1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Індивідуальна податкова консультація


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
19.06.2017 N 719/6/99-99-15-03-02-15/ІПК
Про правомірність користування підприємством податковими пільгами зі сплати ПДВ та єдиного податку
Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника щодо правомірності користування підприємством податковими пільгами зі сплати ПДВ та єдиного податку і, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.
Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1 статті 1 Кодексу).
Пунктом 3.1 статті 3 Кодексу визначено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; Податкового та Митного кодексів України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв’язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - закони з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.
При цьому згідно з пунктом 3.2 статті 3 Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Між Україною і Сполученими Штатами Америки 25 жовтня 1993 року укладено Угоду щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового знищення, якою передбачено надання Сполученими Штатами Америки безкоштовної допомоги Україні шляхом надання технічної допомоги, матеріально-технічних засобів та послуг для ліквідації бойових ракетних комплексів в Україні (далі - Угода).
Відповідно до пункту 1 статті VIII Угоди Сполучені Штати Америки, їх персонал, підрядчики і персонал підрядчиків у зв’язку з діяльністю, що здійснюється відповідно до цієї Угоди, звільняються від відповідальності за сплату будь-яких податків або подібних зборів, що стягуються на території України.
Зазначена Угода затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 1993 року N 1077.
Відповідно до статті XIII Угоди вона набуває чинності з дня обміну Сторонами дипломатичними нотами, які підтверджують завершення кожною із Сторін всіх відповідних процедур, необхідних для набрання чинності цією Угодою. Угода залишається чинною протягом семи років або до закінчення 90-денного строку після одержання будь-якою із Сторін письмового повідомлення від іншої Сторони про її намір припинити дію цієї Угоди. До Угоди можуть бути внесені поправки і строк її дії може бути продовжений за письмовою згодою Сторін.
Таким чином, про обов’язковість ратифікації в самому тексті Угоди не зазначено і відповідно до Віденської конвенції про право міжнародних договорів 1969 року вона набрала чинності і підлягає неухильному виконанню, що продемонстровано Сторонами під час ліквідації стратегічної ядерної зброї на Україні у рамках цієї Угоди. Дія Угоди тричі продовжувалась шляхом обміну нотами між МЗС України і посольством США в Україні.
За зазначених умов, а також з огляду на те, що Угода укладена та почала діяти до набуття чинності Кодексом, пункт 3.2 статті 3 якого вимагає згоди Верховної Ради України на обов’язковість міжнародних договорів (угод), платники податку мають право скористатися пільговим режимом оподаткування ПДВ, передбаченим Угодою між Україною і Сполученими Штатами Америки від 25.10.1993 р. щодо надання допомоги Україні в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового знищення.
Слід зазначити, що пунктом 197.11 статті 197 Кодексу передбачено звільнення від оподаткування ПДВ, зокрема, операцій з:
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги (далі - МТД), яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;
постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок МТД, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Порядок отримання права на звільнення від оподаткування ПДВ операцій, що здійснюються у рамках проектів МТД, регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2002 року N 153 "Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги" (далі - Порядок N 153).
Відповідно до Порядку N 153 виконавцем проекту є будь-яка особа (резидент або нерезидент), що має письмову угоду з донором або уповноваженою донором особою та забезпечує реалізацію проекту (програми).
Проекти (програми), які включені до щорічних програм в рамках МТД, підлягають обов’язковій державній реєстрації, яка є підставою для акредитації їх виконавців, а також реалізації права на одержання відповідних пільг, привілеїв, імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України.
Державна реєстрація проекту (програми) підтверджується реєстраційною карткою проекту (програми), складеною за формою згідно з додатком 1 до Порядку N 153.
У реєстраційній картці проекту (програми) МТД робиться запис, який містить:
1) посилання на статтю міжнародного договору України щодо передбачених пільг;
2) підтвердження наявності плану закупівлі;
3) зазначення адреси офіційного сайту Мінекономрозвитку, за якою розміщено такий план закупівлі та перелік організацій - виконавців, які заявили право на податкові пільги.
У разі якщо у реєстраційній картці проекту (програми) МТД буде зроблено такий запис, це означатиме, що в рамках проекту (програми) МТД донором заявлено право на отримання податкових пільг, передбачених податковим законодавством України, і у рамках такого проекту (програми) МТД товари, роботи та послуги, що закуповуються виконавцем проекту за рахунок МТД, відвантажуються (виконуються, постачаються) постачальниками такому виконавцю без сплати ПДВ.
Кожен з виконавців проекту МТД в інформаційному підтвердженні придбання товарів, робіт і послуг у пільговому режимі (за формою згідно з додатком 8 до Порядку N 153) вказує реквізити контрагентів - постачальників (найменування, код, адресу) та обсяг придбання товарів/послуг із застосуванням пільгового режиму.

................
Перейти до повного тексту