1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Наказ


ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
06.11.2013 № 340
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Державної служби статистики № 316 від 20.09.2019 )
Про затвердження змін до Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження "Умови праці на підприємствах"
Відповідно до статей 8, 12, 14 Закону України "Про державну статистику" та з метою приведення нормативно-правових актів Держстату України у відповідність із вимогами чинного законодавства, забезпечення доступності, гласності та відкритості статистичної інформації, її джерел і методології складання
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити схвалені Комісією з питань удосконалення методології та звітної документації Держстату України Зміни до Методологічних положень з організації державного статистичного спостереження "Умови праці на підприємствах", затверджених наказом Держкомстату від 23.12.2011 № 395 (далі - зміни до Методологічних положень), що додаються.
2. Департаменту статистики праці (Сеник І.В.) здійснювати організаційне керівництво щодо застосування на практиці Змін до Методологічних положень, затверджених цим наказом.
3. Департаменту комунікацій, забезпечення доступу до публічної інформації та міжнародного співробітництва (Вишневська О.А.) забезпечити оприлюднення Змін до Методологічних положень, затверджених цим наказом, на офіційному веб-сайті Держстату України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Власенко Н.С.
Голова О.Г. Осауленко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Державного
комітету статистики України
23.12.2011 № 395
(зі змінами, затвердженими
наказом Держстату України
06.11.2013 № 340)
МЕТОДОЛОГІЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
з організації державного статистичного спостереження "Умови праці на підприємствах"
Визначення термінів і основних понять
Для цілей цього Методологічного положення терміни вживаються у значеннях, визначених глосарієм до плану статистичного спостереження та Положенням про Реєстр статистичних одиниць, а також у такому значенні:
Атестація робочих місць за умовами праці - комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я та працездатність працівників у процесі трудової діяльності.
Гранично допустима концентрація - концентрація, яка при щоденній (крім вихідних днів) роботі протягом 8 год. за час усього робочого стажу не може викликати захворювань або відхилень у стані здоров'я, що виявляються сучасними методами досліджень у процесі роботи або у віддалені періоди життя теперішнього і наступних поколінь.
Гранично допустимий рівень виробничого фактора - рівень виробничого фактора, дія якого при роботі встановленої тривалості за час усього трудового стажу не призводить до травми, захворювання чи відхилення у стані здоров'я в процесі роботи або у віддалені періоди життя теперішнього і наступних поколінь.
Регіони - Автономна Республіка Крим, 24 області, міста Київ та Севастополь.
Умови праці - сукупність факторів виробничого середовища, що впливають на здоров'я і працездатність людини в процесі праці.
Шкідливі умови праці - умови та характер праці, при яких унаслідок порушення санітарних норм і правил можливий вплив небезпечних і шкідливих факторів виробничого середовища у вимірах, що перевищують гігієнічні нормативи, і психофізіологічні фактори трудової діяльності, що викликають функціональні зміни в організмі та можуть призвести до стійкого зниження працездатності або порушення здоров'я працівників.
Перелік скорочень
ГДК Гранично допустима концентрація
ГДР Гранично допустимий рівень виробничого фактора
ГУРС Головне управління регіональної статистики
ГУС Головне управління статистики
ЄДРПОУ Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України
КВЕД Класифікація видів економічної діяльності
КЕОІ Комплекс електронної обробки інформації
КОАТУУ Класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України
КОПФГ Класифікація організаційно-правових форм господарювання
ОВД Основний вид економічної діяльності
ОПСП Обстеження підприємств із питань статистики праці
Р(М)ВС Районний (міський) відділ статистики
РСО Реєстр статистичних одиниць
1. Загальні положення
Ці Методологічні положення визначають порядок організації та методологію проведення державного статистичного спостереження "Умови праці на підприємствах" (далі - обстеження УПП), порядок розробки і поширення його результатів, принципи формування сукупності звітних одиниць.
Методологічні положення ґрунтуються на нормах Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України, законів України "Про інформацію", "Про державну статистику", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", Указу Президента України від 06.04.2011 № 396/2011 "Про Державну службу статистики України", постанови Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 № 499) "Про затвердження Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України", наказів Держкомстату від 21.12.2009 № 481 "Про затвердження Положення про Реєстр статистичних одиниць та формування основ сукупностей одиниць статистичних спостережень за діяльністю підприємств" і від 29.12.2009 № 498 "Про затвердження структури плану статистичного спостереження та глосарія до нього".
