- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАКАЗ
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 листопада 2012 р.
за № 1874/22186
Про затвердження Інструкції з організації проведення державної атестації випускників вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів
1. Затвердити Інструкцію з організації проведення державної атестації випускників вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, що додається.
2. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України |
Д.А. Саламатін |
Міністр освіти і науки, молоді та спорту України |
Д.В. Табачник |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
та Міністерства освіти і науки,
молоді та спорту України
17.10.2012 № 675/1110
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
7 листопада 2012 р.
за № 1874/22186
ІНСТРУКЦІЯ
з організації проведення державної атестації випускників вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів
І. Загальна частина
1.2. До державної атестації допускаються курсанти (слухачі, студенти), які в повному обсязі успішно виконали навчальний план підготовки фахівців певного освітньо-кваліфікаційного рівня за конкретним напрямом або спеціальністю (спеціалізацією) у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів (далі - ВВНЗ (ВНП ВНЗ)).
1.3. Метою державної атестації курсанта (слухача, студента), який закінчує підготовку за конкретним освітньо-кваліфікаційним рівнем (далі - випускник), є визначення фактичної відповідності якості його підготовки вимогам до військових фахівців з вищою освітою згідно з освітньо-кваліфікаційною характеристикою випускника.
1.4. Державна атестація випускників є підсумковою оцінкою діяльності ВВНЗ (ВНП ВНЗ) з виконання державного замовлення на підготовку військових фахівців для Збройних Сил України.
Строк проведення і тривалість проведення державної атестації випускників визначається навчальним планом ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
1.5. Для проведення державної атестації випускників, які закінчують навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями молодшого спеціаліста, бакалавра, спеціаліста та магістра, створюються державні екзаменаційні комісії (далі - ДЕК).
Строк повноважень ДЕК становить один календарний рік.
1.6. Проведення державної атестації випускників за всіма акредитованими напрямами (спеціальностями) підготовки і формами навчання в кожному окремому ВВНЗ (ВНП ВНЗ) забезпечує одна ДЕК.
1.7. На ДЕК покладаються:
перевірка і оцінювання теоретичних знань та практичної підготовленості випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
прийняття рішення щодо присвоєння випускникам, які успішно пройшли державну атестацію, відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів та кваліфікації, видачі їм дипломів (дипломів з відзнакою), присудження золотих медалей та занесення на Дошку пошани ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
надання пропозицій щодо подальшого вдосконалення навчально-виховного процесу та поліпшення якості підготовки військових фахівців у ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
1.8. Нормативними формами державної атестації випускників ВВНЗ, які визначаються навчальним планом на підставі відповідної освітньо-професійної програми підготовки курсантів (слухачів, студентів) та її варіативної частини, є захист атестаційної (кваліфікаційної, дипломної, магістерської) роботи та державний (комплексний державний) екзамен.
1.9. Програма державного екзамену з окремої навчальної дисципліни повинна повністю охоплювати зміст програми з цієї навчальної дисципліни відповідно до освітньо-професійної програми за напрямом (спеціальністю) підготовки військового фахівця.
1.10. Для проведення комплексного державного екзамену розробляється програма, яка містить основні питання з програм профільних навчальних дисциплін, що виносяться на цей екзамен. Програма комплексного державного екзамену розробляється під керівництвом начальника навчального відділу (відділення, навчально-методичного центру, науково-методичного центру, навчальної частини) ВВНЗ (ВНП ВНЗ) на випускових кафедрах, що забезпечують підготовку військових фахівців за відповідним напрямом, спеціальністю (спеціалізацією) підготовки.
1.11. Програма державного екзамену (комплексного державного екзамену) погоджується із заступником начальника ВВНЗ (ВНП ВНЗ) з навчальної (навчальної та наукової) роботи та затверджується начальником ВВНЗ (ВНП ВНЗ). Програма державного екзамену (комплексного державного екзамену) доводиться до випускників не пізніше ніж за семестр до початку проведення державної атестації.
1.12. Державний (комплексний державний) екзамен повинний визначити рівень теоретичних знань випускників із напряму (спеціальності) підготовки, а також рівень сформованості професійних умінь та навичок відповідно до вимог стандартів вищої освіти.
Державний (комплексний державний) екзамен із роздільною перевіркою рівня теоретичних знань і практичної підготовленості випускників проводиться впродовж одного-двох днів. У цьому разі додатковий час на підготовку до другого дня екзамену не виділяється.
