- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
ДЕРЖАВНА КОМІСІЯ УКРАЇНИ ПО ЗАПАСАХ КОРИСНИХ КОПАЛИН
ПРИ МІНІСТЕРСТВІ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО
ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА УКРАЇНИ
Н А К А З
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 жовтня 2009 р.
за N 981/16997
Про затвердження Інструкції із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ промислових підземних вод
Відповідно до статті
7 Закону України
"Про Державну геологічну службу України", підпункту 16 пункту 4 Положення про Державну комісію України по запасах корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2000
N 1689 (зі змінами), та пункту 7 Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.97
N 432 (зі змінами), з метою встановлення єдиних вимог до геологічного вивчення, геолого-економічної оцінки родовищ промислових підземних вод та умов визначення їх підготовленості до промислового освоєння
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ промислових підземних вод, що додається.
2. Визнати такою, що не застосовується на території України, "Инструкцию по применению Классификации эксплуатационных запасов подземных вод к месторождениям промышленных вод", затверджену головою Державної комісії по запасах корисних копалин при Раді Міністрів СРСР 06.06.84.
3. Відділу підземних вод, гідромінеральної сировини та лікувальних грязей (Бакаржієва О.О.) подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
4. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова Комісії ПОГОДЖЕНО: Голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва В.о. Міністра охорони навколишнього природного середовища України Міністр промислової політики України Т.в.о. Голови Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду | Г.І.Рудько О.Кужель І.Г.Чорнокур В.Новицький А.Дєньгін |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державної комісії
України по запасах корисних
копалин
06.10.2009 N 393
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
26 жовтня 2009 р.
за N 981/16997
ІНСТРУКЦІЯ
із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ промислових підземних вод
I. Загальні положення
1.1. Ця Інструкція встановлює вимоги до геологічного вивчення родовищ (ділянок родовищ) промислових вод відповідно до складності їх геологічної будови, вимоги до підрахунку, геолого-економічної оцінки і державного обліку експлуатаційних (видобувних) запасів підземних промислових вод згідно з рівнем їх промислового значення, умови, що визначають підготовленість певного родовища (ділянки родовища) до промислового освоєння, основні принципи оцінки перспективних та прогнозних ресурсів промислових підземних вод у межах перспективних площ і територій та ділянок надр.
1.2. Вимоги Інструкції є обов'язковими для суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та підпорядкування, що здійснюють планування, фінансування та виконання геологорозвідувальних робіт з пошуків і розвідки родовищ промислових підземних вод, проектування і будівництво водозабірних споруд, експлуатацію родовищ промислових підземних вод.
II. Нормативні посилання
Інструкція розроблена згідно з такими нормативно-правовими актами:
Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.97
N 432 (далі - Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр);
Положення про Державну комісію України по запасах корисних копалин, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2000
N 1689;
Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.94
N 865 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.2000
N 1512) (далі - Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин);
Положення про стадії геологорозвідувальних робіт на підземні води (гідрогеологічні роботи), затверджене наказом Мінекоресурсів України від 16.07.2001
N 260, зареєстроване в Мін'юсті України 30.07.2001 за N 648/5839 (далі - Положення про стадії геологорозвідувальних робіт на підземні води (гідрогеологічні роботи)).
III. Терміни та визначення
Наведені в Інструкції терміни та визначення застосовуються в такому значенні:
Промислові підземні води - це підземні води, що містять корисні компоненти в кількостях, при яких вилучення їх для подальшого промислового використання є економічно доцільним.
Родовище промислових підземних вод - це водний об'єкт у надрах з підрахованими експлуатаційними запасами і просторово визначеними межами, у якому утворились сприятливі умови для видобування і використання промислових вод.
Ділянка родовища промислових підземних вод - це просторово обмежена частина родовища промислових підземних вод з підрахованими експлуатаційними запасами, виділена за геолого-структурними, гідрогеологічними умовами, складом і вмістом корисних компонентів у воді або за умовами розташування водозабірних споруд та іншими ознаками, у межах якої існують сприятливі умови для видобування промислових вод окремим водозабором.
Експлуатаційні запаси промислових вод - це підрахована за даними геологічного вивчення родовищ (ділянок) кількість промислових вод, яка може бути видобута з надр раціональними за техніко-економічними показниками водозаборами в заданому режимі експлуатації за умови відповідності якісних характеристик цих вод вимогам установлених кондицій та допустимого рівня впливу на довкілля впродовж розрахункового терміну водокористування.
Ресурси промислових підземних вод (тут і далі під ресурсами розуміють перспективні та прогнозні ресурси) - оцінені за даними геологічного вивчення надр обсяги промислових підземних вод, що характеризують потенційні можливості їх видобування з надр на відповідній території.
IV. Загальні відомості щодо геолого-економічної оцінки родовищ промислових підземних вод
4.1. За сучасним станом з підземних вод у промисловому масштабі вилучаються йод, бром, літій, бор, рубідій, калій, магній, кухонна сіль, сульфати натрію, сульфати калію та інші компоненти.
4.2. Доцільність використання промислових вод слід визначати на основі техніко-економічного обґрунтування (далі - ТЕО) кондицій для підрахунку запасів цих вод, що містять вимоги до їх якості й кількості та технічні умови експлуатації при раціональному й комплексному використанні вод з урахуванням встановленого порядку водокористування та з додержанням заходів щодо охорони навколишнього природного середовища.
4.3. Придатність промислових вод для використання як сировини для вилучення корисних компонентів визначається головним чином складом і вмістом в них корисних компонентів, технологічними властивостями вод (агресивністю, наявністю шкідливих домішок, інтенсивністю процесів солевідкладення та ін.), а також можливістю скидання (утилізації) відпрацьованих вод.
4.5. Родовища промислових вод пов'язані з водоносними горизонтами, поширеними у артезіанських басейнах платформ, у артезіанських басейнах складчастих областей, у озерних пониженнях.
4.6. Видобування промислових вод може відбуватися в умовах усталеного або неусталеного режимів фільтрації залежно від рівня забезпеченості експлуатаційних запасів поновлюваними джерелами формування.
Експлуатація промислових вод, пов'язаних з ізольованими водонапірними системами типу пласта, а також з водоносними горизонтами безстічних озерних понижень, що не мають прямого гідравлічного зв'язку з озерною ропою, зазвичай відбувається при неусталеному режимі фільтрації. При розробці родовищ в озерних пониженнях, де промислові води гідравлічно пов'язані з поверхневою ропою озер, може досягатися усталений режим фільтрації. Незалежно від режиму фільтрації підрахунок запасів промислових вод слід проводити на розрахунковий строк експлуатації, що встановлюється при обґрунтуванні кондицій з урахуванням допустимого зниження рівня води в свердловинах і необхідності збереження впродовж цього строку кондиційної якості води.
4.7. Експлуатаційні запаси промислових вод підраховуються в межах родовищ і їх ділянок.
4.8. Ресурси промислових вод слід оцінювати в межах басейнів підземних вод, гідрогеологічних районів і окремих ділянок надр за даними спеціальних гідрогеологічних розрахунків, а також у межах розвіданих і попередньо розвіданих родовищ або їх ділянок як обсяги ресурсів промислових вод, що характеризують різницю між потенційними можливостями їх видобутку з надр і підрахованими запасами.
4.9. Вимоги до порядку (режиму) експлуатації родовищ промислових вод і необхідний строк їх експлуатації визначаються водоспоживачами або за їх дорученням спеціалізованою проектною організацією. Можливість застосування цього порядку (режиму) на родовищі слід визначати в процесі проведення робіт з оцінки його експлуатаційних запасів. У технічному завданні на проведення геологорозвідувальних робіт слід зазначати: потребу у воді, термін уведення родовища в експлуатацію, цільове призначення використання води, вимоги до її якості, спосіб водовідбору, режим і розрахунковий період експлуатації родовища, шляхи використання або утилізації відпрацьованих вод.
4.10. Вибір ділянок для розвідувальних робіт належить узгоджувати із замовником геологорозвідувальних робіт, органами, що здійснюють державне управління в галузі використання й охорони підземних вод та охорони довкілля, землевласником (землекористувачем).
V. Розподіл родовищ промислових вод за складністю їх геологічної будови, гідрогеологічних, гідрохімічних та інших умов формування експлуатаційних запасів
5.1. Складність геологічної будови, гідрогеологічних умов родовищ промислових вод визначається характером залягання, будовою водоносних горизонтів, мінливістю потужності й фільтраційних властивостей водовмісних порід, особливостями джерел формування експлуатаційних запасів вод, гідрохімічними, еколого-геологічними умовами.
З урахуванням цього родовища промислових підземних вод поділяються на три групи:
Перша група. Родовища з простими гідрогеологічними умовами, зі спокійним заляганням водоносних горизонтів, витриманих за потужністю, будовою й фільтраційними властивостями водовмісних порід, з відносно однорідними гідрохімічними умовами. Основні джерела формування цих запасів можуть бути кількісно визначені, можливі обґрунтовані гідрохімічний та геолого-екологічний прогнози на строк експлуатації родовища. Можлива достовірна оцінка впливу проектного водозабору на довкілля.
До них належать багато родовищ в артезіанських басейнах платформ і найбільш крупні родовища в артезіанських басейнах складчастих областей з поровими колекторами.
Друга група. Родовища зі складними гідрогеологічними умовами внаслідок мінливості потужності, будови водоносних горизонтів чи фільтраційних властивостей водовмісних порід або зі складними гідрохімічними, геолого-екологічними умовами, що створюють можливість зміни якості води у часі, які можуть бути спрогнозовані лише наближено. Частина джерел формування експлуатаційних запасів і їх кількісні зміни у процесі експлуатації визначаються надійно, а частина може бути встановлена лише наближено. Оцінка впливу проектного водозабору на довкілля можлива на якісному рівні або не на всій площі впливу водозабору з однаковим рівнем достовірності.
Такі родовища зустрічаються в артезіанських басейнах як платформ, так і складчастих областей.
Третя група. Родовища з дуже складними гідрогеологічними, гідрохімічними умовами внаслідок високої мінливості потужності і будови водоносних горизонтів і фільтраційних властивостей водовмісних порід. До них належать окремі родовища в артезіанських басейнах платформ і складчастих областей; родовища обмеженого (осередкового) розповсюдження, наприклад, тріщинно-жильного типу в складчастих областях; родовища з дуже складними гідрохімічними умовами, характерними для родовищ в озерних пониженнях.
Джерела формування експлуатаційних запасів можуть бути оцінені лише наближено. Вплив експлуатації водозабору на довкілля може бути оцінений лише на якісному рівні із застосуванням переважно методу природно-техногенних аналогів.
5.2. Під час визначення групи складності родовища для зарахування його до групи більш високої складності достатньо, щоб хоч один із зазначених вище критеріїв відповідав цій групі.
Якщо відбувається або планується закачування відпрацьованих або інших вод у водоносні горизонти, що розробляються, група складності родовища (ділянки) визначається з урахуванням достовірності прогнозу зміни якості води.
Віднесення родовища або ділянки до тієї або іншої групи вимагає обґрунтування в кожному конкретному випадку.
VI. Розподіл експлуатаційних запасів і ресурсів промислових вод на класи
Експлуатаційні запаси й прогнозні ресурси промислових вод характеризуються певними рівнями промислового значення і ступенями техніко-економічного та геологічного вивчення і розподіляються на класи, які ідентифікуються за міжнародним трипорядковим цифровим кодом за допомогою послідовно розташованих трьох цифр. Перша цифра цього коду характеризує промислове значення запасів, друга цифра - ступінь техніко-економічного вивчення, третя цифра - ступінь геологічного вивчення. Для міжнародного коду використовуються цифри від 1 до 4. Виділяється 9 класів різних рівнів вивченості експлуатаційних запасів та прогнозних ресурсів промислових вод об'єктів геологорозвідувальних робіт, які зазначені нижче в таблиці:
------------------------------------------------------------------
| Промислове | Ступінь | Ступінь | Код класу |
| значення | техніко- |геологічного | |
|(перша цифра | економічного | вивчення | |
| коду) | вивчення |(третя цифра | |
| |(друга цифра коду) | коду) | |
|-------------+-------------------+-------------+----------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 |
|-------------+-------------------+-------------+----------------|
|Балансові |ГЕО-1 (.1.) |розвідані |111 - достовірні|
|запаси (1..) | |запаси (..1) | |
| |ГЕО-2 (.2.) |розвідані |121 - імовірні |
| | |запаси (..1) | |
| |ГЕО-2 (.2.) |попередньо |122 - імовірні |
| | |розвідані | |
| | |запаси (..2) | |
|-------------+-------------------+-------------+----------------|
|Умовно |ГЕО-1 (.1.) |розвідані |211 |
|балансові та | |запаси (..1) | |
|позабалансові|ГЕО-2 (.2.) |розвідані |221 |
|запаси (2..) | |запаси (..1) | |
| |ГЕО-2 (.2.) |попередньо |222 |
| | |розвідані | |
| | |запаси (..2) | |
|-------------+-------------------+-------------+----------------|
|Промислове |ГЕО-3 (.3.) |попередньо |332 |
|значення не | |розвідані | |
|визначено | |запаси (..2) | |
|(3..) |ГЕО-3 (.3.) |перспективні |333 |
| | |ресурси (..3)| |
| |ГЕО-3 (.3.) |прогнозні |334 |
| | |ресурси (..4)| |
------------------------------------------------------------------
Клас під кодом 111 об'єднує балансові розвідані та детально техніко-економічно оцінені запаси. Такі запаси відповідають достовірним запасам за міжнародною класифікацією.
Класи 121 і 122, що об'єднують балансові запаси, які розвідані або попередньо розвідані та попередньо техніко-економічно оцінені, належать до ймовірних запасів.
Клас 211 включає умовно балансові та позабалансові запаси, розвідані і детально техніко-економічно оцінені.
Класи 221 і 222 об'єднують умовно балансові та позабалансові розвідані і попередньо розвідані та попередньо техніко-економічно оцінені запаси.
До класу 332 належать попередньо розвідані, початково техніко-економічно оцінені під час пошукових геологорозвідувальних робіт запаси.
До класу 333 належать перспективні ресурси, до класу 334 - прогнозні ресурси, початково техніко-економічно оцінені під час регіональних геологорозвідувальних робіт.
VII. Розподіл експлуатаційних запасів промислових вод за промисловим значенням
За промисловим значенням експлуатаційні запаси промислових вод поділяються на такі групи: балансові, умовно балансові та позабалансові і з невизначеним промисловим значенням.
Балансові - експлуатаційні запаси, які на момент оцінки згідно з техніко-економічними розрахунками можна економічно ефективно видобути і використати при сучасній техніці і технології видобування та використання промислових вод, що забезпечують дотримання вимог раціонального, комплексного використання корисної копалини, а також дотримання вимог промислової безпеки, охорони надр та навколишнього природного середовища. У міжнародному трипорядковому коді класу запасів балансові запаси позначаються цифрою 1, яка є першою цифрою цього коду (1..).
Умовно балансові - експлуатаційні запаси, ефективність видобутку і використання яких на момент оцінки не може бути однозначно визначена, а також запаси, що відповідають вимогам до балансових запасів, але з різних причин не можуть бути використані на момент оцінки. До умовно балансових можуть належати тільки детально вивчені й оцінені запаси. У міжнародному трипорядковому коді класу запасів умовно балансові запаси позначаються цифрою 2, яка є першою цифрою цього коду (2..).
Позабалансові - експлуатаційні запаси, видобування і використання яких на момент оцінки є економічно недоцільним, але які в майбутньому можуть стати об'єктом промислового значення. У разі підрахунку позабалансових запасів визначаються причини віднесення їх до цієї категорії (економічні, технологічні, гідрогеологічні або інші). У міжнародному трипорядковому коді класу запасів позабалансові запаси позначаються також цифрою 2, яка є першою цифрою цього коду (2..), як і умовно балансові запаси.
