1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА АВІАЦІЙНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.09.2020 № 1276
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 листопада 2020 р.
за № 1099/35382
Про затвердження Авіаційних правил України "Правила сертифікації та затвердження зареєстрованих агентів, відомих вантажовідправників"
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної авіаційної служби № 826 від 25.05.2021 )
Відповідно до статей 5, 11 Повітряного кодексу України, пункту 124 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України від 21 березня 2017 року № 1965-VIII , пункту 8 Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 520, Регламенту Європейської Комісії № 2015/1998 від 05 листопада 2015 року "Про встановлення детальних заходів з імплементації загальних основних стандартів авіаційної безпеки" та з метою впровадження порядку сертифікації та затвердження зареєстрованих агентів, відомих вантажовідправників НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Авіаційні правила України "Правила сертифікації та затвердження зареєстрованих агентів, відомих вантажовідправників", що додаються.
2. Управлінню системою авіаційної безпеки (Мачуський В.В.) в установленому законодавством порядку забезпечити:
подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Державіаслужби.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Голова Державіаслужби

О. Більчук

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної прикордонної
служби України

В.о. Голови
Державної митної служби України

Т.в.о. Голови
Державної регуляторної служби України

Міністр інфраструктури України




С. Дейнеко


І. Муратов


О. Мірошніченко

В. Криклій
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної авіаційної
служби України
14 вересня 2020 року № 1276
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
09 листопада 2020 р.
за № 1099/35382
АВІАЦІЙНІ ПРАВИЛА УКРАЇНИ
"Правила сертифікації та затвердження зареєстрованих агентів, відомих вантажовідправників"
I. Загальні положення
1. Ці Авіаційні правила поширюються на юридичних осіб, які здійснюють заходи авіаційної безпеки щодо захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання, що стосуються вантажних та поштових відправлень.
2. Ці Авіаційні правила встановлюють порядок сертифікації та затвердження зареєстрованих агентів, відомих вантажовідправників уповноваженим органом з питань цивільної авіації.
3. Сертифікація зареєстрованих агентів, відомих вантажовідправників здійснюється за кожним окремим об’єктом, на якому зареєстрований агент, відомий вантажовідправник здійснюють заходи авіаційної безпеки щодо захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання, що стосуються вантажних та поштових відправлень.
4. У цих Авіаційних правилах терміни вживаються в таких значеннях:
затвердження відомого вантажовідправника - присвоєння відповідного номера відомому вантажовідправнику;
затвердження зареєстрованого агента - присвоєння відповідного номера зареєстрованому агенту;
захищений ланцюг поставок - сукупність взаємопов’язаних заходів авіаційної безпеки, які застосовуються до вантажних та поштових відправлень з метою підтримання цілісності таких відправлень з моменту проходження контролю на безпеку та догляду до моменту прибуття їх до кінцевого аеропорту призначення, включаючи проходження пунктів транзиту або трансферу;
заява - заява про отримання сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника (додаток 1 до цих Авіаційних правил), що подається юридичною особою до уповноваженого органу з питань цивільної авіації;
заявник - юридична особа, яка подала у встановленому цими Авіаційними правилами порядку заяву про отримання сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника;
перелік відомих вантажовідправників України - електронна база даних, у якій уповноваженим органом з питань цивільної авіації ведеться поточний перелік відомих вантажовідправників України;
перелік зареєстрованих агентів України - електронна база даних, у якій уповноваженим органом з питань цивільної авіації ведеться поточний перелік зареєстрованих агентів України;
стандартно-експлуатаційні процедури - технології та інструкції, що розробляються суб’єктом авіаційної діяльності, і які описують послідовність дій при здійсненні заходів авіаційної безпеки.
Інші терміни, що використовуються у цих Авіаційних правилах, вживаються у значеннях, наведених у Повітряному кодексі України, Державній програмі авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженій Законом України від 21 березня 2017 року № 1965-VIII, додатках до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію та інших нормативно-правових актах України у сфері авіаційної безпеки.
5. У цих Авіаційних правилах використовуються такі скорочення:
АБ - авіаційна безпека;
ДПАБЦА - Державна програма авіаційної безпеки цивільної авіації;
САБ - служба авіаційної безпеки;
САД - суб’єкт авіаційної діяльності.
II. Сертифікаційні вимоги до зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника
1. Зареєстрований агент / відомий вантажовідправник має відповідати таким сертифікаційним вимогам:
1) укомплектованість персоналом, який має чинні сертифікати з АБ за профілем основної роботи;
2) наявність програми АБ, посадових інструкцій персоналу та стандартно-експлуатаційних процедур з АБ;
3) забезпечення усіма необхідними технічними засобами забезпечення безпеки заходів АБ (тільки для зареєстрованого агента);
4) забезпечення матеріально-технічною базою (службові приміщення, офісна техніка, засоби зв’язку та транспорт).
2. Заявник може отримати сертифікат зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника лише на здійснення заходів АБ щодо захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання, що стосуються вантажних та поштових відправлень.
3. Зареєстрований агент / відомий вантажовідправник повинен призначити принаймні одну особу, відповідальну за здійснення заходів АБ щодо захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання, що стосуються вантажних та поштових відправлень, на кожному окремому об’єкті, де він здійснює такі заходи.
4. Зареєстрований агент / відомий вантажовідправник повинен здійснювати заходи АБ щодо захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання, що стосуються вантажних та поштових відправлень, тільки на тих об’єктах, які зазначені у його сертифікаті.
III. Набір, відбір та підготовка персоналу
1. Зареєстрований агент / відомий вантажовідправник зобов’язаний забезпечити набір та відбір персоналу, який здійснює контроль на безпеку та/або догляд, його підготовку та перепідготовку, у тому числі за місцем роботи, відповідно до програми підготовки з авіаційної безпеки персоналу, яка розробляється уповноваженим органом з питань цивільної авіації.
( Пункт 1 розділу III в редакції Наказу Державної авіаційної служби № 826 від 25.05.2021 )
2. Весь персонал зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника, що має доступ до вантажних та поштових відправлень, повинен пройти перевірку анкетних даних, в тому числі спеціальну перевірку фізичних осіб, яким надається право перебування без супроводження у контрольованій зоні, зонах обмеженого доступу, що охороняються, зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника, та відповідну підготовку з АБ.
( Пункт 2 розділу III в редакції Наказу Державної авіаційної служби № 826 від 25.05.2021 )
IV. Порядок сертифікації та затвердження зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника
1. Для отримання сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника заявник подає до уповноваженого органу з питань цивільної авіації заяву про отримання сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника за підписом керівника юридичної особи та такі підтвердні документи:
1) декларацію з виконання зобов’язань зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника (декларація з виконання зобов’язань зареєстрованим агентом наведена у додатку 2 до цих Авіаційних правил; декларація з виконання зобов’язань відомим вантажовідправником наведена у додатку 3 до цих Авіаційних правил);
2) програму авіаційної безпеки заявника (програма АБ зареєстрованого агента наведена у додатку 4 до цих Авіаційних правил; програма АБ відомого вантажовідправника наведена у додатку 5 до цих Авіаційних правил);
3) програму підготовки з АБ персоналу заявника;
4) стандартно-експлуатаційні процедури з АБ заявника;
5) структуру та штатний розпис заявника;
6) перелік обладнання, яке використовується для здійснення догляду вантажних та поштових відправлень (тільки для зареєстрованого агента).
2. Заява має містити подання аеропорту, до якого зареєстрований агент / відомий вантажовідправник має наміри доставляти вантаж та пошту, а також подання експлуатанта, з яким зареєстрований агент / відомий вантажовідправник провадить діяльність щодо забезпечення безпеки вантажу та пошти.
3. Заявник перед подачею заяви визначає особу у своєму керівному складі, яка відповідає за забезпечення АБ. Призначення такої особи погоджується уповноваженим органом з питань цивільної авіації.
4. Заява та підтвердні документи подаються заявником до уповноваженого органу з питань цивільної авіації у паперовому або електронному вигляді у порядку, який визначений законодавством України.
5. Підтвердні документи, що додаються до заяви, мають бути засвідчені у встановленому порядку.
6. Уповноважений орган з питань цивільної авіації реєструє заяву та протягом десяти робочих днів з дня одержання здійснює її попередній розгляд з метою встановлення наявності або відсутності підстав для залишення її без розгляду, а у разі їх наявності, приймає рішення про залишення заяви без розгляду та інформує заявника протягом трьох робочих днів з дня його прийняття. У рішенні про залишення заяви без розгляду зазначається перелік підстав для прийняття такого рішення.
7. Підставами для прийняття рішення про залишення заяви без розгляду є:
1) заява та додані до неї підтвердні документи оформлені з порушенням вимог цих Авіаційних правил;
2) додані до заяви документи подані не в повному обсязі або не засвідчені у встановленому законодавством України порядку;
3) відсутність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиному державному реєстрі) відомостей про юридичну особу або наявність відомостей про державну реєстрацію її припинення.
