- Правова система ipLex360
- Законодавство
- Угода
МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
ЗАРЕЄСТРОВАНО
Міністерством соціальної
політики України
12.02.2016 № 4
ГАЛУЗЕВА УГОДА
в сфері технічного регулювання між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України і профспілкою машинобудівників та приладобудівників України на 2016 - 2020 роки
1. Загальні положення
1.1. Галузева угода (далі - Угода) укладена відповідно до законів України
"Про колективні договори і угоди",
"Про соціальний діалог в Україні" між Міністерством економічного розвитку і торгівлі України (далі - Мінекономрозвитку), з однієї сторони та Всеукраїнською профспілкою машинобудівників та приладобудівників України (далі - Профспілка), з другої сторони
Разом надалі - Сторони.
1.2. Сторони розвиватимуть свої відносини на принципах соціального діалогу, взаємоповаги та рівноправності, дотримання визначених Угодою зобов'язань і домовленостей, взаємної відповідальності.
1.3. Сторони не допускатимуть будь-яких проявів дискримінації у сфері трудових відносин за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, членства у професійних спілках або інших об'єднаннях громадян, статі, віку, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками, не пов'язаними з діловими якостями працівника.
1.4. Угода укладена з метою спрямування спільних зусиль Сторін на забезпечення соціально-економічного розвитку підприємств та установ сфери технічного регулювання (далі - підприємства) і високих стандартів життя працівників шляхом підвищення конкурентоздатності підприємств, забезпечення продуктивної зайнятості, створення гідних умов і рівня оплати праці, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин на галузевому рівні.
1.5. Угода встановлює взаємні зобов'язання Сторін зокрема щодо мінімальних гарантій заробітної плати відповідно до кваліфікації, розмірів доплат і надбавок з урахуванням специфіки, умов праці окремих професійних груп і категорій працівників у сфері технічного регулювання; їх соціальних гарантій, компенсацій, пільг у сфері праці і зайнятості, умов і охорони праці, житлово-побутового, медичного, культурного обслуговування, організації оздоровлення та відпочинку і не обмежує підприємства, в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів, встановлювати у трудових та колективних договорах додаткові порівняно з Угодою і законодавством гарантії, соціально-побутові пільги та застосовуються при розробленні та укладенні колективних договорів.
1.6. Угода укладена на 2016 - 2020 роки, набирає чинності з моменту підписання і діє до укладення нової Угоди.
1.7. Зобов'язання Угоди на місцях реалізовуються керівниками підприємств (далі - роботодавці) та виборними органами первинних організацій профспілки (далі - профспілкові комітети).
1.8. Жодна із Сторін, які уклали цю Угоду, не може протягом встановленого строку її дії в односторонньому порядку припинити виконання взятих на себе зобов'язань, порушити положення Угоди.
1.9. Порядок внесення змін та доповнень до Угоди.
1.9.1. У разі необхідності внесення змін та доповнень до Угоди зацікавлена Сторона направляє відповідні письмові пропозиції іншій Стороні.
1.9.2. Пропозиції однієї із Сторін щодо внесення змін чи доповнень до Угоди є обов'язковими до розгляду другою Стороною. Ці пропозиції розглядаються спільно Сторонами і рішення щодо них приймаються ними у 10-денний строк з дня їх отримання іншою Стороною.
1.10. Мінекономрозвитку у триденний строк з дня підписання Угоди, внесення змін та доповнень до Угоди подає її на повідомну реєстрацію до Міністерства соціальної політики України.
Сторони у двотижневий строк з дня повідомної реєстрації Угоди, змін та доповнень до Угоди надсилають їх відповідно роботодавцям і профспілковим комітетам для ознайомлення з їх змістом працівників підприємств та виконання визначених Угодою зобов'язань та домовленостей.
1.11. Положення Угоди діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх підприємств, що перебувають у сфері дії Сторін.
1.12. Сторони забезпечують створення умов для ведення переговорів з укладення колективних договорів на всіх підприємствах.
1.13. Умови трудових та колективних договорів, які погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством України про працю, Генеральною угодою та цією Угодою, є недійсними.
1.14. Укладені на підприємствах колективні договори після повідомної реєстрації в місцевих органах виконавчої влади надсилаються у двотижневий строк по одному примірнику Сторонам.
1.15. Сторони вживатимуть заходів щодо усунення передумов виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), а у разі їх виникнення - прагнутимуть до їх вирішення без зупинки роботи підприємства.
Представники Сторін, у разі їх залучення, беруть участь у вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів) на підприємстві.
2. Гарантії праці і забезпечення продуктивної зайнятості
2.1. Сторони визнають взаємну направленість своєї діяльності на створення умов для забезпечення стабільної та ефективної діяльності підприємств, збереження існуючих та створення нових робочих місць.
2.2. Мінекономрозвитку зобов'язується:
2.2.1. Створювати необхідні організаційні, матеріально-фінансові умови (в межах коштів, передбачених в Держбюджеті, розпорядником яких є Мінекономрозвитку) для виконання визначених пріоритетних напрямків розвитку сфери технічного регулювання та виконання Державних цільових програм.
2.2.2. Інформувати профспілку про прийнятті рішення щодо реорганізації та приватизації підприємств.
2.2.3. Залучати представників профспілкових організацій до участі у роботі комісій з питань приватизації, реорганізації підприємств.
2.2.4. Сприяти запровадженню на підприємствах корпоративної соціальної відповідальності роботодавців.
2.2.5. Сприяти професійному розвитку працівників, забезпечити участь представників профспілки у розробці політики, програм та заходів, спрямованих на удосконалення професійного навчання, його доступності для усіх категорій працівників.
Передбачати в фінансових планах кошти на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації з віднесенням їх на витрати підприємств.
2.3. Мінекономрозвитку і роботодавці вживатимуть заходів, спрямованих на:
- забезпечення стабільної роботи, виконання фінансових планів підприємств;
- державну підтримку робіт в сфері технічного регулювання.
2.4. Мінекономрозвитку зобов'язує роботодавців:
2.4.1. Вживати заходів щодо нарощування обсягів виробництва, робіт і послуг, стабілізації фінансового стану підприємств та недопущення їх збитковості.
2.4.2. Здійснювати заходи щодо запобігання на підприємствах масових звільнень працівників з ініціативи роботодавця, у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці згідно пункту 1 частини першої
ст. 40 КЗпП України . Не допускати звільнень працюючих з ініціативи роботодавця більше 4 % чисельності працівників протягом календарного року.
Якщо на підприємстві виникає обґрунтована необхідність скоротити більше 4 відсотків працівників, рішення про це приймається роботодавцем спільно з профспілковим комітетом після погодження з Сторонами за умови попереднього (не пізніше ніж за 3 місяці) письмового повідомлення відповідного профспілкового комітету про причини, терміни і обсяги масового звільнення працівників.
2.4.3. Не допускати необґрунтованих звільнень працівників, які досягли передпенсійного віку (за п'ять років до настання пенсійного віку) і сумлінно працюють на підприємстві, у разі прийняття рішення про скорочення чисельності або штату працівників.
2.4.4. Не допускати без попередньої згоди з профспілками застосування запозиченої праці, передачі робочих місць з робіт та професій, які мають постійний характер, для виконання сторонніми організаціями та працівниками, які не знаходяться в трудових відносинах з підприємством.
2.4.5. Організовувати та проводити навчання працівників підприємств з питань трудового законодавства, охорони праці.
2.4.6. Інформувати профспілкові комітети про вжиті заходи за результатами перевірок контролюючих організацій, що стосуються трудових і соціально-економічних відносин на підприємстві.
2.4.7. Залучати представників профспілкових організацій до розроблення та внесення змін до:
- статутів підприємств у частині повноважень профспілки щодо представлення інтересів працівників та захисту їх соціально-економічних і трудових прав;
- внутрішніх документів підприємств (правил трудового розпорядку, програм розвитку персоналу тощо);
- фінансових планів у частині соціально-економічного розвитку підприємств.
2.5. Профспілка зобов'язується:
2.5.1. Здійснювати контроль за додержанням на підприємствах законодавства про зайнятість населення.
2.5.2. Вносити, у разі потреби, пропозиції Мінекономрозвитку та роботодавцям про перенесення строків, тимчасове припинення або скасування заходів, пов'язаних з масовим вивільненням працівників, які є обов'язковими до розгляду.
2.5.3. Надавати членам Профспілки безкоштовну правову допомогу, консультації з чинного законодавства та представляти їх інтереси в суді.
2.5.4. Сприяти забезпеченню високого рівня дисципліни праці та сумлінного ставлення працівників до виконання своїх обов'язків.
2.5.5. Утримуватися від організації акцій протесту, страйків з питань, включених до Угоди, за умови їх виконання роботодавцями.
2.6. Сторони доручають роботодавцям та профспілковим комітетам:
2.6.1. Визначати у колективних договорах категорії працівників, що підлягають атестації, періодичність її проведення, а також заходи щодо запобігання безробіттю, збереження робочих місць, обсягів професійного навчання працівників та періодичність підвищення їх кваліфікації (не рідше ніж один раз на 5 років), загальні витрати коштів на ці цілі відповідно до потреб виробництва і вимог законодавства.
2.6.2. Підбивати за результатами півріччя та року підсумки соціально-економічної діяльності підприємств та виконання умов колективних договорів і цієї Угоди.
Звіти про підсумки соціально-економічної діяльності підприємств та виконання умов колективних договорів і Угоди надавати Сторонам Угоди в місячний термін після підбиття підсумків.
3. Оплата праці
3.1. З метою забезпечення справедливого розподілу результатів праці, реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати і її достатній рівень, задоволення потреб працівників на рівні вище за державні соціальні стандарти і соціальні гарантії, Сторони домовилися:
3.1.1. Установити на підприємствах мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних тарифних ставок робітників першого розряду до законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати та міжкваліфікаційні співвідношення для встановлення тарифних ставок згідно з додатком 1 до Угоди.
3.1.2. Установити мінімальний посадовий оклад техніка без категорії на рівні місячної тарифної ставки робітника третього розряду, визначеної згідно з додатком 1 до Угоди.
3.1.3. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів керівників та фахівців державних підприємств (науково-виробничих, регіональних та інших центрів стандартизації, метрології та сертифікації) до посадового окладу техніка без категорії згідно з додатком 2 до Угоди; та мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів керівників та фахівців державного підприємства "Всеукраїнський науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" до посадового окладу техніка без категорії згідно з додатком 3 до Угоди.
3.1.4. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців наукових установ до посадового окладу техніка без категорії згідно з додатком 4 до Угоди.
3.1.5. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів керівників, професіоналів і фахівців державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" до посадового окладу техніка без категорії згідно з додатком 5 до Угоди.
3.1.6. Установити коефіцієнти співвідношень до мінімальної заробітної плати робітників автомобільного транспорту згідно з додатком 6 до Угоди.
3.1.7. Установити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів працівників загальних (наскрізних) професій до мінімальної заробітної плати згідно з додатком 7 до Угоди.
3.1.8. Установити розміри доплат і надбавок до тарифних ставок, посадових окладів працівників підприємств і установ відповідно до переліку, викладеного в додатку 8 до Угоди.
3.2. Сторони доручають роботодавцям та профспілковим комітетам:
3.2.2. Визначати номер сітки за видами виробництв та робіт, які вказані в додатку 1, для встановлення посадового окладу техніка без категорії, розробляти форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством та цією Угодою, і встановлюють їх у колективних договорах. Норми колективного договору щодо рівня оплати праці не повинні бути нижчими від раніше діючих на підприємстві.
3.2.3. Застосовувати при наявності фінансових можливостей Рекомендації щодо визначення у колективних договорах порядку виплати винагороди за безперервний стаж роботи на підприємствах сфери технічного регулювання України, які належать до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, згідно з додатком 9 Угоди.
3.2.4. Переглядати на підприємствах посадові оклади та тарифні ставки в тому місяці, в якому встановлений на законодавчому рівні новий розмір мінімальної заробітної плати, про що інформувати Сторони.
3.2.5. Одночасно з введенням на підприємстві нових тарифних ставок і посадових окладів здійснювати заходи щодо упорядкування діючих норм і нормативів праці, систем матеріального заохочення з метою зростання частки основної заробітної плати у середній заробітній платі до 70 відсотків.
3.2.6. Здійснювати оплату праці працівників, що виконують роботи, не властиві основній діяльності підприємств, з дотриманням норм і гарантій, передбачених галузевими Угодами тих галузей, до яких ці роботи відносяться за характером роботи. У разі, коли умови оплати праці зазначених працівників інших галузей нижчі від норм цієї Угоди, застосовувати мінімальні гарантії в оплаті праці даної Угоди.
3.2.7. Застосовувати, у разі необхідності, за погодженням з профспілковим комітетом, для окремих висококваліфікованих робітників підприємства місячні оклади замість тарифних ставок.
3.2.8. Працівникам, попередженим про наступне вивільнення відповідно до пункту 1 частини першої
статті 40 КЗпП України , при перегляді на підприємстві форм, систем, розмірів оплати праці, підвищувати розміри тарифних ставок (посадових окладів) у тому розмірі, як і для всіх інших працюючих на підприємстві.
3.2.9. Проводити зміни форм, систем оплати праці, преміювання, встановлення систем надбавок та доплат працівникам на умовах, визначених в колективному договорі, за обов'язковим погодженням з профспілковим комітетом. У положеннях про преміювання передбачати погодження з профспілковими комітетами наказів про заохочення працівників та їх оприлюднення.
3.2.10. Забезпечити на підприємствах гласність внутрішніх положень про оплату праці, в тому числі про преміювання, доплати, заохочувальні і компенсаційні виплати, як обов'язкові додатки до колективних договорів.
3.2.11. Передбачити в колективних договорах:
- встановлення частки основної заробітної плати на рівні, не менш ніж досягнутому на 1 січня поточного року;
- здійснення заходів, спрямованих на збільшення частки заробітної плати в валових витратах з реалізованої продукції, виконаних робіт, послуг;
- механізм захисту купівельної спроможності працівників шляхом:
а) індексації заробітної плати згідно із законодавством;
б) періодичного, у зв'язку з інфляцією, підвищення тарифних ставок (посадових окладів), інших виплат;
в) компенсації втрат, пов'язаних з порушенням термінів виплати заробітної плати, згідно із законодавством.
3.2.12. Здійснювати виплату заробітної плати не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Конкретні дати виплати заробітної плати визначати в колективних договорах.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця повинен бути не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифних ставок (посадового окладу) працівників.
3.2.13. Розглядати під час переговорів з укладення колективних договорів питання надання працівникам підприємств, за рахунок коштів підприємства, матеріальної допомоги та одноразових заохочувальних виплат (виплата на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, при звільненні у зв'язку з виходом на пенсію, одноразова винагорода до ювілейних та пам'ятних дат, професійних свят тощо).
3.2.14. Встановлювати молодим робітникам, прийнятим на роботу після закінчення загальноосвітньої школи, професійно-технічного навчального закладу, курсів, звільненим з строкової військової служби, а також для тих, хто пройшов навчання безпосередньо на виробництві, занижені норми виробітку: на 40 % - перші 3 місяці, на 20 % - наступні 3 місяці, при цьому гарантувати їм заробітну плату не нижче законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати.
3.3. Профспілка зобов'язується:
3.3.1. Здійснювати громадський контроль за додержанням на підприємствах законодавства про оплату праці, в тому числі, за своєчасною виплатою заробітної плати.
3.3.2. Представляти, захищати і відстоювати права та інтереси працівників підприємств у питаннях оплати праці на всіх рівнях державного управління, у відносинах з роботодавцями, в комісіях з трудових спорів та судах, надавати консультації та безкоштовну правову допомогу працівникам - членам Профспілки у захисті їх прав з питань оплати праці.
4. Трудові відносини, режим праці та відпочинку
4.1. Сторони доручають роботодавцям:
4.1.1. Забезпечувати нормальну тривалість робочого часу працівників - сорок годин на тиждень.
Рекомендувати в колективних договорах встановлювати тривалість робочого часу для працівників, які мають дітей віком до 14 років або дитину інваліда, на 1 годину на тиждень менше встановленої тривалості із збереженням розміру заробітної плати.
Встановлювати в колективних договорах скорочену тривалість робочого часу для працівників, зайнятих на роботах з шкідливими умовами праці, - не більш як 36 годин на тиждень.
4.1.3. Встановлювати тривалість щоденної роботи (зміни) згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності, затвердженими роботодавцями, за погодженням з профспілковим комітетом підприємства з урахуванням специфіки виробництва, роботи.
4.1.4. Розробляти для працівників охорони об'єктів підприємств, за погодженням з профспілковими комітетами, графіки чергування з додержанням місячної норми тривалості робочого часу.
4.1.5. Не застосовувати на підприємствах контрактну форму трудового договору, крім випадків, передбачених законами України.
4.1.6. Змінювати режим робочого часу на підприємствах тільки відповідно до
КЗпП України.
4.1.7. Надавати працівникам щорічні основні оплачувані відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік.
4.1.8. Надавати щорічні додаткові оплачувані відпустки працівникам:
а) зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці відповідно до додатка 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р.
№ 1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці";
б) зайнятим на роботах з особливим характером відповідно до додатка 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р.
№ 1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці";
в) з ненормованим робочим днем згідно з орієнтовним переліком професій і посад працівників з ненормованим робочим днем на підприємствах та в установах згідно з додатком 10 до Угоди.
Конкретна тривалість таких відпусток встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від:
- результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах (підпункт "а");
- часу зайнятості працівників в цих умовах (підпункти "б" і "в").
4.1.9. Працівникам, попередженим про звільнення на підставі пункту 1 частини першої
статті 40 КЗпП України , протягом останнього місяця перед звільненням, надавати на їх прохання вільний час для пошуку нового місця роботи, з збереженням заробітної плати на умовах, передбачених колективним договором, але не менше ніж вісім годин на тиждень.
4.1.10. Розглядати під час переговорів з укладення колективних договорів питання надання додаткових оплачуваних відпусток за рахунок прибутку (без зменшення щорічної відпустки) тривалістю, яка визначається у колективних договорах, самостійно у випадках:
а) народження дітей (батькові);
б) проводів на військову службу дітей;
в) шлюбу працівника або його дітей;
г) смерті чоловіка (дружини) або близьких родичів (батьків, сестер, братів, дітей);
д) батькам, діти яких навчаються в 1 - 4 класах та у випускному класі, одноденна відпустка у перший та останній день навчального року.
4.1.11. Залучати окремих працівників підприємства до роботи у вихідні дні згідно із законодавством, зокрема, тільки з дозволу профкому.
4.2. Сторони рекомендують передбачати в колективних договорах:
4.2.1. Проведення заходів щодо святкування професійного свята - Дня працівників стандартизації та метрології і Всесвітнього дня якості.
5. Охорона праці
5.1. Мінекономрозвитку зобов'язується:
5.1.1. Здійснювати свої повноваження в галузі охорони праці відповідно до Закону України
"Про охорону праці" .
5.1.2. За результатами аналізу виробничого травматизму, а також за поданням Профспілки, заслуховувати на колегії Мінекономрозвитку роботодавців, на підприємствах яких трапилися смертельні, групові нещасні випадки або не виконуються заходи колективних договорів щодо поліпшення умов і безпеки праці.
5.1.3. Брати участь у розробці та перегляді нормативно-правових актів з охорони праці в межах своїх повноважень, в разі необхідності вносити пропозиції щодо доповнень до норм і правил з цих питань.
5.2. Мінекономрозвитку доручає роботодавцям забезпечити:
5.2.1. Розроблення та виконання на підприємствах комплексних заходів (програм) щодо поліпшення умов (виробничих та санітарно-побутових) і безпеки праці, як складової частини колективних договорів.
5.2.2. Своєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці працівників, зайнятих у шкідливих і важких умовах праці, для встановлення їх права на пільгове пенсійне забезпечення та інших пільг і компенсацій.
5.2.3. Проведення періодичних медичних оглядів працівників, розроблення заходів щодо їх оздоровлення.
5.2.4. Розгляд під час переговорів з укладення колективних договорів питання виділення коштів на профілактику захворювань в період загрози епідемій, що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування працівників.
5.2.5. Виконання заходів з охорони праці. При цьому витрати на охорону праці мають бути не менше 0,5 % від фонду оплати праці за попередній рік.
5.2.6. Працівників сертифікованими спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту, миючими та знешкоджуючими засобами, а також молоком або його замінниками згідно з вимогами законодавства.
5.2.7. Щомісячний розгляд стану справ з охорони праці, створення здорових та безпечних умов праці, вжиття необхідних заходів щодо профілактики виробничого травматизму та професійної захворюваності і відповідальність низової ланки інженерно-технічних працівників підприємств за виконання посадових обов'язків з охорони праці.
5.2.8. Здійснення обліку і аналізу причин нещасних випадків на виробництві, професійних захворювань та надання їх результатів Мінекономрозвитку за підсумками півріччя і року.
5.2.9. Надання Профспілці і профспілковим комітетам на їх запит необхідної звітної інформації та інших документів з охорони праці.
5.3. Профспілка зобов'язується:
5.3.1. Здійснювати громадський контроль за додержанням законодавства з охорони праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту та вносити відповідні подання керівникам підприємств у разі виявлення порушень.
5.3.2. Направляти своїх представників для роботи у комісіях по перевірці знань з охорони праці у посадових осіб.
5.3.3. Проводити навчання профспілкового активу, надавати консультації працівникам підприємств з питань охорони і безпеки праці.
5.3.4. Брати участь у:
5.3.4.1. Розробці та контролі виконання комплексних заходів щодо поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах.
5.3.4.2. Опрацюванні, прийнятті, перегляді та скасуванні нормативно-правових актів з охорони праці.
5.3.4.3. Розслідуванні нещасних випадків, профзахворювань, аварій на виробництві.
5.3.4.4. Прийнятті в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих об'єктів та об'єктів соціально-культурного і побутового призначення.
5.3.4.5. Роботі комісій з перевірки знань з питань охорони праці та заходах з охорони праці, які проводить Мінекономрозвитку.
5.3.4.6. Складанні акта про нещасний випадок і внесенні змін до його змісту, якщо будуть виникати конфлікти з цього питання між потерпілим та власником.
5.3.4.7. Представленні інтересів членів Профспілки при розгляді заяв і трудових конфліктів з питань охорони праці.
5.3.4.8. Рекомендувати включати до колективних договорів підприємств заходи із запобігання поширенню епідемії ВІЛ/СНІДу та туберкульозу у виробничому середовищі, не допускати випадків дискримінації працівника з такими захворюваннями.
6. Молодіжна політика, соціальні гарантії та пільги молодим працівникам
6.1. Сторони доручають роботодавцям і профспілковим комітетам:
6.1.1. Здійснювати заходи щодо залучення молоді на підприємства, закріплення її на роботі, навчання та підвищення кваліфікації, посилення соціально-економічного захисту молоді, підвищення її активності у врегулюванні виробничих і соціальних відносин.
6.1.2. Ознайомлювати молодь при прийнятті на роботу із Генеральною угодою та цією Угодою, колективним договором, правилами внутрішнього трудового розпорядку, правилами та інструкціями із безпеки праці, положенням про структурний підрозділ та функціональними обов'язками.
6.1.3. Здійснювати заходи щодо професійного становлення молодих працівників, створення резерву кадрів із числа молодих спеціалістів.
6.1.4. Створювати належні умови для навчання молоді без відриву від виробництва, в тому числі: здійснювати матеріальне заохочення за відмінне навчання, проводити оплату за навчання згідно з профілем діяльності підприємства з укладенням договору на гарантований строк роботи на даному підприємстві; надавати оплачувані вільні дні спеціалістам, що навчаються в аспірантурі або працюють над дисертацією як здобувачі.
6.1.5. Закріплювати за молодими працівниками наставників із складу висококваліфікованих кадрових працівників підприємства.
6.1.6. Залучати молодь до участі в раціоналізації та винахідництві, до роботи у центрах творчості, клубах за інтересами та до участі в святкових та культурно-спортивних заходах.
6.1.7. Проводити за участю молоді конкурси професійної майстерності, огляди-конкурси художньої самодіяльності, спортивні змагання, вечори відпочинку тощо.
6.1.8. Сприяти утворенню на підприємствах Рад молоді, Рад молодих спеціалістів та їхній діяльності.
7. Соціальні пільги та гарантії
7.1. Сторони, враховуючи здобутий досвід вирішення соціальних питань, вважають за доцільне передбачати в колективних договорах, за рахунок прибутку, додаткові, у порівнянні з чинним законодавством, соціальні гарантії, пільги та компенсації, зокрема:
а) одноразову допомогу сім'ї працівника, загиблого на виробництві у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням, а також внаслідок смерті від професійного захворювання;
б) матеріальну допомогу працівнику, який втратив працездатність (повністю або частково) у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням;
в) одноразову допомогу сім'ї працівника, померлого від загального захворювання або від нещасного випадку у побуті, а також відшкодування (повне або часткове) витрат на поховання;
г) одноразові допомоги та довгострокові цільові пільгові кредити молодим працівникам та молодим сім'ям, що вперше взяли шлюб;
д) працівникам, які були призвані з резерву на військову службу під час мобілізації у період проведення АТО;
е) працівникам, які отримали поранення у зоні проведення АТО та сімей працівників, які загинули під час проведення АТО.
7.2. Рекомендувати роботодавцям при укладанні колективних договорів передбачати заходи щодо соціального захисту непрацюючих пенсіонерів - ветеранів праці та людей похилого віку.
7.3. Профспілка зобов'язується:
7.3.1. Сприяти проведенню сімейного відпочинку та оздоровленню працівників і членів їх сімей.
7.3.2. Здійснювати контроль за дотриманням підприємствами житлового законодавства і надавати безкоштовно членам Профспілки консультативну допомогу з цих питань.
