- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
НАКАЗ
16.05.2022 № 290
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 травня 2022 р.
за № 584/37920
Про затвердження інструкцій з виявлення, локалізації та ліквідації китайського жука-вусача і стовбурової соснової нематоди
Відповідно до
статей 5,
10,
12,
33 і
34 Закону України "Про карантин рослин", пункту 65 розділу 3 "Фітосанітарні заходи"
Всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV "Торгівля і питання, пов’язані з торгівлею" Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 228-р, та пунктів 401 і 402 плану
заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106,
Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124 (із змінами), НАКАЗУЮ:
1. Затвердити такі, що додаються:
1) Інструкцію з виявлення, локалізації та ліквідації китайського жука-вусача;
2. Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів забезпечити подання цього наказу в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
Перший заступник Міністра | Т. Висоцький |
ПОГОДЖЕНО: Т.в.о. Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Голова Державного агентства лісових ресурсів України Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України | А. Вовнюк Ю. Болоховець Р. Стрілець |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
аграрної політики
та продовольства України
16 травня 2022 року № 290
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 травня 2022 р.
за № 584/37920
ІНСТРУКЦІЯ
з виявлення, локалізації та ліквідації китайського жука-вусача
I. Загальні положення
1. Ця Інструкція визначає комплекс фітосанітарних заходів, який включає виявлення, локалізацію та ліквідацію китайського жука-вусача - Anoplophora chinensis Forst. (далі - A. chinensis).
2. Ця Інструкція є обов’язковою для державних фітосанітарних інспекторів, інших посадових осіб органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.
II. Визначення термінів
1. У цій Інструкції терміни вживаються в такому значенні:
буферна зона - територія, що оточує карантинну зону або межує з нею та встановлюється з метою мінімізації ймовірності поширення шкідливого організму всередину або назовні цієї території із застосуванням фітосанітарних заходів;
вогнище (осередок) - територія, на якій нещодавно виявлено популяцію шкідливого організму або на якій відбулося значне збільшення виявленої раніше популяції;
рослини-господарі - рослини (у тому числі садивний матеріал, крім насіння), які мають стовбур або кореневу шийку діаметром не менше одного сантиметра в найширшій частині родів: клен (Acer spp.), гіркокаштан звичайний або кінський каштан звичайний (Aesculus hippocastanum), вільха (Alnus spp.), береза (Betula spp.), граб (Carpinus spp.), цитрус (Citrus spp.), дерен (Cornus spp.), ліщина (Corylus spp.), ірга (Amelanchier), кизильник (Cotoneaster spp.), глід (Crataegus spp.), бук (Fagus spp.), лагерстремія, індійський бузок (Lagerstroemia spp.), яблуня (Malus spp.), платан (Platanus spp.), тополя (Populus spp.), слива (Prunus spp.), лавровишня (Prunus laurocerasus), груша (Pyrus spp.), троянда, шипшина (Rosa spp.), верба (Salix spp.), в’яз (Ulmus spp.).
2. Інші терміни в цій Інструкції вживаються у значеннях, наведених у
Законі України "Про карантин рослин" (далі - Закон) та
Порядку проведення інспектування, огляду, фітосанітарної експертизи (аналізів), повторної фітосанітарної (арбітражної) експертизи (аналізів), нагляду, обстеження, моніторингу, знезараження об’єктів регулювання, оформлення сертифікатів, передбачених Законом України "Про карантин рослин", контролю за проведенням огляду в частині відбору зразків та вибіркового контролю за проведенням фітосанітарної експертизи (аналізів), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2019 року № 1177 (далі - Порядок).
III. Виявлення A. chinensis
1. Виявлення A. chinensis здійснюється з урахуванням положень цього розділу шляхом проведення інспектування, огляду, у тому числі відбору зразків, фітосанітарної експертизи (аналізів), обстеження та/або моніторингу відповідно до законодавства.