8. Після встановлення відсутності підстав для залишення заяви без розгляду уповноважений орган з питань цивільної авіації протягом двадцяти робочих днів здійснює розгляд підтвердних документів.
9. Під час розгляду підтвердних документів уповноваженим органом з питань цивільної авіації перевіряється відповідність наданих підтвердних документів вимогам нормативно-правових актів у сфері авіаційної безпеки.
10. У разі виявлення недоліків уповноважений орган з питань цивільної авіації направляє заявнику письмове повідомлення із зазначенням цих недоліків.
11. Заявник зобов’язаний усунути виявлені недоліки та протягом десяти робочих днів з дати отримання повідомлення надати до уповноваженого органу з питань цивільної авіації необхідні підтвердні документи, які перевіряються протягом трьох робочих днів з дати їх надходження.
12. Якщо заявник протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення про виявлені недоліки не надав до уповноваженого органу з питань цивільної авіації необхідні підтвердні документи, уповноважений орган з питань цивільної авіації приймає рішення про відмову у видачі сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника та інформує заявника протягом трьох робочих днів з дня прийняття такого рішення. Заявник має право подати нову заяву на загальних підставах.
Рішення про відмову у видачі сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника оформлюється наказом уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
13. У разі відсутності недоліків або вчасного їх усунення уповноважений орган з питань цивільної авіації приймає рішення про проведення сертифікаційної перевірки.
Рішення про проведення сертифікаційної перевірки оформлюється наказом уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
14. Сертифікаційна перевірка здійснюється протягом тридцяти робочих днів з дня прийняття рішення про її проведення.
15. Метою сертифікаційної перевірки є підтвердження того, що заявник відповідає сертифікаційним вимогам, а надана заявником підтвердна документація відображає фактичний стан діяльності заявника.
16. Для проведення сертифікаційної перевірки призначається комісія.
17. Під час сертифікаційної перевірки комісією уповноваженого органу з питань цивільної авіації здійснюється оцінка спроможності виконання заявником заходів АБ у відповідності до вимог програми авіаційної безпеки заявника, сертифікаційних вимог та нормативно-правових актів у сфері АБ.
18. За результатами сертифікаційної перевірки комісія, не пізніше десяти робочих днів з дати її закінчення, складає акт сертифікаційної перевірки, в якому, у разі наявності, зазначає виявлені недоліки та строки їх усунення.
Акт сертифікаційної перевірки складається у двох примірниках.
Один примірник акта сертифікаційної перевірки направляється заявнику протягом трьох робочих днів з дати його затвердження уповноваженим органом з питань цивільної авіації.
19. У разі виявлення недоліків під час сертифікаційної перевірки заявник зобов’язаний усунути їх протягом двадцяти календарних днів з дати одержання акта сертифікаційної перевірки і надати уповноваженому органу з питань цивільної авіації інформацію про їх усунення разом з підтвердними документами.
20. Комісія протягом десяти робочих днів з дати надходження до уповноваженого органу з питань цивільної авіації інформації заявника про усунення недоліків, зазначених в акті сертифікаційної перевірки, проводить аналіз наданої інформації.
21. У разі невиконання заявником вимог пункту 19 цього розділу уповноважений орган з питань цивільної авіації приймає рішення про відмову у видачі сертифіката. Заявник має право подати нову заяву на загальних підставах.
22. У разі відсутності недоліків за результатами сертифікаційної перевірки уповноважений орган з питань цивільної авіації приймає рішення про видачу сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника протягом п’яти робочих днів після затвердження акта сертифікаційної перевірки уповноваженим органом з питань цивільної авіації. Форма сертифіката зареєстрованого агента наведена у додатку 6 до цих Авіаційних правил. Форма сертифіката відомого вантажовідправника наведена у додатку 7 до цих Авіаційних правил.
Рішення про видачу сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника оформлюється наказом уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
23. Сертифікат зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника видається строком на п’ять років.
24. У рішенні уповноваженого органу з питань цивільної авіації про видачу сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника та затвердження зареєстрованим агентом / відомим вантажовідправником заявнику присвоюється відповідний номер, який складається з:
UA - код країни;
RA/KС - зареєстрований агент / відомий вантажовідправник;
00000 - п’ятизначний номер зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника;
00 - об’єкт.
25. Уповноваженим органом з питань цивільної авіації ведуться перелік зареєстрованих агентів України та перелік відомих вантажовідправників України, які розміщуються на офіційному вебсайті уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