Програма обстеження УПП та методологія визначення показників розроблені з урахуванням вимог національної законодавчо-нормативної бази у цій сфері.
Зокрема, методологічні питання проведення обстеження регламентують закони України "Про охорону праці", "Про пенсійне забезпечення", "Про відпустки", постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці", від 16.01.2003 № 36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" та від 01.08.1992 № 442 "Про порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці", а також відповідні накази та розпорядження Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров’я України.
Оцінка стану умов праці здійснюється на підставі результатів проведеної атестації робочих місць за умовами праці, результати якої відображаються в картах умов праці робочих місць, у санітарному паспорті цеху (дільниці, виробництва).
Обстеження підприємств щодо стану умов праці, пільг і компенсацій за роботу зі шкідливими умовами праці в Україні запроваджено з 1991 року. Обстеження проводиться станом на 31 грудня звітного року: до 2005 року щорічно, починаючи з 2005 року - один раз на два роки.
2. Методологічні та практичні етапи організації та проведення державного статистичного спостереження
2.1. Мета й основні характеристики державного статистичного спостереження
Метою проведення обстеження УПП є отримання статистичної інформації про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці.
Основними принципами організації спостереження є забезпечення можливості:
1) використання єдиної статистичної методології розробки показників для можливості порівняння з показниками інших статистичних спостережень;
2) узагальнення показників за місцем здійснення діяльності одиниці спостереження (прикладання праці найманих працівників).
Результатом проведення державного статистичного спостереження є первинна й узагальнена інформація, яку використовують для відстеження обсягів і динаміки основних показників щодо кількості працівників, які працюють в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, а також кількості працівників, яким за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці надаються (встановлено) додаткові відпустки, скорочений робочий тиждень, доплати, інші пільги й компенсації, а також пенсії на пільгових умовах як у цілому по країні, так і в розрізі регіонів та видів економічної діяльності.
Державне статистичне спостереження "Умови праці на підприємствах" має такі основні характеристики:
- Вид державного статистичного спостереження:
за ступенем охоплення одиниць: несуцільне основного масиву;
за часом реєстрації даних: періодичне.
- Організаційна форма державного статистичного спостереження: статистична звітність.
- Спосіб державного статистичного спостереження: документальний облік.
- Одиниця державного статистичного спостереження: місцева одиниця (підприємство або його відокремлений підрозділ).
- Звітна (облікова) одиниця (респондент державного статистичного спостереження): юридична особа або відокремлений підрозділ юридичної особи.
- Органи, які здійснюють державне статистичне спостереження: Держкомстат України, територіальні органи державної статистики.
- Місце проведення державного статистичного спостереження: Автономна Республіка Крим, області, м. Київ та м. Севастополь.
- Національні класифікації, що використовуються при проведенні державного статистичного спостереження: Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД); Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ); Класифікація організаційно-правових форм господарювання (КОПФГ).
2.2. Інструментарій державного статистичного спостереження
Державне статистичне спостереження "Умови праці на підприємствах" (код 0133005 згідно з планом державних статистичних спостережень) проводиться за показниками форми № 1-ПВ (умови праці) (один раз на два роки) "Звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці" (далі - ф.№ 1-ПВ (умови праці) на основі інструкції щодо її заповнення [10].
Підставою для складання звіту за формою № 1-ПВ (умови праці) є первинні облікові документи підприємства:
- наказ (розпорядження) про прийняття на роботу (форма № П-1);
- особова картка працівника (форма № П-2);
- наказ (розпорядження) про надання відпустки (форма № П-3);
- наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту) (форма № П-4), а також накази про проведення атестацій робочих місць за умовами праці, про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, карта умов праці робочого місця, документи бухгалтерського обліку та інші документи, передбачені чинним законодавством [6].
Звіт складають юридичні особи та їхні відокремлені підрозділи (далі - підприємства), визначені за переліком органів державної статистики, без виділення структурних підрозділів.