7.3.3. Здійснювати, у складі комісії із загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, за виділенням застрахованим особам і членам їх сімей путівок до санаторіїв, санаторіїв-профілакторіїв та до дитячих оздоровчих закладів, а також за наданням соціальних послуг із позашкільного обслуговування дітей застрахованих осіб.
8. Гарантії діяльності Профспілки
8.1. Мінекономрозвитку доручає роботодавцям:
8.1.1. Надавати профспілковим комітетам на безкоштовній основі необхідні для їх роботи приміщення з усім необхідним обладнанням, зв'язком, комп'ютером, опаленням, освітленням і прибиранням, та приміщення для проведення зборів (конференцій) членів Профспілки.
8.1.2. Надавати Профспілці (на її запит) інформацію з питань оплати та умов праці працівників, а також соціально-економічного розвитку підприємств та виконання колективних договорів і Угоди.
8.1.3. Надавати членам виборних профспілкових органів, не звільненим від своїх виробничих чи службових обов'язків, вільний від роботи час із збереженням середньої заробітної плати для виконання громадських обов'язків в інтересах трудового колективу, а також на час участі в роботі виборних профспілкових органів тривалістю не менше ніж три години на тиждень або дванадцять годин щомісяця. Рекомендувати роботодавцям для працівників підприємств, які обрані до складу Центральної Ради Профспілки, проводити оплату відряджень для участі в її засіданнях за рахунок роботодавця.
8.1.4. За наявності письмових заяв працівників, які є членами Профспілки, забезпечити безоплатно утримання із заробітної плати та перерахування на рахунки профспілкових комітетів, виборних органів територіальних організацій Профспілки, Центральної Ради Профспілки членських профспілкових внесків працівників в день отримання коштів в установах банків на виплату заробітної плати.
8.1.5. Забезпечувати виборним і штатним працівникам Профспілки можливість безперешкодного відвідування та огляду місць роботи на підприємствах, де працюють члени Профспілки.
8.1.6. Направляти щорічно на профспілкове навчання працівників, обраних до складу виборних профспілкових органів, тривалістю до 6 календарних днів із збереженням середньої заробітної плати та оплатою відрядження за рахунок роботодавця або уповноваженого ним органу.
8.1.7. Забезпечити щомісячне відрахування коштів первинним організаціям Профспілки на проведення культурно-масової, фізкультурної і оздоровчої роботи в розмірі не менше 0,7 відсотка фонду оплати праці.
8.2. Сторони рекомендують роботодавцям і профспілковим комітетам передбачити в колективних договорах доплату головам профспілкових комітетів підприємств, не звільненим від своїх виробничих чи службових обов'язків, за виконання ними обов'язків голови профкому.
8.3. Мінекономрозвитку зобов'язується на принципах соціального діалогу проводити зустрічі, консультації, інформувати Профспілку про плани і напрямки розвитку підприємств сфери технічного регулювання, запрошувати представників Центральної Ради Профспілки на наради з питань, які стосуються трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників підприємства.
9. Контроль за виконанням Угоди та відповідальність Сторін
9.1. Контроль за виконанням Угоди проводиться безпосередньо Сторонами, що її уклали, а також роботодавцями та профспілковими комітетами підприємств.
9.2. Сторони домовились:
9.2.1. Здійснювати контроль за виконанням Угоди Робочою комісією, яка проводила переговори та готувала проект цієї Угоди.
9.2.2. Розглядати підсумки виконання Угоди за рік на розширеному засіданні (за участі роботодавців і голів профкомів).
9.2.3. У разі виявлення фактів порушення умов і положень Угоди, зацікавлена Сторона письмово повідомляє іншу Сторону. Зазначена інформація у двотижневий термін розглядається на засіданні Робочої комісії.
9.3. Роботодавці і профспілкові комітети звітують в трудових колективах про виконання зобов'язань колективних договорів та умов і положень Угоди, про що також інформують Сторони в термін, встановлений ними.
Ця Угода підписана у трьох примірниках, які зберігаються у кожній із Сторін та Міністерстві соціальної політики України і мають однакову юридичну силу.
