- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Роз"яснення
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
Р О З' Я С Н Е Н Н Я
Державна реєстрація народження при народженні дитини поза закладом охорони здоров'я
Народження дитини - визначна та радісна подія для кожної сім'ї, поява нової, неповторної особистості з притаманними лише їй рисами, повноцінного члена суспільства - носія цивільних прав та обов'язків.
Акт народження відповідно до норм
Сімейного та
Цивільного кодексів України є актом цивільного стану, який підлягає державній реєстрації відповідно до закону в органах державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням походження дитини.
Чинним законодавством регламентований загальний порядок проведення державної реєстрації народження незалежно від місця народження.
Так, державна реєстрація народження проводиться за усною чи письмовою заявою батьків дитини чи одного з них. Проте, не виключена можливість подання такої заяви родичами, іншими особами, уповноваженим представником закладу охорони здоров'я, в якому народилась дитина або в якому на цей час вона перебуває (у разі смерті батьків або якщо вони з інших причин не можуть зареєструвати народження).
Підставою виникнення правовідносин між батьками та дітьми є походження останніх від батьків, засвідчене в установленому порядку. Взаємні права та обов'язки батьків розпочинають своє існування лише після проведення державної реєстрації народження дитини з визначенням її походження.
Для встановлення походження дитини від матері передбачений єдиний реєстраційний порядок. До заяви про народження необхідно додати медичний документ закладу охорони здоров'я про народження нею дитини установленої форми. Має також подаватись документ, що посвідчує особу матері (паспорт або паспортний документ) або заявника (у разі якщо державна реєстрація народження проводиться не батьками, а іншою особою).
Якщо документ про факт народження медичної установи відсутній, підставою для державної реєстрації народження та визначення походження дитини є рішення суду.
Вказані положення знайшли своє закріплення у Законі України
"Про державну реєстрацію актів цивільного стану", який набув чинності 27 липня 2010 р. Так відповідно до частини четвертої статті
13 Закону підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності - рішення суду.
................Перейти до повного тексту