Промислове значення яких не визначено - експлуатаційні запаси, на базі яких проведена тільки початкова геолого-економічна оцінка з використанням припустимих технологічних та техніко-економічних вихідних даних. У міжнародному трипорядковому коді класу запасів ці запаси позначаються цифрою 3, яка є першою цифрою цього коду (3..).
VIII. Розподіл експлуатаційних запасів і ресурсів промислових вод за ступенем техніко-економічного вивчення
За ступенем техніко-економічного вивчення запаси та ресурси промислових вод поділяються на три групи залежно від рівня геолого-економічної оцінки запасів родовища і ступеня геологічного вивчення.
До першої групи належать розвідані запаси промислових вод, ступінь техніко-економічного вивчення яких достатній для проведення детальної геолого-економічної оцінки (далі - ГЕО-1) ефективності їх промислового освоєння. ГЕО-1 здійснюється на основі розвіданих експлуатаційних запасів промислових вод і включає ТЕО постійних кондицій для їх підрахунку. Матеріали ГЕО-1, що позитивно оцінені ДКЗ, є для інвестора основним документом, що обґрунтовує економічну доцільність фінансування робіт з проектування та будівництва водозаборів. У міжнародному трипорядковому коді класу запасів належність експлуатаційних запасів за ступенем техніко-економічного вивчення до першої групи позначається цифрою 1, яка є другою цифрою цього коду (.1.).
До другої групи належать попередньо розвідані і розвідані запаси промислових вод, ступінь техніко-економічного вивчення яких достатній для виконання попередньої геолого-економічної оцінки (далі - ГЕО-2) їх промислового значення. ГЕО-2 здійснюється на основі попередньо розвіданих та розвіданих експлуатаційних запасів промислових вод і включає техніко-економічну доповідь (далі - ТЕД) про доцільність подальшої розвідки, у тому числі дослідно-промислової розробки родовища. Матеріали ТЕД включають тимчасові кондиції для підрахунку експлуатаційних запасів промислових вод. Матеріали ГЕО-2, апробовані ДКЗ або замовником (інвестором робіт), є обґрунтуванням для фінансування подальшої розвідки і підготовки для використання цих запасів. У міжнародному трипорядковому коді класу запасів належність експлуатаційних запасів за ступенем техніко-економічного вивчення до другої групи позначається цифрою 2, яка є другою цифрою цього коду (.2.).
До третьої групи належать попередньо розвідані запаси або ресурси промислових вод, ступінь техніко-економічного вивчення яких достатній тільки для проведення початкової геолого-економічної оцінки (далі - ГЕО-3) можливого промислового значення перспективної ділянки надр. ГЕО-3 здійснюється на основі попередньо розвіданих експлуатаційних запасів та ресурсів промислових вод і включає техніко-економічні міркування (далі - ТЕМ) про можливе їх промислове значення. Матеріали ТЕМ включають попередні кондиції для підрахунку експлуатаційних запасів промислових вод. Матеріали ГЕО-3 виконуються для обґрунтування доцільності інвестування геологорозвідувальних робіт. У міжнародному трипорядковому коді класу запасів належність експлуатаційних запасів за ступенем техніко-економічного вивчення до третьої групи позначається цифрою 3, яка є другою цифрою цього коду (.3.).
IX. Розподіл експлуатаційних запасів і ресурсів промислових вод за ступенем геологічного вивчення
За ступенем геологічного вивчення експлуатаційні запаси промислових вод поділяються на дві групи: розвідані і попередньо розвідані. У міжнародному трипорядковому коді класу запасів належність експлуатаційних запасів за ступенем геологічного вивчення до розвіданих позначається цифрою 1, а попередньо розвіданих - цифрою 2. Ці цифри вміщуються на третю позицію (є третьою цифрою) міжнародного коду класу запасів.