1.13. Захист атестаційної роботи має показати рівень теоретичної підготовленості випускників, їх якостей щодо систематизації наукової інформації, аналізу актуальних проблем із напряму (спеціальності) підготовки, розроблення на цій підставі практичних рекомендацій для діяльності військ (сил).
1.14. Порядок організації та форми проведення державних (комплексних державних) екзаменів, захисту атестаційних робіт розробляються ВВНЗ (ВНП ВНЗ), ухвалюються на засіданні вченої ради ВВНЗ (ВНП ВНЗ), підписуються керівником ВВНЗ (ВНП ВНЗ) і затверджуються головою ДЕК.
1.15. Розклади державних (комплексних державних) екзаменів і захисту атестаційних робіт складаються у ВВНЗ (ВНП ВНЗ), узгоджуються з головою ДЕК, затверджуються начальником ВВНЗ (ВНП ВНЗ) та доводяться до відома випускників не пізніше ніж за місяць до початку державної атестації. У розкладі повинні передбачити не менше 5 днів для підготовки до кожного державного (комплексного державного) екзамену, крім випускного державного екзамену з фізичної або льотної підготовки, час на підготовку до яких не виділяється.
1.16. На одному засіданні ДЕК планується захист до 10 кваліфікаційних робіт випускників за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, до 6 робіт випускників за освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста, до 5 робіт випускників за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра. При усній формі проведення державного (комплексного державного) екзамену проводиться атестація не більше 15 випускників. У разі якщо у навчальній групі, в якій проводиться державна атестація, нараховується велика кількість випускників для складання державного (комплексного державного) екзамену, вона поділяється на відповідну кількість навчальних підгруп. Тривалість державних екзаменів та захисту атестаційних робіт не повинна перевищувати шість академічних годин на день.
1.17. Для проведення державної атестації випускників вищих навчальних закладів, що мають у своєму складі кафедри (факультети) військової підготовки та здійснюють підготовку невеликої чисельності військових фахівців, створюються підкомісії ДЕК вищого навчального закладу, на які покладаються приймання державних (комплексних державних) екзаменів і захист атестаційних робіт за профільними навчальними дисциплінами військового спрямування.
1.18. Для державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ) з числа студентів створюється окрема ДЕК.
ІІ. Порядок комплектування складу ДЕК
2.1. До складу ДЕК входять голова та його заступник (заступники), секретар, голови підкомісій та інші члени ДЕК. Державна екзаменаційна комісія складається з підкомісій, до складу кожної з яких входять голова підкомісії та 2-3 члени.
2.2. Голова ДЕК та його заступник (заступники) призначаються наказом Міністра оборони України.
Голова ДЕК призначається з числа керівників структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та інших органів військового управління, які є замовниками на підготовку військових фахівців.
Головою ДЕК в Національному університеті оборони України призначається один із заступників начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України.
Заступники голови ДЕК призначаються з числа представників структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та інших органів військового управління, які є замовниками на підготовку військових фахівців, а також з представників Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України та керівного складу ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Одна і та сама посадова особа призначається головою ДЕК або заступником голови ДЕК не більше трьох років поспіль.
2.3. Секретар ДЕК, голови підкомісій та члени ДЕК (з інших органів військового управління, військових частин, установ та організацій) для проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), підпорядкованих Міністру оборони України, призначаються наказом заступника Міністра оборони України - керівника апарату.
Секретар ДЕК, голови підкомісій та члени ДЕК (з інших органів військового управління, військових частин, установ та організацій) для проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), підпорядкованих органам військового управління, призначаються наказом Генерального штабу Збройних Сил України.
Секретар ДЕК, голови підкомісій та члени ДЕК для проведення державної атестації випускників Воєнно-дипломатичної академії призначаються наказом командира військової частини А0515.
Члени ДЕК, які є співробітниками ВВНЗ (ВНП ВНЗ), де проводиться державна атестація випускників, призначаються наказом начальника ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
2.4. Голови підкомісій ДЕК призначаються з числа посадових осіб структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та органів військового управління, які є замовниками на підготовку військових фахівців, а також представників армійських корпусів та військових частин, які займають посади не нижче заступника командира військової частини (бригади, полку) та є фахівцями у відповідному напрямі та спеціальності підготовки.
2.5. Членами підкомісій ДЕК призначаються провідні вчені та висококваліфіковані фахівці з відповідних напрямів і спеціальностей підготовки, як правило, з числа науково-педагогічних (педагогічних) працівників ВВНЗ (ВНП ВНЗ). Чисельність науково-педагогічних (педагогічних) працівників, які залучаються до роботи у складі підкомісій ДЕК з інших ВВНЗ (ВНП ВНЗ), та представників замовника на підготовку військових фахівців повинна становити не менше 30% загальної чисельності членів підкомісій.
