ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 грудня 2021 року
м. Київ
справа № 520/7734/2020
адміністративне провадження № К/9901/33899/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоконсалт" до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року (прийняте у складі головуючого судді Єгупенка В.В.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року (постановлену в складі колегії суддів: головуючого судді Спаскіна О.А., суддів Кононенко З.О., Рєзнікової С.С.)
У С Т А Н О В И В:
РУХ СПРАВИ
І. Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоконсалт" (надалі за текстом - ТОВ "Енергоконсалт", позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі- відповідач, податковий орган) у якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 16 березня 2020 р. №0016255004.
2. Обґрунтовуючи позовні вимоги Товариство зазначило, що позивачем не було пропущено встановлений строк для реєстрації податкових накладних, підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених п. 120-1 статті 120 ПК України, були відсутні. Позивач указує, що у зв`язку із закінченням терміну дії сертифікату ключів електронного цифрового підпису, який був чинний до кінця 2019 року, 13 січня 2020 року було отримано у акредитованому центрі сертифікації ключів нові сертифікати електронного цифрового підпису. 19.12.2019 товариство змінило місцезнаходження з вул.Ісаакяна, 18, кімн. 207 м.Києва на вул.Сумський шлях, 9 Г, с.Подвірки Дергачівського району Харківської області. Указані зміни призвели до зміни адміністративно-територіальної одиниці та місця основного обліку в контролюючому органі. Відтак, на думку позивача, контролюючий орган, в якому ТОВ "Енергоконсалт" перебуває на обліку, а саме ГУ ДПС у м. Києві, змінилось на ГУ ДПС у Харківській області. При цьому, оскільки зміна адреси відбулася 19.12.2019, позивач здійснював оплату податків і зборів за місцем попередньої реєстрації лише до кінця 2019 бюджетного року та перебував на обліку в ГУ ДПС у м. Києві, а вже з 01.01.2020 почав перебувати за основним місцем податкового обліку в ГУ ДПС у Харківській області. Незважаючи на чинність (дійсність) договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №204000 у ТОВ "Енергоконсалт", у зв`язку зі зміною місцезнаходження, у позивача виник обов`язок подати заяву від 14.01.2020 про приєднання до договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №2040001 за основним місцем обліку з 01.01.2020. Проте, після неодноразової подачі заяв, а саме 14.01.2020 о 09:48, 09:58, 10:22 та 10:31, позивачем не було отримано від контролюючого органу другої квитанції про прийняття заяви про приєднання до договору. 15.01.2020 позивач намагався зареєструвати податкові накладні від 14.11.2019 №2, від 23.12.2019 № 6, від 24.12.2019 № 3, від 27.12.2019 ; 4, від 27.12.2019 № 5, від 23.12.2019 № 7, від 18.12.2019 № 2, проте вказані накладні не опрацьовувалися технічними засобами ДПС. 17.01.2020 позивачем повторно було надіслано заяву про приєднання до договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №2040001. у відповідь на яку було отримано квитанцію № 1 від 17.01.2020, відповідно до якої заява була доставлена до ДПС України 17.01.2020. Квитанцію № 2 позивачем було отримано лише 20.01.2020 з позначкою документ прийнято. Позивач зазначає, що відповідач необґрунтовано та безпідставно не прийняв та не опрацював заяву позивача від 14.01.2020 про приєднання до договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №2040001, що вплинуло на його фактичну можливість подавати податкову звітність у встановлені законом строки..
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
3. Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року позов задоволено.
3.1. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 16 березня 2020 р. №0016255004. Також було питання щодо розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з чим погодився суд апеляційної інстанції виходив з того, позивачем не було пропущено встановлений строк для реєстрації податкових накладних, підстави для застосування штрафних санкцій, передбачених п. 120-1 ст. 120 ПК України, були відсутні.