9.1. Розвідані експлуатаційні запаси, що позначаються цифрою 1, яка є третьою цифрою коду класу (..1), - це запаси промислових вод, кількість, якість, геологічні, гідрогеологічні, гідрохімічні, гірничо-геологічні, геолого-екологічні, водогосподарські та інші умови формування й використання яких вивчені на рівні, достатньому для опрацювання проектів будівництва об'єктів переробки промислових вод.
Основні параметри підрахунку розвіданих експлуатаційних запасів визначаються за даними безпосередніх досліджень і вимірювань характеристик водоносної системи в межах родовища і на площі його впливу за щільною системою дослідних і спостережних водопунктів у поєднанні з обмеженою екстраполяцією, обґрунтованою даними геологічних, гідрогеологічних, геофізичних, геохімічних та інших досліджень.
Розвідані експлуатаційні запаси є основою для проектування об'єктів переробки промислових вод.
Розвідані експлуатаційні запаси промислових вод, які кодуються цифрою 1 на третій позиції коду класу, поділяються на категорії А і В за детальністю геологічного вивчення й достовірністю.
9.1.1. Запаси категорії А відповідають таким вимогам:
потужність, геологічна будова, поширення й умови залягання, гідрохімічні особливості водоносних горизонтів, положення рівнів підземних вод, літологічний склад і характер зміни фільтраційних властивостей водовмісних порід за площею і в розрізі, умови живлення і характер взаємозв'язку водоносних горизонтів, що оцінюються, з іншими горизонтами та поверхневими водами вивчені з детальністю, достатньою для достовірної кількісної оцінки джерел формування експлуатаційних запасів промислових вод і обґрунтування граничних умов, що приймаються під час підрахунку запасів;
розрахункові гідрогеологічні параметри визначені за даними досвіду експлуатації промислових вод на родовищі, що оцінюється, або за даними дослідних відкачок (випусків); здійснена оцінка змінності цих параметрів за площею і в розрізі в межах зони впливу водозабору промислових вод;
якість промислових вод вивчена відповідно до вимог цільового їх використання; доведено, що впродовж розрахункового терміну водоспоживання показники якості промислових вод будуть постійні або змінюватимуться у межах встановлених кондицій;
визначено вплив відбору та утилізації промислових вод на існуючі водогосподарські об'єкти й довкілля в цілому на рівні, що дає змогу проектувати і здійснювати необхідні природоохоронні заходи;
умови експлуатації промислових вод вивчені на рівні, що забезпечує отримання вихідних даних, потрібних для складання проекту розробки родовища.
9.1.2. Запаси категорії В відповідають таким вимогам:
потужність, геологічна будова, поширення й умови залягання, гідрохімічні особливості водоносних горизонтів, положення рівнів підземних вод, літологічний склад і характер зміни фільтраційних властивостей водовмісних порід за площею і перетином, умови живлення і характер взаємозв'язку водоносних горизонтів, що оцінюються, з іншими горизонтами і поверхневими водами вивчені з детальністю, що дає змогу здійснити загальну кількісну оцінку джерел формування експлуатаційних запасів промислових вод, а також установити характер граничних умов, що приймаються під час підрахунку запасів;
розрахункові гідрогеологічні параметри визначені за даними досвіду експлуатації промислових вод або за даними дослідних відкачок (випусків); установлені основні закономірності зміни цих параметрів за площею і в розрізі;
якість промислових вод вивчена за всіма показниками відповідно до вимог їх цільового використання; доведено, що впродовж розрахункового терміну водоспоживання показники якості води будуть постійні або змінюватимуться в межах встановлених кондицій;
оцінено можливий вплив розробки родовища та утилізації відпрацьованих вод на існуючі водогосподарські об'єкти й довкілля в цілому з детальністю, що дає змогу проектувати необхідні природоохоронні заходи;
умови експлуатації промислових вод вивчені на рівні, який забезпечує опрацювання технологічної схеми розробки родовища.
9.2. Попередньо розвідані експлуатаційні запаси, які кодуються цифрою 2 на третій позиції коду класу (..2), - це запаси промислових вод, якість, геологічні, гідрогеологічні, гірничо-геологічні, еколого-геологічні, водогосподарські умови формування яких вивчені на рівні, достатньому для визначення промислового значення водного об'єкта.
