1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ
РЕГУЛЯТОРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Л И С Т
02.08.2011 N 6210
Про розгляд листа
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва розглянув Ваше звернення від 27 липня 2011 року, отримане з Урядової гарячої лінії (реєстраційний індекс АД-750521), щодо процедури започаткування власної справи та, в межах компетенції, повідомляє наступне.
Необхідною умовою для здійснення будь-якого виду підприємницької діяльності є державна реєстрація відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", яка проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця. Зазначеним Законом чітко прописана процедура державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору, розмір реєстраційного збору за проведення державної реєстрації суб'єкта господарювання тощо.
Головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців є Державна реєстраційна служба України, відповідно до Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 401/2011. Тому, у разі необхідності отримання додаткових роз'яснень Ви можете звернутися до зазначеної служби (на разі контактна інформація про неї вказана на сайті Міністерства юстиції України у розділі "Органи, що координуються через Міністра юстиції").
Необхідність отримання дозвільних документів залежить від того, яким видом діяльності Ви бажаєте займатися. Так, обов'язковою умовою для здійснення деяких видів господарської діяльності є отримання ліцензії - документа державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку (у разі його встановлення Кабінетом Міністрів України) за умови виконання ліцензійних умов. Види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, особливості державного контролю у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування визначено Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності".
Певні види господарської діяльності можуть здійснюватися лише за наявності документа дозвільного характеру - дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів визначено Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Зауважимо, що з 1 січня 2012 року набуде чинності Закон України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності".
Статтею 10 Закону України "Про пожежну безпеку" визначено, що введення в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих, жилих об'єктів та об'єктів іншого призначення, впровадження нових технологій, передача на виробництво зразків нових пожежонебезпечних машин, механізмів, устаткування та продукції, оренда будь-яких приміщень здійснюються після видачі на це дозволу органу державного пожежного нагляду, крім випадків провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства.
Порядок видачі Державною інспекцією техногенної безпеки дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2001 року N 150. У пункті 2 цього Порядку зазначено, що дозвіл видається вказаною інспекцією та її територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення безоплатно.
Додатково радимо Вам звернутися за більш детальним роз'ясненням з цього питання до Міністерства надзвичайних ситуацій України - головного органу у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту, державного нагляду у сфері пожежної безпеки, згідно з Положенням про Міністерство надзвичайних ситуацій України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 402/2011, або безпосередньо до вищевказаної інспекції.
Статтею 15 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни при розробленні і використанні нових технологій, проектуванні, розміщенні, будівництві, реконструкції та технічному переобладнанні підприємств, виробничих об'єктів і споруд будь-якого призначення, плануванні та забудові населених пунктів, курортів, проектуванні і будівництві каналізаційних, очисних, гідротехнічних споруд, інших об'єктів зобов'язані дотримуватися вимог санітарного законодавства.
Затвердження норм проектування, розроблення, виготовлення і використання нових машин, механізмів, устаткування, інших засобів виробництва, впровадження нових технологій здійснюються за погодженням з органами державної санітарно-епідеміологічної служби.
Порядок проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 9 жовтня 2000 року N 247. Разом з тим, за додатковим роз'ясненням з цього питання пропонуємо звернутися до Міністерства охорони здоров'я України - головного органу у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, формування державної політики у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, згідно з Положенням про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 467/2011.

................
Перейти до повного тексту