- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Наказ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
Н А К А З
N 260 від 16.07.2001 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 липня 2001 р. за N 648/5839 |
Про затвердження Положення про стадії геологорозвідувальних робіт на підземні води (гідрогеологічні роботи)
Відповідно до статей
1,
4,
6 Закону України
"Про державну геологічну службу України" та з метою забезпечення послідовності проведення регіонального гідрогеологічного вивчення території України і окремих її регіонів, пошуків та розвідки родовищ підземних вод, забезпечення охорони та раціонального використання надр
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про стадії геологорозвідувальних робіт на підземні води (гідрогеологічні роботи) (далі - Положення), що додається.
2. Увести в дію Положення з 1 жовтня 2001 року.
3. З уведенням у дію Положення вважати такими, що не застосовуються в Україні, "Методические указания о проведении геологоразведочных работ по стадиям (подземные воды)", затверджені наказом Міністерства геології СРСР від 01.03.78 N 63.
4. Департаменту геології та використання надр (Гурський Д.С.):
4.1. У 5-денний термін після затвердження подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
4.2. У місячний термін після державної реєстрації забезпечити тиражування та надсилання Положення до установ і організацій, що належать до сфери управління Мінекоресурсів України та зацікавлених організацій.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Лизуна С.О.
Затверджено
Наказ Міністерства екології
та природних ресурсів України
16.07.2001 N 260
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
30 липня 2001 р.
за N 648/5839
Положення
про стадії геологорозвідувальних робіт на підземні води (гідрогеологічні роботи)
1. Загальні положення
1.2. Положення регламентує послідовність геологорозвідувальних робіт на підземні води в процесі регіонального гідрогеологічного вивчення території України і окремих її регіонів, а також пошуку, розвідки та експлуатації родовищ підземних вод; установлює загальні для всіх видів підземних вод визначення об'єктів геологорозвідувальних робіт, вимог до змісту й складу, а також до результатів робіт на різних стадіях і підстадіях геологорозвідувального процесу.
1.3. Положення є обов'язковим для виконання підприємствами, установами й організаціями всіх форм власності, що здійснюють планування, фінансування і виконання робіт з регіонального гідрогеологічного вивчення території України, пошуку, розвідки та експлуатації родовищ підземних вод.
1.4. Положення не поширюється на позастадійні роботи:
спеціальні багатоцільові або спеціалізовані гідрогеологічні роботи та дослідження;
роботи з моніторингу підземних вод;
науково-дослідні гідрогеологічні роботи;
тематичні гідрогеологічні роботи;
інші гідрогеологічні роботи та дослідження, що не можуть бути віднесені до відповідної стадії (підстадії) геологорозвідувального процесу.
2. Нормативні посилання
Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.94
N 865 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.10.2000
N 1512);
Класифікація запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.97
N 432;
Інструкція із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр до родовищ питних і технічних підземних вод, затверджена наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин при Комітеті України з питань геології та використання надр від 04.02.2000
N 23 і зареєстрована Міністерством юстиції України 29.02.2000 за N 109/4330;
Інструкція про зміст, оформлення і порядок подання на розгляд Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державному комітеті України по геології і використанню надр матеріалів геолого-економічних оцінок родовищ металічних і неметалічних корисних копалин, затверджена наказом Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державному комітеті України по геології і використанню надр від 04.09.95
N 35 і зареєстрована в Міністерстві юстиції України 01.11.95 за N 394/930;
Положення про Державну геологічну карту України масштабу 1:200000, затверджене наказом Держкомгеології України від 09.11.98
N 163 і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 06.01.99 за N 8/3301.
3. Терміни і визначення
Наведені нижче терміни та визначення вживаються у Положенні в такому значенні:
Геологорозвідувальні роботи на підземні води - комплекс спеціальних робіт і досліджень, що здійснюються з метою гідрогеологічного вивчення надр.
Геологорозвідувальний процес гідрогеологічного вивчення надр - сукупність послідовно й цілеспрямовано здійснюваних дедалі детальніших геологорозвідувальних робіт з регіонального гідрогеологічного вивчення, прогнозування, виявлення, геолого-економічної та екологічної оцінки родовищ підземних вод.
Стадія (підстадія) геологорозвідувальних робіт - частина геологорозвідувального процесу, що визначається притаманними їй об'єктами геологічного вивчення, метою та методами геологорозвідувальних робіт, вимогами до їхніх кінцевих результатів.
Позастадійні роботи - це гідрогеологічні роботи та дослідження, які не відносяться до геологорозвідувального процесу гідрогеологічного вивчення надр.
4. Стадії геологорозвідувальних робіт на підземні води
4.1. Геологорозвідувальні роботи на підземні води проводяться за такими стадіями:
Стадія I. Регіональне гідрогеологічне вивчення території України
Підстадія I-1. Регіональні гідрогеологічні роботи масштабу 1:1000000 - 1:500000.
Підстадія I-2. Регіональні гідрогеологічні роботи масштабу 1:200000 (1:100000).
Підстадія I-3. Спеціалізовані гідрогеологічні роботи масштабу 1:50000 (1:25000).
Стадія II. Пошук та пошукова оцінка родовищ підземних вод
Підстадія II-1. Пошукові роботи.
Підстадія II-2. Пошуково-оцінювальні роботи.
Стадія III. Розвідка родовищ підземних вод.
4.2. Геологорозвідувальні роботи на підземні води починаються з будь-якої стадії (підстадії), якщо стан гідрогеологічного вивчення об'єкта робіт достатній для їхнього гідрогеологічного та техніко-економічного обгрунтування.
