 у справі № 904/5995/16).

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Верховного Суду від 07.07.2022 відкрито касаційне провадження у справі № 910/21101/20 за касаційною скаргою Компанії "ТОЛЕКСІС ТРЕЙДІНГ ЛІМІТЕД" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 01.06.2022, та, зокрема, встановлено іншим учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу до 26.07.2022.

Враховуючи, що строк для подання відзиву на касаційну скаргу встановлений в ухвалі Верховного Суду від 07.07.2022 на час звернення Фонду державного майна України з заявою про поновлення строку для подання відзиву на касаційну скаргу сплив, у суду касаційної інстанції відсутні підстави для його задоволення.

30.08.2022 до Верховного Суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" надійшли пояснення на касаційну скаргу позивача, в яких товариство просить залишити її без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

5. Позиція Верховного Суду

Імперативними приписами частини 2 статті 300 Господарського процесуального кодексу України чітко встановлено межі перегляду справи судом касаційної інстанції, а саме: суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.


................
Перейти до повного тексту