- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Лист
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
Про надання роз'яснень з деяких проблемних питань товариств з обмеженою відповідальністю, кількість учасників яких перевищила встановлену законом межу
Враховуючи непоодинокі звернення державних реєстраторів та суб'єктів господарської діяльності стосовно надання роз'яснень з деяких проблемних питань нормативно-правових основ діяльності товариств з обмеженою відповідальністю, кількість учасників яких перевищила встановлену законом межу, Держкомпідприємництво, в межах компетенції надає наступні роз'яснення.
20 червня 2007 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Цивільного кодексу України" від 27.04.2007
N 997-V (далі - Закон N 997-V).
Пунктом шостим цього
Закону статтю
50 Закону України
"Про господарські товариства" доповнено новою частиною другою, якою встановлено, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю може досягати 10 осіб.
Одночасно звертаємо увагу на те, що статтею
141 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) встановлено, що максимальна кількість учасників товариства з обмеженою відповідальністю встановлюється законом. При перевищенні цієї кількості товариство з обмеженою відповідальністю підлягає перетворенню на акціонерне товариство протягом одного року, а зі спливом цього строку - ліквідації у судовому порядку, якщо кількість учасників не зменшиться до встановленої межі.
Крім того, частиною другою статті
150 ЦКУ встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю може бути перетворене в акціонерне товариство чи у виробничий кооператив.
Розділом третім "Прикінцеві положення" Закону
N 997-V встановлено, що юридичні особи, які створено до набрання чинності цим
Законом, зобов'язані протягом року з дня набрання чинності цим
Законом привести свої статути у відповідність із цим
Законом.
До приведення статутів у відповідність із цим
Законом юридичні особи керуються положеннями діючих статутів у частині, що не суперечить цьому
Закону.
В той же час, частиною першою статті
91 Господарського кодексу України (далі - ГКУ) визначено, що припинення діяльності господарського товариства відбувається шляхом його ліквідації або реорганізації відповідно до статті
59 цього
Кодексу.
Загальною нормою статті
59 ГКУ, в свою чергу, обмежень щодо прав на перетворення одних суб'єктів господарювання у інші не встановлено. Крім того, при такому перетворенні до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.
Водночас, частиною першою статті
19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Отже, оскільки прямої заборони на перетворення товариства з обмеженою відповідальністю в інші, не визначені частиною другою статті
150 ЦКУ організаційно-правові форми господарювання, чинне законодавство України не містить, Держкомпідприємництво вважає, що товариство з обмеженою відповідальністю, кількість учасників якого перевищила встановлену законом межу, за рішенням засновників може бути перетворено у будь-які інші, передбачені законом, організаційно-правові форми господарювання.
................Перейти до повного тексту