4.3. Межі між стадіями (підстадіями) геологорозвідувальних робіт на підземні води визначаються вимогами до їхніх кінцевих результатів.
4.4. Види й обсяги геологорозвідувальних робіт на підземні води та методи досліджень, що застосовуються на окремих стадіях (підстадіях) геологорозвідувального процесу, визначаються у відповідності до типового раціонального їхнього комплексу для конкретних геологічних, гідрогеологічних, еколого-геологічних, географічних, гідрологічних і економічних умов.
4.5. З метою прискорення та підвищення економічної ефективності геологорозвідувального процесу, скорочення термінів підготовки родовищ підземних вод до промислового освоєння належить обгрунтовано та раціонально поєднувати геологорозвідувальні роботи суміжних стадій (підстадій). Зокрема це стосується пошуку та розвідки невеликих родовищ питних, технічних та мінеральних вод 1-ї й 2-ї груп за складністю геологічної будови, гідрогеологічних та інших умов формування експлуатаційних запасів, аналоги яких експлуатуються в Україні.
4.6. Розвідку родовищ підземних вод 3-ї групи за складністю геологічної будови, гідрогеологічних та інших умов формування експлуатаційних запасів слід поєднувати з дослідно-промисловою розробкою ділянок першочергового освоєння.
4.7. Розвідка підземних вод, які є супутніми корисними копалинами, виконується з дотриманням стадійності розвідки родовища основної корисної копалини.
4.8. На всіх стадіях (підстадіях) геологорозвідувальних робіт на підземні води належить широко застосовувати сучасні комп'ютерні технології накопичення та обробки інформації, включаючи ГІС-технології та імітаційне моделювання.
5. Стадія I. Регіональне гідрогеологічне вивчення території України
5.1. Підстадія I-1. Регіональні гідрогеологічні та геофізичні (гідрогеологічного спрямування) роботи масштабу 1:1000000 - 1:500000
5.1.1. Регіональні гідрогеологічні та геофізичні (гідрогеологічного спрямування) роботи цього масштабу проводяться з метою створення нових або оновлення існуючих гідрогеологічних основ відповідного масштабу території України або окремих її регіонів з метою побудови спеціальних карт гідрогеологічного змісту (прогнозних ресурсів підземних вод, спеціалізованого гідрогеологічного районування, гідрогеохімічних та еколого-гідрогеологічних карт, гідрогеодинамічних карт і т.ін.), а також для виконання інших гідрогеологічних та еколого-гідрогеологічних робіт.
5.1.2. До складу робіт підстадії входять: аналіз, збирання, узагальнення та інтерпретація геологічних, геофізичних та гідрогеологічних матеріалів середнього й крупного масштабів, виконання обмеженого обсягу спеціалізованих досліджень (геофізичних, гідрогеохімічних та інших), збір фактичних матеріалів про стан та використання підземних вод з окремими польовими дослідженнями гідрогеологічного спрямування, інші роботи та дослідження, які необхідні для виконання поставленого геологічного завдання. На цій підстадії належить широко застосовувати дистанційні методи досліджень, у тому числі дешифрування аеро- та космознімків.
5.1.3. За даними регіональних гідрогеологічних та геофізичних (гідрогеологічного спрямування) робіт складаються зведені щодо території України або окремих її регіонів та поаркушні карти масштабу 1:1000000 - 1:500000.
5.2. Підстадія I-2. Регіональні гідрогеологічні та геофізичні (гідрогеологічного спрямування) роботи масштабу 1:200000 (1:100000)
5.2.1. Регіональні гідрогеологічні та геофізичні (гідрогеологічного спрямування) роботи (зйомки) цього масштабу проводяться з метою планомірного гідрогеологічного вивчення території України відповідно до
Положення про Державну геологічну карту України масштабу 1:200000. Головним призначенням робіт цієї підстадії є з'ясування (уточнення) основних закономірностей формування й поширення різних типів підземних вод, їх екологічного стану, регіональна оцінка їх прогнозних ресурсів, напрямів існуючого й можливого використання підземних вод. За підсумками робіт цієї підстадії здійснюється загальне гідрогеологічне районування території з виділенням перспективних площ і водоносних горизонтів (комплексів) для проведення геологорозвідувальних робіт на підземні води подальших стадій (підстадій), а також визначаються умови проведення цих робіт. Регіональні поаркушні гідрогеологічні карти масштабу 1:200000 комплектують Держгеолкарту-200.
5.2.2. Регіональні гідрогеологічні роботи масштабу 1:200000 проводяться із застосуванням обмеженого обсягу геофізичних, гідрогеохімічних, дистанційних аерокосмічних досліджень, бурових, дослідно-фільтраційних робіт і спостережень за режимом підземних вод, інших робіт та досліджень, які необхідні для визначення основних закономірностей формування та поширення різних типів підземних вод, регіональної оцінки їх екологічного стану. У межах достатньо вивчених у гідрогеологічному плані територій регіональні гідрогеологічні дослідження належить проводити камеральним шляхом у поєднанні з ревізійними польовими роботами. На цій стадії слід широко застосовувати комплексну переінтерпретацію наявних геолого-геофізичних та гідрогеологічних матеріалів, дешифрування матеріалів космо- й аерофотозйомки, статистичну обробку даних гідрогеологічних та гідрологічних режимних спостережень.
................Перейти до повного тексту