1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Постанова


КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 28 квітня 2021 р. № 451
Київ
Питання надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW)
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 70 від 02.02.2022 № 758 від 24.06.2022 № 1227 від 01.11.2022 № 551 від 02.06.2023 № 90 від 26.01.2024 № 771 від 02.07.2024 № 997 від 30.08.2024 )
Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам";
Порядок пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW).
2. Пункт 5 Порядку відчуження об’єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 червня 2007 р. № 803 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 43, ст. 1714; 2019 р., № 86, ст. 2903), доповнити підпунктом 8 такого змісту:
"8) майна, об’єктів житлової нерухомості, право власності на які набуте Державною спеціалізованою фінансовою установою "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" і її регіональними управліннями та Іпотечним центром в м. Києві та Київській області у зв’язку з реалізацією права заставодержателя.".

Прем'єр-міністр України

Д.ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 квітня 2021 р. № 451
ПОРЯДОК
використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам"
1. Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмами "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам" та "Повернення кредитів, наданих із спеціального фонду державного бюджету внутрішньо переміщеним особам на придбання житла" (далі - бюджетні кошти), в рамках реалізації Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2016 р.) (проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб", вчиненої 3 червня 2020 р. в м. Києві, ратифікованої Законом України від 2 грудня 2020 р. № 1037-IX, і Грантової та Проектної Угоди між Кабінетом Міністрів України в особі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України ("Одержувач") та Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву ("Організація - Виконавець Проекту") та KfW, Франкфурт-на-Майні ("KfW") (далі - Грантова та Проектна Угода), укладеної 28 грудня 2020 року, а також змін та доповнень до неї.
( Абзац перший пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
Реалізація проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" здійснюється до вирішення питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, що зареєстровані в реєстровому переліку кандидатів, в межах наявних коштів гранту. У разі відсутності в реєстровому переліку кандидатів заявників, які претендують на отримання кредиту, грантові кошти зараховуються до спеціального фонду державного бюджету та спрямовуються на вирішення житлових питань внутрішньо переміщених осіб.
( Абзац другий пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Порядку пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW), затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 451.
3. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінреінтеграції.
4. Одержувачем бюджетних коштів та організацією-виконавцем проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" є Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" (далі - фінансова установа).
5. Ціллю використання бюджетних коштів є забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом.
Бюджетні кошти спрямовуються на надання внутрішньо переміщеним особам пільгових іпотечних кредитів на придбання житла у розмірі та на умовах, установлених Порядком пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 р. № 451.
6. Кошти гранту в межах, визначених Грантовою та Проектною Угодою, спрямовуються на надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам на придбання житла та на оплату експертних послуг для здійснення супутніх заходів із технічної допомоги для сприяння фінансовій установі у поліпшенні її кредитних стандартів і кредитних процесів у рамках проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб".
( Пункт 6 в редакції Постанови КМ № 90 від 26.01.2024 )
7. Надання бюджетних коштів здійснюється виключно у формі безготівкового перерахування коштів у спосіб, визначений цим Порядком, окремою угодою до Грантової та Проектної Угоди, яку укладено 28 грудня 2020 р. між Кредитною установою для відбудови (KfW) (далі - Кредитна установа) та фінансовою установою, а також окремим договором фінансування до Грантової та Проектної Угоди, який укладено 15 лютого 2021 р. між Мінреінтеграції та фінансовою установою.
8. Зарахування коштів гранту у валюті гранту здійснюється на поточний рахунок в іноземній валюті, відкритий фінансовою установою в ПАТ АБ "Укргазбанк" (далі - банк-агент).
Для здійснення операцій у національній валюті в цілях реалізації проекту фінансова установа відкриває у банку-агенті поточні рахунки у національній валюті.
Фінансова установа інформує Кредитну установу про відкриття у банку-агенті поточного рахунка в іноземній валюті з наданням відповідних реквізитів для перерахування коштів в обсягах та періодичністю, визначених окремою угодою, зазначеною у пункті 7 цього Порядку.
9. Для зарахування коштів гранту на поточний рахунок в іноземній валюті фінансова установа за погодженням з Мінреінтеграції спрямовує до Кредитної установи запит на виплату коштів гранту.
Рішення про погодження або непогодження запиту на виплату коштів гранту Мінреінтеграції приймає протягом 10 робочих днів.