Основні параметри підрахунку попередньо розвіданих експлуатаційних запасів оцінюються переважно на основі екстраполяції даних безпосередніх досліджень і вимірів характеристик водоносної системи, виконаних у межах родовища і на площі його впливу за рідкою нерівномірною системою водопунктів.
Екстраполяція обґрунтовується даними геологічного, гідрогеологічного, гідрохімічного, геофізичного та іншого вивчення надр, а також аналогією з розвіданими запасами (родовищами).
Попередньо розвідані експлуатаційні запаси є основою для обґрунтування подальшої розвідки або дослідно-промислової розробки родовища підземних вод.
Попередньо розвідані експлуатаційні запаси промислових вод,
які кодуються цифрою 2 на третій позиції коду класу, поділяються
на категорії С і С за детальністю геологорозвідувальних робіт і
1 2
достовірністю.
9.2.1. Запаси категорії С відповідають таким вимогам:
1
потужність, геологічна будова, поширення й умови залягання, гідрохімічні особливості водоносних горизонтів, положення рівнів підземних вод, літологічний склад і фільтраційні властивості водовмісних порід за площею і перетином з'ясовані на рівні, що дає змогу приблизно визначити граничні умови, які приймаються під час підрахунку запасів; джерела формування експлуатаційних запасів промислових вод визначені також приблизно або оцінені за аналогією з родовищами, що розробляються або розвідані;
розрахункові гідрогеологічні параметри визначені за даними дослідних і пробних відкачок (випусків), приблизно з'ясовані основні закономірності змін цих параметрів за площею і в перетині;
якісний склад промислових вод вивчений на рівні, що дає змогу обґрунтувати можливість їх цільового використання і зробити обґрунтовані припущення щодо їх кондиційності впродовж розрахункового терміну видобування;
умови експлуатації промислових вод вивчені на рівні, що дає змогу попередньо охарактеризувати основні особливості розроблення родовища, його вплив на навколишнє природне середовище для визначення основних напрямів природоохоронних заходів.
9.2.2. Запаси категорії С відповідають таким вимогам:
2
геологічна будова, гідрогеологічні, геохімічні умови родовища промислових вод установлені в загальних рисах за даними поодиноких розвідувальних виробок або за аналогією з більш вивченими ділянками цього чи іншого подібного родовища;
якісні показники промислових вод вивчені за поодинокими пробами і задовольняють вимоги їх цільового використання;
рівень оцінки гідрогеологічних та гідрохімічних умов формування запасів дає змогу робити висновки щодо доцільності подальшого детальнішого їх вивчення.
9.3. Перспективні ресурси промислових підземних вод
(категорія Р ) за міжнародним кодом класу запасів (ресурсів)
1
позначаються цифрою 3, яка є третьою цифрою коду класу (..3).
Перспективні ресурси - це оцінена кількість підземних вод, що характеризується визначеними якісними показниками у межах артезіанських басейнів, гідрогеологічних масивів, областей, районів, площ та ділянок поширення водоносних горизонтів (комплексів), перспективних для подальшого промислового освоєння, обсяги, якість, геологічні, гідрогеологічні, геохімічні, водогосподарські та інші умови формування яких вивчені на рівні, достатньому для визначення доцільності проведення пошукових та пошуково-оцінювальних робіт.
Перспективні ресурси є основою для проведення пошуково-оцінювальних робіт з метою виявлення нових родовищ промислових підземних вод. При подальшому геолого-гідрогеологічному вивченні перспективні ресурси переводяться в експлуатаційні запаси за категоріями, що відповідають рівню їх вивчення. Перспективні ресурси враховуються для складання схем комплексного використання й охорони надр.
Перспективні ресурси є найбільш вивченою частиною прогнозних ресурсів.
Прогнозні ресурси теплоенергетичних підземних вод (категорія
Р ) за міжнародним кодом класу запасів (ресурсів) позначаються
2
цифрою 4, яка є третьою цифрою коду класу (..4).