2.6. Секретарем ДЕК призначається начальник навчального відділу (відділення, навчально-методичного центру, науково-методичного центру, навчальної частини) ВВНЗ (ВНП ВНЗ) або його заступник.
2.7. Пропозиції щодо кандидатур голів ДЕК та їх заступників для включення до складу ДЕК подаються щороку до 15 березня до Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України органами військового управління, яким підпорядковані ВВНЗ (ВНП ВНЗ), за погодженням із відповідними замовниками підготовки військових фахівців.
2.8. Пропозиції щодо включення до складу ДЕК посадових осіб як голів підкомісій, секретаря та членів ДЕК (з інших органів військового управління, військових частин, установ та організацій) для проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), підпорядкованих Міністру оборони України, подаються щороку до 1 квітня до Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України органами військового управління, яким підпорядковані ВВНЗ (ВНП ВНЗ), за погодженням із відповідними замовниками підготовки військових фахівців.
2.9. Пропозиції щодо включення до складу ДЕК посадових осіб як голів підкомісій, секретаря та членів ДЕК (з інших органів військового управління, військових частин, установ та організацій) для проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), підпорядкованих органам військового управління, подаються щороку до 1 квітня до Головного управління особового складу Генерального штабу Збройних Сил України органами військового управління, яким підпорядковані ВВНЗ (ВНП ВНЗ), за погодженням із відповідними замовниками підготовки військових фахівців.
2.10. Загальна кількість підкомісій ДЕК та їх персональний склад встановлюються залежно від кількості напрямів (спеціальностей, спеціалізацій) підготовки, державних (комплексних державних) екзаменів та чисельності випускників, які проходять державну атестацію у ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
2.11. Підкомісія ДЕК приймає державні (комплексні державні) екзамени, проводить захист атестаційних робіт випускниками, які проходили підготовку за одним напрямом (спеціальністю, спеціалізацією). Приймання державного екзамену з окремої навчальної дисципліни та проведення захисту атестаційних робіт здійснюються підкомісією одного складу.
При малій чисельності випускників, які проходили підготовку за відповідною спеціальністю (спеціалізацією), можуть створюватися спільні підкомісії для декількох споріднених спеціальностей (спеціалізацій).
2.12. З метою виконання завдань з оформлення документів підкомісій та організації їх зберігання наказом начальника ВВНЗ (ВНП ВНЗ) призначаються секретарі підкомісій, які не входять до складу ДЕК.
2.13. Голова ДЕК відповідає за дотримання вимог щодо порядку проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Він зобов'язаний:
керувати роботою ДЕК;
знати вимоги нормативно-правових актів та документів з організації навчально-виховного процесу у ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
брати участь у роботі підкомісій, у тому числі обов'язково в роботі тих, що проводять державну атестацію випускників, які є кандидатами на присудження золотої медалі;
заслуховувати доповіді голів підкомісій про підсумки складання державних (комплексних державних) екзаменів та захисту атестаційних робіт;
приймати рішення щодо присвоєння випускникам, які успішно пройшли державну атестацію, відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів та кваліфікації, видачі їм дипломів або дипломів з відзнакою, присудження золотих медалей та занесення на Дошку пошани ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
розглядати заяви або скарги громадян з питань складання державних екзаменів, захисту атестаційних робіт та приймати відповідні рішення.
