1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду


Постанова

Іменем України

15 листопада 2021 року

м. Київ

справа № 279/790/18

провадження № 61-5368 св 20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Осіяна О. М. (суддя-доповідач), Білоконь О. В., Сакари Н. Ю.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ;

відповідачі: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 ;

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного суду від 19 лютого 2020 року у складі колегії суддів: Миніч Т. І., Трояновської Г. С., Павицької Т. М.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про виділ частки зі спільного майна.

Позовна заява мотивована тим, що 23 вересня 2011 року відповідно до договору дарування, посвідченого приватним нотаріусом Коростенського міського нотаріального округу Житомирської області Добролежею Л. Г., вона набула право власності на 30/100 часток зазначеного житлового будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд по АДРЕСА_1 .

Одночасно з договором дарування вказаної частини житлового будинку нотаріусом було посвідчено договір дарування земельної ділянки площею 0,0202 га. кадастровий номер 1810700000:02:002:0205, на якій розташована вказана частина житлового будинку.

Відповідачі є власниками інших часток зазначеного домоволодіння. Зокрема ОСОБА_2 належить 18/100 частин, ОСОБА_3 - 17/100 часток, ОСОБА_4 - 35/100 часток спірного будинку. Між нею та відповідачами було визначено порядок користування, оскільки будинок фактично розподілений на окремі ізольовані квартири з господарськими будівлями під № №1, 2, 3, 4, 5, з проведеними окремими комунікаціями, окремими входами, розділені парканом. Спільних приміщень у користуванні немає.

Проте, той факт, що вказаний будинок перебуває у спільній частковій власності чинить їй перешкоди для реалізації права власності, оскільки вимагає постійної згоди співвласників.

Ураховуючи наведене, уточнивши позовні вимоги, ОСОБА_1 просила суд виділити їй в натурі частку у будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з відступом від ідеальної частки, згідно з варіантом № 1 висновку експертизи від 17 травня 2019 року № 45/05-2019 (який схематично зображений в Додатку № 2 до неї), а саме приміщення, що станом на дату проведення дослідження зазнали реконструкції та у відповідності до технічного паспорту, складеного фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 станом на 2012 рік, представляють: офіс-магазин, який складається з торгівельного залу № 1 (площею 57, 87 кв. м), кімнати персоналу № 2 (площею 5,41 кв. м), підсобного приміщення № 3 (площею 4,90 кв. м), санвузла № 4 (площею 2,37 кв. м), складу № 5 (площею 46,62 кв. м), складу № 6 (площею 27,21 кв. м), кімнати персоналу № 7 (площею 6,15 кв. м).

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20 листопада 2019 року у складі судді Шульги О. М. позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Виділено ОСОБА_1 в натурі 30/100 частин житлового будинку АДРЕСА_1, яка складається з таких приміщень: тамбура площею 4,1 кв. м (3-I), комори площею 5,1 кв. м (3-II), електрифікованої кухні площею 10,5 кв. м (3-2), коридору площею 9,7 кв. м (3-1), житлової кімнати площею 17 кв. м (3-3), що становлять кватиру № 3; 3/10 частин огорожі та дворового покриття.

Припинено право спільної часткової власності ОСОБА_1 на житловий будинок АДРЕСА_1 .

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що фактично в натурі частки сторін виділені в окремі приміщення, розмір та вартість яких відповідає належним їм часткам в спільному майні, сформовані в окремі квартири. Даний об`єкт нерухомості являє собою окремо розташоване домоволодіння (садиба), до складу якого входять житловий будинок та господарські споруди.

Можливість поділу спірного об`єкту нерухомості підтверджена висновком експерта від 17 травня 2019 року № 47/05-2019.

