1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


АДМІНІСТРАЦІЯ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ ТА ЗАХИСТУ ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.11.2024 № 655
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 грудня 2024 року
за № 1880/43225
Про затвердження Порядку акредитації з безпеки комунікаційно-інформаційних систем (інформаційно-комунікаційних систем), де обробляється інформація НАТО з обмеженим доступом
Відповідно до статті 7 Адміністративних домовленостей щодо охорони інформації з обмеженим доступом між Урядом України та Організацією Північноатлантичного Договору, ратифікованих Законом України від 24 травня 2017 року № 2068-VIII, підпунктів 95-9, 95-10 пункту 4, пункту 10 Положення про Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 411, та з метою забезпечення акредитації з безпеки комунікаційно-інформаційних систем (інформаційно-комунікаційних систем), де обробляється інформація НАТО з обмеженим доступом, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок акредитації з безпеки комунікаційно-інформаційних систем (інформаційно-комунікаційних систем), де обробляється інформація НАТО з обмеженим доступом, що додається.
2. Директору Департаменту захисту інформації Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

Голова Служби

Юрій МИРОНЕНКО

ПОГОДЖЕНО:

Т. в. о. Міністра закордонних справ України

Перший заступник
Міністра цифрової трансформації України

Міністр оборони України

Заступник Голови Служби безпеки України



Євген ПЕРЕБИЙНІС


Олексій ВИСКУБ

Рустем УМЄРОВ

Сергій НАУМІОК
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Адміністрації
Державної служби
спеціального зв’язку
та захисту інформації України
13 листопада 2024 року № 655
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 грудня 2024 року
за № 1880/43225
Порядок
акредитації з безпеки комунікаційно-інформаційних систем (інформаційно-комунікаційних систем), де обробляється інформація НАТО з обмеженим доступом
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру акредитації з безпеки комунікаційно-інформаційних систем (інформаційно-комунікаційних систем), де обробляється інформація НАТО з обмеженим доступом, що доступна (поширюється) для України та використовується органами державної влади, підприємствами, установами і організаціями України (далі — УКР-НАТО ІКС).
2. Акредитація з безпеки УКР-НАТО ІКС проводиться з метою перевірки, аналізу, оцінки та підтвердження належного рівня впроваджених заходів безпеки УКР-НАТО ІКС щодо їх відповідності вимогам нормативно-правових актів України та НАТО з питань охорони та захисту інформації.
Основним елементом акредитації з безпеки УКР-НАТО ІКС є визначення прийнятного рівня залишкового ризику, який необхідно контролювати протягом усього життєвого циклу УКР-НАТО ІКС.
3. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
акредитація з безпеки УКР-НАТО ІКС — процес підтвердження відповідності вимогам щодо забезпечення достатнього рівня захисту УКР-НАТО ІКС з урахуванням умов конфіденційності, цілісності, доступності, безвідмовності та ідентифікації, встановленим нормативно-правовими актами з питань охорони та захисту інформації;
власник УКР-НАТО ІКС — органи державної влади, підприємства, установи і організації, яким належить право власності на систему;
життєвий цикл УКР-НАТО ІКС — сукупність стадій та етапів, які проходить комунікаційно-інформаційна система (інформаційно-комунікаційна система) в своєму розвитку від дати прийняття рішення про початок її створення до дати виведення з експлуатації/утилізації обладнання;
національний Безпековий акредитаційний орган (далі — національний БАО) — державний орган, відповідальний за організацію акредитації з безпеки УКР-НАТО ІКС. Функції національного БАО відповідно до Адміністративних домовленостей щодо охорони інформації з обмеженим доступом між Урядом України та Організацією Північноатлантичного Договору, ратифікованих Законом України від 24 травня 2017 року № 2068-VIII (далі — Адміністративні домовленості), виконує Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України;