2. Цикл розвитку A. chinensis триває один - два роки в його природному ареалі (може тривати три роки і довше в більш холодних кліматичних умовах Північної Європи). Імаго живуть приблизно один - три місяці, як правило, у період із травня по серпень. Самки після додаткового харчування відкладають яйця по одному в Т-подібні (конічні) насічки розміром три - чотири міліметра, вигризені ними в корі стовбура на висоті до 70 см над поверхнею землі, або на надземних ділянках кореня. Одна самка відкладає близько 70 яєць. Личинки, живлячись, прокладають личинкові ходи у стовбурі безпосередньо під корою, на зиму заглиблюються в деревину на кілька сантиметрів. Зазвичай 90 % популяції всіх личинок знаходиться нижче рівня землі, проте іноді їх активність може спостерігатися на висоті чотирьох метрів над поверхнею ґрунту.
Залялькування личинок відбувається у верхній частині зони живлення. Після відродження з лялечки молоді жуки A. chinensis прогризають вихідні (льотні) отвори правильної круглої форми діаметром 10-15 мм (розмір отворів може коливатися від 6 до 20 мм). Імаго, які відродилися, піднімаються вгору по стовбуру, живлячись корою молодих гілок на бічних пагонах дерева.
Імаго A. chinensis завдовжки 21-37 мм, чорні, блискучі, з 10-12 білими крапками різного розміру на кожному з надкрил. Ноги синюваті із чорними плямами. Самець дещо менший за самку, стрункіший, надкрила повністю вкривають тіло. Антени в самця довші за тіло в 1,7-2 рази, у самок - в 1,2 рази. Антени мають 11 сегментів, забарвлених почергово в чорний (із синім відтінком) і білий кольори. Яйця завдовжки до п’яти мм, циліндричні, з обох кінців звужені, від молочно-білого до жовто-коричневого кольору. Личинка безнога, завдовжки до 45 мм (старшого віку), біло-жовта з коричневою головою. Лялечка біло-жовта, довжиною 24-38 мм, з ногами та довгими спіралеподібними антенами; має надкрила, які лише частково покривають перетинчасті задні крила і вигинаються навколо черевної поверхні тіла.
Характерними ознаками присутності A. chinensis є наявність:
круглих льотних отворів (у надземній частині кореня або стовбурі дерева на висоті близько 70 см над поверхнею ґрунту);
крупної деревної тирси (бурового борошна), яка може скупчуватися біля основи дерева.
Додатковими ознаками присутності A. chinensis є:
сліди живлення імаго на стовбурі та великих гілках (подряпини ділянок кори);
личинкові ходи в стовбурі дерева;
Т-подібні насічки для відкладання яєць розміром три - чотири міліметра. Місця відкладання яєць у цілому важко помітити візуально, на молодих деревах помітне здуття кори на стовбурі.
Імаго A. chinensis є достатньо великими яскравими жуками, яких під час огляду дерев можна помітити на гілках чи стовбурах.
Найбільшу ймовірність виявлення A. chinensis забезпечує відбір зразків із нижньої частини стовбура і підземних деревних частин дерева, обов’язково включаючи кору із тріщинами.
3. Поширення A. chinensis відбувається з:
садивним матеріалом рослин-господарів, передусім, який імпортований із країн, де A. chinensis наявний;
деревиною рослин-господарів;
виробами з деревини рослин-господарів;
дерев’яним пакувальним матеріалом із деревини рослин-господарів.
Природне поширення A. chinensis обмежене, більшість імаго залишаються поруч із деревом, де відбулося відродження з лялечки, або переміщуються на відстань до 50 м від нього. Поодинокі особини, як виняток, можуть перелітати на сумарну відстань до 2000 м на рік.
Обстеження та/або моніторинг з метою виявлення A. chinensis здійснюється в:
лісових насадженнях;
центрах садівництва / розсадниках;
парках;
садах;
місцях виробництва, маркування, та/або зберігання дерев’яного пакувального матеріалу з рослин-господарів;
населених пунктах (дерева вздовж вулиць, доріг тощо);
місцях здійснення фітосанітарного контролю об’єктів регулювання, які ввозяться в Україну;
інших місцях, де імпортовані рослини-господарі можуть зберігатися або вирощуватися.