При цьому, реконструйовані, переплановані приміщення під час поділу будинку судом не враховуються, як і не враховувались експертом при проведенні експертизи, оскільки в основу експертного дослідження покладено технічний паспорт на будинок, оформлений до набуття його у власність сторонами спору.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

Постановою Житомирського апеляційного суду від 19 лютого 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено. Рішення Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 20 листопада 2019 року скасовано, й ухвалено нове судове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що позивачка набула право власності на частину житлового будинку, але без погодження із співвласниками та без отримання містобудівних умов або будівельного паспорта на будівництво здійснила реконструкцію належного їй нерухомого майна під магазин, внаслідок чого змінилося цільове призначення нерухомості. Позивач просить виділити їй приміщення, на яке право власності не оформлено. Крім того, відповідність виділених приміщень розміру ідеальної частки ОСОБА_1 у праві спільної часткової власності на будинок не доведено.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У березні 2020 року ОСОБА_1 подала до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій просила оскаржуване судове рішення апеляційного суду скасувати, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права,й залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Підставою касаційного оскарження вказаних судових рішень заявник зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновку щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладеного у постановах Верховного Суду України від 04 грудня 2013 року у справі № 6-130цс13 та від 30 вересня 2015 року у справі № 6-286цс15, що не відповідає вимогам пункту 1 частини другої статті 389 ЦПК України.

Також заявник вказує на порушення судом норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи, оскільки суд не дослідив зібрані у справі докази (пункт 4 частини другої статті 389 ЦПК України).

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 03 червня 2020 року відкрито касаційне провадження в указаній справі й витребувано цивільну справу № 279/790/18із Коростенського міськрайонного суду Житомирської області.

У червні 2020 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що реконструкцію своєї частини житлового будинку під офіс-магазин з добудовою вона провела з дозволу органу місцевого самоврядування, з розробленням та затвердженням проектної документації, дозволу на виконання будівельних робіт, наданого органами архітектурно-будівельного контролю, а тому вона відповідає вимогам законодавства та державним будівельним нормам, діючим стандартам і правилам.

Крім того, добудову здійснено на земельній ділянці, яка належить їй на праві приватної власності, реконструкція відбулась без втручання в несучі конструктивні елементи житлового будинку та інженерні системи загального користування. Дана реконструкція жодним чином не вплинула на ідеальні частки інших співвласників (їх частки не зменшились). Факт відповідності виділених їй приміщень розміру ідеальної частки у праві спільної власності на будинок відповідачами не спростовано. Тому вважала рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У липні 2020 року ОСОБА_3 подав відзив на касаційну скаргу, в якому зазначив, що оскаржуване судове рішення апеляційного суду є законним та обґрунтованим, підстави для його скасування відсутні.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Сторони у справі є співвласниками житлового будинку АДРЕСА_1, а саме: ОСОБА_1 є власником 30/100 часток, ОСОБА_2 - 18/100 часток, ОСОБА_3 - 17/100 часток, ОСОБА_4 - 35/100 часток.

Фактично в натурі частки сторін виділені в окремі приміщення та складають окремі квартири. Даний об`єкт нерухомості являє собою окремо розташоване домоволодіння (садиба), до складу якого входять житловий будинок та господарські споруди.

У висновку експерта судової будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи від 17 травня 2019 року № 47/05-2019 зазначено, що виділити частку ОСОБА_1, як передбачено пунктом 6 постанови Пленуму Верховного суду України від 04 жовтня 1991 року № 7 (зі змінами) в житловому будинку, розташованому по АДРЕСА_1, відповідно до ідеальної частки в розмірі 30/100, не вбачається можливим.

Дослідження щодо можливості поділу житлового будинку, господарських будівель та споруд між співвласниками будинковолодіння не проводилося в зв`язку із відсутністю: матеріалів технічної інвентаризації на досліджуване будинковолодіння, які актуальні на дату проведення дослідження; відомостей про правовий статус здійснених прибудов (добудов, перепланувань, реконструкції та ін.); відомостей про перерахунок ідеальних часток співвласників в зв`язку із здійсненням добудов (прибудов), а також в зв`язку із не забезпечення доступу до квартир №№ 1, 4, 5 в житловому будинку по АДРЕСА_1, в зв`язку з чим не вбачається встановити: об`ємно-планувальне рішення квартири (приміщень); технічний стан основних конструктивних елементів; інженерне обладнання (оснащення); рівень внутрішнього оздоблення та стану (а.с. 137-168,т. 1).

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з пунктами 1, 4 частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частин першої, другої статті 400 ЦПК України Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіряє правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.

Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржуване судове рішення апеляційного суду ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.


................
Перейти до повного тексту