орган безпеки — державний орган, відповідальний за імплементацію заходів з охорони інформації НАТО з обмеженим доступом, забезпечення впровадження мінімальних стандартів охорони та поводження з інформацією з обмеженим доступом, обмін якою здійснюється між Україною та НАТО, нагляд і контроль за їх дотриманням;
свідоцтво про акредитацію з безпеки УКР-НАТО ІКС — документально оформлений результат процесу, який підтверджує відповідність УКР-НАТО ІКС вимогам нормативно-правових актів з питань охорони та захисту інформації.
Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Адміністративних домовленостях, Законах України "Про Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України", "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про державну таємницю", Положенні про технічний захист інформації в Україні, затвердженому Указом Президента України від 27 вересня 1999 року № 1229, Правилах забезпечення захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2006 року № 373, Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939 (далі — Порядок 939), Типовій інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 736, Правилах забезпечення охорони інформації НАТО з обмеженим доступом в Україні, затверджених наказом Служби безпеки України, Міністерства закордонних справ України, Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 16 червня 2023 року № 224/ДСК/55/ДСК/157/ДСК, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03 липня 2023 року за № 1129/40185 (далі — Правила), Інструкції з організації та забезпечення безпеки криптографічного захисту службової інформації, затвердженій наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України від 24 червня 2019 року № 102/ДСК, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 28 серпня 2019 року за № 993/33964.
4. Відповідно до пункту 1 статті 3 Адміністративних домовленостей грифи обмеження доступу України та НАТО співвідносяться таким чином:
В Україні У НАТО
Цілком таємно (далі — ЦТ) NATO SECRET (далі — NS)
Таємно (далі — Т) NATO CONFIDENTIAL (далі — NC)
Для службового користування (далі — ДСК) NATO RESTRICTED (далі — NR)
5. Об’єктом акредитації з безпеки є УКР-НАТО ІКС.
6. Суб’єктами акредитації з безпеки УКР-НАТО ІКС є:
національний БАО;
орган безпеки;
власник УКР-НАТО ІКС.
II. Особливості захисту інформації НАТО в УКР-НАТО ІКС
1. Загальні аспекти
1. УКР-НАТО ІКС підлягають обов’язковій акредитації з безпеки. Акредитація з безпеки УКР-НАТО ІКС здійснюється з метою встановлення достатнього рівня захисту УКР-НАТО ІКС та інформації НАТО, яка обробляється в УКР-НАТО ІКС, а також підтримки цього рівня з урахуванням умов конфіденційності, цілісності, доступності, безвідмовності та ідентифікації.
Для досягнення цих цілей має застосовуватися збалансований набір заходів безпеки (фізичної, персоналу, інформації, УКР-НАТО ІКС), а саме:
забезпечення конфіденційності, цілісності та доступності інформації шляхом контролю доступу до інформації НАТО з обмеженим доступом, яка обробляється в УКР-НАТО ІКС, підтримки системних сервісів і ресурсів;
забезпечення надійної ідентифікації та автентифікації осіб, пристроїв і сервісів, які мають доступ до УКР-НАТО ІКС, підтвердження ідентифікації та автентифікації користувачів УКР-НАТО ІКС;
неухильне дотримання користувачами інструкцій, правил роботи в УКР-НАТО ІКС.
2. Вимоги з безпеки в УКР-НАТО ІКС визначаються нормативно-правовими актами України, зокрема цим Порядком та імплементованими нормативними документами НАТО в сфері охорони та захисту інформації відповідно до вищого ступеня обмеження доступу до інформації, яка буде оброблятися в УКР-НАТО ІКС, умов і особливостей функціонування конкретної УКР-НАТО ІКС.
3. Акредитація з безпеки УКР-НАТО ІКС з грифами обмеження доступу ДСК/NR, які мають мережеві з’єднання, Т/NC, ЦТ/NS здійснюється відповідно до вимог цього Порядку з урахуванням вимог політики НАТО C-M(2002)49-REV1. Security Within the North Atlantic Treaty Organization (NATO) та підтримуючих директив.
Акредитація з безпеки УКР-НАТО ІКС з грифом обмеження доступу ДСК/NR, які не мають мережевих з’єднань, здійснюється відповідно до національної процедури шляхом підтвердження відповідності комплексної системи захисту інформації з урахуванням вимог нормативного документа НАТО AC/322-D/0048-REV3 (INV). Technical and Implementation Directive on CIS Security.