ІІІ. Провадження в суді касаційної інстанції
5. 10 грудня 2020 року податковий орган не погодившись з рішенням и суду першої та апеляційної інстанцій подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права щодо задоволення позовних вимог, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2020 року та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
5.1. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі №200/12604/19-а стало оскарження судових рішень, перелік яких визначений у частині першій статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, з посиланням у касаційній скарзі на пункт 2 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
5.2. Так, відповідач зазначає, платник податків, змінивши своє місцезнаходження, не виконав свій обов`язок щодо направлення заяви про приєднання до Договору в електронному вигляді із заповненням усіх реквізитів, і як наслідок платник податків направив податкові накладні до Єдиного реєстру податкових накладних з порушенням граничного терміну, отже несе відповідальність у вигляді накладення на нього штрафу, передбаченого ст. 120-1 ПКУ
5.3. Податковий орган вказує, Згідно з п. 2 Розділу 3 Порядку № 557 автор створює Заяву про приєднання до Договору в електронному вигляді. Усі реквізити Заяви про приєднання до Договору обов`язкові для заповнення. У випадку їх відсутності Заява про приєднання до Договору до розгляду не приймається, формується перша квитанція із зазначенням причини неприйняття та надсилається автору (квитанції додаються).
5.4. Згідно з квитанціями № 1
- від 14.01.2020 о 09:58:31 Документ не прийнято. Присутня діюча заява від 10.06.2016 № 100220161, сертифікат директора із діючої Заяви: ОСОБА_1, дата завершення 09.02.2017, поточна дата 14.01.2020;
- від 14.01.2020 о 10:23:04 Документ не прийнято. Не заповнено реквізит "е-маil Автора";
- від 14.01.2020 о 10:32:09 Документ збережено на центральному рівні. Відповідно до квитанції № 2 Документ не прийнято. Усі реквізити обов`язкові для заповнення.
6. Письмового відзиву на вказану касаційну скаргу від позивача до Верховного Суду не надходило, що не перешкоджає розгляду справи.
7. 06 січня 2021 року справа №520/7734/2020 надійшла на адресу Верховного Суду.
IV. Установлені судами фактичні обставини справи
8. Суди попередніх інстанцій установили, що що Головним управлінням ДПС у Харківській області було проведено камеральну перевірку ТОВ Енергоконсалт з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якого відповідачем було складено акт від 25.02.2020 № 153/20-40-50-04-05/30021475
9. Згідно висновків контролюючого органу за результатами проведеної перевірки встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено п.201.10 ст.201 ПК України.
10. На підставі висновків, викладених у акті перевірки, 16 березня 2020 року ГУ ДПС у Харківській області було винесено податкове повідомлення рішення № 0016255004, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ на суму 487405,98 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 33401,80 грн.
11. Уважаючи неправомірність дій відповідача щодо прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
V. Позиція Верховного Суду
12. Верховний Суд, переглянувши оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права у спірних правовідносинах, відповідно до частини першої статті 341 КАС України (тут і далі, в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року), виходить з такого.
13. Спірним питання у цій справі є порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
14. Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України та Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569.
15. Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
16. Відповідно до п.14.1.60 статті 14 Податкового кодексу України Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
17. Згідно з п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
18. Відповідно до п. 201.7 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
19. Згідно з п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
20. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
21. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
22. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
23. Відповідно до абз. 11 п. 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
24. Відповідно до п. 201.1 статті 201 на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
25. Вимоги до граничних строків реєстрації податкових накладних передбачені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у відповідності з яким реєстрація платниками податку податкових накладних в ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
26. Відповідно до абзацу першого цього ж пункту, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
27. Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (у редакції, що діє з 01 січня 2017 року, на підставі Закону України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема, 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів та 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів.
28. Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначається відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246.
30. Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних відносин), після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
- факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
- дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
31. Положеннями вказаного Порядку встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (п. 13).
32. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п. 14).
33. У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття (п. 15).
34. Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами затверджено наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року № 557, який набрав чинності 15.11.2017 року (далі - Порядок № 557).
35. Відповідно до п.1 Порядку № 557, електронний документообіг здійснюється відповідно до законодавства та на підставі Договору, що визначає взаємовідносини суб`єктів електронного документообігу.
36. Автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов`язкових реквізитів та з використанням надійного засобу ЕЦП, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).
37. Створення електронного документа завершується накладанням на нього ЕЦП підписувача (підписувачів), електронної печатки (за наявності), як передбачено для аналогічного документа в паперовому вигляді (п.3 Порядку № 557).
38. Після накладання ЕЦП автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв`язку до адресата протягом операційного дня (п.4 Порядку № 557).
39. Автор здійснює надсилання електронних документів з урахуванням встановлених законодавством граничних строків для подання таких документів (п.5 Порядку № 557).
40. Згідно з п.1 розділу ІІІ договору юридичні особи, самозайняті особи, податкові агенти, контролюючі органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування набувають статусу суб`єкта електронного документообігу з дати укладення Договору, примірну форму якого визначено у додатку 1 до цього Порядку, шляхом приєднання до нього на підставі Заяви про приєднання до Договору у порядку, визначеному цим розділом.
41. Автор створює Заяву про приєднання до Договору в електронному вигляді. Усі реквізити Заяви про приєднання до Договору обов`язкові для заповнення. У випадку їх відсутності Заява про приєднання до Договору до розгляду не приймається, формується перша квитанція із зазначенням причини неприйняття та надсилається автору (п.2 розділу ІІ Порядку № 557).
42. Пунктом 5 розділу ІІІ Порядку № 557 передбачено, що підписана Заява про приєднання до Договору шифрується з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та направляється протягом операційного дня у визначеному форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв`язку до контролюючого органу за основним місцем обліку автора.
43. У разі зміни місцезнаходження або місця проживання автора Заяви про приєднання до Договору, внаслідок чого змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому автор перебуває на обліку, та у разі здійснення автором сплати податків і зборів за місцем попередньої реєстрації до кінця поточного бюджетного року Заява про приєднання до Договору направляється до контролюючого органу за попереднім місцезнаходженням (місцем обліку) автора до кінця поточного бюджетного року. В інших випадках - до контролюючого органу за новим (основним) місцезнаходженням автора.
44. У разі наявності діючого Договору та у разі зміни місцезнаходження або місця проживання автора, внаслідок чого змінюється адміністративно-територіальна одиниця та контролюючий орган, в якому автор перебуває на обліку, Заява про приєднання до Договору до контролюючого органу за новим місцезнаходженням не направляється.
44. Згідно з п.14 розділу ІІІ Порядку № 557, дія Договору та пов`язаних з ним Повідомлень припиняється за ініціативи підписувача Заяви про приєднання до Договору (керівника), поданої з дотриманням передбаченої пунктом 15 цього розділу процедури, або за наявності однієї з таких підстав: отримання інформації від АЦСК про завершення строку чинності (або скасування) посиленого сертифіката керівника; отримання інформації з Єдиного державного реєстру про зміну керівника; отримання інформації з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи; наявність в Реєстрі самозайнятих осіб інформації про зняття з обліку самозайнятої особи як платника податків в контролюючому органі; наявність у Державному реєстрі інформації про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків підписувача Заяви про приєднання до Договору (керівника) у зв`язку зі смертю.
45. Відповідно до п.16 розділу ІІІ Порядку № 557, договір вважається припиненим у день настання однієї з подій, зазначених у пункті 14 цього розділу.
46. У день припинення дії Договору контролюючий орган повідомляє автора про припинення дії Договору (із зазначенням причини) шляхом направлення автоматично сформованого повідомлення про припинення дії Договору на електронну адресу, внесену до облікових даних автора, за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку. На повідомлення про припинення дії Договору накладається електронна печатка контролюючого органу, визначеного відповідно до пункту 5 цього розділу.
47. Так, у зв`язку із зміною місцезнаходження ТОВ Енергоконсалт, 14 січня 2020 року позивачем до ГУ ДПС у Харківській області було подано заяву про приєднання до договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №20470001 за основним місцем обліку з 01.01.2020 (а.с.49).
48. Докази на підтвердження розгляду вказаної заяви у встановлені законом строки та відправлення відповідачем відповідної квитанції про прийняття (відмову у прийнятті) заяви позивача про приєднання до договору в матеріалах справи відсутні.
