ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 753/22874/16
адміністративне провадження № К/9901/16721/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу №753/22874/16
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату, треті особи - Міністерство оборони України, Пенсійний фонд України, про визнання дій, бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дарницького районного суду м. Києва від 22 травня 2017 року, ухвалену у складі головуючого судді Коренюк А.М., та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: Сорочка Є.О., суддів: Мельничука В.П., Земляної Г.В.,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду м з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Київського міського військового комісаріату, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 27 лютого 2017 року, просив:
- визнати протиправною бездіяльність Київського міського військового комісаріату та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо непроведення перерахунку пенсії у разі збільшення (зміни) посадових окладів для відповідної категорії військовослужбовців, відряджених до органів, утворених Президентом України згідно з п.28 ч.1 ст.106 Конституції України;
- зобов`язати Київський міський військовий комісаріат провести з 01 травня 2016 року перерахунок грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, виходячи з посадового окладу, встановленого для завідувача (керівника) самостійного відділу Адміністрації Президента України згідно з Додатком 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 "Про оплату праці державних службовців у 2016 році" з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців Адміністрації Президента України на 10% згідно з приміткою 2 до згаданого Додатку 1;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року, виходячи з посадового окладу, оновленого для завідувача (керівника) самостійного відділу Адміністрації Президента України згідно з Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 "Про оплату праці державних службовців у 2016 році" з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців Адміністрації Президента України на 10%, що з приміткою 2 до згаданого Додатку 1 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити недоплачену суму пенсії за період з 01 травня 2016 року до 31 грудня 2016 року.
Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 22 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 серпня 2017 року, позовні вимоги за період з 01.05.2016 по 26.08.2016 - залишено без розгляду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суди встановили, що ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних Силах України та був звільнений з військової служби у запас згідно з наказом Міністра оборони України від 17.12.2001 №029 за пунктом 65 "г" Тимчасового положення про проходження військової служби особами офіцерського складу (у зв`язку з організаційними заходами).
Наказом начальника Головного управління кадрової політики Міністерства оборони України від 18.12.2001 ОСОБА_1 з 19.12.2001 було виключено із списків особового складу Головного управління кадрової політики Міністерства оборони України.
З 20.12.2001 ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Листом від 28 липня 2016 року № 14656/03/М-1525 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 грудня 2015 року за посадою старшого інспектора військового Генеральної військової інспекції при Президентові України та проведено доплату за період з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року з підстав прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09 грудня 2015 року №1013.
Листом від 15 листопада 2016 року № 248/3/6/4324 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року № 292 "Про оплату праці державних службовців у 2016 році".
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди мотивували свої рішення тим, що з 01 грудня 2015 року чинним законодавством України не визначено суб`єктивного права і не передбачено підстав та порядку реалізації обов`язку органів Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу", а тому і пенсія позивача, як відрядженого до органу, утвореного Президентом України, не підлягає перерахунку.
Залишаючи без розгляду позовні вимоги за період з 01.05.2016 по 26.08.2016, суди дійшли висновку про пропуск позивачем строку звернення до суду та відсутністю підстав для його поновлення.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування своїх вимог заявник посилається на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права.
Вказує, що відповідно до п.1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У поданих запереченнях Міноборони просить відмовити у задоволенні скарги.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення скарги з огляду на таке.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також Закон №2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом надасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно зі статтею 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів згідно з додатком 1; розмір надбавок до посадових окладів за ранги державних службовців згідно з додатком 2; перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, згідно з додатком 3.
Посада, з якої звільнено позивача, прирівнюється до посади завідувача самостійного відділу Адміністрації Президента України.
Згідно з приміткою 2 до додатку №1 посадові оклади державних службовців Апарату Верховної ради України, Адміністрації Президента України, Апарату Ради національної безпеки і оборони України та ін. підвищуються на 10 відсотків.
При цьому, колегія суддів звертає увагу, що нормами Порядку №45 передбачено чіткий алгоритм та послідовність дій державних органів, які передують проведенню перерахунку пенсії.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.
Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.
Таким чином перерахунок пенсії позивача може бути здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що до 01.12.2001 ОСОБА_1 перебував на посаді старшого інспектора військового співробітництва інспекційної групи з питань військового співробітництва та виконання міжнародних договорів штабу Генеральної військової інспекції при Президентові України, оскільни був відряджений для виконання службових обов`язків до Адміністрації (Секретаріату) Президента України.
Генеральна військова інспекція при Президентові України ліквідована без визначення правонаступника.
Указом Президента України від 05.11.2001 №1047 "Про заходи, пов`язані з ліквідацією Генеральної військової інспекції" постановлено Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України та Державному комітету у справах охорони державного кордону України перераховувати пенсії звільненим з Інспекції військовослужбовцям у разі чергового підвищення грошового забезпечення пропорційно загальному коефіцієнту його підвищення.
На виконання п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.07.2010 №195, затверджено Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад.
Пунктом 2 Порядку №195 визначено, що у разі ліквідації без визначення правонаступника органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств (далі - органи державної влади), до яких відряджалися для виконання службових обов`язків військовослужбовці та особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі - особи) і були звільнені зі служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони там перебували, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (далі - довідки) видають уповноважені органи міністерств та інших державних органів, наказами яких особи були звільнені зі служби.
Судами установлено, що ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас згідно з наказом Міністра оборони України.
Отже, обов`язок щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення покладено саме на Міністерство оборони України.
Однак, Міністерство не було залучено судами до участі у справі в якості відповідача.
Крім цього, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.
Щодо висновків судів пропуск позивачем строку звернення до суду, то колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій адміністративній справі №160/8324/19 від 17 грудня 2019 року.
Згідно із частиною другою статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною третьою цієї статті передбачено, що порушення норм процесуального права є обов`язковою підставою для скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд, якщо суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов`язки осіб, які не були залучені до участі у справі
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанції повністю з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись статтями 345, 349, 353, 355, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд