1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ ЯДЕРНОГО РЕГУЛЮВАННЯ УКРАЇНИ
НАКАЗ
27.09.2024 м. Київ № 1071
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
12 листопада 2024 р. за № 1696/43041
Про затвердження Загальних положень захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання
Відповідно до статей 8 та 24 Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", підпункту 7 пункту 4 Положення про Державну інспекцію ядерного регулювання України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 363,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Загальні положення захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання, що додаються.
2. Управлінню з питань ядерної захищеності та гарантій (Сергій ЛОПАТІН) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України у встановленому законодавством порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
 

Голова - Головний державний інспектор
з ядерної та радіаційної безпеки України

Олег КОРІКОВ

ПОГОДЖЕНО:

 

Заступник Голови
Служби безпеки України

Сергій НАУМЮК

Міністр внутрішніх
справ України

Ігор КЛИМЕНКО

Голова Державної служби України
з надзвичайних ситуацій

Андрій ДАНИК

Голова Національної
поліції України

Іван ВИГІВСЬКИЙ

Міністр захисту довкілля
та природних ресурсів України

Світлана ГРИНЧУК

Перший заступник Голови
Державного агентства України
з управління зоною відчуження

Андрій ТИМЧУК

Міністр охорони
здоров'я України

Віктор ЛЯШКО

Т. в. о. віцепрезидента НАН України
академік НАН України

Олександр КИРИЛЕНКО

Міністр енергетики України

Герман ГАЛУЩЕНКО
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної інспекції ядерного регулювання України
27 вересня 2024 року № 1071
Загальні положення захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання
I. Загальні положення
1. Ці Загальні положення встановлюють основи та загальні принципи забезпечення захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання (далі - ядерні установки та радіоактивні матеріали).
2. Ці Загальні положення застосовуються під час здійснення діяльності, пов'язаної із забезпеченням захищеності ядерних установок та радіоактивних матеріалів, і поширюються на ядерні установки, радіоактивні матеріали, об'єкти, призначені для поводження з радіоактивними відходами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання.
3. Ці Загальні положення є обов'язковими для юридичних та фізичних осіб - підприємців, які провадять чи заявили про намір провадити діяльність у сфері використання ядерної енергії.
4. У цих Загальних положеннях терміни вживаються в таких значеннях:
загроза - наміри особи або групи осіб, які мають мотивацію та можливості вчинити злочинну дію щодо ядерних установок, радіоактивних матеріалів, об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, та пов'язаної з цим діяльності;
заходи захищеності - сукупність дій або засобів, спрямованих на запобігання здійсненню злочинних дій щодо ядерних установок, радіоактивних матеріалів, об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами та іншими джерелами іонізуючого випромінювання, виявлення таких дій та реагування на них.
Інші терміни вживаються в значеннях, наведених у Законах України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання", "Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії", "Про інформацію", "Про основні засади забезпечення кібербезпеки України", а також у Порядку визначення рівня фізичного захисту ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання відповідно до їх категорії, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 року № 625 (далі - Порядок визначення рівня фізичного захисту), та Порядку взаємодії органів виконавчої влади та юридичних осіб, які провадять діяльність у сфері використання ядерної енергії, в разі виявлення радіоактивних матеріалів у незаконному обігу, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 813 (далі - Порядок взаємодії).
5. У цих Загальних положеннях вживаються такі скорочення:
ДІВ - джерела іонізуючого випромінювання;
ДСФЗ - державна система фізичного захисту;
РАВ - радіоактивні відходи;
РМ - радіоактивні матеріали;
СФЗ - системи фізичного захисту;
ЯМ - ядерні матеріали;
ЯУ - ядерні установки.
II. Основні положення захищеності ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання
1. Захищеність ЯУ, ЯМ, РАВ, інших ДІВ (далі - захищеність ЯУ та РМ) забезпечується дотриманням основних принципів державної політики у сфері використання ядерної енергії, цілей та завдань ядерної та радіаційної безпеки.
2. Захищеність ЯУ та РМ є станом безпеки у сфері використання ядерної енергії, за якого досягаються цілі фізичного захисту та забезпечується протидія проєктній загрозі, виконуються вимоги інформаційної безпеки та кібербезпеки на ЯУ, об'єктах, призначених для поводження з РАВ та іншими ДІВ.
3. Метою захищеності ЯУ та РМ є захист персоналу, населення та навколишнього природного середовища від неприйнятних радіаційних наслідків вчинення диверсії, які призвели або можуть призвести до опромінення персоналу та населення, радіоактивного забруднення навколишнього природного середовища вище встановлених норм радіаційної безпеки.
4. Захищеність ЯУ та РМ забезпечується впровадженням заходів з фізичного захисту, запобігання незаконному обігу РМ, оцінки загроз, забезпечення надійності та підготовки персоналу і культури захищеності, захисту інформації та кіберзахисту, а також взаємодією заходів захищеності ЯУ та РМ з ядерною та радіаційною безпекою і гарантіями нерозповсюдження ядерної зброї на всій території України.