49. При цьому, як установлено судами першої та апеляційної інстанції, позивач неодноразово звертався до відповідача із заявами від 16.01.2020, 23.01.2020 про вирішення питання про приєднання до договору.
50. 15 січня 2020 року позивачем було здійснено спробу зареєструвати податкові накладні від 14.11.2019 № 2, від 23.12.2019 № 6, від 24.12.2019 № 3, від 27.12.2019 № 4, від 27.12.2019 № 5, від 23.12.2019 № 7, від 18.12.2019 № 2, проте вказані накладні не були опрацьовані технічними засобами ДПС, що підтверджується роздруківкою з електронного кабінету платника податків (а.с.61).
51. 17 січня 2020 року позивачем повторно було надіслано заяву про приєднання до договору про визнання електронних документів від 09.09.2019 №2040001.
52. 17 січня 2020 року ТОВ Енергоконсалт було отримано квитанцію № 1 про доставку заяви про приєднання до ДПС України 17.01.2020 о 12:06 (а.с.50).
53. Квитанція № 2 з позначкою про прийняття документа позивачем отримано 20.01.2020 (а.с.51).
54. Таким чином, указані обставини вплинули на можливість ТОВ Енергоконсалт подати податкову звітність у встановлені законом строки.
55. При цьому, як убачається з наявних в матеріалах справи доказів, податкову накладну № 2 від 14.11.2019 направлено позивачем на реєстрацію 31.10.2019, податкову накладну № 6 від 23.12.2019 15.01.2019, № 3 від 24.12.2019 15.01.2019, № 4 від 27.12.2019 15.01.2019, № 5 від 27.12.2019 15.01.2019, № 7 від 23.12.2019 15.01.2019, № 2 від 18.12.2019 15.01.2019.
56. 15 січня 2020 року позивачем здійснено реєстрацію податкових накладних від 14.11.2019 № 2, від 23.12.2019 № 6, від 24.12.2019 № 3, від 27.12.2019 № 4, від 27.12.2019 № 5, від 23.12.2019 № 7, від 18.12.2019 № 2.
57. Проте, зазначені податкові накладні не опрацьовані технічними засобами ДПС України, що підтверджується роздруківкою з електронного кабінету платника, а саме: в розділі реєстрації податкових накладних зазначено помилку сервіс тимчасово недоступний.
58. Суд звертає увагу на те, що платником податку з метою своєчасної реєстрації вищевказаних податкових накладних було вчинено всі необхідні дії, проте їх реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, а саме, через затримку в прийнятті та опрацюванні заяви ТОВ Енергоконсалт про приєднання до договору про визнання електронних документів від 14.01.2020 та через некоректну роботу кабінету платника податків.
59. Згідно з п. 120.2 ст. 120 ПК України передбачено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників податку, на яких відповідно до вимог ст. ст. 192 та 201 ПК України покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній / розрахунку коригування.
60. Тобто, законодавством передбачена можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених ст. 120.1 ПК України, лише за наявності його вини.
61. Суд звертає увагу податкового органу на те, що платник податків, виконавши свій обов`язок щодо складання, підписання та направлення до податкового органу протягом встановлених ПК України строків податкових накладних не може нести відповідальності у вигляді накладення на нього штрафу за те, що такі податкові накладні були зареєстровані податковим органом в Єдиному реєстрі податкових накладних після спливу граничних строків.
62. Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 27.02.2020 по справі № 804/3559/17 та від 04.06.2020 по справі № 560/1570/19.
63. У касаційній скарзі не вказано жодного обґрунтування необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.
64. Скаржник в порушення вимог пункту 2 частини четвертої статті 328 КАС України не вказав який висновок Верховного Суду необхідно застосовувати у подібних правовідносинах та жодним чином не обґрунтував необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду.
65. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій (частина перша статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України).
66. Ураховуючи, що суди першої та апеляційної інстанції прийняли рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про необхідність залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду першої та апеляційної інстанцій - без змін.