Міністр економічного розвитку і торгівлі України |
А. Абромавичус |
Голова Центральної Ради профспілки "Машприлад" України |
А. Кубраченко |
Додаток 1
до Угоди на 2016 - 2020 рр
МІНІМАЛЬНІ КОЕФІЦІЄНТИ
співвідношень місячних тарифних ставок робітників першого розряду до законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати та міжкваліфікаційні співвідношення для встановлення тарифних ставок
№сітки |
Види виробництв та робіт, професії робітників |
Коефіцієнти співвідношень перших кваліфікаційних розрядів |
1. |
Слюсарі-інструментальники і верстатники широкого профілю, які зайняті на універсальному устаткуванні інструментальних та інших цехів підготовки виробництва при виготовленні особливо точних, відповідальних і складних прес-форм, штампів, приладдя, інструменту, приладів та устаткування; верстатники на унікальному устаткуванні, які зайняті виготовленням особливо складної продукції; слюсарі-ремонтники, електромонтери та наладчики, які зайняті ремонтом, налагодженням та обслуговуванням особливо складного універсального устаткування; інші висококваліфіковані робітники, які виконують особливо складні і унікальні роботи. |
1,56 |
2. |
Робітники основного та допоміжного виробництва. |
1,45 |
3. |
Робітники, зайняті на інших роботах, безпосередньо не зв'язаних з основним характером діяльності підприємства. |
1,3 |
Міжкваліфікаційні співвідношення для встановлення тарифних ставок робітникам (відповідно до розрядів):
1 - 1.0; 2 - 1.1; 3 - 1.35; 4 - 1.5; 5 - 1.7; 6 - 2.0; 7 - 2.2; 8 - 2.4
__________
Примітка:
Застосування конкретної тарифної сітки для визначення посадового окладу техніка без категорії передбачається колективним договором, враховуючи наявні фінансові можливості підприємства.
Додаток 2
до Угоди на 2016 - 2020 рр
МІНІМАЛЬНІ КОЕФІЦІЄНТИ
співвідношень місячних посадових окладів керівників та фахівців державних підприємств (науково-виробничих, регіональних та інших центрів стандартизації, метрології та сертифікації) до посадового окладу техніка без категорії
Найменування посад |
Коефіцієнти співвідношень |
1 |
2 |
Генеральний директор, директор |
за контрактом |
Заступник генерального директора (директора), головний бухгалтер |
3,2 |
Директор філіалу |
2,35 |
Головний інженер |
2,3 |
Головний науковий співробітник, менеджер з питань регіонального розвитку |
2,3 |
Начальник відділення, центру, виробництва |
2,2 |
Начальники основних відділів, цеху |
2,2 |
Помічник керівника |
1,90 |
Начальники секторів (служб), лабораторій, бюро, які входять до основних відділів, дільниці (зміни) |
1,88 |
Начальники відділів: матеріально-технічного забезпечення, відділу комп'ютерних технологій, організаційного забезпечення та контролю, експлуатаційно-технічного, юридичного, відділу кадрів |
1,88 |
Начальник режимно-секретного відділу |
1,6 |
Начальник господарського відділу |
1,5 |
Фахівець з питань цивільного захисту |
1,4 |
Головні фахівці |
2,0 |
Провідний науковий співробітник |
2,0 |
Провідні інженери: із стандартизації, з метрології, сертифікації, електроніки, програміст, конструктор, технолог, з організації та нормування праці, з охорони праці |
1,86 |
Провідні: математик, хімік, бактеріолог |
1,86 |
Старший науковий співробітник |
1,88 |
Інженери: із стандартизації, з метрології, сертифікації, електроніки, програміст, конструктор, технолог, з організації та нормування праці; математик, хімік, бактеріолог: |
|
1 категорії |
1,8 |
2 категорії |
1,66 |
Провідні інженери інших спеціальностей; економіст, бухгалтер, юрисконсульт, референт |
1,82 |
Науковий співробітник |
1,8 |
Молодший науковий співробітник |
1,65 |
Інженери інших спеціальностей; економіст, бухгалтер, юрисконсульт: |
|
1 категорії |
1,78 |
2 категорії |
1,62 |
Енергетик, механік |
1,75 |
Інженери всіх спеціальностей; економіст, бухгалтер, юрисконсульт, механік, фахівець із державних закупівель, хімік, уповноважений з антикорупційної діяльності, інспектор з кадрів, адміністратор системний |
1,6 |
Старші: майстер, контрольний майстер дільниці |
1,6 |
Майстер, контрольний майстер дільниці |
1,5 |
Прес-секретар |
1,35 |
Старший лаборант, секретар керівника |
1,25 |
Техніки всіх спеціальностей: |
|
1 категорії |
1,25 |
2 категорії |
1,1 |
Техніки всіх спеціальностей, лаборант, коректор |
1,0 |
................Перейти до повного тексту