4. Забезпечення захисту інформації в УКР-НАТО ІКС має здійснюватися протягом усього життєвого циклу УКР-НАТО ІКС у всіх режимах її функціонування та на всіх технологічних етапах обробки інформації.
5. Власник УКР-НАТО ІКС зобов’язаний негайно інформувати національний БАО та орган безпеки про будь-які події, що можуть вплинути на безпеку УКР-НАТО ІКС.
6. Національний БАО надає консультативну та методичну допомогу власникам УКР-НАТО ІКС, проводить перевірку впроваджених заходів безпеки в УКР-НАТО ІКС щодо їх відповідності вимогам законодавства та надає рекомендації стосовно коригувальних заходів.
2. Служба захисту інформації або призначені особи, відповідальні за забезпечення захисту інформації НАТО з обмеженим доступом в УКР-НАТО ІКС
1. Власник УКР-НАТО ІКС утворює службу захисту інформації або призначає відповідальних осіб за забезпечення охорони та захисту інформації НАТО з обмеженим доступом в УКР-НАТО ІКС (далі — СЗІ/ПО УКР-НАТО ІКС), на яку (-их) покладається завдання з організації, координації та виконання робіт із побудови УКР-НАТО ІКС та забезпечення в межах компетенції охорони та захисту інформації НАТО з обмеженим доступом, адміністрування і контролю.
2. Функції СЗІ/ПО УКР-НАТО ІКС:
розробка та погодження організаційно-технічних рішень на створення УКР-НАТО ІКС;
визначення необхідної (обґрунтованої) кількості користувачів УКР-НАТО ІКС та їх прав доступу до УКР-НАТО ІКС;
розробка та погодження з національним БАО документів з безпеки УКР-НАТО ІКС в обсязі, визначеному пунктом 1 глави 2 розділу III цього Порядку;
проведення в межах компетенції інструктажів і навчань користувачів УКР-НАТО ІКС з питань охорони та захисту інформації в УКР-НАТО ІКС;
оформлення, збереження та ведення технічної та експлуатаційної документації на УКР-НАТО ІКС;
проведення періодичної перевірки середовища безпеки УКР-НАТО ІКС, технічних засобів, облікових записів користувачів УКР-НАТО ІКС;
проведення заходів спільно з підрозділом реєстрації документів НАТО щодо з’ясування та усунення обставин, що призвели до порушень безпеки в УКР-НАТО ІКС, інформування про це національного БАО, а також за фактами виявлених порушень проведення службових розслідувань, службової перевірки, розслідування інциденту інформаційної безпеки тощо (далі — службові розслідування) в порядку, встановленому законодавством;
забезпечення експлуатації, функціонування, налаштування апаратних, програмних, програмно-апаратних засобів захисту інформації УКР-НАТО ІКС та здійснення поточного контролю за ними;
проведення заходів щодо виведення УКР-НАТО ІКС з експлуатації.
3. СЗІ/ПО УКР-НАТО ІКС спільно з підрозділом реєстрації документів НАТО здійснює оцінку ризиків безпеки УКР-НАТО ІКС, керуючись військовим стандартом "ВСТ 01.008.002–2021 (01). "Захист інформації з обмеженим доступом. Управління ризиками з безпеки комунікаційно-інформаційних систем, де обробляється інформація НАТО з обмеженим доступом. Настанова (AC/35-D/1017-REV3, Guidelines for Security Risk Management (SRM) оf Communication and Information Systems (CIS), IDT)".
4. Результати оцінки ризиків безпеки оформлюються в окремий документ (Оцінка ризиків безпеки УКР-НАТО ІКС), який затверджується власником УКР-НАТО ІКС та зберігається у нього.
СЗІ/ПО УКР-НАТО ІКС протягом життєвого циклу УКР-НАТО ІКС здійснює періодичну оцінку ризиків безпеки з метою актуалізації процесів управління активами та протидії загрозам.
5. СЗІ/ПО УКР-НАТО ІКС повинна забезпечити виконання заходів безпеки для охорони та захисту інформації в УКР-НАТО ІКС відповідно до вимог національних нормативно-правових актів з урахуванням вимог політики НАТО C-M(2002)49-REV1. Security Within the North Atlantic Treaty Organization (NATO) та підтримуючих директив.
Заходи з безпеки повинні виконуватися протягом усього життєвого циклу УКР-НАТО ІКС.
Заходи з безпеки УКР-НАТО ІКС мають постійно оновлюватися та доповнюватися актуальними вимогами із забезпечення охорони та захисту інформації НАТО з обмеженим доступом.
3. Користувачі УКР-НАТО ІКС