Звіт, поданий респондентом у паперовому або електронному вигляді не пізніше терміну, зазначеного на формулярі, опрацьовується органом державної статистики за місцем здійснення діяльності респондента.
Звіт за ф.№ 1-ПВ (умови праці) складається з двох розділів. Розділ І уключає показники стосовно кількості працівників, які працюють в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам у цілому на підприємстві, а також по кожному зі шкідливих факторів; кількості працівників служби охорони праці, а також дати останньої атестації робочих місць за умовами праці. У розділі ІІ зазначеної форми відображається інформація щодо кількості працівників, яким за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці надаються (встановлено) додаткові відпустки, скорочений робочий тиждень, доплати за умови праці, молоко або інші рівноцінні харчові продукти, лікувально-профілактичне харчування, а також стосовно кількості працівників, які мають право на пенсії на пільгових умовах. Зазначена інформація розробляється за окремими видами економічної та промислової діяльності та регіонами.
Інструментарій для проведення обстеження УПП розміщено на веб-сайті Державної служби статистики України. Терміни проведення спостереження визначаються планом державних статистичних спостережень, який затверджується нормативними актами Кабінету Міністрів України.
2.3. Програма державного статистичного спостереження
У рамках обстеження УПП передбачено отримання даних щодо найменування, місцезнаходження (юридичної адреси), адреси здійснення економічної діяльності звітної (облікової) одиниці.
Програма обстеження УПП включає питання стосовно:
- облікової кількості працівників на кінець звітного року;
- кількості працівників, які працюють в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам (за результатами атестації робочих місць за умовами праці) у цілому на підприємстві;
- кількості працівників, що працюють в умовах перевищення гранично допустимих рівнів і концентрації: шкідливих хімічних речовин, пилу переважно фіброгенної дії, вібрації, шуму, інфразвуку, ультразвуку; неіонізуючих випромінювань (радіочастотного діапазону, діапазону промислової частоти, оптичного діапазону (лазерного випромінювання), біологічних факторів, мікроклімату в приміщенні (температури, швидкості руху, вологості повітря, інфрачервоного випромінювання), температури зовнішнього повітря або атмосферного тиску, важкості праці, робочої пози, напруженості праці;
- кількості працівників молодше 18 років;
- кількості працівників, зайнятих на роботах, що заборонені чинними законодавчими актами про охорону праці, працюючих у три- та чотиризмінному режимі;
- кількості працівників служб охорони праці;
- дати останньої атестації робочих місць за умовами праці;
- кількості працівників, яким за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці надаються (встановлено): додаткові відпустки, скорочений робочий тиждень, доплати за умови праці, безкоштовно молоко або інші рівноцінні харчові продукти, безкоштовно лікувально-профілактичне харчування;
- кількості працівників, яким за особливий характер праці надаються (встановлено) додаткові відпустки;
- кількості працівників, які мають право на пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" [4].
2.4. Методологія формування показників щодо стану умов праці
Відповідно до Закону України "Про охорону праці" [2] та Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я СРСР від 12.08.1986 № 4137-86 [5], визначено, що шкідливий виробничий фактор - це фактор, вплив якого на працівника за певних умов призводить до захворювання або зниження працездатності. Залежно від рівня і тривалості дії шкідливий виробничий фактор може стати небезпечним.
Шкідливими виробничими факторами є:
- фізичні фактори: температура, вологість, швидкість руху повітря, атмосферний тиск, вібрація, шум, інфразвук, ультразвук; неіонізуючі випромінювання;
- хімічні фактори: шкідливі хімічні речовини;
- фактори трудового процесу: важкість праці, напруженість праці, робоча поза.
Оцінку стану умов праці здійснюють на підставі результатів проведеної атестації робочих місць за умовами праці (санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого середовища та трудового процесу), результати якої відображають у картах умов праці на кожне враховане робоче місце або групу аналогічних місць, та затвердженого наказом керівника переліку робочих місць, професій, робіт і посад на підприємстві, зайнятість працівників у яких за результатами атестації робочих місць за умовами праці дає право на пільги та компенсації за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці [6].
Атестацію проводять на підприємствах незалежно від форм господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працівників, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому [6].
За результатами атестації складають переліки [6]:
робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги та компенсації, передбачені законодавством;

................
Перейти до повного тексту