Обстеження та/або моніторинг, відбір зразків для фітосанітарної експертизи (аналізів), фітосанітарна експертиза (аналізи), повторна фітосанітарна (арбітражна) експертиза (аналізи) здійснюються відповідно до
Порядку.
4. Обстеження та/або моніторинг рослин-господарів та їх кори, проводяться з періодичністю, визначеною в пункті 70
Порядку.
5. Обстеження та/або моніторинг проводять:
для виявлення лялечок A. chinensis протягом квітня, травня;
личинок I-II віків - червня, липня;
личинок III-IV віків - у вересні, жовтні при одно- та дворічному циклах розвитку.
6. Обстеження та/або моніторинг рослин-господарів A. сhinensis здійснюються шляхом:
1) візуального виявлення таких ознак активності A. сhinensis:
личинкові ходи A. сhinensis і личинкові отвори, які краще видно під час зняття кори зі стовбура, що збільшує ймовірність їх виявлення;
льотні отвори імаго становлять приблизно від 10 до 15 мм в діаметрі (діаметр може коливатися від 6 до 20 мм) у надземній частині коренів або стовбурах дерев на висоті до 70 см над поверхнею ґрунту;
наявність бурового борошна, що утворюється під час живлення і активності імаго при прогризанні льотних отворів;
набряк стебел, знебарвлення і деформація кори садивного матеріалу;
імаго, які активно літають або сидять на прогрітій сонцем поверхні, а також ознаки їх додаткового харчування;
2) виявлення потенційних симптомів, спричинених відповідною реакцією рослин-господарів:
в’янення або втрата листя (дефоліація) (потрібно враховувати, що в разі зараження дерев A. сhinensis симптоми в’янення з’являються не відразу);
загибель дерев або відмирання їх надземних частин;
3) відбору зразків рослин-господарів з ознаками, зазначеними в підпункті 1 цього пункту цієї Інструкції, який проводиться з нижньої частини стовбура та деревних підземних частин дерева (глибиною до 40 см). Під час відбору зразків проводиться візуальна перевірка щодо наявності личинок, лялечок та імаго A. сhinensis та подібних видів шкідливих організмів. Відбір зразків від насаджень рослин-господарів A. сhinensis здійснюється згідно здодатком 1 до цієї Інструкції.
7. Обстеження та/або моніторинг на великих площах насаджень проводиться по ходових лініях (просіки, лісові дороги тощо), відстань між якими може змінюватися від 150 до 1 000 метрів.
У разі відсутності явних ознак активності A. сhinensis проводиться відбір зразків у вигляді фрагментів деревини рослин-господарів з надземної частини кореня або стовбура дерева (на висоті до 70 см над поверхнею ґрунту).
8. Обстеження та/або моніторинг рослин-господарів A. сhinensis у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюється за участі представника спеціальної адміністрації установи природно-заповідного фонду, а на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, для яких не створюються спеціальні адміністрації,- за участі посадової особи, відповідальної за охорону навколишнього природного середовища, підприємства, установи та організації, у віданні яких перебувають такі території та об’єкти.
9. З метою спостереження за імаго A. chinensis використовують феромонні пастки бар’єрного типу. Їх розвішують у кроні дерев на висоті 1,5-2 м для:
виявлення вогнища (осередка) A. chinensis - з першої декади квітня по жовтень з розрахунку одна пастка на 500 кв.м, три, чотири пастки на 1 га; для самцевого вакууму - 10 пасток на 1 га. Порядок вибірок - через сім - десять днів;
установлення меж вогнища (осередка) A. chinensis - з квітня по жовтень із розрахунку одна пастка на відстані 50 м, до 1 000 м від вогнища (осередка). Порядок вибірок - через сім - десять днів;
спостереження за розвитком A. chinensis - навесні, з установленням середньодобової температури повітря +10°С, розмішують не менше 10 пасток у різних місцях для спостереження за початком та динамікою льоту імаго та кількістю поколінь; пастки спочатку оглядають щодня (до виявлення A. chinensis), потім - один раз на три - п’ять днів.
................Перейти до повного тексту