2.14. Заступник голови ДЕК відповідає за чітку організацію роботи ДЕК, дотримання вимог щодо порядку проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Він зобов'язаний:
керувати за дорученням голови ДЕК роботою ДЕК;
знати вимоги нормативно-правових актів та документів з організації навчально-виховного процесу у ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
організовувати роботу ДЕК з перевірки та оцінювання теоретичних знань та практичної підготовленості випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ) з метою встановлення їх відповідності вимогам освітньо-кваліфікаційних характеристик та освітньо-професійних програм підготовки військових фахівців, а також навчальних планів і програм навчальних дисциплін ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
контролювати виконання розкладу державних (комплексних державних) екзаменів і захисту атестаційних робіт;
за дорученням голови ДЕК брати участь у роботі підкомісій ДЕК;
керувати роботою з підготовки проекту рішення ДЕК та звіту про проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
2.15. Голова підкомісії ДЕК відповідає за високу вимогливість та неупередженість в оцінюванні якості підготовленості випускників, дотримання вимог щодо порядку проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Він зобов'язаний:
керувати роботою підкомісії ДЕК;
знати вимоги нормативно-правових актів та документів з організації навчально-виховного процесу у ВВНЗ (ВНП ВНЗ), освітньо-кваліфікаційні характеристики випускників ВВНЗ, зміст освітньо-професійної програми, навчального плану та програм навчальних дисциплін з напряму підготовки, спеціальності (спеціалізації), за якою здійснюється державна атестація випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
дотримуватися розкладу державних (комплексних державних) екзаменів і захисту атестаційних робіт;
готувати пропозиції щодо подальшого вдосконалення навчально-виховного процесу та поліпшення якості підготовки військових фахівців у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) за відповідним напрямом, спеціальністю (спеціалізацією) підготовки військових фахівців;
забезпечувати захист інформації з обмеженим доступом під час складання державних (комплексних державних) екзаменів, захисту атестаційних робіт випускниками ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
2.16. Секретар ДЕК відповідає за чітке та своєчасне виконання доручень голови ДЕК та заступника голови ДЕК щодо організації роботи державної комісії.
Він зобов'язаний:
знати вимоги нормативно-правових актів та документів з організації навчально-виховного процесу у ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
за дорученням голови ДЕК контролювати своєчасність виконання заходів плану роботи ДЕК;
організовувати та забезпечувати проведення першого організаційного та підсумкового засідань ДЕК;
своєчасно доводити до голів підкомісій ДЕК розпорядження голови ДЕК;
керувати роботою секретарів підкомісій ДЕК;
контролювати виконання розкладу державних (комплексних державних) екзаменів і захисту атестаційних робіт;
готувати проект рішення ДЕК та звіт про проведення державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
узагальнювати пропозиції щодо подальшого вдосконалення навчально-виховного процесу та поліпшення якості підготовки військових фахівців у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) за відповідним напрямом, спеціальністю (спеціалізацією), що надаються головами підкомісій.
2.17. Член ДЕК відповідає за високу вимогливість та неупередженість в оцінюванні якості підготовленості випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
Він зобов'язаний:
знати вимоги нормативно-правових актів та документів з організації навчально-виховного процесу у ВВНЗ (ВНП ВНЗ), освітньо-кваліфікаційні характеристики випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), зміст освітньо-професійної програми, навчального плану та програм навчальних дисциплін з напряму підготовки, спеціальності (спеціалізації), з яких здійснюється державна атестація випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ);
об'єктивно оцінювати знання та вміння випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), у межах, визначених відповідними стандартами вищої освіти;
готувати пропозиції щодо подальшого вдосконалення навчально-виховного процесу та поліпшення якості підготовки військових фахівців у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) за відповідним напрямом, спеціальністю (спеціалізацією) підготовки військових фахівців;
забезпечувати захист інформації з обмеженим доступом під час складання державних (комплексних державних) екзаменів, захисту атестаційних робіт випускниками ВВНЗ (ВНП ВНЗ).
2.18. З метою організованого початку державної атестації випускників ВВНЗ (ВНП ВНЗ), ознайомлення голів ДЕК та їх заступників з основними вимогами нормативно-правових актів та документів з організації навчально-виховного процесу у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) та проведенням державної атестації випускників, порядком роботи ДЕК не пізніше одного тижня до початку роботи ДЕК у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) проводиться інструктивна нарада з головами ДЕК та їх заступниками.
Організація проведення інструктивної наради покладається на директора Департаменту військової освіти та науки Міністерства оборони України.
ІІІ. Робота ДЕК до початку державної атестації випускників.
3.1. Свою роботу ДЕК починає у ВВНЗ (ВНП ВНЗ) за два дні до початку державної атестації випускників.
У цей період голова ДЕК проводить інструктивну нараду з головами підкомісій та іншими членами ДЕК та перше організаційне засідання, на якому складу ДЕК відрекомендовуються командування ВВНЗ (ВНП ВНЗ) і інститутів, факультетів, командири підрозділів випускників, начальники кафедр, відділів, служб та заслуховуються доповідь начальника ВВНЗ (ВНП ВНЗ) про виконання випускниками навчальних планів і навчальних програм, готовність ВВНЗ (ВНП ВНЗ) до їх державної атестації, а також доповіді начальників інститутів, факультетів (командирів батальйонів, дивізіонів) випускників щодо якості і ступеня підготовленості випускників до виконання своїх обов'язків за посадовим призначенням.
При цьому голова та члени ДЕК вивчають:
................Перейти до повного тексту