1. Користувачі, яким надається доступ до інформації, що циркулює в УКР-НАТО ІКС і має гриф обмеження доступу Т/NC і вище, а також особи, які не мають безпосередньо доступу до інформації, яка обробляється в УКР-НАТО ІКС, але мають доступ до підтримуючих системних сервісів і ресурсів, повинні мати відповідну форму допуску до державної таємниці та сертифікат особового допуску НАТО.
2. Користувачі УКР-НАТО ІКС зобов’язані дотримуватися вимог щодо забезпечення режиму обмеження доступу під час роботи в УКР-НАТО ІКС та обробки інформації НАТО з обмеженим доступом.
4. Вимоги щодо фізичного середовища УКР-НАТО ІКС
1. Власник УКР-НАТО ІКС визначає приміщення/зони, в яких буде розташована УКР-НАТО ІКС, з урахуванням вимог Порядку 939, Правил та з дотриманням вимог нормативного документа НАТО AC/35-D/2001-REV3. Directive on Physical Security.
2. При визначенні рівня (оцінки ризику безпеки) фізичної безпеки приміщення/зони, в якому(-ій) має бути реалізовано фізичний захист інформації, необхідно враховувати основні критерії оцінки відповідно до вимог політики НАТО C-M(2002)49-REV1. Security Within the North Atlantic Treaty Organization (NATO) та підтримуючих директив, а саме:
категорію та ступінь обмеження доступу до інформації;
кількість (Мб, томи, аркуші, вироби) та вид (електронний, паперовий, окремі вироби тощо) інформації з обмеженим доступом, яка зберігається та/або обробляється в приміщенні/зоні та УКР-НАТО ІКС;
контроль за доступом до приміщень/зон з визначенням переліку осіб, які мають право доступу до цих приміщень/зон;
загрози від ворожих спецслужб, а також внутрішні загрози (тероризм, шпигунство, диверсії, саботаж, організована злочинність).
3. Заходи з фізичної безпеки розробляються з метою:
своєчасного виявлення та стримування внутрішніх загроз, а також запобігання виникненню цих загроз;
контролю та обмеження кола осіб, яким надається доступ до приміщень/зон відповідно до їх посадових обов’язків, форми допуску до державної таємниці та рівня сертифікатів особового допуску НАТО;
запобігання, виявлення загроз безпеки та негайного вжиття заходів, спрямованих на їх усунення.
5. Криптографічний захист інформації НАТО з обмеженим доступом в УКР-НАТО ІКС
1. Для передачі інформації НАТО з обмеженим доступом в УКР-НАТО ІКС за межі приміщення (зони) необхідно здійснювати криптографічний захист інформації за допомогою криптографічного обладнання.
2. Порядок застосування криптографічного обладнання та матеріалів для захисту інформації НАТО з обмеженим доступом визначено в розділі 11 "Криптографічна безпека" додатка "F" політики НАТО C-M(2002)49-REV1. Security Within the North Atlantic Treaty Organization (NATO)
3. Для передачі інформації НАТО з грифом обмеження доступу ЦТ/NS в УКР-НАТО ІКС використовується сертифіковане криптографічне обладнання відповідно до переліку, затвердженого Військовим комітетом НАТО.
4. Для передачі інформації НАТО з грифом обмеження доступу Т/NC або ДСК/NR в УКР-НАТО ІКС використовується сертифіковане криптографічне обладнання відповідно до переліку, затвердженого Військовим комітетом НАТО або державою — членом НАТО.
5. Вибір сертифікованого криптографічного обладнання здійснює власник УКР-НАТО ІКС за погодженням з національним БАО.
6. Вибір і погодження використання криптографічного обладнання здійснюються відповідно до процедур, визначених нормативним документом НАТО MCM-0008-2020 Process for Non-NATO Nations and International Organizations for the Provision and Procurement of NATO-Approved Cryptographic Systems.
7. Отримання, контроль, видача, експлуатація та виведення з експлуатації криптографічних матеріалів та засобів криптографічного захисту інформації (криптографічне обладнання) НАТО (апаратних/програмних засобів і ключів до них) здійснюються органом спеціального зв’язку/службою криптографічного захисту інформації власника УКР-НАТО ІКС через Головний центр реєстрації документів НАТО з обмеженим доступом Міністерства закордонних справ України (далі — Головний центр) та підрозділи реєстрації документів НАТО.
Проведення таких процедур відбувається під контролем національного БАО та органу безпеки відповідно до вимог національних нормативно-правових актів з урахуванням нормативних документів НАТО з питань охорони та захисту інформації.

................
Перейти до повного тексту