Погоджений Мінреінтеграції запит на виплату коштів гранту є підставою для виплати/перерахування коштів гранту на поточний рахунок в іноземній валюті, відкритий фінансовою установою у банку-агенті.
10. Фінансова установа не пізніше наступного робочого дня з моменту отримання коштів гранту від Кредитної установи подає Мінреінтеграції звіт про їх надходження, порядок та форми подання якого встановлюються зазначеним Міністерством.
11. Кредит надається фінансовою установою на підставі кредитного договору шляхом перерахування коштів кредиту з рахунка фінансової установи в національній валюті на рахунок позичальника, відкритий у банку-агенті.
( Абзац перший пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
Фінансування придбання житла здійснюється виключно у безготівковій формі у національній валюті за письмовим розпорядженням фінансової установи шляхом перерахування коштів з рахунка позичальника на рахунок продавця після підписання сторонами договору купівлі-продажу житла.
( Абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
12. Відсоткова ставка за кредитами встановлюється у розмірі 3 відсотків річних. Періодичність повернення кредиту та сплати відсотків визначається у кредитному договорі.
Кошти, що сплачуються в рахунок погашення кредитів, у розмірі 1,6 відсотка річних за користування кредитом, нарахована пеня, інші платежі, передбачені кредитним договором, надходять на поточний рахунок у національній валюті, відкритий фінансовою установою у банку-агенті, та спрямовуються на подальше надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам.
( Абзац другий пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 771 від 02.07.2024 )
На покриття операційних витрат фінансової установи, пов’язаних з обслуговуванням кредитів, наданих відповідно до цього Порядку, спрямовуються кошти у розмірі 1,4 відсотка річних, що сплачуються позичальником за користування кредитом на поточний рахунок у національній валюті, відкритий фінансовою установою у банку-агенті.
13. Відображення у первинному та бухгалтерському обліку інформації про відкриття рахунків у банку-агенті, операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
З метою відображення в обліку та звітності про виконання бюджетів у частині надходжень і видатків державного бюджету Мінреінтеграції щомісяця до 5 числа подає Казначейству розпорядження за формою згідно з додатком.
( Абзац другий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
Казначейство забезпечує відображення в обліку та звітності про виконання бюджетів операцій у частині надходжень і видатків державного бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації у національній валюті або у відповідному гривневому еквіваленті іноземної валюти.
14. Складення і подання бюджетної та фінансової звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
15. Мінреінтеграції щокварталу до 5 числа місяця, що настає за звітним періодом, подає інформацію про використання та повернення коштів гранту Мінфіну.
Додаток
до Порядку використання коштів, передбачених
у державному бюджеті за програмою
"Надання пільгових іпотечних кредитів
внутрішньо переміщеним особам"
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
( Див. текст )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 квітня 2021 р. № 451
ПОРЯДОК
пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб за рахунок коштів гранту, наданих Кредитною установою для відбудови (KfW)
( У тексті Порядку слова "регіональне управління" в усіх відмінках і формах числа замінено словом "підрозділ" у відповідному відмінку і числі; слово "реєстр", крім пункту 13, у всіх відмінках замінено словами "реєстровий перелік кандидатів" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
1. Цей Порядок визначає механізм надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам на придбання житла за кошти, передбачені у державному бюджеті за програмою "Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам".