5. Захищеність ЯУ та РМ забезпечують:
суб'єкти ДСФЗ, визначені Законом України "Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання";
органи державної влади, представники яких беруть участь у заходах із запобігання незаконному обігу РМ згідно з Порядком взаємодії.
6. Експлуатуючі організації та інші ліцензіати у своїй діяльності забезпечують захищеність ЯУ і об'єктів, призначених для поводження з РАВ та іншими ДІВ, і під час поводження з РМ шляхом створення ефективної СФЗ, запобігання незаконному обігу РМ, забезпечення інформаційної безпеки, кібербезпеки та культури захищеності з метою ефективної протидії потенційним правопорушникам, властивості та характеристики яких визначені в проєктній загрозі.
III. Національна оцінка загроз
1. Державна інспекція ядерного регулювання України організовує роботу з оцінки загроз вчинення диверсії, крадіжки або будь-якого іншого неправомірного вилучення РМ та визначення проєктної загрози.
2. Визначення, підтвердження, оцінка загроз, розроблення проєктної загрози, її актуалізація та підтримка здійснюються на основі інформації щодо загроз, отриманої органами державної влади, які залучаються до оцінки загроз та визначення проєктної загрози.
3. Прийнята проєктна загроза є основою для розроблення заходів і забезпечення ресурсів для постійного підтримання захищеності ЯУ та РМ на території України.
4. На підставі прийнятої проєктної загрози експлуатуючі організації та інші ліцензіати розробляють, погоджують та затверджують об'єктові проєктні загрози. Перелік радіаційно небезпечних об'єктів в Україні, для яких розробляється об'єктова проектна загроза, затверджений наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 17 грудня 2012 року № 238, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 січня 2013 року за № 21/22553.
На основі затвердженої об'єктової проєктної загрози експлуатуючі організації та інші ліцензіати визначають, створюють та підтримують СФЗ.
5. Оцінка загроз, розроблення та впровадження проєктної загрози й об'єктових проєктних загроз здійснюється з дотриманням вимог законодавства щодо захисту інформації.
IV. Заходи забезпечення надійності та підготовки персоналу
1. Для забезпечення захищеності ЯУ та РМ органи державної влади, експлуатуючі організації та інші ліцензіати розробляють і здійснюють заходи з підбору та підготовки працівників та керівників, які залучаються до виконання особливих робіт. Ці заходи передбачають:
забезпечення надійності персоналу, зокрема благонадійності;
забезпечення та підтримання належного рівня кваліфікації персоналу;
формування та розвиток культури захищеності.
2. Надійність персоналу характеризується його професійною придатністю та здатністю забезпечувати виконання визначених функцій у заданих умовах. Заходи забезпечення надійності персоналу спрямовані на запобігання загрозі здійснення протиправної дії або бездіяльності щодо ЯУ та РМ.
3. Найважливішим елементом надійності персоналу є його благонадійність, яка полягає у проведенні спеціальної перевірки всіх відомостей, що подають про себе фізичні особи, які бажають виконувати роботи на ЯУ, об'єктах, призначених для поводження з РАВ та іншими ДІВ. Ці заходи здійснюються відповідно до Закону України "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку" та Порядку проведення спеціальної перевірки для надання фізичним особам допуску до виконання особливих робіт на ядерних установках з ядерними матеріалами, радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1997 року № 1471 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15 березня 2006 року № 284).
4. Заходи із забезпечення та підтримання належного рівня кваліфікації персоналу здійснюються на основі державної системи професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації персоналу з фізичного захисту, обліку та контролю ЯМ відповідно до вимог Положення про державну систему професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2012 року № 263.
5. Заходи з формування, розвитку та підтримання високого рівня культури захищеності здійснюються з метою зменшення ризику виникнення порушень, що загрожують захищеності ЯУ та РМ, із врахуванням людського фактора. Розробка та здійснення заходів забезпечується органами державної влади, експлуатуючими організаціями та іншими ліцензіатами відповідно до Порядку функціонування державної системи фізичного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2011 року № 1337. Виконання заходів, оцінка ефективності цих заходів та стану культури захищеності здійснюються відповідно до Порядку формування та розвитку культури захищеності ядерних установок та об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання, затвердженого наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 25 липня 2013 року № 76, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2013 року за № 1543/24075, та Інструкції з проведення оцінки стану культури захищеності ядерних установок, об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, іншими джерелами іонізуючого випромінювання, затвердженої наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 25 липня 2013 року № 76, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 вересня 2013 року за № 1544/24076.

................
Перейти до повного тексту