26. Внесення інформації до переліків, зазначених в пункті 25 цього розділу, здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дати прийняття рішення уповноваженим органом з питань цивільної авіації про видачу сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника та затвердження зареєстрованим агентом / відомим вантажовідправником.
27. У разі реорганізації юридичної особи видача сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника здійснюється уповноваженим органом з питань цивільної авіації за заявою юридичної особи на загальних підставах.
28. У разі зміни місцезнаходження зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника уповноважений орган з питань цивільної авіації вносить відповідні зміни до сертифіката на підставі заяви зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника, яка подається в довільній формі.
29. Уповноваженим органом з питань цивільної авіації за результатами планових заходів нагляду та контролю, які здійснюються в рік закінчення строку дії виданого сертифіката, у разі дотримання зареєстрованим агентом / відомим вантажовідправником вимог розділу II цих Авіаційних правил видається наступний сертифікат на підставі акта планових заходів нагляду та контролю та заяви зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника про намір продовжувати здійснювати заходи АБ щодо захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання, що стосуються вантажних та поштових відправлень. Така заява подається у довільній формі.
Видача сертифіката здійснюється за рішенням уповноваженого органу з питань цивільної авіації строком на п’ять років без проведення сертифікаційної перевірки, передбаченої розділом IV цих Авіаційних правил.
V. Припинення, анулювання та поновлення дії сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника
1. Підставами для припинення дії сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника є:
1) невиконання зареєстрованим агентом / відомим вантажовідправником вимог нормативно-правових актів у сфері АБ, програми АБ зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника;
2) неусунення зареєстрованим агентом / відомим вантажовідправником недоліків протягом встановленого строку, виявлених за результатами здійснення нагляду та контролю уповноваженим органом з питань цивільної авіації;
3) невідповідність зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника сертифікаційним вимогам, які визначені у розділі II цих Авіаційних правил;
4) порушення вимог з нагляду та контролю за зареєстрованим агентом / відомим вантажовідправником та періодичності проведення перевірок, що сталися з вини зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника;
5) ненадання інформації або надання недостовірної інформації до уповноваженого органу з питань цивільної авіації щодо забезпечення заходів АБ щодо захисту цивільної авіації від актів незаконного втручання;
6) непризначення в зареєстрованому агенті / відомому вантажовідправнику протягом десяти робочих днів особи, відповідальної за організацію забезпечення АБ, кандидатура якої повинна бути погоджена уповноваженим органом з питань цивільної авіації;
7) заява зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника про припинення сертифіката у довільній формі.
2. Рішення про припинення дії сертифіката доводиться до відома зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника протягом трьох робочих днів.
3. Рішення про поновлення дії сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника приймається протягом п’яти робочих днів після надання до уповноваженого органу з питань цивільної авіації відповідних документів, які підтверджують факт усунення недоліків, на підставі яких було прийнято рішення про припинення дії сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника. Інформування зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника про поновлення дії сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника здійснюється уповноваженим органом з питань цивільної авіації протягом трьох робочих днів.
4. Рішення про припинення або поновлення дії сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника оформлюється наказом уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
5. У разі припинення або поновлення дії сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника уповноважений орган з питань цивільної авіації вносить відповідну інформацію до переліку зареєстрованих агентів України/переліку відомих вантажовідправників України у строки, передбачені пунктом 26 розділу IV цих Авіаційних правил.
6. Підставами для анулювання сертифіката зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника є:
1) неодноразове (більше двох разів за рік) невиконання зареєстрованим агентом / відомим вантажовідправником вимог нормативно-правових актів у сфері АБ, програми АБ зареєстрованого агента / відомого вантажовідправника;
2) неодноразове (більше двох разів за рік) застосування уповноваженим органом з питань цивільної авіації фінансових санкцій за порушення вимог законодавства України у сфері авіаційної безпеки;

................
Перейти до повного тексту