1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


ПОСТАНОВА
Верховної Ради України
Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, парламентів та урядів її держав-членів, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей у зв’язку з черговим актом тероризму російської федерації - підривом Каховської гідроелектростанції імені П.С. Непорожнього
Верховна Рада України постановляє:
1. Схвалити Звернення Верховної Ради України до Організації Об’єднаних Націй, парламентів та урядів її держав-членів, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей у зв’язку з черговим актом тероризму російської федерації - підривом Каховської гідроелектростанції імені П.С. Непорожнього (додається).
2. Доручити Голові Верховної Ради України забезпечити невідкладне направлення тексту Звернення до Організації Об’єднаних Націй, парламентів та урядів її держав-членів, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей.
3. Ця Постанова набирає чинності з дня її прийняття.

Голова Верховної Ради України

Р. СТЕФАНЧУК

м. Київ
10 червня 2023 року
№ 3142-IX


ЗВЕРНЕННЯ
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
до Організації Об’єднаних Націй, парламентів та урядів її держав-членів, міжнародних організацій та їх парламентських асамблей у зв’язку з черговим актом тероризму російської федерації - підривом Каховської гідроелектростанції імені П.С. Непорожнього
У ніч на 6 червня 2023 року збройні сили російської федерації вчинили надмасштабний терористичний акт - керований підрив Каховської гідроелектростанції імені П.С. Непорожнього, розташованої поблизу міста Нова Каховка на тимчасово окупованій території Херсонської області. Це спричинило техногенну катастрофу: зруйновано верхню частину греблі, яка була останньою сходинкою Дніпровського каскаду гідроелектростанцій і утримувала водосховище об’ємом 18,2 кубічного кілометра, внаслідок чого розпочався неконтрольований витік води. Тисячі людей позбавлені житла та потребують евакуації, завдано незворотної шкоди навколишньому природному середовищу, втрачено природні ресурси.
Мінування Каховської гідроелектростанції імені П.С. Непорожнього було здійснене російськими окупантами одразу після її захоплення в перші тижні повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. Відтак підрив цієї гідроелектростанції став черговим заздалегідь спланованим актом державного тероризму, що створив смертельну небезпеку для людей і всього живого по обидва береги р. Дніпра нижче Каховського водосховища, та беззаперечним і безпрецедентним актом екоциду, вплив якого виходить далеко за межі України і зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону.
Цей злочин російської федерації є не лише актом тероризму, екоциду, а й воєнним злочином відповідно до Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, Додаткового протоколу до неї 1977 року, а також порушенням Конвенції Організації Об’єднаних Націй про заборону військового або будь-якого ворожого використання засобів впливу на природне середовище 1977 року. Згідно з положеннями міжнародного гуманітарного права держава-окупант відповідає за все, що відбувається на тимчасово окупованій території, яка перебуває під її ефективним контролем.
Через критично низький рівень води у Каховському водосховищі сотні тисяч українців уже мають проблеми з постачанням питної води, включаючи 600 тисяч жителів міста Кривого Рогу, а також мешканців інших населених пунктів, зокрема на тимчасово окупованому російською федерацією Кримському півострові.
Водночас ця катастрофа знищила сільськогосподарські угіддя з посівами на значних територіях і фактично унеможливила ведення сільськогосподарського виробництва у Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, які використовували воду для меліоративних систем з Каховського водосховища. Це призведе до істотного погіршення якості ґрунтів, зменшення обсягів сільськогосподарського виробництва, що неминуче вплине на продовольчу безпеку в усьому світі та може спричинити неконтрольовані міграційні процеси.
Підрив греблі Каховської гідроелектростанції імені П.С. Непорожнього став продовженням російської політики геноциду Українського народу та черговою промовистою відповіддю кремля політикам, які закликають до мирних перемовин із російською федерацією на будь-яких умовах.
Зниження рівня води в Каховському водосховищі та зупинення водопостачання для експлуатаційних потреб істотно підвищує ризик виникнення аварії на найбільшій в Європі Запорізькій атомній електростанції та створює реальну радіаційну загрозу для усього континенту, гуманітарну та екологічну небезпеку не лише населенню України, а й Чорноморського регіону та Європи.
Значної шкоди зазнали річкові та морська екосистеми. Вкрай негативного впливу зазнає екосистема України загалом, її об’єкти природно-заповідного фонду та Смарагдової мережі, а також водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення головним чином як середовище існування водоплавних птахів, що охороняються відповідно до Рамсарської конвенції 1971 року. Крім прямої шкоди екосистемі внаслідок масштабного підтоплення українських територій, виникає серйозна загроза забруднення акваторії Чорного моря внаслідок руйнувань машинної зали Каховської гідроелектростанції, де відбувся витік близько 150 тонн мастила. Змивання з поверхні ґрунту агрохімікатів, біологічних відходів, нафтопродуктів та потрапляння їх у море збільшить масштаб наслідків екологічної катастрофи, що може призвести до спалахів масових інфекційних захворювань та погіршення умов життя загалом.

................
Перейти до повного тексту