1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


МІНІСТЕРСТВО УКРАЇНИ З ПИТАНЬ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
ТА У СПРАВАХ ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВІД НАСЛІДКІВ
ЧОРНОБИЛЬСЬКОЇ КАТАСТРОФИ
Н А К А З
09.07.2010 N 538
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 серпня 2010 р.
за N 606/17901
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ N 1068 від 22.12.2017 )
Про затвердження Положення про проходження служби основним особовим складом ДСПФС СВАРЧ МНС
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу", з метою визначення особливості комплектування основного особового складу за професійною придатністю і станом здоров'я, організації проходження служби в міжаварійний період та під час виникнення надзвичайних ситуацій, а також трудових відносин, прав і обов'язків особового складу Державної спеціалізованої протифонтанної служби "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про проходження служби основним особовим складом Державної спеціалізованої протифонтанної служби "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС (далі - Положення), що додається.
2. Департаменту управління рятувальними силами (Марченко Г.Б.), Державній спеціалізованій протифонтанній службі "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС (Шипак М.С.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Антонця В.М.
Міністр
ПОГОДЖЕНО:
Заступник Міністра праці
та соціальної політики України
Голова Центрального комітету
Всеукраїнської профспілки працівників
геології, геодезії та картографії
Н.Шуфрич