Прогнозні ресурси віддзеркалюють реальні можливості відбору промислових підземних вод при раціональній схемі розміщення водозаборів і стабільних умовах їх експлуатації.
Прогнозні ресурси можуть враховуватись при складанні регіональних схем комплексного використання промислових підземних вод з метою визначення схеми розташування водозаборів цих вод і раціонального їх використання.
X. Послідовність проведення геологорозвідувальних робіт на промислові підземні води
На виявлених у процесі пошукових робіт родовищах промислових підземних вод для визначення їх промислового значення проводяться пошуково-оцінювальні роботи, а у разі отримання позитивних результатів - розвідувальні роботи з метою підготовки виявлених експлуатаційних запасів промислових вод до промислового освоєння. Пошук і розвідку невеликих родовищ промислових вод 1-ї та 2-ї груп складності геологічної будови та умов формування експлуатаційних запасів, аналоги яких експлуатуються в Україні, слід проводити як послідовні стадії безперервного геологорозвідувального циклу.
10.2. Відповідно до
Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр геологорозвідувальні роботи на промислові підземні води проводяться за такими напрямами: геологічне (гідрогеологічне) вивчення виявлених родовищ промислових вод, техніко-економічне вивчення умов їх експлуатації, періодична (постадійна) геолого-економічна оцінка промислового значення об'єктів робіт.
10.2.1. Геологічне (гідрогеологічне) вивчення промислових підземних вод спрямовується на визначення гідрохімічних особливостей цільових водоносних горизонтів, фізико-хімічного складу, вмісту основних і супутніх компонентів та сполук у воді, а також геологічної будови, гідрогеологічних, геотермічних, гірничо-геологічних, еколого-геологічних, водогосподарських та інших умов родовищ для обґрунтування проектних рішень щодо схеми й режиму видобування та напряму використання промислових вод, а також використання або утилізації відпрацьованих вод.
10.2.2. Техніко-економічне вивчення родовищ промислових вод спрямовується на визначення із зростаючою детальністю гірничотехнічних, географо-економічних, соціально-економічних, економічних та інших умов промислового освоєння виявлених водних об'єктів, прийнятих способів видобування і схем водозаборів, технологічних схем перероблення промислових вод, способів та технології утилізації відпрацьованих вод, умов реалізації отриманих продуктів перероблення промислових вод.
10.2.3. Геолого-економічна оцінка родовищ промислових вод передбачає комплексний аналіз результатів геологічного та техніко-економічного вивчення водного об'єкта з метою оцінки його промислового значення шляхом визначення із зростаючою детальністю техніко-економічних показників виробничого процесу та фінансових результатів реалізації отриманих продуктів перероблення промислових вод підприємством, що проектується на базі родовища. Техніко-економічні оцінки об'єктів геологорозвідувальних робіт виконуються постадійно для визначення доцільності проведення геологорозвідувальних робіт чергової стадії.
10.3. Відповідно до прийнятої стадійності геологорозвідувальних робіт виділяються початкова, попередня й детальна геолого-економічні оцінки промислових водних об'єктів (відповідно ГЕО-3, ГЕО-2, ГЕО-1).
10.3.1. ГЕО-3 проводиться з метою обґрунтування доцільності фінансування пошуково-оцінювальних робіт на ділянках поширення цільових горизонтів, перспективних для розташування водозаборів промислових вод. ГЕО-3 здійснюється на основі кількісної оцінки прогнозних ресурсів (..4), перспективних ресурсів (..3) та попередньо розвіданих запасів (..2) промислових вод за матеріалами геолого-прогнозних та пошукових робіт і надається у формі ТЕМ щодо доцільності проведення подальших геологорозвідувальних робіт. Оцінка можливості промислового освоєння виявлених родовищ промислових вод та параметри попередніх кондицій для підрахування експлуатаційних запасів обґрунтовуються укрупненими техніко-економічними розрахунками на основі доведеної аналогії з родовищами, що експлуатуються, та на підставі технічного завдання замовника геологорозвідувальних робіт. Матеріали ТЕМ схвалюються замовником.
................Перейти до повного тексту