1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
22.09.2020 № 2151
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
04 листопада 2020 р.
за № 1078/35361
Про затвердження Порядку проведення судово-медичного розтину тіл осіб, померлих з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19)
Відповідно до статей 14-1, 71, пункту "б" частини першої статті 77 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров’я" , статей 6, 11 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" , статей 4, 7, 8 Закону України "Про судову експертизу" , абзацу шістдесят дев’ятого підпункту 10 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), пункту 4 розпорядження Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2020 року № 93-р "Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", з метою оптимізації заходів щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених коронавірусною хворобою (COVID-19) та встановлення заходів безпеки, щодо запобігання інфікування медичних працівників бюро судово-медичної експертизи при проведенні судово-медичного розтину тіл осіб, померлих з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19)
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення судово-медичного розтину тіл осіб, померлих з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19), що додається.
2. Міністру охорони здоров’я Автономної Республіки Крим, керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій забезпечити виконання цього наказу.
3. Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій (В. Стрілка) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України - головного державного санітарного лікаря України Ляшка В.К.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр М. Степанов
ПОГОДЖЕНО:

Перший заступник Голови
Служби безпеки України

Тимчасово виконуючий обов’язки
Міністра оборони України

Уповноважений Верховної Ради України
з прав людини



В. Малюк


І. Руснак


Л. Денісова
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
охорони здоров’я України
22 вересня 2020 року № 2151
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
04 листопада 2020 р.
за № 1078/35361
ПОРЯДОК
проведення судово-медичного розтину тіл осіб, померлих з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19)
1. Цей Порядок визначає процедуру розтину тіл осіб у бюро судово-медичної експертизи (далі - Бюро), померлих з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19) (далі - розтин тіла), що проводиться з дотриманням протиепідемічних заходів, передбачених законодавством.
2. Розтин тіла проводиться з дотриманням протиепідемічних заходів без виконання аерозольгенеруючих маніпуляцій, з використанням засобів індивідуального захисту (далі - ЗІЗ), спрямованих на запобігання інфікуванню медичних працівників.
При розтині тіла слід використовувати такі ЗІЗ: водостійкий ізоляційний халат із довгими рукавами одноразовий, водостійкі одноразові бахіли і шапочка медична одноразова або костюм біозахисту, респіратор класу захисту не нижче FFP2, дві пари нестерильних нітрилових рукавичок з довгою манжетою, захисний щиток.
При наявності ризику порізів, проколів або використання інструментарію, який потенційно може пошкодити шкіру, одягаються кольчужні (кевларові) рукавички поверх нітрилових рукавичок.
При виконанні розтину тіла одягається медичний фартух, який закриває ноги до ступнів.
Водостійкі одноразові бахіли можуть бути замінені на гумові чоботи.
Послідовність одягання ЗІЗ:
ізоляційний халат або костюм біозахисту;
бахіли або чоботи (якщо використовується ізоляційний халат);
шапочка медична (якщо використовується ізоляційний халат);
респіратор;
захисний щиток (окуляри);
медичні рукавички.
3. Керівник Бюро перед видачею ЗІЗ повинен поінформувати працівника про ризики для його життя та здоров’я, від яких його захищатиме користування цим ЗІЗ та забезпечити регулярне навчання працівників правилам користування ЗІЗ і демонстрацію їх правильного застосування відповідно до Мінімальних вимог безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України від 29 листопада 2018 року № 1804, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2018 року за № 1494/32946, та відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28 березня 2020 року № 722 "Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)".
4. На кожний випадок з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19) лікар - судово-медичний експерт (далі - Експерт) заповнює форму первинної облікової документації № 058/о "Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення", затверджену наказом Міністерства охорони здоров’я України від 10 січня 2006 року № 1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 червня 2006 року за № 686/12560. Діагноз коронавірусна хвороба (COVID-19), як причина смерті може бути встановлена Експертом на підставі результатів судово-гістологічної експертизи та вірусологічного дослідження матеріалу.
5. У випадку встановлення під час розтину смерті від коронавірусної хвороби (COVID-19) чи при обґрунтованій підозрі на неї, Експерт зобов’язаний негайно поінформувати про цей випадок завідувача відділу судово-медичної експертизи трупів (далі - Відділ) або керівника Бюро.
6. Невідкладно після отримання повідомлення про доставку у Відділ тіла особи, померлої з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19), а також при виявленні під час розтину тіла змін, характерних для коронавірусної хвороби (COVID-19), Експертом та іншими медичними працівниками, які присутні при розтині, здійснюються такі дії:
якщо розтин тіла було розпочато - призупинити подальший розтин тіла;
накрити тіло (клейонкою, простирадлом), без застосування дезінфекційних засобів;
медичні працівники, в разі необхідності, одягають додаткові ЗІЗ;
слід забезпечити ізоляцію секційного блоку (секційної зали) - обмежити доступ до приміщення, ввімкнути вентиляцію та/або за умов відсутності належно працюючої системи вентиляції екранований ультрафіолетовий опромінювач, зачинити двері та вікна;
терміново поінформувати про випадок адміністрацію Бюро і обласний / Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України відповідно до адміністративно-територіальної приналежності;
повідомити про випадок, підозрілий на коронавірусну хворобу (COVID-19), медичних працівників, що знаходилися поза межами секційного залу, для підготовки до проведення дезінфекції приміщень Бюро;
Експерт продовжує розтин тіла і проводить відбір матеріалу з подальшою передачею у обласний/ Київський міський лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України відповідно до адміністративно-територіальної приналежності з дотриманням вимог забору і транспортування, для вірусологічного дослідження;
проведення розтину доручається Експерту з одним помічником, з метою зменшення кількості контактних осіб;
заборонено допускати до розтину тіла працівників, які не пройшли навчання та перевірку знань щодо одягання, носіння, знімання та утилізації ЗІЗ.
Після розтину тіла внутрішні органи укладаються у грудну та черевну порожнини тіла. Великі ділянки тіла померлого, забруднені рідинами, очищаються і обробляються дезінфікуючим засобом після видалення рідини абсорбуючим матеріалом. Застосування води під час розтину з підозрою на коронавірусну хворобу (COVID-19) забороняється. Каналізаційні зливи герметизуються. Труп обробляється дезінфікуючим розчином, одяг померлого та біологічні матеріали тіла померлого утилізується відповідно до Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08 червня 2015 року № 325, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2015 року за № 959/27404. У разі необхідності подальшого дослідження одяг і взуття (речові докази) залишаються на строк до однієї доби, для висушування та знезараження, у приміщенні із ввімкнутою вентиляцією та/або екранованим УФ-опромінювачем.

................
Перейти до повного тексту