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
банк-агент - публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк", який за договором, укладеним відповідно до законодавства з фінансовою установою, здійснює операції з обслуговування рахунків позичальників;
бюро кредитних історій (далі - бюро) - юридична особа, виключною діяльністю якої є збір, зберігання, використання інформації, що складає кредитну історію, яка діє на підставі Закону України "Про організацію формування та обігу кредитних історій" та з якою фінансовою установою укладено договір щодо надання інформації, що складає кредитну історію;
грантові кошти - кошти, надані в рамках реалізації Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2016 р.) (проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб", вчиненої 3 червня 2020 р. в м. Києві, ратифікованої Законом України від 2 грудня 2020 р. № 1037-IX;
заявник - громадянин України, який має бажання подати заяву про намір отримати кредит;
імплементаційний консультант - відібраний на міжнародних конкурсних торгах кваліфікований консультант, який залучається фінансовою установою для моніторингу адміністрування кредитів на придбання житла внутрішньо переміщеними особами під час імплементації проекту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб" (далі - проект);
кандидат - заявник, який зареєстрований в реєстровому переліку кандидатів та відповідає вимогам цього Порядку і претендує на отримання кредиту відповідно до цього Порядку;
Кредитна установа для відбудови (KfW) - державний банк Уряду Федеративної Республіки Німеччина, який надає грант в рамках німецького фінансового співробітництва з Україною з метою фінансування проекту відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про фінансове співробітництво (асигнування 2016 р.) (проект "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб", вчиненої 3 червня 2020 р. в м. Києві, ратифікованої Законом України від 2 грудня 2020 р. № 1037-IX, і Грантової та Проектної Угоди між Кабінетом Міністрів України в особі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України ("Одержувач") та Державним фондом сприяння молодіжному житловому будівництву ("Організація - Виконавець Проекту") та KfW, Франкфурт-на-Майні ("KfW"), укладеної 28 грудня 2020 р., та змін і доповнень до неї;
( Абзац восьмий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
кредитний договір - договір на отримання кредиту, що укладається в установленому законодавством порядку між фінансовою установою і переможцем, відповідно до якого здійснюється пільгове довгострокове кредитування на придбання житла згідно з цим Порядком;
об’єкт кредитування - квартира у багатоквартирному житловому будинку або одноквартирний житловий будинок за умови, що такий багатоквартирний або одноквартирний житловий будинок прийнято в експлуатацію не більше ніж 50 років тому чи реконструйовано не більше ніж 35 років тому. Об’єкт кредитування не повинен бути розміщений на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;
( Абзац десятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 70 від 02.02.2022, № 1227 від 01.11.2022, № 90 від 26.01.2024 )
окрема угода - це угода, укладена між фінансовою установою та Кредитною установою для відбудови (KfW) з метою визначення деталей проекту, товарів і послуг та обсягу експертних послуг, які фінансуватимуться за рахунок коштів гранту в рамках німецького фінансового співробітництва з Україною з метою фінансування проекту, а також партнерських внесків, які надаватимуться фінансовою установою на експертні послуги;
окремий договір фінансування - договір, укладений між фінансовою установою та Мінреінтеграції, яким регулюються умови та процедура спрямування коштів гранту Мінреінтеграції до фінансової установи;
переможець - кандидат, визначений шляхом випадкового вибору, який проводиться за допомогою генератора випадкових чисел із застосуванням програмного забезпечення, як такий, що отримає пільговий іпотечний кредит;
підрозділи фінансової установи - структурні підрозділи Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", у тому числі територіально відокремлені;
( Пункт 2 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
пільговий іпотечний кредит (далі - кредит) - грантові кошти, що надаються відповідно до цього Порядку переможцю за цільовим призначенням на придбання житла у розмірі та на умовах, установлених кредитним договором, забезпеченням виконання зобов’язань за яким є іпотека нерухомого майна, і що підлягають поверненню в порядку і строки, визначені зазначеним договором;
попередній договір - попередній договір про придбання житла або інші документи, що підтверджують зобов’язання або намір власника житла (продавця) укласти з переможцем договір про придбання житла;
( Абзац шістнадцятий пункту 2 в редакції Постанови КМ № 90 від 26.01.2024 )
позичальник - переможець, який отримав кредит на умовах, визначених кредитним договором. При цьому переможець має право обрати об’єкт кредитування в іншому регіоні, ніж той, що зазначений в поданій заяві про намір отримати кредит;
( Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
( Абзац вісімнадцятий пункту 2 виключено на підставі Постанови КМ № 90 від 26.01.2024 )
реєстровий перелік кандидатів - реєстровий перелік кандидатів кандидатів, що зареєструвалися для отримання кредиту відповідно до поданих заяв, який формується фінансовою установою за допомогою програмного забезпечення та розміщується у вигляді електронної таблиці на її офіційному веб-сайті;
фінансова установа - Державна спеціалізована фінансова установа "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву", яка є організацією - виконавцем проекту;
члени сім’ї кандидата (заявника/переможця) - дружина (чоловік), їх діти, діти дружини (чоловіка), батьки, батьки дружини (чоловіка), особа, яка перебуває під опікою або піклуванням кандидата (заявника/ переможця), за умови проживання разом з ним.
( Абзац пункту 2 в редакції Постанови КМ № 70 від 02.02.2022 )
3. Кредит надається на строк до 30 років, але не більше ніж до досягнення позичальником на дату повного виконання зобов’язань за кредитним договором віку 65 років (включно).
( Абзац перший пункту 3 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
Строк надання кредиту обчислюється з дати зарахування коштів кредиту на рахунок переможця в банку-агенті.
