1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 23 серпня 2022 р. № 943
Київ
Про затвердження Порядку та умов часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами
Відповідно до частини восьмої статті 11 Закону України "Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок та умови часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами, що додаються.
2. Ця постанова набирає чинності одночасно із введенням в дію Закону України від 24 березня 2022 р. № 2154-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення ефективного функціонування експортно-кредитного агентства".

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 67


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 серпня 2022 р. № 943
ПОРЯДОК
та умови часткової компенсації відсоткової ставки за експортними кредитами
1. Ці Порядок та умови визначають механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у державному бюджеті за програмою "Фінансова підтримка експортерів", які спрямовуються на часткову компенсацію відсоткової ставки за кредитами, наданими за зовнішньоекономічними договорами (контрактами), укладеними із суб’єктами господарювання - українськими експортерами (далі - експортні кредити).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінекономіки.
3. Для отримання часткової компенсації відсоткової ставки за експортним кредитом (далі - компенсація) суб’єкт господарювання - український експортер (далі - позичальник) повинен відповідати таким критеріям:
позичальником є фізична особа підприємець - резидент або юридична особа - резидент, учасниками (засновниками) якого є фізичні або юридичні особи - резиденти, у тому числі громадські об’єднання осіб з інвалідністю, кінцеві бенефіціарні власники (контролери) яких є фізичними особами - резидентами;
позичальник зареєстрований на території України (крім тимчасово окупованих територій);
щодо позичальника не відкрито провадження у справі про банкрутство, він не перебуває у процесі ліквідації. Відповідність позичальника зазначеним вимогам перевіряється з урахуванням інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
позичальник не має на 1 число місяця, в якому буде прийматися рішення щодо надання компенсації, прострочену більш як шість місяців заборгованість із сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету, контроль за справленням яких покладено на органи ДПС;
для новоствореного бізнесу (стартап) позичальник повинен мати бізнес-план щодо реалізації проекту (виконання зовнішньоекономічного договору (контракту), на запровадження якого залучається експортний кредит;
позичальник не віднесений до юридичних або фізичних осіб, до яких застосовуються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), відповідними рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію Указом Президента України щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до Закону України "Про санкції".
4. Компенсація позичальникам надається через уповноважені банки, що підписали з Мінекономіки та приватним акціонерним товариством "Експортно-кредитне агентство" (далі - ЕКА) Меморандум про загальні засади співробітництва (далі - уповноважені банки).
Меморандум підписується з уповноваженими банками, відібраними відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 39, ст. 1762; 2020 р., № 6, ст. 278, № 93, ст. 3004).
5. Компенсація надається позичальникам виключно за умови страхування експортних кредитів ЕКА.
6. Компенсація надається позичальникам за нараховані і сплачені у поточному році відсотки за користування експортними кредитами (поновлювальними та непоновлювальними, крім овердрафтів (контокорентних кредитів) у розмірі 1 (однієї) облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків, але не вище розмірів, передбачених кредитними договорами, зменшених на 5 відсоткових пунктів.
Компенсації підлягають відсоткові ставки за:
короткостроковими договорами (кредитами), залученими для поповнення обігових коштів;
середньостроковими договорами (кредитами), залученими для поповнення обігових коштів, придбання основних засобів виробництва, здійснення витрат, пов’язаних з виконанням умов зовнішньоекономічного договору (контракту), зокрема на стадії виробництва товарів (робіт, послуг);
довгостроковими договорами (кредитами), залученими для придбання основних засобів виробництва, обладнання для виробництва та переробки продукції товарів, послуг, будівництва та реконструкції виробничих об’єктів, пов’язаних з виконанням умов зовнішньоекономічного договору (контракту), зокрема на стадії виробництва товарів (робіт, послуг).
Експортні кредити повинні відповідати таким вимогам:
строк кредиту - від 2 до 12 років після постачання товарів (робіт, послуг);
сума кредиту - не більше 85 відсотків суми зовнішньоекономічного договору (контракту), на виконання якого надається експортний кредит.
Компенсація надається позичальниками з урахуванням надання компенсації пов’язаним з ним особам. При цьому сума компенсації, що надається позичальнику та пов’язаним з ним особам протягом бюджетного періоду за короткостроковими, середньостроковими та довгостроковими кредитами, не може перевищувати 5 млн. гривень.
Контроль за дотриманням граничного обсягу компенсації, визначеного абзацом дев’ятим цього пункту, здійснює Мінекономіки.
7. Компенсація не надається позичальникам за укладеними кредитними договорами, відсотки за користування якими здешевлюються за рахунок бюджетних коштів, передбачених для інших державних та регіональних програм.
У разі встановлення органами, уповноваженими здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів, факту незаконного отримання компенсації позичальником, надання компенсації припиняється з моменту встановлення такого факту та протягом поточного та трьох наступних бюджетних періодів, а кошти у сумі, що незаконно отримані, повертаються уповноваженому банку не пізніше 30 днів з дня встановлення такого факту. Уповноважений банк протягом п’яти робочих днів повертає зазначені кошти на рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку.

................
Перейти до повного тексту