А.Черкасов


В.К.Супрун
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС
09.07.2010 N 538
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
3 серпня 2010 р.
за N 606/17901
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження служби основним особовим складом Державної спеціалізованої протифонтанної служби "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС
I. Загальні положення
1.1. Це Положення розроблено відповідно до пункту 4 Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334.
1.2. Державна спеціалізована протифонтанна служба "Спеціальна воєнізована аварійно-рятувальна частина" МНС (далі - ДСПФС СВАРЧ) заснована на професійній основі та на принципах єдиноначальності, централізації управління, статутної дисципліни, особистої відповідальності особового складу. Головним завданням ДСПФС СВАРЧ є попередження і ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій (далі - НС) техногенного та природного характеру на об'єктах нафтогазового комплексу, газотранспортної системи України, хімічно небезпечних та інших об'єктах підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктах та на окремих територіях у межах визначених МНС зон відповідальності.
1.3. Положення визначає особливості комплектування основного особового складу за професійною придатністю та станом здоров'я, проходження служби у режимі повсякденної діяльності (далі - міжаварійний період) і під час виникнення надзвичайних ситуацій, а також трудові відносини, права та обов'язки основного особового складу.
1.4. Основний особовий склад ДСПФС СВАРЧ є воєнізованим особовим складом.
Основний особовий склад ДСПФС СВАРЧ комплектується на контрактній основі.
1.5. До основного особового складу ДСПФС СВАРЧ належать працівники, які організовують і виконують аварійно-рятувальні роботи (у тому числі надають постраждалим невідкладну медичну допомогу) та забезпечують готовність аварійно-рятувальних підрозділів до їх проведення. Перелік посад основного особового складу ДСПФС СВАРЧ наведено в додатку.
Основний особовий склад ДСПФС СВАРЧ поділяється на керівний (молодший, середній, старший, вищий) та рядовий (далі - оперативний особовий склад).
1.6. Основними принципами, на яких ґрунтується діяльність ДСПФС СВАРЧ та його особового складу, є:
єдиноначальність і централізація керівництва;
пріоритетність завдань, пов'язаних із рятуванням життя постраждалих та збереженням довкілля;
постійна готовність підрозділів ДСПФС СВАРЧ до виїзду на аварійний об'єкт за сигналом "Збір-аварія" для надання допомоги постраждалим, ліквідації аварій та їх наслідків у будь-який час доби;
використання економічних методів керівництва діяльністю підрозділами;
постійне підтримання високого рівня професіоналізму особового складу відповідно до вимог міжнародних стандартів у цій сфері;
виправданий ризик виконавців і керівників аварійно-рятувальних робіт за прийняті рішення;
здійснення заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
раціональна дислокація підрозділів служби з урахуванням кількості та небезпечності об'єктів, що обслуговуються;
добір особового складу за станом здоров'я, постійне підтримання необхідного фізичного та психологічного рівня підготовки оперативного особового складу;
взаємодія з іншими аварійно-рятувальними службами та формуваннями;
використання позитивного світового досвіду у проведенні аварійно-рятувальних робіт;
соціальна захищеність особового складу.
II. Комплектування основного особового складу ДСПФС СВАРЧ
2.1. Комплектування основного особового складу ДСПФС СВАРЧ проводиться відповідно до штатного розпису, затвердженого командиром ДСПФС СВАРЧ за погодженням з МНС.
2.2. Професійний відбір керівного та рядового особового складу (далі - оперативний особовий склад) ДСПФС СВАРЧ проводиться з урахуванням специфічних умов праці (застосування ізолювальних дихальних апаратів на стисненому повітрі, підвищена температура, загазованість навколишнього середовища тощо) відповідно до додатка 6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.05.2007 N 246, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2007 за N 846/14113.
Оперативний особовий склад проходить медичні огляди згідно з чинним законодавством.
Комплектування оперативного особового складу здійснюється із числа спеціалістів, які мають досвід роботи, відповідний стаж і кваліфікацію за фахом (для основного особового складу) та пов'язані з технологічним процесом потенційно небезпечних об'єктів, що обслуговуються.
Початком проходження служби працівниками, які належать до основного особового складу ДСПФС СВАРЧ, є день прийняття їх на роботу, який визначається відповідним наказом на підставі укладеного контракту. Контракт укладається з працівниками на момент прийняття їх на роботу за формою, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу".
2.3. Зарахування осіб, що вперше приймаються на посади основного особового складу, проводиться з призначенням випробувального терміну (за напрямом професійної діяльності).
2.4. Строк випробування працівників при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням з відповідним виборним органом первинної профспілкової організації, - шести місяців.
Якщо працівник у період випробувального терміну був відсутній на роботі у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності або з інших поважних причин, строк випробування продовжується на відповідну кількість днів, протягом яких він був відсутній.
2.5. Особи, що приймаються на посади оперативного особового складу, проходять попереднє навчання, стажування та атестацію.
2.6. Оперативний рядовий склад комплектується особами, які мають повну загальну середню освіту, професійно-технічну освіту та пройшли безпосередню підготовку в навчальних (навчально-тренувальних) центрах.
На посади оперативного рядового складу приймаються особи віком від 21 до 40 років зі стажем роботи на відповідних підприємствах, в тому числі на підприємствах нафтогазового комплексу України не менше двох років.
2.7. Оперативний молодший керівний склад комплектується з осіб, які мають повну загальну середню освіту, професійно-технічну освіту, не менше двох років стажу роботи на підприємствах нафтогазового комплексу, газотранспортної системи України або профільних підприємствах за напрямом діяльності та пройшли попередню підготовку і стажування в навчальних (навчально-тренувальних) центрах, а також із найбільш підготовлених осіб рядового складу (респіраторників, рятувальників), які мають досвід оперативної роботи не менше двох років.
2.8. Оперативний середній керівний склад комплектується з осіб, які мають базову вищу або повну вищу освіту, стаж роботи на підприємствах нафтогазового комплексу, газотранспортної системи України або профільних підприємствах за напрямом діяльності не менше двох років та пройшли попередню підготовку та стажування в навчальних (навчально-тренувальних) центрах.
2.9. Оперативний старший керівний склад комплектується з числа найбільш підготовлених осіб середнього керівного складу, які працюють на керівних посадах не менше чотирьох років, мають досвід ведення аварійно-рятувальних робіт та повну вищу освіту.
2.10. Оперативний вищий керівний склад комплектується з числа найбільш підготовлених осіб старшого керівного складу, які мають організаторські навички, відповідні ділові якості, досвід керівництва аварійно-рятувальними роботами, повну вищу освіту та стаж роботи на командно-керівних посадах не менше п'яти років.
2.11. Граничний вік перебування на цих посадах визначається законодавством України про працю.
2.12. Командир ДСПФС СВАРЧ призначається і звільняється з посади Міністром України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
2.13. Призначення на посаду, переведення на іншу посаду та звільнення працівників ДСПФС СВАРЧ проводяться командиром служби.
2.14. Оперативний особовий склад проходить атестацію відповідно до Порядку атестації аварійно-рятувальних служб та рятувальників, затвердженого наказом МНС від 19.06.2003 N 201, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.07.2003 за N 640/7961 (із змінами).
III. Підготовка особового складу
3.1. Підготовка особового складу ДСПФС СВАРЧ організовується і проводиться відповідно до Законів України "Про освіту", "Про професійно-технічну освіту", "Про охорону праці", постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2001 N 1334 "Про затвердження Порядку комплектування та професійної підготовки основного особового складу аварійно-рятувальних служб і типової форми контракту, що укладається з рятувальниками під час прийняття їх на роботу", наказу Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 N 15 "Про затвердження Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за N 231/1051, Положення про професійне навчання кадрів на виробництві, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства освіти і науки України від 26.03.2001 N 127/151, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 06.04.2001 за N 315/5506, Положення про організацію навчально-виробничого процесу на виробництві, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерства освіти і науки України від 27.12.2006 N 500/861, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.01.2007 за N 32/13299, Правил безпеки в нафтогазодобувній промисловості України, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 06.05.2008 N 95, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 02.06.2008 за N 497/15188.
3.2. Підготовка особового складу включає в себе:
професійну підготовку особового складу;
спеціальну підготовку особового складу;
підвищення кваліфікації особового складу;
навчання з питань охорони праці особового складу.
3.3. Професійна підготовка - організований та цілеспрямований процес оволодіння особовим складом знаннями, уміннями та навичками, необхідними для виконання професійних завдань.

................
Перейти до повного тексту