1. Правова система ipLex360
  2. Законодавство
  3. Лист


МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ
Л И С Т
13.03.2006 N 223/0/7-06
N 2916/02-20
Надсилаємо огляд питань-відповідей щодо пенсійного забезпечення осіб, які переселилися на територію України з Республіки Білорусь.
Право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мають чоловіки після досягнення 60 років, жінки - після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менш як п'ять років.
Право на пенсію по інвалідності згідно зі ст. 32 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мають особи, визнані інвалідами за наявності відповідного страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією.
Відповідно до абзацу першого ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 1 липня 2000 р., незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 р. Якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим ч. 1 ст. 40 цього Закону, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про гарантії прав громадян у галузі пенсійного забезпечення (надалі - Угода) пенсійне забезпечення громадян Договірних Сторін та членів їхніх сімей провадиться за законодавством Договірної Сторони, на території якої вони постійно живуть, якщо цією Угодою не встановлено інше.
Відповідно до ст. 6 Угоди під час призначення пенсії зараховується трудовий (страховий) стаж, у тому числі той, що дає право для призначення пенсії на пільгових умовах та за вислугу років, набутий за законодавством будь-якої з Договірних Сторін, у тому числі і до набрання чинності цією Угодою, а також на території СРСР до 1 січня 1992 р. При цьому обчислення трудового (страхового) стажу проводиться за законодавством Договірної Сторони, яка призначає пенсію.
Громадянам, які жили на території однієї Договірної Сторони і працювали після переселення на території іншої Договірної Сторони, пенсія обчислюється із заробітку (прибутку), який вони одержували на території Договірної Сторони переселення, якщо ними набутий мінімально потрібний трудовий (страховий) стаж для обчислення заробітної плати під час призначення пенсії відповідно до законодавства Договірної Сторони переселення.
Громадянам, в яких відсутній мінімально потрібний трудовий (страховий) стаж для обчислення заробітної плати під час призначення пенсії, розмір пенсії визначається із середнього заробітку працівника відповідної професії та кваліфікації на території Договірної Сторони переселення, аналогічній його останній професії та кваліфікації на території Договірної Сторони попереднього постійного проживання на час призначення пенсії відповідно до ст. 7 цієї Угоди.
Запитання 1. Гр. С, 09.08.1950 р. народження, до 1 січня 1998 р. жила в Білорусії, а з 1 січня 1998 р. постійно живе в Україні, 9 вересня 2005 р. звернулась за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Стаж роботи: з 01.09.1967 р. до 15.10.1997 р. - в Білорусії, з 11.03.1998 р. до 09.08.2005 р. - в Україні.

................
Перейти до повного тексту