4. Кредит відповідно до цього Порядку надається виходячи:
з нормативної площі житла, яка становить 52,5 кв. метра на сім’ю з однієї особи (одинока особа) чи сім’ю з двох осіб та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї;
( Абзац другий пункту 4 в редакції Постанови КМ № 1227 від 01.11.2022 )
з договірної вартості 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту за місцем розташування об’єкта, на придбання якого надається кредит, але не більше граничної вартості 1 кв. метра.
Гранична сума кредиту не може перевищувати суму, отриману шляхом множення нормативної площі житла на граничну вартість 1 кв. метра. Вартість об’єкта кредитування, що перевищує граничну суму кредиту, сплачується позичальником за власний рахунок.
Переможці самостійно обирають об’єкти, які можуть бути придбані за кошти кредиту.
Для розрахунку суми кредиту вартість 1 кв. метра загальної площі житла не повинна перевищувати граничну вартість 1 кв. метра житла. Гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова не може перевищувати опосередковану вартість, яка визначається Мінінфраструктури відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174, збільшену в 1,75 раза, для міст - обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, - 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. - 1,25 раза, для інших населених пунктів - опосередковану вартість у відповідній області.
( Абзац шостий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 551 від 02.06.2023 )
Відсоткова ставка за такими кредитами встановлюється у розмірі 3 відсотків річних на період дії кредитного договору.
Переможець не пізніше ніж у день укладення кредитного договору вносить на свій рахунок, відкритий в банку-агенті, кошти в розмірі не менше 6 відсотків вартості житла та кошти за площу та вартість житла, що перевищує нормативну в разі її наявності. За бажанням переможця розмір власного внеску може бути збільшено.
( Абзац восьмий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
5. Кредит, що надається відповідно до цього Порядку, є прямим, адресним (цільовим). Такий кредит здійснюється у межах наявних коштів гранту та надається лише один раз.
Право на отримання кредиту вважається використаним з моменту зарахування коштів переможцю на його рахунок для цільового використання, відкритий у банку-агенті (крім випадків, коли кошти такого кредиту не було перераховано на придбання житла в строки укладення договору про придбання житла, встановлені попереднім договором, у зв’язку з обставинами непереборної сили, в тому числі, але не виключно, неможливістю придбання об’єкта кредитування через його розміщення на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, та в подальшому такий кредитний договір було розірвано).
( Абзац другий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1227 від 01.11.2022, № 90 від 26.01.2024 )
6. Право на отримання кредиту мають особи, на яких поширюється дія Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
7. Кредит надається за умови:
1) відсутності у переможця та у членів сім’ї переможця на праві власності житлової площі (крім житлової нерухомості, що розташована на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації);
( Підпункт 1 пункту 7 в редакції Постанов КМ № 1227 від 01.11.2022, № 90 від 26.01.2024 )
2) підтвердження переможцем своєї платоспроможності.
Платоспроможність переможця передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу в рахунок погашення кредиту з урахуванням відсотків залишок середньомісячного доходу переможця та повнолітніх членів сім’ї не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум (загальний показник), визначений законодавством на відповідний період, з розрахунку на кожного члена сім’ї (за винятком всіх обов’язкових платежів (податків та зборів);
( Абзац другий підпункту 2 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1227 від 01.11.2022 )
3) згоди на доступ фінансової установи до кредитної історії переможця та/або на передачу до бюро інформації про кредитний правочин з фінансовою установою (згоди на збір, зберігання, використання та поширення через бюро інформації про нього, яка визначена пунктами 1 і 2 частини першої статті 7 Закону України "Про організацію формування та обігу кредитних історій");
4) внесення переможцем на рахунок коштів, визначених абзацом восьмим пункту 4 цього Порядку.
( Підпункт 4 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 90 від 26.01.2024 )
8. Кредит не може бути наданий особам, які або члени сім’ї яких після досягнення ними повноліття отримували за рахунок бюджетних коштів державну підтримку/грошову компенсацію/кредити на пільгових умовах на будівництво (придбання) житла.
( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 771 від 02.07.2024 )
Дія цього пункту не поширюється на випадки, коли за рахунок державної підтримки/грошової компенсації/кредитів, отриманих на пільгових умовах, збудовано/будувалося або придбано житло, доступ до якого обмежено та яке розташоване на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.

................
Перейти до повного тексту